Jump to content



Πρόταση Για Βιβλίο


papabasi

Recommended Posts

Ο αρκτικός κύκλος δε μου άρεσε. Προβλέψιμο, κακά μεταφρασμένο και ελεεινά απλοϊκά γραμμένο.

Ο Κώδικας Da Vinci και το Illuminati του ίδιου ήταν πάρα πολύ καλά!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός ο Κώδικας Da Vinci σχετικά με τους γρίφους και το μπλέξιμο. Λογοτεχνικά όμως αρκετά μέτριο (αδύναμοι χαρακτήρες, απλοϊκή εξέλιξη και μέτριες περιγραφές)

Σε μερικά πραγματικά reviews του θέματος τον θάβουν το συγγραφέα για τις ανακρίβιες.

είναι πάντως πολύ πιασάρικο βιβλίο και δεν είναι τυχαία επιτυχία...

Illuminati μια από τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD

Ο αρκτικός κύκλος δε μου άρεσε. Προβλέψιμο, κακά μεταφρασμένο και ελεεινά απλοϊκά γραμμένο.

Ο Κώδικας Da Vinci και το Illuminati του ίδιου ήταν πάρα πολύ καλά!

εμένα δε μου άρεσε το Ιλουμινάτι...:p

Link to comment
Share on other sites

Ιδιάιτερα προβλέψιμος και απλός ο Μπράουν... Μόνο για ταινία του Χόλυγουντ κάνει.

Αν σας άρεσε, διαβάστε το "Θαυματουργός Ψίθυρος του Ερμή - Λεωνίδας Χατζηνικολάου, Εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα" και μετά ελάτε να το συζητήσουμε. Όχι μόνο σαν μυθιστόρημα (που αμφιβάλω αν είναι...) αλλά σαν περιεχόμενο.

Αν φυσικά το βρείτε γιατί έχει ήδη εξαντληθεί. Και όσοι το διάβάσετε, ψάξτε και λίγο στο διαδίκτυο μετά για να καταλάβετε γιατί νομίζω ότι δεν είναι καν μυθιστόρημα... :)

Link to comment
Share on other sites

Ο κωδικας ντα βιντσι καλο ηταν για να εχεις κατι να διαβαζεις. Ενδιαφερουσα πλοκη και δραση αλλα σε κατι περιγραφες για αυτα που συμβολιζουν οι πινακες κρυφα ο συγγραφεας ειχε πολυυυυ φαντασια.

Link to comment
Share on other sites

"Το ενστικτο του θανατου,Ζακ Μεσριν",η αυτοβιογραφια του Νο 1 δημοσιου κινδινου σε Γαλλια και Καναδα για μια δεκαετια. Για οριντζιναλ βια

"Τα θεαματα του Ψυρρη" Μιχαηλ Μητσακης ,για κορυφαια πενα του 19ου αιωνα ,καθαρευουσα

Αντιστοιχα:Βυζιηνος ,Παπαδιαμαντης απο λογοτεχνια ιδιας περιοδου,χρονογραφιματα και δηιγηματα

"Ανθρωπος χωρις ιδιοτητες" Ρομπερτ Μούζιλ,Φιλοσοφια και λογοτεχνια ,1500σελιδες χωρις ουσιαστικη πλοκη, μεγαααλο παλουκι,Το γραφε επι 25χρονια αν το διαβασεις σε 5,εισαι πρωτος.

Φιλοσοφια:Νιτσε :Ιστορια και Ζωη, Η Γενεαλογια της ηθικης, Περα απο το καλο και το κακο, ή "Το λυκοφως των Ειδωλων ,ρεζουμέ ολων των παραπανω

"Ηλιθιε λευκε"του Μαικλ Μουρ, οποιος εχει δει το "Φαρεναιτ 9/11" και τον "Ακυρηχτο πολεμο" του ιδιου, ξερει το υφος του

"Περι πολεμου "Κλαουσεβιτς ,για τους πολεμοχαρεις ενχυριδιο,Τα "περι Ανταρτοπολεμου " του ιδιου ειχε απαγορευτει στην ελλαδα για ευνοητους λογους

"Το ημερολογιο ενος διαφθορεα"Για συνεσταλμενους ανωμαλους

Μαρκησιο Ντε Σαντ , Για Φιλοσοφημενους Ανωμαλους.

"Περι Μεθης" του Κωστη Παπαγιωργη , για πότες

Link to comment
Share on other sites

Για πιο ψαγμένα πολιτικά διαβάσματα:

Blowback: The costs and consequenses of the american empire - Chalmers Johnson

Macedonia: The politics of Identity and Difference - Jane K. Cowan

Open Society - George Soros (κορυφή)

The culture of Lies - Dubravka Ugresic

Και μετά για χαλάρωμα:

The Onion - Dispatches form the tenth circle

Δεν θεωρείται βιβλίο, αλλά είναι μια από τις απολαυστικότερες αναγνώσεις μου (μαζί με το Dilbert: The way of the weasel - Scott Adams)

Link to comment
Share on other sites

αν θες κάτι ψαγμένο:

Anatoli Rybakov: "τα παιδιά απ'το αρμπάτ".

μυθιστόρημα με πολιτική χροιά (μυθιστορηματική αυτοβιογραφία).

Joje Saramango "η χρονιά που πέθανε ο ρικάρντο ρέις"

εμένα τέτοια μου αρέσουν:)

Link to comment
Share on other sites

Το τελειότερο βιβλίο που διάβασα και μάλλον δεν θα υπάρξει καλύτερο.

The Cyberiad από τον Stanislaw Lem.

Θα μπορούσα να γράξω διθυράμβους πολλών παραγράφων για αυτό το έργο τέχνης.

Κυκλοφορούσε και στην Έλλαδα με τίτλο "Κυβεριάδα" αλλά έχει εξαντληθεί.

Απλά διαβάστε το.

:jump: τέλειο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί οι δικές μου προτάσεις να είναι λίγο παιδικές αλλά μου αρέσουν.Την Τριλογία του Πούλμαν.Το Κεχριμπαρένιο Τηλεσκόπιο,Ο ’ρχοντας των Δύο Κόσμων και άλλο ένα το οποίο τώρα μου διαφεύγει.Ακόμα το εργοστάσιο των μολυβιών της Σώτης Τριανταφύλλου,Η αίθουσα του θρόνου του Τάσου Αθανασιάδη.Ακόμα light βιβλία είναι του Coelho.Ο αλχημιστής,Το εγχειρίδιο του πολεμιστή του φωτός,Η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει,Ο Διάβολος και η δεσποινίδα Πρίμ και Το ημερολόγιο ενός Μάγου.Και φυσικά Τόλκιν...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.