Jump to content



Price check για μεταχειρισμένο


Chosen

Recommended Posts

Θα ήθελα λίγη βοήθεια να υπολογίσω ποια θα ήταν μια καλή τιμή για να δώσω το τερατάκι μου. Το να προσθέσω το κόστος αγοράς των κομματιών του και να αφαιρέσω ένα 20-30% δεν παίζει, γιατί δεν είναι απλό PC που θα πεις "αφού με 30 ευρώ παίρνω ένα κουτί ό,τινάναι και βάζω μέσα έναν desktop επεξεργαστή" κλπ

Πως θα το υπολογίζατε εσείς;

 

 

Ξαναγράφω τα χαρακτηριστικά του κι εδώ για ευκολία:

 

 

Όλα τα κομμάτια του νέου μου υπολογιστή (και το κόστος απόκτησής τους), είναι τα εξής:

- HD-PLex H1.S - €139
- Intel i5 4670T - €207
- Asus Q87T - €132
- Crucial 16Gb 1600MHz DDR3 SO-DIMM kit - €135
- Crucial M500 240Gb mSATA - €107
- Dell 90W DC adapter/τούβλο - €0*
*Έχω 2-3 τέτοιους αντάπτορες, αλλά γενικότερα μπορείς να τους βρεις στο Ebay για 10-15 ευρώ.
 

 

Οι τιμές των κομματιών είναι λίγο out of date προφανώς, ενώ πρέπει να ληφθεί υπόψιν και το γεγονός ότι έχει περιορισμένη επεκτασιμότητα κυρίως λόγω μεγέθους αλλά και λόγω του ότι έβαλα απευθείας τις top επιλογές παντού: έχει τον μέγιστο τετραπύρηνο που μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε 0db σύστημα με passive cooling κλπ, μνήμη τέρμα, κάρτες άλλες δεν χωράνε στο PC, το μόνο ότι μπορείς να προσθέσεις άλλους δύο 2.5" SSDs. Η δυσκολία απόκτησης επεξεργαστή low voltage και του εντελώς specialized κουτιού, καθώς και η συναρμολόγηση που απαιτεί αίμα, δάκρυα και ιδρώτα για κανα 4ωρο, δεν ξέρω κατά πόσο είναι relevant.

 

Target audience δεν ξέρω ποιος θα μπορούσε να θεωρηθεί. Πέραν από την προφανή χρήση για HTPC λόγω ομορφιάς, μικρού μεγέθους και μηδέν θορύβου/moving parts, φαντάζομαι ότι κάνει και για light gaming (μιας και αυτό κάνει εδώ και 2 χρόνια, Diablo 3 στα 1080p).

 

 

Για πείτε καμιά άποψη.

Έγινε επεξεργασία από Chosen
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη περίπτωση .

Καλο μηχανάκι αλλά δεν ξέρω αν αυτό θα αντανακλάται στην τιμή μεταπώλησης .

Καλώς η κακως ,ο μόνος τρόπος να τσεκάρεις πόσο φεύγει ειναι να το βάλεις αγγελία .

Ίσως παραδίπλα που ειναι πιο εξειδικευμένοι σε αυτό.

Θα φανεί αμέσως πόσα πιάνει .

Αν το δίνεις ψιλοτσιμπημενα, θα στείλουν 1-2 σε διάστημα 4-5 ημερών ,μετά η αγγελία ψιλοχανεται.

Αν το δίνεις ακριβά θα έχεις (αν ) μονο μηνύματα τύπου (σου δίνω τόσα κι αμα θες, ελα να ανταλλάξουμε με ανταλλακτικά για τοστιέρα κτλ )

Αν η τιμή ειναι σωστή θα φύγει σε 1-3 μέρες .

Αν ειναι καλη προς τα κάτω, συνήθως φεύγει την πρώτη μέρα .

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρακολουθώ συνεχώς και στο διπλανό φόρουμ τις αγοραπωλησίες οι τιμές που βάζεις είναι αρκετά τσιμπημένες. Ένα 15άρι πιο κάτω από κάθε part είναι καλό ξεκίνημα και βλέπεις πως πάει.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το πακετάκι:

 

HD-PLex H1.S - €139
Intel i5 4670T - €207
Asus Q87T - €132
- Dell 90W DC adapter/τούβλο - €0

Θα το έδινα 330-350 σαν σύνολο, κομμάτια δύσκολο.

