Jump to content



Περίεργο πρόβλημα CPU και RAM μετά από υπέρταση.


Recommended Posts

Καλησπέρα thelabites,

Για να μην τα πολυλογώ θέλω να μου πείτε αν έχετε ξαναακούσει για αντίστοιχο πρόβλημα και ποιά είναι η άποψη σας για χρήση της CPU με αυτό το πρόβλημα ή αν τέλος πάντων είναι για πέταμα...

Λοιπόν, γενικά αυτό που έγινε είναι ότι μία βροχερή μέρα, παίχτηκε κάποια υπέρταση από ΔΕΗ και έκανε τσαφ το pc ενός φίλου. Όλα τα πράματα ήταν σε εγγύηση και επιστράφηκαν για ελέγχους από το κατάστημα αγοράς. Το αποτέλσμα είναι το εξής. H mobo κάηκε και αλλάχτηκε με καινούρια και τώρα η CPU (g3220) αν συνδεθεί σε μητρική που έχει το 1ο RAM slot filled, τότε δεν bootάρει το πισί. Αντιθέτως αν έχει μόνο RAM στο 2ο slot, δουλευει κανονικότατα (σε mobo με 4 slots δεν δοκιμάστηκε και δεν ξέρω τι συμπεριφορά θα είχε). Τώρα εσύ θα μου πείς ότι αυτό είναι πρόλβημα μητρικής αλλά εγώ θα σου πω ότι η μητρική δεν έχει πρόβλημα και ότι δοκιμάστηκε και σε άλλες 2 μητρικές και πάλι η συμπεριφορά ήταν θέμα της CPU 100%.

Οπότε εγώ τώρα θέλω να ρωτήσω τι έχει συμβεί στη CPU  γιατί πραγματικά τέτοιο πρόβλημα ακούς συνήθως σε μητρική και γενικά δεν μου έχει ξανατύχει να συμβεί αυτό σε CPU. Και επίσης να ρωτήσω αν είναι ασφαλής η περαιτέρω χρήση της. Το παιδί που την έχει, έκανε upgrade σε i5 και βασικά σκεφτόμουν να την τσιμπίσω εγώ για ένα 2ο build αλλά φοβάμαι μήπως μου βγάλει προβλήματα.... Αξίζει τί λετε;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

με άλλο cpu το έχετε δοκιμάσει?

 

στο manual τι αναγράφει σε ποια θέση πρέπει να κουμπώνει η μνήμη για την σωστή λειτουργία του συστήματος?

 

ποια είναι η μητρική?

Link to comment
Share on other sites

με άλλο cpu το έχετε δοκιμάσει?

 

στο manual τι αναγράφει σε ποια θέση πρέπει να κουμπώνει η μνήμη για την σωστή λειτουργία του συστήματος?

 

ποια είναι η μητρική?

Asus H81M-C έχει και αυτός και ναι, cpu πήρε έναν i5 4690 τώρα οπότε ναι παίζει! Τι εννοείς για τη σωστή λειτουργία του συστήματος; Δεν έχει προτίμηση σε κοντινότερο slot όπως γίνεται σε κάποιες μητρικές.

Έγινε επεξεργασία από devaggos
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς για τη σωστή λειτουργία του συστήματος; Δεν έχει προτίμηση σε κοντινότερο slot όπως γίνεται σε κάποιες μητρικές.
 

Στο αν θα ξεκινήσει ή όχι ο υπολογιστής.

Στο manual συνήθως το αναφέρει αυτό σε περίπτωση που βάλεις 1dimm, σε ποια θέση είναι προτιμότερο να το βάλεις.

 

Στο manual που κοίταξα δεν έχει κάποιο περιορισμό.

 

Μήπως θέλει bios update, έχει βγάλει κάμποσα.

 

Βρες να βάλεις μια μνήμη παραπάνω για να δεις ότι δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

 

Στο αν θα ξεκινήσει ή όχι ο υπολογιστής.

