Jump to content



Αγορά δράπανου, τρυπανιού, τι διαφορές έχουν;


Recommended Posts

Εάν αυτό που έχεις είναι NiCD είναι η μέρα με τη νύχτα οι λιθίου. Επίσης έχει 2 μπαταρίες, το οποίο σημαίνει ότι όταν ξεκινήσεις να κάνεις δουλειά, βάζεις την άλλη για ένα φρεσκάρισμα και δεν μένεις ποτέ.

 

Εάν πάλι επιμένεις για ρεύματος αυτό είναι υπέραρκετό για οικιακή χρήση και θα το έχεις για μια ζωή!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Subscribed ηδη! Ωραια threads..!

 

On 1/18/2016 at 4:19 PM, Pokemon640 said:

Αγόρασα ένα τρυπάνι κοβαλτίου 8mm και με κάλυψε σε ότι αφορά τον τοίχο με μεγάλη ευκολία, όμως σε κολόνα θέλω κάτι δυνατό με το ανάλογο τρυπάνι μπροστά. 

 

OXI κοβαλτιου για τοιχο και μπετα! Για λαμαρινα και μεταλλα κανει κυριως, τα τρωει σα βουτυρο. Απλα θελει χαμηλες στροφες γιατι θα χαλασεις τη "μυτη" του τρυπανιου πολυ πολυ συντομα

 

On 1/18/2016 at 6:00 PM, karmen1983 said:

Αν βάζεις κεραίες θες πνευματικό τρυπάνι που τα κάνει όλα και δε θα κάνει πίσω ούτε θα σου σπάσει τα νεύρα αν πετύχει πέτρα κλπ.

Αγόρασα ένα Dewalt πρόσφατα το D25133K αλλά υπάρχει με λίγα παραπάνω και το D25134K με 2 τσοκ. Οπου βάζεις και SDS plus τρυπάνια αλλά και συμβατικά και μύτες κλπ.

 

Αυτο το δευτερο δραπανο που προτεινεις (με τα 2 ειδων τσοκ) κατεβαζει στροφες χαμηλα?

Έγινε επεξεργασία από gaig
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σαν αυτό που αγόρασα που λογικά είναι και η διαφορά είναι στο τσόκ τότε αντιδράει ανάλογα πόσο πατάς την σκανδάλη στον αριθμό στροφών

Επίσης γενική συζήτηση περι εργαλείων δυνατοτήτων κλπ γίνεται και εδώ

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημερα, θα θελα να ρωτησω κατι. Μολις πηρα απο λιντλ το περιστροφικό πιστολετο PBH 1500 f6 γιατι εχω να γκρεμίσω διάφορους τοίχους. Δυστυχως ομως μου χαλασε και το τρυπάνι που ειχα πριν 4 μερες (ειχα ενα παλιο πεζό).Εχω διαβασει διαφορα και εχω μπερδευτεί, απλα, πνευματικά, κλπ κλπ κλπ. Αυτο το περιστροφικό προσαρμόζεται - κανει και για χρήση τρύπανιου Κρουστικου; και αν ναι πως;;;; 

βεβαια ειναι 5 κιλά και θα μου φεύγουν τα χέρια για μια τρύπα. 

Μεχρι 100 € τι κρουστικο τρυπάνι μπορω να παρω;;;; εψαχνα σε Mikita και βρηκα το HP 1630k, αξίζει; Επιςης αν ειναι δυνατον θα θελα να εχει και λειτουργία κατσαβιδιού γιατι το παλιο μου δεν ειχε. Μιλαω για παροχή ρευματοσ Οχι με μπαταρια φυσικα. Ευχαριστω πολυ προκαταβολικά. 

