Jump to content



Αγορά δράπανου, τρυπανιού, τι διαφορές έχουν;


Recommended Posts

Είμαι σε σκέψη για αγορά ενός σοβαρού εργαλείου, αν και σχεδόν με τη δουλειά μέσα στο σπίτι έχω τελειώσει αλλά θέλω κάτι που να κάνει καλή δουλειά.
Τώρα έχω ένα τρυπάνι της πλάκας των 230W.
Θέλω τις περισσότερες φορές :
1)Να βάζω ούπα σε τοίχο (τρύπα 6 με 10mm ανάλογα το φορτίο)
2)Να βάζω ούπα σε κολόνα, δοκάρι σπιτιού (τρύπα 6 με 10mm ανάλογα το φορτίο)
3)Να στηρίζω δορυφορικά πιάτα σε ταράτσα, που εκεί τρυπάω πάτωμα με πλετόν αρμέ πολλές φορές (τρύπα 6 με 12mm-14mm ανάλογα το φορτίο, βάζω και μεταλλικά ούπα πολλές φορές)
 
Αγόρασα ένα τρυπάνι κοβαλτίου 8mm και με κάλυψε σε ότι αφορά τον τοίχο με μεγάλη ευκολία, όμως σε κολόνα θέλω κάτι δυνατό με το ανάλογο τρυπάνι μπροστά.
 
τι τύπο τρυπανιού θέλω για τη κάθε περίπτωση; HSS-Co, HSSG, SDS, SDS max ;
τι μηχάνημα να πάρω;
περιστροφικό πιστολέτο ;
κρουστικό δράπανο ;

η κάτι άλλο ; :hmm:

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γιατί τρυπάνι κοβαλτίου για τοίχο; Δε το λυπάσαι;

 

Αν βάζεις κεραίες θες πνευματικό τρυπάνι που τα κάνει όλα και δε θα κάνει πίσω ούτε θα σου σπάσει τα νεύρα αν πετύχει πέτρα κλπ.

Αγόρασα ένα Dewalt πρόσφατα το D25133K αλλά υπάρχει με λίγα παραπάνω και το D25134K με 2 τσοκ. Οπου βάζεις και SDS plus τρυπάνια αλλά και συμβατικά και μύτες κλπ.

 

Αλήθεια για πόσο συχνή χρήση το θες; Ή το θες για μια στο τόσο; πόσα δίνεις μαξ?

θες μπαταρίας ή ρεύματος; 

 

τρυπάνια για τοίχους, σκυρόδεμα, πέτρα κλπ στα SDS κοιτάς τετράκοπα για ακρίβεια και ευκολο τρύπημα πχ 

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=6342

Link to comment
Share on other sites

Me περιστροφικο πιστολετο θα κανεις υπερβολικα πολυ ευκολα τη δουλεια σου.

Αλλα αυτο που κοιτας ειναι απο τα αδυναμα..Θα σε καλυψει βεβαια για 8-10mm τρυπερς που θες.

Ως vfm δες τα συγκεκριμενα einhell

http://products.einhell.com/com_en/tools/rotary-hammer/te-rh-32-e.html

και ως πιο overkill το

http://products.einhell.com/com_en/tools/rotary-hammer/te-rh-38-e.html

Aπλα στη τιμη ειναι +30-40€ παραπανω.

https://www.skroutz.gr/s/6005599/Einhell-TE-RH-32-E.html

https://www.skroutz.gr/s/6969788/Einhell-TE-RH-38-E.html

To "δικο σου" πχ εχει impact power 1.8J ,τα αλλα δυο 5 και 9 ανιστοιχα. Προφανως εχουν και αλλο βαρος.

Αν δεν κανω λαθος κατι λιγοτερα απο 3κg το B&D και καπου στα 6 και 7 τα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω να χρειάζεται να πάει σε τέτοια γκουμουτσα για 10-12mm τρύπες. Εκτός αν έχει σκοπό να αρχίσει τις κατεδαφίσεις :hehe:

 

και προσωπικά 150ευρω σε einhell δε θα έδινα  :unsure:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει σημασια η μαρκα.

Τα 110€ θα τα εδινα ευχαριστως για το 32Ε και θα αντεξει περισσοτερο απο αλλα. (το 38Ε ειναι απλα overkill ,απλα μπηκε με βαση το 130αρι που εβαλε στο κρουστικο)

Η red σειρα δεν ειναι απλη και ειναι σε αρκετα καλυτερη μοιρα απο αντιστοιχης τιμης b&d ,bosch ..Για δε μακιτα dewalt οι τιμες στα αντιστοιχα προιοντα απλα ειναι απλα αλλου και πολυ μεγαλο μερος (της διαφορας) ειναι απλα το ονομα.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

H κόκκινη σειρά της einhell Μη τη μπερδεύεις με αντιστοιχα χρώματα πχ σε bosch πράσινο και μπλε. Ουδεμία σχέση το ένα με το άλλο. Επάνω σε πολλά κόκκινακια υπάρχει το home use. Δε σημαίνει ότι απαραίτητα ειναι καλύτερα ή επαγγελματικά. Επαγγελματικά δεν ειναι σε καμία περίπτωση.