Στο manual συνήθως το αναφέρει αυτό σε περίπτωση που βάλεις 1dimm, σε ποια θέση είναι προτιμότερο να το βάλεις.

 

Στο manual που κοίταξα δεν έχει κάποιο περιορισμό.

 

Μήπως θέλει bios update, έχει βγάλει κάμποσα.

 

Βρες να βάλεις μια μνήμη παραπάνω για να δεις ότι δουλεύει.

 

Δεν καταλαβαίνω πως να σχετίζεται το BIOS update αφού όλα δουλευανε πριν και τωρα δεν δουλευουν. Μνήμες ίδιες, mobo ίδιο, cpu ίδια. Τεστ σε 2 διαφορετικά συστήματα και με διαφορετικές μνήμες. Δεν δουλευει για κάνενα λόγο όταν υπάρχει ram στο 1ο slot. Δηλαδή δεν μπορούν να λειτουργούν και τα 2 slots μαζί, ούτε να λειτουργεί το 1ο σλοτ μόνο του. Το μόνο που δουλευει με αυτή τη cpu είναι στο 2o σλοτ η ram. Το bios update δεν μπορει να σχετίζεται θεωρώ και ρισκάρω να το κάνω αυτή την περίοδο στο πισί μου γιατί το έχω για δουλειά. Ίσως το δοκιμάσω κάποια στιγμή μήπως λειτουργεί αλλά μου φαίνεται απίθανο γιατί η ίδια CPU λειτουργούσε στο ίδιο mobo πριν. Οπότε πραγματικα είμαι 99,99% σίγουρος ότι δεν φταίνε τα bios.

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική αλλάχτηκε με άλλη αλλά ίδια. Είχαν το ίδιο bios?

Αυτό που σου αναφέρω για το bios είναι ότι έχει βγάλει κι άλλα και γράφει διπλά 

Improve memory compatibility

Improve system stability.

 

Οπότε βάζοντας 2 μνήμες με τον 3220 δεν δουλεύουν ενώ με άλλον δουλεύει! (σωστά κατάλαβα?)

 

Πόσα gb είναι οι μνήμες που βάζεις?

Σε τι συχνότητα δουλεύουν? Έχεις δοκιμάσει να χαμηλώσεις την συχνότητα στις μνήμες?

 

Γενικά έτσι πως μου το περιγράφεις εμένα μου πάει μητρική, αλλά αν με άλλον cpu δουλεύουν και τα 2 slot 

δοκίμασε να χαμηλώσεις τις συχνότητες στις μνήμες.

 

Αν δεν βγάλεις άκρη το πας στο κατάστημα που τα πήρατε ή κάποιον σε τεχνικό .

 

**Όσο για το bios αφου είναι μηχάνημα δουλειάς και δεν είσαι σίγουρος δεν χρειάζεται να το ρισκάρεις.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Η μητρική αλλάχτηκε με άλλη αλλά ίδια. Είχαν το ίδιο bios?

Αυτό που σου αναφέρω για το bios είναι ότι έχει βγάλει κι άλλα και γράφει διπλά 

Improve memory compatibility

Improve system stability.

 

Οπότε βάζοντας 2 μνήμες με τον 3220 δεν δουλεύουν ενώ με άλλον δουλεύει! (σωστά κατάλαβα?)

 

Πόσα gb είναι οι μνήμες που βάζεις?

Σε τι συχνότητα δουλεύουν? Έχεις δοκιμάσει να χαμηλώσεις την συχνότητα στις μνήμες?

 

Γενικά έτσι πως μου το περιγράφεις εμένα μου πάει μητρική, αλλά αν με άλλον cpu δουλεύουν και τα 2 slot 

δοκίμασε να χαμηλώσεις τις συχνότητες στις μνήμες.

 

Αν δεν βγάλεις άκρη το πας στο κατάστημα που τα πήρατε ή κάποιον σε τεχνικό .