Link to comment
Share on other sites

Ok. Να υποθέσω οτι αυτο του λιντλ που πηρα δεν κανει για απλές δουλειες κρουστικου δραπανου ε; η και να κανει ειναι πολυ βαρύ. Σωστα; αυτο το συγκεκριμένο makita που ειπα το ξερει καποιος; ειναι καλο; (καποιος απο κατ;στομα μου ειπε και καλα πως εχει μεσα πλαστικά ρουλεμάν ή καπως ετσι μου το ειπε). Αυτο εχει λειτουργία κατσαβιδιού; 

εχετε να μου προτείνετε καποιο αλλο makita ή Bosch ? 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Katastrofeas44 έγραψε:

Ok. Να υποθέσω οτι αυτο του λιντλ που πηρα δεν κανει για απλές δουλειες κρουστικου δραπανου ε; η και να κανει ειναι πολυ βαρύ. Σωστα; αυτο το συγκεκριμένο makita που ειπα το ξερει καποιος; ειναι καλο; (καποιος απο κατ;στομα μου ειπε και καλα πως εχει μεσα πλαστικά ρουλεμάν ή καπως ετσι μου το ειπε). Αυτο εχει λειτουργία κατσαβιδιού; 

εχετε να μου προτείνετε καποιο αλλο makita ή Bosch ? 

1.σωστα!!!!!!!!!!!!

2. οοοολα  τα ΜΑΚΙΤΑ ειναι καλα!!

3.πεταξου σ ενα μαγαζι που εχει ποικιλια , πιασε μερικα να τα δεις κ οταν κατασταλαξεις το παιρνεις οπου το βρεις φθηνοτερα.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Stelios13 έγραψε:

1.σωστα!!!!!!!!!!!!

2. οοοολα  τα ΜΑΚΙΤΑ ειναι καλα!!

3.πεταξου σ ενα μαγαζι που εχει ποικιλια , πιασε μερικα να τα δεις κ οταν κατασταλαξεις το παιρνεις οπου το βρεις φθηνοτερα.....

Εχεις δικιο σε αυτο, συμφωνω. Αλλα ειναι σε περιοχη Αχαΐας που δεν μπορω να παω και αυριο πρωι ταξιδεύω για ταξιδι 10 ωρών όπου θα παω να αρχισω γκρέμισμα σε σπιτι κλπ. Για αυτο θελω να βρω κατι απο ιντερνετ να το παραγγείλω και να μου το στείλουν εκει που θα παω , να το εχω την επόμενη εβδομαδα . Για αυτο ζητάω την αποψη σας. Βασικά ευχαριστω πολυ για την άμεση ανταπόκριση σας ιδιως αυτες τις εορταστικές μερες . Καρμεν ειναι καλή αυτη η μαρκα που προτείνεις; αλλα θελω κατι με ρευμα, οχι μπαταρια επαναφορτιζομενη 

Έγινε επεξεργασία από Katastrofeas44
Συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Katastrofeas44 έγραψε:

Εχεις δικιο σε αυτο, συμφωνω. Αλλα ειναι σε περιοχη Αχαΐας που δεν μπορω να παω και αυριο πρωι ταξιδεύω για ταξιδι 10 ωρών όπου θα παω να αρχισω γκρέμισμα σε σπιτι κλπ. Για αυτο θελω να βρω κατι απο ιντερνετ να το παραγγείλω και να μου το στείλουν εκει που θα παω , να το εχω την επόμενη εβδομαδα . Για αυτο ζητάω την αποψη σας. Βασικά ευχαριστω πολυ για την άμεση ανταπόκριση σας ιδιως αυτες τις εορταστικές μερες . Και θελω κατι με ρευμα, οχι μπαταρια επαναφορτιζομενη 

Απ οτι καταλαβα το περιμενει το δραπανο αρκετη δουλιτσα...οποτε παρε το Μακιτα να χεις ησυχο το κεφαλι σου, αφου λογω περιστασεων δεν μπορεις να ψαχτεις .....

Καλο κουραγιο κ καλη δυναμη...:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Katastrofeas44 έγραψε:

Καρμεν ειναι καλή αυτη η μαρκα που προτείνεις; αλλα θελω κατι με ρευμα, οχι μπαταρια επαναφορτιζομενη 

H μάρκα και το εργαλείο ναι. Το γιατί θες ρεύμα δε το ξέρω για να απορρίπτεις τα μπαταρίας.