 

Απλά το συγκεκριμένο προϊόν ειδικά αν ειναι για τη χρήση που λέει (που σίγουρα δεν ειναι επαγγελματική αν κρίνω απο τα γραφόμενα και τα παρελκόμενα που χρησιμοποιησε) είναι υπερβολη έως άβολη αγορά. Το να έχεις ένα κανόνι για να πας να σκοτώσεις κοτσίφια μου κάνει κάπως. Το θέμα ειναι να το χρησιμοποιει και να μη θέλει και ένα παλάγκο απο δίπλα μιας και ειναι 8-10 κιλά πράμα για να ανοίξει τρύπες 6-12mm Που το κάνει κουτσά στραβά και ένα μπαταρίας της πλάκας αν δε πέσει πάνω σε ντουβάρι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα μπερδευω τα χρωματα.

Εχω "εντρυφησει" αρκετα στα προιοντα της einhell

Eχει τη φθηνη μπλε σειρα ..τη κοκκινη home και την κοκκινη expert και αυτη ειναι η σειρα καταταξης (απο το χειροτερο στο καλυτερο).

Η ΤE σειρα ανηκει στην expert.

Αν πληρωνεται για τις τρυπες που θα κανει μια χαρα "επαγγελματικα" εργαλεια θεωρουνται και ας ειναι σφυρι και καλεμι.

Απλα η ευκολια του πνευματικου δεν αντικαθιστατε (για μενα παντα) απο κανενα κρουστικο και ας ειναι και makita των 300€.

(κοινως απο το να δωσει 100€ για κρουστικο ας παρει 100€ πνευματικο).

Στα περι βαρους και overkill συμφωνω ..αλλα ειναι μια αγορα που θα την κανει για την οποια χρηση θελει ο καθενας. Δεν θα το κολλησει στο χερι.

Αν του βγαινουν τα λεφτα ας δει πνευματικο της προκοπης στα αντιστοιχα λεφτα. Αν δεν μπορει να σηκωσει 5-6 κιλα ας δει αλλο.

Εχει και η bosch και η bd και η einhell στα 2-3κιλα gia 70-80€.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μα πνευματικό με 150ευρώ βρίσκει και με 2-3 κιλά. Αυτά που ανέφερα δεν ειναι κρουστικά απλά, αλλά πνευματικά και υπάρχουν και πιο φθηνά. Απλά είπα τι πήρα δε πρότεινα κάτι μέχρι να απαντησει στις ερωτήσεις που πρέπει.

 

Πνευματικό δε σημαίνει γκουμουτσα πιστολέτο. Ξεχνάς ότι είναι κάποιος που ασχολείται με κάποια πράγματα χωρίς πείρα (φαίνεται απο το κοβαλτίου στο τοίχο) δεν ειναι η κατηγορία που θέλει. Και ο μόνος λόγος που δε του προτείνω impact drill αλλά hammer drill είναι ότι ασχολείται με μπετό περισσότερο αν κατάλαβα καλά. Καλύτερα να πα΄ρει ένα εργαλείο που θα του χρησιμεύσει και σε άλλα πράγματα. Τρύπημα ξύλου, βίδωμα, να μπορεί να μπει μέσα σε ένα ντουλάπι και με ένα χέρι να δουλέψει κλπ. Αν αργότερα πάει να περάσει 30mm βίδα σε μπετό ας πάει και σε τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

To ξερω τι σημαινει ..

Απλα εργαλειο δεν σημαινει ντε και καλα dewalt και μακιτα .

Βρισκεις και αλλα με οτιδηποτε αλλο διαφορετικο . Ειτε σε specs ειτε σε "προδιαγραφες" ειτε σε μαρκα ειτε σε τιμη .

Δε καιγομαι και ουτε νομιζω να πρεπει να δωσει πολλα λεφτα για αυτο που θελει ο,τι και αν θελει.

Τα 110€ απο οτι ειδα ειναι μια μεση καλη τιμη με βαση αυτα που ποσταρε το οποιο δεν παιζει να κωλωσει πουθενα σε οτιδηποτε και αν θελησει.

Μοναδικο μειονεκτημα ειναι το βαρος, 5.7κιλα με βαση την εταιρια.