 

Για μνήμες & ssd δεν ξέρω να σου πω, νομίζω ότι έχουν πέσει πολύ οι τιμές τους, ~65E ssd kai ~65E ram, δηλαδή ~130Ε

 

Σαν σύνολο 450-480 αν έπαιρνα θα ήμουν χαρούμενος, είναι πολύ "specific" σύστημα για να έχει πολλούς υποψηφίους αγοραστές.

 

edit: πολύ λίγα μου φαίνονται τα 480 για το pc (πχ) αλλά δεν ξέρω αν θα το έβαζα πάνω από 500 σε αγγελία. τεσπα, μάλλον δεν βοήθησα καθόλου.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς, δεν είμαι σε θέση να σπάσω τίποτα :(

Είναι απίστευτο μανίκι η συναρμολόγησή του και όποιος είναι στην αγορά για κάτι τέτοιο και έχει κάνει την έρευνά του, θα ξέρει τι δουλειά θέλει και θα εκτιμήσει το ότι είναι στημένο έτοιμο.

Με αυτό το σκεπτικό, το μοναδικό κομμάτι που μπορεί να βγει από το PC χωρίς να χρειαστεί να ξηλώσεις τα heatpipes, είναι ο SSD. Οι μνήμες είναι ακριβώς κάτω από τα μισά heatpipes (φαίνεται στις φωτογραφίες), ενώ ο επεξεργαστής και η μητρική απαιτούν πλήρη αποσυναρμολόγηση του υπολογιστή.

 

Παρ'όλα αυτά, δε μπορώ να σκεφτώ σενάριο που κάποιος θα ήθελε τον επεξεργαστή με την μητρική αλλά όχι τις μνήμες. Τι άλλη μνήμη να βάλει;

 

Επίσης, να πω ότι θα το βάλω αγγελία μόνο εδώ που είμαι (Ιρλανδία) καθώς δε νομίζω να γλυκάνει ιδιαίτερα το deal το ότι θα θέλει και κανα πενηντάρι το courier :hehe: (αν κανένα από τα γνωστά μέλη έρθουν Ελλάδα προσεχώς και μπορούν να το φέρουν μαζί τους, μπορεί, αλλά αμέσως μετά τις Χριστουγεννιάτικες γιορτές = χλωμό), οπότε συμβουλές για το παραδίπλα forum κλπ γίνονται irrelevant :)

 

 

Edit: ξέχασα να πω, σας ευχαριστώ όλους για τις κατατοπιστικές συμβουλές και το feedback. Δηλαδή όλους εκτός από τον TifoziF1, που όπως είχε πει και ο πατήρ Παϊσιος "θα είναι σα να βοηθάει αλλά δεν θα βοηθάει" :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Chosen
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ας ρωτήσω την πιο άθλια ερώτηση προς πωλητή: γιατί θες να το δώσεις;

Δεν κατάλαβα στο αρχικό σου κείμενο, «Το να προσθέσω το κόστος αγοράς των κομματιών του και να αφαιρέσω ένα 20-30% δεν παίζει» δηλαδή θες να τα πουλήσεις στην τιμή κόστους μείον 10 έως 15%; Πάντως είναι κρίμα που το δίνεις, ειδικά το κουτάκι είναι όμορφο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ας ρωτήσω την πιο άθλια ερώτηση προς πωλητή: γιατί θες να το δώσεις;

Γιατί παραείναι ήσυχο :D

Όχι, σοβαρά: δε μπορώ να κρατάω υπολογιστή πάνω από 2 χρόνια, ακόμα και τώρα που μου έχει φύγει το μικρόβιο με τις υδροψύξεις και τα mods κλπ.

 

Δεν κατάλαβα στο αρχικό σου κείμενο, «Το να προσθέσω το κόστος αγοράς των κομματιών του και να αφαιρέσω ένα 20-30% δεν παίζει» δηλαδή θες να τα πουλήσεις στην τιμή κόστους μείον 10 έως 15%;

"Δεν παίζει" από την άποψη ότι δεν το θεωρώ αντικειμενικό τρόπο υπολογισμού τιμής, όχι ότι δε μου αρέσει η σούμα που βγάζει.