Απο τη στιγμή όμως που όπως λέει και ο Στέλιος 

πριν 4 λεπτά, το μέλος Stelios13 έγραψε:

αφου λογω περιστασεων δεν μπορεις να ψαχτεις .....

Πάρε το μακίτα και θα είσαι μια χαρά :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

H μάρκα και το εργαλείο ναι. Το γιατί θες ρεύμα δε το ξέρω για να απορρίπτεις τα μπαταρίας.

Απο τη στιγμή όμως που όπως λέει και ο Στέλιος 

Πάρε το μακίτα και θα είσαι μια χαρά :) 

Απορρίπτω γιατι οι εργασίες θα γίνουν απο 70 χρ άνθρωπο με αλλες συνήθειες και δεν θελω να τον βαλω στην διαδικασια φόρτισης κλπ συν του οτι δεν ξερω ποσο θα κρατάει η μπαταρια και δεν θελω να με περνει τηλεφωνο να με βρίζει πως δεν εχει μηχάνημα να δουλέψει λόγω μπαταρίας. Αν ειναι καποιο δυνατο και με μεγαλη ζωη μπαταρίας εγω θα το προτιμούσα αλλα για τον πατερα μου....... αστο καλυτερα.

αληθεια ποσο κρατάει η μπαταρια σέ αυτα που μου εδειξες;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πλέον τα μπαταρίας έχουν φτάσει σε δύναμη τα ρεύματος. Δεν σου στερεί κάτι ένα επώνυμο δράπανοκατσάβιδο από ένα ηλεκτρικό.

Εχεις την ευχέρεια της κίνησης που είναι πολύ σημαντικό σε σχέση με το ρεύμα που πρέπει να τραβάς καλούμπα για να κάνεις διάφορες δουλειές. Τράβα, σκύψε, άλλαξε πρίζα κλπ

Το πόσο θα κρατήσει η μπαταρία είναι σχετικό και ανάλογα τη δουλειά. Αν βιδώνεις σε μελαμίνη θα βαρεθείς να περνάς βίδες.

Αν δουλευεις μόνιμα κρούση θα τελειώσει πιο γρήγορα.

Από την άλλη έχοντας μία δεύτερη μπαταρία λύνεται το θέμα της αυτονομίας. Δουλευεις με τη μία έχεις την άλλη φορτισμένη και μόλις τελειώσει αλλάζεις μπαταρία και προχωράς.

Προσωπικά μιλώντας και μετά από τρελή δουλειά για 1.5χρόνο από το πρωι στις 6 μέχρι το βράδυ στις 8 και καμια φορά 10, δε θυμάμαι να δούλεψα με εργαλείο ρεύματος για τρυπήματα, βιδώματα και κατεδαφίσεις. Με εξαίρεση καμια 10αρια φορές και αυτό όχι γιατί δεν είχε δύναμη το μπαταρίας. Απλά επειδή δε το είχα :)

 

Και για να καταλάβεις λίγο. Αυτό το μπάνιο "έπεσε" μέχρι το σημείο που το βλέπεις με μία μπαταρία των 4ah

 

20171214_105040.jpg

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αντε να ξεκολλήσεις άνθρωπο 70 χρ απο τις παλιές συνήθειες. Αλλάζει ο λύκος την γούνα του;

Σας ευχαριστω πολυ παντως για τις απαντησεις σας. Θα παραγγείλω τελικα αυτο

https://www.you.gr/mobile/productdetails?id=169582

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Katastrofeas44 έγραψε:

Επιςης αν ειναι δυνατον θα θελα να εχει και λειτουργία κατσαβιδιού γιατι το παλιο μου δεν ειχε.

 

Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα!

Να συμπληρώσω σε όσα εύστοχα παρατήρησαν τα παιδιά πιο πάνω:

Η λειτουργία κατσαβιδιού για να έχει κάποια εφαρμογή σωστή και να μην σε παιδεύει, έχοντας σαν δεδομένο ότι το δράπανο δεν θα έχει σύστημα ρυθμιζόμενου συμπλέκτη απελευθέρωσης (στον οποίο ορίζεις εσύ πότε θα αρχίσει να μην βιδώνει παραπέρα) έχεις μόνο μία εναλλακτική και αυτή είναι το να έχει το δράπανο έλεγχο ροπής.

