Jump to content



στρατος που?


jamesbond

Recommended Posts

γεια σας παιδια ενας φιλος θα παει περιοδευον και θα παει στα κεπ για να δηλωσει που θελει, ποιο σωμα ειναι καλο?αλλα και ποσοι μηνες,

νομιζω η αεροπορια και το ναυτικο ειναι 12μηνες μηπως γνωριζει κανενας?plz

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις μεσο πας εκει που θες, αλλιος σε στελνουν οπου θελουν, οτι και αν δηλωσεις.

 

https://www.stratologia.gr/

http://www.army.gr/default.php?la=1

 

τωρα απο εκει και περα στον στρατο ξηρας οταν εισαι στο κεντρο αν θες να πας τιποτα ειδικες δυναμεις και τα σχετικα το δηλωνεις οταν επιλεγουν ατομα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δηλώσει σώματα που είναι δύσκολα, πχ Αλεξίπτωτα ή ΟΥΚ, το πιθανότερο να τον στείλουν. Διαφορετικά, πάει σε κάποιο άλλο κέντρο και μπορεί να το αιτηθεί από εκεί. Βέβαια για ΟΥΚ μόνο από ναυτικό και Αλεξίπτωτα, μόνο από πεζικό. Νομίζω και η αεροπορία έχει ένα "δύσκολο" τμήμα, τους Μπατζήδες; Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Κατά τα άλλα, πολύ σπάνιο να πάει εκεί που ζητάει (χωρίς μέσο), αλλά δε χάνει και τίποτα να το δηλώσει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ξέρω άτομα της ηλικίας μου που δήλωσαν Αεροπορία & Λιμενικό και κατατάχθηκαν εκεί χωρίς μέσο. Μέσα σε αυτά και εγώ.
Φίλος και γείτονας πήγε Λιμενικό, φίλος και μέλος του Thelab, o (@, κατατάχτηκε και αυτός Λιμενικό και τέλος εγώ, όταν μου είχε έρθει το χαρτί με είχαν καλέσει στην Αεροπορία όπου και είχα δηλώσει.

 

Ίσως βέβαια είμαστε τυχεροί. Η γνώμη μου είναι να δηλώσεις ότι θες, ότι σου αρέσει περισσότερο (άσε τις λούφες κτλ, τώρα πλέον είναι παντού τα ίδια με εξαίρεση τα ΟΥΚ, κτλ) ποτέ δε ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις μεσο πας εκει που θες, αλλιος σε στελνουν οπου θελουν, οτι και αν δηλωσεις.

 

https://www.stratologia.gr/

http://www.army.gr/default.php?la=1

 

τωρα απο εκει και περα στον στρατο ξηρας οταν εισαι στο κεντρο αν θες να πας τιποτα ειδικες δυναμεις και τα σχετικα το δηλωνεις οταν επιλεγουν ατομα.

μεσο με αριστερη κυβερνηση???

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να ξέρετε το που θα πάτε; Δώστε στη ζωή σας λίγο σασπένς.

Πλέον όλα είναι ένα κλικ μακριά. Πιο δύσκολο είναι να μη μάθουμε παρά να μάθουμε που θα πάμε :p

 

Μαθαίνεις τα πάντα στο stratologia.gr

Link to comment
Share on other sites

Ultra που πηγες και ποσους μηνες εκατσες;

Ενας φιλος μου είπε οτι αμα δηλώσεις παραμεθόριο στην αεροπορια κανεις 8μηνες ισχυει;

Στο χαρτί δηλωνεις αμα θες τεθωρακισμενα μηχανικο η τεχνικό Σώμα η πας τυχαία;

Link to comment
Share on other sites

Ultra που πηγες και ποσους μηνες εκατσες;

Ενας φιλος μου είπε οτι αμα δηλώσεις παραμεθόριο στην αεροπορια κανεις 8μηνες ισχυει;

Στο χαρτί δηλωνεις αμα θες τεθωρακισμενα μηχανικο η τεχνικό Σώμα η πας τυχαία;

Δεν έχω πάει ακόμα. Μου είχε έρθει το χαρτί αλλά πήρα αναβολή λόγο σπουδών.

 

Πιθανόν να ισχύει αυτό με το παραμεθόριο. Επίσης στο χαρτί (αν λες για αυτό της 2-3ης λυκείου) από όσο θυμάμαι εμείς δηλώναμε μόνο Πεζικό, Ναυτικό ή Αεροπορία. Λογικά μετά δηλώνεις τις εξειδικεύσεις. Βέβαια για να σου λυθούν όλες οι απορίες, γιατί δε κάνεις μια βόλτα από κάποιο Στρατολογικό τμήμα; Ευελπιστώ ότι θα είναι σε θέση να σου λύσουν την όποια απορία έχεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Δηλωνεις αν θες στρατο ξηρας,αεροπορια,θαλασσα. 