 

Το πισάκι είναι ό,τι καλύτερο έχω στήσει από οποιαδήποτε άποψη. Έχω τα νέα πράματα στο καλάθι της Αμαζόνας εδώ και 2 βδομάδες και το μόνο που με κρατάει από το να προχωρήσω, είναι το ότι ξέρω ότι όταν θα μου ξαναμπεί η ιδέα να φτιάξω πάλι 0db μηχάνημα (αναπόφευκτο σενάριο, "once you go 0db..." κλπ), θα χρειαστεί να δώσω πάλι κανα χιλιάρικο.  :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί παραείναι ήσυχο :D

Όχι, σοβαρά: δε μπορώ να κρατάω υπολογιστή πάνω από 2 χρόνια, ακόμα και τώρα που μου έχει φύγει το μικρόβιο με τις υδροψύξεις και τα mods κλπ.

 

 

 

"Δεν παίζει" από την άποψη ότι δεν το θεωρώ αντικειμενικό τρόπο υπολογισμού τιμής, όχι ότι δε μου αρέσει η σούμα που βγάζει.

 

Το πισάκι είναι ό,τι καλύτερο έχω στήσει από οποιαδήποτε άποψη. Έχω τα νέα πράματα στο καλάθι της Αμαζόνας εδώ και 2 βδομάδες και το μόνο που με κρατάει από το να προχωρήσω, είναι το ότι ξέρω ότι όταν θα μου ξαναμπεί η ιδέα να φτιάξω πάλι 0db μηχάνημα (αναπόφευκτο σενάριο, "once you go 0db..." κλπ), θα χρειαστεί να δώσω πάλι κανα χιλιάρικο.  :(

 

πριν λίγο καιρό μου είχε καρφωθεί η ιδέα να στήσω ένα τέτοιο pc για το σαλόνι και πραγματικά η σύνθεσή σου είναι τοπ όπως και το case..αλλά μετά τις αγορές των εορτών δε παίζει budget άσε που θα με σφάξει η άλλη.. :p

 

πάντως εάν σε ανησυχεί ο θόρυβος και επειδή είδα πάνω κάτω τι σύστημα θα στήσεις, μπορείς να διαθέσεις κάτι παραπάνω και να πάρεις νέο case που να δίνει έμφαση στην ησυχία γιατί η αλήθεια είναι ότι ενδέχεται μετα το 0db pc να σε εκνευρίσει πολύ ο θόρυβος του συμβατικού :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι είσαι Ιρλανδία .

Τοτε ισχύουν εντελώς άλλα δεδομένα .

Μια ειλικρινής αγγελία ,τόσο κόστισε, τόσο μανικι τράβηξα να στηθεί ,τόσο δυνατό ειναι, πιστεύω ειναι καλη προσέγγιση .

Ειναι πολυ πιο ορθολογιστές και σίγουρα οχι τόσο μπατιρηδες και οχι τόσο μηδενιστες .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο, θα σου πρότεινα να το δώσεις σε κάποιο AV/HomeCinema forum, έστω και με περιορισμούς (e.g. EU-based buyers only). 

 

Εννοείται μην το σπάσεις σε κομμάτια..

 

Είναι κουκλί και πολλοί θα το ήθελαν στο σαλόνι τους για HTPC (δεν παρακολουθώ τελευταία, αλλά νομίζω η 4000 θα τους καλύπτει για τέτοια χρήση).

Στο συγκεκριμένο target group λίγοι έχουν τα skills να το φτιάξουν μόνοι τους, και σίγουρα θα πλήρωναν premium για να το πάρουν έτοιμο.

Σε ένα forum σαν το Lab δυστυχώς όλοι υπολογίζουν μόνο το κόστος των parts, αφού ο χρόνος της έρευνας αγοράς και ο κόπος της συναρμολόγησης παραγράφονται ως μέρος του χαβαλέ που προκαλεί τη φαγούρα στην τσέπη. ;)

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν είδα τι καινούριο πας να φτιάξεις. Σε τούτο εδώ αν μεν το πουλήσεις πακέτο -που έχει λογική όπως γράφεις- κριτήριο κλειδί κατά τη γνώμη μου πρέπει να είναι πόσο κοστίζει ένα αντίστοιχης ισχύος και για παρόμοια χρήση. Το αρχικό κόστος κτήσης είναι παντελώς άχρηστο στους υπολογισμούς της τωρινής τιμής. Οι συγκρίσεις δηλαδή να γίνονται με βάση το παρόν όχι με το παρελθόν.