Δηλαδή να έχει ρύθμιση του ρεύματος που τραβάει ο κινητήρας, οπότε έμμεσα ρυθμίζεις την ροπή που επιτρέπεται να αναπτύξει!

Έτσι μπορείς να ρυθμίσεις έτσι ώστε, μόλις πατήσει το κεφάλι της βίδας και αρχίσει ο κινητήρας να τραβάει περισσότερο ρεύμα για να χώσει το κεφάλι της βίδας μέσα στο ξύλο, να παρεμβαίνει η ηλεκτρική ρύθμιση της ροπής και ο κινητήρας να σταματά ! 

Βέβαια αυτή η ρύθμιση, δεν έχει την ακρίβεια που έχουν οι μηχανικοί ρυθμιστές, αλλά έχει το πλεονέκτημα ότι έχει "άπειρες" ρυθμίσεις!

 

Επίσης κάτι επιπλέον και πάντα προς χάριν της καλύτερης γνώσης.

Είναι πάντα προτιμότερο (και σαφώς ακριβότερο!) να παίρνεις δράπανο με δύο μηχανικές ταχύτητες, γιατί έτσι έχεις και υψηλή ροπή (στη χαμηλή ταχύτητα)

Για παράδειγμα :

https://www.amazon.co.uk/Makita-HP2070-Percussion-Drill-Carry/dp/B000I6QW4Y

 

Βέβαια είναι πολύ ακριβότερο, αλλά είπαμε προς χάριν της επιστήμης ! :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι τα ηλεκτρικά κρουστικά και κοντά τους είναι τα ακριβά μπαταρίας όμως η κρούση ξεκίνησε από τον αέρα και παραμένει κορυφαία σε αυτόν.

Όποιος θέλη σοβαρά μηχανήματα επενδύει πρώτα σε κομπρεσέρ αέρα και μετά προμηθεύεται εργαλεία…που δεν χαλάνε ποτέ   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εξαιρετικά καλά και πολύ μικρά σε όγκο !

Μειονέκτημα βεβαίως το λάστιχο, αλλά αν μιλάμε για corded μηχάνημα, το λάστιχο μολονότι πιο ατζούμπαλο, είναι παρασάγγας ασφαλέστερο !

Αλλά το μεγάλο αλλά είναι στο πρώτο προαπαιτούμενο της όλης ιστορίας , η ρυθμισμένη παροχή αέρα εμπλουτισμένου με λάδι !

Αυτό ξεφεύγει κατά πολύ από την μέση ερασιτεχνική χρήση ! :(

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

 

Μια και βγήκα το σχετικό νήμα ας τα μαζέψω όλα εδώ μήπως και βγάλουμε μια άκρη μέχρι αύριο.

 

((Εν όψει μαύρης Παρασκευής προσανατολίζομαι στη αγορά ενός πνευματικού σκαπτικού διακριτικού δράπανου, (καθαρά για οικιακή χρήση, αλλά να μπορεί να κάνει ότι και αν χρειαστεί απροβλημάτιστα).

Είμαι διατεθειμένος να δώσω από 150 εως 200 ευρο . Από σκρουτζ βλέπω τα Bosch , Metabo , Makita (επιλογή δημοτικότητα) παίζουν σε αυτές τις τιμές με το δεύτερο τσοκ.

Μου έχει γυαλίσει το Metabo UHEV 2860-2 Quick 1100W  (βγαίνει στα 200 - 210 στα τέσσερα πρώτα ). Η ερώτηση για τους γνωρίζοντες είναι , αν πρέπει να αποφύγω κάποιο διότι έχει παρουσίαση αρκετά προβλήματα και κυρίως για πιθανά κιτρινομάγαζα που θα πρέπει να αποφύγω στο θέμα εγγύησης, επιστροφής, (ας είναι και με αποστολή μηνύματος ) .