 

**Όσο για το bios αφου είναι μηχάνημα δουλειάς και δεν είσαι σίγουρος δεν χρειάζεται να το ρισκάρεις.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος αυτή τη cpu την είχα εγώ. Πριν 1μιση χρόνο έκανα upgrade σε i5 και την πούλησα σε αυτό το φιλαράκι ο οποίος έφτιαξε σύστημα ΚΑΙ αυτός με H81m-c. Οπότε η cpu αυτή ήταν και στο δικό μου pc κάποτε και δούλευε με 1600αρες (2x4gb) ram corsair vengeance. Αυτός στο δικό του είχε ίδια μητρική με 1600αρες (2x4gb) επίσης corsair αλλά χωρίς ψυκτρα (απλές). Με λίγα λόγια 2 μητρικές δουλευανε όπως σου είπα. Τώρα που έγινε replace το mobo, όντως παίζει να έχει διαφορετικό bios και θα μπορούσε να δημιουργεί πρόβλημα αλλά το πρόβλημα υπάρχει και στο δικό μου σύστημα (που πριν 2 χρόνια είχα και εγώ αυτή τη cpu (ΤΗΝ ΙΔΙΑ)). Η μόνη διαφορά είναι ότι έχω άλλες ram τωρα Kingston (2x8gb) 1600mhz. 

Τώρα τι να σου πω γενικά και γω όταν το πρωτοείδα το πρόβλημα ημουν φουλ δύσπιστος όπως και εσυ και ημουν απόλυτα σίγουρος ότι ειναι πρόβλημα της μητρικής αλλα ειλικρινά νομίζω ότι είναι θέμα της cpu. Αν μπορούσα να το δοκιμάσω με BIOS update θα το έκανα αλλα το φοβάμαι τώρα. Η αν μπορούσα να το δοκίμαζα σε άλλη μητρική ίσως να βλέπαμε διαφορά αλλά δεν ξέρω.....

Ευχαριστώ πολύ πάντως για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια σου φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Ο g3220 http://ark.intel.com/products/77773/Intel-Pentium-Processor-G3220-3M-Cache-3_00-GHz 

Max Memory Size (dependent on memory type) 32 GB

Memory Types DDR3-1333, DDR3L-1333 @ 1.5V

Max # of Memory Channels 2 Max Memory Bandwidth 21.3 GB/s

μπορεί να δουλέψει με συχνότητα μνήμης 1333mhz max, σε παραπάνω mhz δεν θα δουλέψει (έχει περιορισμό).

 

Σε περίπτωση που είχες μητρική με ''z87-97 δεν θα είχε θέμα'' αλλά με το συγκεκριμένο chipset και cpu δεν θα δουλέψει πάνω από 1333mhz.

Κάνε μια δοκιμή και μπες στο bios σε τι συχνότητα είναι οι μνήμες και δοκίμασε να τις βάλεις στα 1333mhz, αν δεν δοκίμασε και 1066mhz

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Ο g3220 http://ark.intel.com/products/77773/Intel-Pentium-Processor-G3220-3M-Cache-3_00-GHz 

μπορεί να δουλέψει με συχνότητα μνήμης 1333mhz max, σε παραπάνω mhz δεν θα δουλέψει (έχει περιορισμό).

 

Σε περίπτωση που είχες μητρική με ''z87-97 δεν θα είχε θέμα'' αλλά με το συγκεκριμένο chipset και cpu δεν θα δουλέψει πάνω από 1333mhz.

Κάνε μια δοκιμή και μπες στο bios σε τι συχνότητα είναι οι μνήμες και δοκίμασε να τις βάλεις στα 1333mhz, αν δεν δοκίμασε και 1066mhz

Έχεις δίκιο δεν το είχα προσέξει αυτό. Θα δοκιμάσω να τον περάσω πάλι και να κάνω downclock τις μνήμες από τα 1600 στα 1333 ή 1066. Πάλι όμως δεν υπάρχει εξήγηση γιατί να δουλευει σταο 2ο σλοτ και όχι στο 1ο ακόμα και αν φταίει αυτό. Αλλά good point, will try!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.