Αν το σπάσεις σε κομάτια το μεν κουτί -με την προϋπόθεση άριστης κατάστασης χωρίς χτυπήματα κ.λ.π.- θα το έδινα μόνο σε τιμή πολύ κοντά στην αρχική (όχι 90€ που γράφει ο pasjohn παραπάνω) τα δε υπόλοιπα δυστυχώς χάνουν αρκετά σε αξία (θα τα συνέκρινα με ό,τι πιο ισχυρό σήμερα αντίστοιχων απαιτήσεων σε τροφοδοσία κι εκεί μάλλον θα έτρωγαν ξύλο, δεν ξέρω τις τιμές πάντως οπότε μπορεί να είναι λάθος το συμπέρασμά μου περί ξύλου).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην ευρώπη δεν ειναι τόσο ψείρες οσο μας έχει κάνει εδω η κρίση ,αυτό που είπε ο shaman για φόρουμ a/v ήταν πολυ σωστή ιδέα, ειναι οι πιο συνήθεις ύποπτοι που θα έδιναν το κατιτίς παραπάνω για την ψαγμενιά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

a/vάδες νομίζω ότι δεν χρειάζονται Ι5 4670Τ για player, για transcoding μπορεί να έχουν άλλου είδους κουτιά/cpu με περισσότερα γκάζια που δεν τους νοιάζει το 0db. Τώρα για 4Κ ταινίες..... που είναι οι 4Κ ???? Δεν έχουν γίνει της μοδός ακόμη.

 

To DS437 (υπογραφή) με τον ταπεινό celeron 4ετίας και 1080p ότι και να του έχω ρίξει στο kodi παίζει χωρίς προβλημα, και αυτό 0db. 

 

Δεν είναι a/v pc του chosen, επειδή είναι 0db. 

 

Ούτε τώρα βοηθάω αλλά το παλεύω. :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

a/vάδες νομίζω ότι δεν χρειάζονται Ι5 4670Τ για player, για transcoding μπορεί να έχουν άλλου είδους κουτιά/cpu με περισσότερα γκάζια που δεν τους νοιάζει το 0db. Τώρα για 4Κ ταινίες..... που είναι οι 4Κ ???? Δεν έχουν γίνει της μοδός ακόμη.

 

To DS437 (υπογραφή) με τον ταπεινό celeron 4ετίας και 1080p ότι και να του έχω ρίξει στο kodi παίζει χωρίς προβλημα, και αυτό 0db. 

 

Δεν είναι a/v pc του chosen, επειδή είναι 0db. 

 

Ούτε τώρα βοηθάω αλλά το παλεύω. :p

 

Επειδή έχουν άλλο κάψιμο από το δικό μας, δε σημαίνει ότι δεν έχουν κάψιμο. Το overkill δεν το μίσησε ποτέ κανείς.  :p

Τα δε 0dB και η όμορφη εμφάνιση σε μαζεμένο κουτί μετράνε πολύ όταν μιλάμε για σαλόνι.

 

Hell, οι περισσότεροι δίνουν μια περιουσία για αλουμινένιο μουράτο κουτί, ακόμα κι αν τους πεις ότι έχει μέσα εξαρτήματα των 20 ευρώ.

 

http://www.audioholics.com/blu-ray-and-dvd-player-reviews/lexicon-bd-30-blu-ray-oppo-clone/oppo-inside-lexicon-outside-1

http://www.xtremeplace.com/yabbse/index.php?PHPSESSID=335a9650baa85f01b8b35977bad4c18e&topic=53100.0

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ορθή η παρατήρηση του TifoziF1 πως το αθόρυβο από μόνο του δεν καθιστά μια συσκευή A/V friendly αν και το απολύτως αθόρυβο είναι σημαντικό πλεονέκτημα για μερικούς από το σύνολο των υποψηφίων. Νομίζω ότι ο Chosen πρέπει να μπει στο πετσί του υποψήφιου αγοραστή (δλδ να προσδιορίσει για ποια χρήση προορίζεται) κι από ΄κει και πέρα να διαμορφώσει την τιμή με κριτήριο συσκευές που προσφέρονται για αυτή τη χρήση.

Η έλλειψη οθόνης/τηλεχειριστηρίου, οδηγού B-Ray και οι όποιοι περιορισμοί σε σύγχρονες USB θύρες περιορίζουν ελαφρώς το ενδιαφέρον του hardcore ΑV κοινού. Υποψιάζομαι ότι είναι ιδανικό μηχανηματάκι για κάποιον που θέλει ελαφρά χρήση κανονικού υπολογιστή -συμπεριλαμβανομένων παιχνιδιών- και νοιάζεται αρκετά για εμφάνιση/θόρυβο όπου το μηχανηματάκι τα σπάει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.