Link to comment
Share on other sites

Απλα εργαλειο δεν σημαινει ντε και καλα dewalt και μακιτα .

 

Συμφωνούμε σε αυτό υπάρχουν και τα Metabo :hehe:

 

Αμα εισαι και πειραγμένος υπάρχουν και τα hilti :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ όλα ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

το budget είναι περίπου στα 200. Αλλά για 4 τρύπες (που θέλω τώρα) δεν νομίζω να αξίζει :p

Είναι να βάλω σε κολόνα ένα καναλάκι με καλώδια. Προς το παρόν έβαλα montage S μήπως κρατήσει αλλά αν ξεκολλήσει τότε ξεκινάμε το τρύπημα.

Η συχνότητα είναι μια φορά το 6μηνο, αν θα κάνω μερεμέτια, δεν θέλω και κανόνι με watercooling και κασέτα με reloader :bleh:

Το πιάτο στη ταράτσα το έβαλα με ένα black & decker κρουστικό με μύτη κοβαλτίου στην αρχή, και με κάτι άλλες μύτες στο τέλος (δεν ήταν δικό μου). Ήταν παρόμοιο με το bosch 600W που αναφέρατε ποιο πάνω. Έκανε την δουλειά αλλά μου διάλυσε το χέρι. Σίγουρα αν ήταν κάνα θηρίο με SDS θα τα τρύπαγε σα βούτυρο.

Μάλλον για το D25134K με κόβω.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει που για καναλι σε τοιχο και μια φορα το εξαμηνο πας σε dewalt d25134k και δινεις και 200ευρα :p

Αν ησουν για πιο συχνη χρηση σε εβλεπα για το βενζινοκινητο που ποσταρα :hehe:

Hold your horses and your money αν θες τη γνωμη μου :)

Link to comment
Share on other sites

lol...

πεταξου μια praktiker και παρε αυτο..

http://www.praktiker.gr/p/peristrofiko-pistoleto-einhell-th-rh-800e-44515

http://products.einhell.com/com_en/tools/rotary-hammer/tc-rh-800-e.html

το μονο που θα πρεπει να προσεχεις ειναι να θυμασαι που το αφησες τελευταια φορα..

Link to comment
Share on other sites

Όταν γράφει ο Ιάπωνας μπετό μέχρι 8 χιλιοστά τρύπα 12 άφοβα.

Μικρό, χωρίς να σέρνεις καλώδια και με μπαταρίες Li-ion

Απο προσωπικη χρηση ωφειλω να ομολογησω οτι οντως τρυπαει. Βεβαια το πιστολετο το κανει πολυ πιο ευκολα αλλα εχει μεγαλυτερο βαρος + οτι θελει και παροχη .

 

einheil και επαγγελματικο ειναι ανεκδοτο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν γράφει ο Ιάπωνας μπετό μέχρι 8 χιλιοστά τρύπα 12 άφοβα.

Μικρό, χωρίς να σέρνεις καλώδια και με μπαταρίες Li-ion

Δεν αντιλέγω αλλά όταν βάζεις στριφώνι σε μπετό μπαίνεις τουλάχιστον 6-7 πόντους μέσα. Αυτό θα μπορέσει, και αν ναι, για πόσες βίδες;

Link to comment
Share on other sites

einheil και επαγγελματικο ειναι ανεκδοτο....

Δε το προτεινα για επαγγελματικο και ουτε το ανεφερα ποτε ως τετοιο και ουτε νομιζω να υπαρχει καν επαγγελματιας αναμεσα μας.

Και η ιδια η εταιρια δε βγαζει επαγγελματικα προιοντα. Expert ονομαζει τη "καλη" σειρα και οχι professional.

Ουτε ο ενδιαφερομενος ψαχνει για επαγγελματικο αλλα και το αντιστοιχο "επαγγελματικο" σε dewalt/makita/o,τi_αλλο κανει 350-500€ τουλαχιστον.(πριν καταφυγουμε στα 1000αρικα).

Για να κανει δυο τρυπες 10-12mm το 6μηνο και ΑΝ πετυχει κολωνα..τετοιο "επαγγελματικο" ψαχνει. Ας δωσει 300€ για επωνυμο να ειναι στα πλαισια του thelab

Και στη τελικη θα αγοραζες 8αρι για να κανεις μονιμα 12μμ σε μπετο η 32αρι για να κανεις 12αρες?

Λες να ζοριστει το δευτερο?

Χωρια οτι για να ανοιξει με κρουστικο απλο 12αρα θα εχει λιγο δυναμη ο χειριστης να σηκωσει ενα λιγο πιο βαρυ πνευματικο εργαλειο.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.