Επίσης ενα δραπανοκατσάβιδο μέχρι 100 ευρο ( το Black & Decker BDCHD18KB 18V 2x1.5Ah βγαίνει στα  69  ευρο προσφορά με διπλή μπαταρία ) , πάλι οικιακή χρήση και αν χρειαστεί να περάσω καμιά γυψοσανίδα. Ευχαριστώ.))

 

Αρχικό πόστ το παραπάνω. 

 

Ταυτίζομαι απόλυτα με τις παρατηρήσεις του  Seafalco στη σελίδα 2 ειδικά στα παρακάτω:

 

{{Νομίζω ότι σε τέτοιες αγορές το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις υπόψη όχι μόνο την "άμεση" χρήση αλλά και την μελλοντικά ενδεχόμενη και πάντα κάτω από το πρίσμα της γενικότερης δραστηριότητας του αγοραστή.

Έτσι, ένα εξειδικευμένο πνευματικό δράπανο, μπορεί να καλύπτει τις άμεσες ανάγκες, αλλά αφήνει απέξω τις ενδεχόμενες μελλοντικές για τρύπημα σε σίδερο ας πούμε

Σίγουρα η δουλειά μπορεί να  γίνει και με λιγότερα χρήματα, αλλά η αγορά δεν θα έχει την ευελιξία που καλό είναι να υπάρχει.}}

 

Για μια τρύπα στο εξάμηνο έχω ενα μικρο Black & Decker και μέχρι εκεί την κάνει την δουλειά του.

Συνεπώς θέλω κάτι παραπάνω για τσιμέντο, ξύλο, σίδερο, που δεν θα ζοριστεί, δεν θα ζεσταθεί, δεν θα πετάξω τα συμβατικά τρυπάνια που έχω και θα μου λύσει τα χέρια γενικά .

Έχω βρει ορισμένες επιλογές μέχρι τώρα και η διαφορά τους είναι στις μικρολεπτομέρειες κατασκευής , χρονολογία μοντέλου , εμπειρία λειτουργείας του καθενός , γνώσεις τις οποίες δεν διαθέτω και θέλω να πιστεύω οτι μέχρι αύριο κάπου θα καταλήξουμε. Το λοιπόν :

 

ΜΑΚΙΤΑ

MAKITA HR2470  167 €

MAKITA - HR2631FT 186 € και το ιδιο παλι 250€ ;

Οι διαφορές των δυο είναι;

 

DEWALT  3 χρόνια εγγύηση

DEWALT - D25144K 179 €

DEWALT - D25144K20  199€

DEWALT - D25134KP-QS 186€

DEWALT - D25134K-QS 190€

Οι διαφορες ειναι;

 

ΜΕΤΑΒΟ

Metabo KHE 2660 Quick 850W 166€ (στο σκρουτζ κάποιος γράφει οτι σε σκαψίματα  ζεσταίνεται)

Metabo UHEV 2860-2 Quick 200- 210 € στα πρώτα πέντε ιντερνομάγαζα , στα οποία φοβάμαι το αύριο. Αν κάποιος έχει κάποια δυσάρεστη εμπειρία με κάποιο από αυτά ας δώσει καποια προειδοποίηση. Τιμή σε επίσημο μεταπωλητή ξεκινάει από 269€

 

BOSCH

Δεν βλέπω να τα προτιμάται, δεν τα προτείνεται. Ο λόγος ; Τόσο μεγάλη διαφορά σε σχέσει με τα προηγούμενα;

 

 

Όποιος έχει γνώση ας δώσει τα φώτα του. Παρασκευή κοντή γιορτή αύριο, να δούμε τι θα γίνει.  

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από anarxos
Link to comment
Share on other sites

PP_423666_G.jpg
WWW.PRAKTIKER.GR

Βρείτε ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΠΙΣΤΟΛΕΤΟ ΜΑΚΙΤΑ HR2470X16 και άλλες προτάσεις για Πιστολέτα στη μεγαλύτερη ποικιλία της...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.