Δε δηλωνεις που θες να πας (σε ποιο στρατοπεδο/μοναδα). Τεθωρακισμενα,Πυροβολικο,Πεζικο , ειναι στο στρατο ξηρας.

 

Δε σε ρωτανε ουτε καν αν θα σε στειλουν για Δοκιμο (απλα αυτο μπορεις στην συνεχεια να το απορριψεις και να μετατεθεις σε κανονικη μοναδα).

 

Δε διαλεγεις λοιπον αν θες τεθωρας,μηχανικο,πυροβολικο και τα λοιπα. Μπορεις να εχεις μια καλη πιθανοτητα να διαλεξεις θαλασσα, και να σε στειλουν. Για αεροπορια , κομματι χλωμο.

 

Επισης αν δηλωσεις ειδικες δυναμεις, ειναι πιθανο εως σιγουρο να σε παρουν. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που δηλώνεις είναι κλάδο (στρατό ξηράς, ναυτικό ή αεροπορία - κατά σειρά αρχαιότητας). Αλλά κι αυτό δε σημαίνει ότι θα σε πάρουν εκεί που δήλωσες. Είχα δηλώσει αεροπορία και με στείλανε στρατό ξηράς, πρώτα μηχανικό έπειτα πυροβολικό. Που μας πάει και στο δεύτερο θέμα σου: δεν επιλέγεις σε ποιο όπλο θα πας, εκτός αν μιλάμε για Ειδικές Δυνάμεις.

 

Όλα αυτά στην περίπτωση που δεν έχει βύζμα. Αν έχεις βύζμα, δε ρωτάς σε φόρουμ όμως.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα 9 μήνες θητεία στο στρατό ξηρας με ειδικότητα Σχεδιαστης προ ΒιοΧημικού Πολέμου (ΣΠΒΧΠ) .... μόνο 50 μερες για άδεια απολύσεως μου εδωσαν!  :p

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω και η αεροπορία έχει ένα "δύσκολο" τμήμα, τους Μπατζήδες; Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

 

 

1. Δεν υπάρχει αυτός ο όρος.  Παραπέμπει σε πολύ μαύριλα, και θυμίζει δυστυχώς τα παππούδια υπξκους-επυ κλπ που μπεκρόπιναν μέρα νύχτα και δεν ήξεραν τι άλλο να κάνουν στην ζωή τους.

 

2. Η ειδικότητα περιλαμβάνει αυτούς που ασχολούνται με Αμυνα-Φύλαξη Αεροδορμίων/Μονάδων ή Πυροβολητής που εκπαιδεύεται στα Α/Α όπλα αμέσως μετά τη βασική εκπαίδευση, παραμένωντας στην Τρίπολη για 1 ακόμα μήνα περίπου στην Μοίρα Εκπσης Τοπικής Άμυνας (ΜΕΤΑ). Δηλαδή μόνο στο RH (Rheinmetal).Tο πιθανότερο βέβαια είναι να μην ασχοληθεί ουδέποτε κατά την διάρκεια της θητείας του πάνω στο όπλο, επειδή είναι ίσως η μοναδική ειδικότητα -μπαλαντέρ. Χωράς παντού. Σε γραμματείες, σε εστιατόρια, σε ταχυδρομεία, γρ. ασφαλείας, παντού όπου υπάρχει...κενό. Δεν υπάρχει ασφαλώς δυνατότητα να εκπτεί κανείς στα σύγχρονα Α/Α συστήματα (Patriot κλπ) ως στρατεύσιμος. Γενικά η θητεία της συγκεκριμένης ειδικότητας κυλάει στο Σμήνος Άμυνας Φρούρησης της μονάδας που θα υπηρετεί.

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω εδώ, έχοντας ίδια εμπειρία, ότι σε περίπτωση που καταταγεί κανεις σε ΣΞ, ας δει και τη λύση της Κύπρου. Γενικά καλύτερη θητεία από την Ελλάδα, πιο κοντά απο κάθε παραμεθώριο (απόσταση= χρόνος + χρήμα, όχι χλμ, να το θυμάστε αυτό) και αν πάει κανείς με οποιαδήποτε ειδικότητα πέραν κανονικού φαντάρου (π.χ Στρατονομία, Ερευνας Πληροφορικής, Νοσηλευτής κλπ) είναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΘΗΤΕΙΑ γενικώς.

Ερευνα Online > ιστορίες μπαμπάδων.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και για ΤΦ (Τρεχα Φουκαρα) δεν ητανε ασχημα I might add, αεροπορια - ναυτικο μονο θα προτεινα μονο αν παιζει τιποτα με τα επαγγελματικα  στην μεση ( ευαγγελατος style :p )  οχι ομως να φορτωθεις  +3 μηνες θητεια για να αποφυγεις τις  "κακουχιες" του ΣΞ - γελαν και οι πετρες. 

 

τα δυσκολα ξεκινανε μετα  τον στρατο και αυτο το λεγανε προ μνημονιου. 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΕΛΔΥΚ = Πληρωμή (275ευρώ), 15 ημέρες επιπλέον κανονικής άδειας, μία (1) κατάσταση επιβίβασης αεροπορικώς (και μετά C-130) και υποχρεωτικός επαναπατρισμός στον τόπο συμφερόντων με το πέρας του 5μήνου.

 

Μακράν η ποιοτικότερη θητεία από θέμα εμπειρίας, σίτισης και διαμονής (ζεστό κλίμα γαρ) και επιπλέον μόνο οι ΕΛΔΥΚάριοι γυρνούν βαθμοφόροι (υποδεκανείς-δεκανείς και στο τέλος λοχίες).

 

Φυσιολογικόι ρυθμοί υπηρεσίων (2μεσα-1εξω γενικά και σύμφωνα από πληροφορίες 3μήνου) και τέλος όταν γυρίσεις εδώ θα μπόρείς να πεις ότι ήσουν μάχιμος σχετικά και να είσαι πιστευτός (αν σε ενδιαφέρει) και όχι ποσες μέρες άδειας σου δώσαν για να σε ξεφορτωθούν από φύρα.... :lol:

 

Πληροφορίες στο Στρατολογικό Γραφείο της περιοχής είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν!  

 

EDIT: Εδώ θα βρείς ότι θες για Κύπρο https://katataxi.army.gr/sites/katataxi.army.gr/files/attachments/eldyk2.pdf

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
Link to comment
Share on other sites

ΕΛΔΥΚ = Πληρωμή (275ευρώ), 15 ημέρες επιπλέον κανονικής άδειας, μία (1) κατάσταση επιβίβασης αεροπορικώς (και μετά C-130) και υποχρεωτικός επαναπατρισμός στον τόπο συμφερόντων με το πέρας του 5μήνου.

 

Μακράν η ποιοτικότερη θητεία από θέμα εμπειρίας, σίτισης και διαμονής (ζεστό κλίμα γαρ) και επιπλέον μόνο οι ΕΛΔΥΚάριοι γυρνούν βαθμοφόροι (υποδεκανείς-δεκανείς και στο τέλος λοχίες).

 

Φυσιολογικόι ρυθμοί υπηρεσίων (2μεσα-1εξω γενικά και σύμφωνα από πληροφορίες 3μήνου) και τέλος όταν γυρίσεις εδώ θα μπόρείς να πεις ότι ήσουν μάχιμος σχετικά και να είσαι πιστευτός (αν σε ενδιαφέρει) και όχι ποσες μέρες άδειας σου δώσαν για να σε ξεφορτωθούν από φύρα.... :lol:

 

Πληροφορίες στο Στρατολογικό Γραφείο της περιοχής είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν!  

 

EDIT: Εδώ θα βρείς ότι θες για Κύπρο https://katataxi.army.gr/sites/katataxi.army.gr/files/attachments/eldyk2.pdf

 

 

βαλε μεσα και τα αεροπορικα ,θα με πανε αυτη με δικου τους?

υπαρχει περιπτωσει να τον παρουν μονιμο ελλαδα η στην κυπρο?

βρηκα και αυτα απο το site

 

Παρέχεται η δυνατότητα στους οπλίτες η παρακολούθηση μαθημάτων σε Ανώτερα Τεχνολογικά Ιδρύματα της Κύπρου σε διάφορες ειδικότητες. Μετά το πέρας της εκπαίδευσης παρέχεται το αντίστοιχο κρατικό πτυχίο.

Ο μηνιαίος μισθός των Οπλιτών είναι 148 έως 196 Λίρες περίπου 250 - 350 ευρώ περίπου, ανάλογα με τον βαθμό και την ημερήσια ισοτιμία ευρώ - Λίρα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.