Jump to content



Επιλογή ηχείων ~150


Recommended Posts

Σαν πρώην και νυν κάτοχος διάφορων μόνιτορ, έχω να πω πως θα απογοητεύσουν κάποιους στο θέμα του μπάσου ,ειναι εργαλεία για δουλειά οχι για διασκέδαση.

Μπορεί ο ήχος τους να ειναι 350 φορες ανώτερός απο κάθε ηχειακι, αλλά τους λείπουν πολλές μεσαίες και χαμηλές συχνότητες, που στα ηχειακια ειναι υπερονισμενες προς τέρψην των αυτιών .

Έχω αυτή τη στιγμή οχταιντσα yamaha με απενεργοποιημένοθς κομπρεσορες, και τα turbo x με το subακι έχουν πιο πολύ μπάσο .

Επαναλαμβάνω ,η ποιότητα και η πιστότητα του ήχου δε συγκρίνεται ούτε με pc ηχεία των 500€ και βαλε.

Αλλά ο ήχος που βγάζουν ειναι στεγνός ,απαλλαγμένος απο παρα πολλά φτιασιδωματα που έχουν τα consumer ηχεία και παίζει πολυ να ξενερώσετε .

Αν πάντως ακόμα το θετε ,τα krk rokit, ειναι τα χειρότερα μόνιτορ, αλλά τα καλύτερα μόνιτορ για χρήση μη μόνιτορ[emoji14]αρκετά boostαριαμενος ήχος χαμηλά .

*κάτω απο 5" μην περιμένετε ούτε δείγμα μπάσου χωρίς sub

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο das στην τελευταια προταση. Το μπασο θελει ιντσες και σωστη ενισχυση. Επειδη περασε σαν σκεψη απο τον ts, θα προωθουσα λιγο το θεμα ενισχυτης+hifi ηχεια. Και ειδικα αν ο ενισχυτης ειναι av θα εχει και ενα σκασμο επιλογες συνδεσης και θα μπορεσει να συνδεσει και ενα σκασμο συσκευες.

Link to comment
Share on other sites

Τα krk είναι άψογα, βγάζουν εξαιρετικό μπάσο για ακρόαση, είχα τα 5" και τα 6".

 

Πρόσφατα άκουσα σε κατάστημα τα jbl τα 5" και ήταν αρκετά καλά.  

 

Ξεφεύγουν όμως αρκετά από το budget των 150€, δεν ξέρω τι θα λένε αυτά που είναι και 5"

 

http://www.skroutz.gr/s/6892151/Behringer-Studio-50USB.html

Έγινε επεξεργασία από music
Link to comment
Share on other sites

Επειδη περασε σαν σκεψη απο τον ts, θα προωθουσα λιγο το θεμα ενισχυτης+hifi ηχεια.

 

ts αν εννοείς τον topic starter δεν είναι εκείνος που έθιξε το θέμα με ενισχυτές, hi fi κ.λ.π. Ο φίλος haris που ρώτησε είναι σε εντελώς διαφορετικό φάσμα ενδιαφερόντων (μουσικά όργανα κ.ο.κ.) από τον αρχικό φίλο που ρώτησε απλώς για παιχνίδια, ταινίες και χρήση πλάι σε υπολογιστή αν τον κατάλαβα.

 

Επειδή είχα και έχω παρόμοια διλήμματα κι επειδή για μεγάλο χρονικό διάστημα είχα ενισχυτή για ήχο από τον υπολογιστή, νομίζω ότι συνθέσεις με ενισχυτές, ηχεία που θεωρούνται hi-fi κι άλλα περίπλοκα, δεν είναι η καλύτερη ούτε η πιο βολική επιλογή για ήπια χρήση αναπαραγωγής στο πλαίσιο υπολογιστή ιδιαιτέρως όταν οι προϋπολογισμοί είναι στη σφαίρα των 150€ που αναφέρει ο αρχικώς ενδιαφερόμενος.

Link to comment
Share on other sites

Sorry λαθος δικο μου.. Νομιζα οτι ισχυε ακομα η σκεψη του ενισχυτη+ηχεια στα 400 ευρω... Στα 150 ευρω κι εγω νομιζω οτι η καλυτερη λυση ειναι ενεργα ηχεια εστω και monitor. Για tannoy διαβαζω πολυ καλα σχολια..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επειδή ψάχνω και γω για αγορά σκέφτομαι τα M audio AV42 για να αντικαταστήσω τα logitech x530 που έχω (τα οποία λόγο χώρου έχω μόνο τα μπροστινά και το sub ) χρήση μουσική κανένα game και ταινίες . όποια πρόταση περίπου στα ίδια χρήματα δεκτή .

Link to comment
Share on other sites

5αρι ηχειο είναι αρκετά μεγάλο για το γραφείο. Οπότε δεν κοιτάζω καν,+ότι λογικά θέλει και εξωτερική κάρτα για να δουλέψει με το pc,εκτός εάν μου διαφεύγει κάτι..

Μάλλον με βλέπω για z623 ή soundsticks 3,και επανερχομαι σε monitor αργότερα με πιο μεγάλο budget..

Link to comment
Share on other sites

5αρι ηχειο είναι αρκετά μεγάλο για το γραφείο. Οπότε δεν κοιτάζω καν,+ότι λογικά θέλει και εξωτερική κάρτα για να δουλέψει με το pc,εκτός εάν μου διαφεύγει κάτι..

Μάλλον με βλέπω για z623 ή soundsticks 3,και επανερχομαι σε monitor αργότερα με πιο μεγάλο budget..

Link to comment
Share on other sites

5αρι ηχειο είναι αρκετά μεγάλο για το γραφείο. Οπότε δεν κοιτάζω καν,+ότι λογικά θέλει και εξωτερική κάρτα για να δουλέψει με το pc,εκτός εάν μου διαφεύγει κάτι..

5αρι ηχειο είναι αρκετά μεγάλο για το γραφείο. Οπότε δεν κοιτάζω καν,+ότι λογικά θέλει και εξωτερική κάρτα για να δουλέψει με το pc,εκτός εάν μου διαφεύγει κάτι..

Μάλλον με βλέπω για z623 ή soundsticks 3,και επανερχομαι σε monitor αργότερα με πιο μεγάλο budget..

Συγνώμη για το 3ο ποστ,το tapatalk έκανε τα δικά του

Έγινε επεξεργασία από Andrewk
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.