Jump to content



Αναβάθμιση Υπολογιστή!


lukas82

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες!

 

Έφτασε η ώρα για αναβάθμιση.

Μου κάηκε η κάρτα γραφικών (ΑΤΙ 6870), αλλά γενικά το PC μου ήταν αρχαίο (Q6600, RAM DDR2 κλπ.).

 

Θα κρατήσω το τροφοδοτικό http://www.amazon.com/Corsair-CMPSU-750TX-750-Watt-Certified-compatible/dp/B000X2677A ,

σκληρό Samsung SSD 840 120GB

και κουτί Liani Li http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16811112062.

Βέβαια, οι έξοδοι  είναι USB 2.0.

Αλλά δεν θέλω και να το πετάξω, είναι κλασσικό σασί.

 

Άρα πάμε για CPU, RAM Motherboard και SVGA.

 

Καθημερινή χρήση, θα ήθελα να παίξω και κανά Witcher 3 :p

 

Bugdet... 500 euro φτάνουν;

 

Οθόνη έχω την http://www.techspot.com/review/658-lg-29ea93-monitor/, οπότε θα πρέπει να σηκώνω ανάλογες αναλύσεις.

 

Για να δούμε!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Witcher 3 να παιξεις.. Αλλα πως; ultra settings ας πουμε; η αν γινουν και παραχωρησεις δεν μας πεθραζει. Σκεψου οτι για να μπιρεσεις να μαξαρεις settings στα ταπεινα 1080p θες απαραιτητως μια gtx970/r9 390... Ενα 400αρι με το καλημερα δλδ..

Οποτε σε αυτη την περιπτωση, αν η απαντηση ειναι οτι τα 500 δεν φτανουν για ολα, υπαρχει περιπτωση να αλλαξει; Η κινουμαστε στα 500 και τελος;

Link to comment
Share on other sites

Witcher 3 να παιξεις.. Αλλα πως; ultra settings ας πουμε; η αν γινουν και παραχωρησεις δεν μας πεθραζει. Σκεψου οτι για να μπιρεσεις να μαξαρεις settings στα ταπεινα 1080p θες απαραιτητως μια gtx970/r9 390... Ενα 400αρι με το καλημερα δλδ..

Οποτε σε αυτη την περιπτωση, αν η απαντηση ειναι οτι τα 500 δεν φτανουν για ολα, υπαρχει περιπτωση να αλλαξει; Η κινουμαστε στα 500 και τελος;

Ναι, εννοείται με παραχωρήσεις... Τα 500 δεν είναι ταβάνι, αρκεί να πιάσουν τόπο. Δεν είμαι gamer,

στον ελεύθερό μου χρόνο πάιζω λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Για την οθονάρα που έχεις στα 2560 x 1080 θές μια καλή κάρτα, 200ευρά για 960 ή 370 και ακόμη καλύτερα 250ευρά για μια 380, για να είσαι σχετικά άνετα στα medium-high από δω και πέρα. Για max-ultra κλπ θες σχεδόν όλο το μπάτζετ μόνο για κάρτα, και δεν υπάρχει και λόγος δλδ. Υποθετικά αν δώσεις 200 για κάρτα σου μένουν 300 για να πάς σε I5 που έχει 210 περίπου με φτηνή mobo των 60-70 και 40 ακόμα για 8gb μνήμη και χρωστάς και 20-30 ευρώ ακόμα :p. Δεν υπάρχει λόγος να πάς πολύ παραπάνω πάντως, γενικά με I5 και mobo και 8γβ ram έφτασες τα 350, sweet spot της εποχής. Αν δεν έχεις να τσοντάρεις 100 ευρώ ακόμα ώστε να ανέβει το μπάτζετ στα 600 και να πάρεις έτσι και μια κάρτα με 250 ευρώ περίπου, μπορείς να πάρεις τώρα την κάρτα και να κάνεις λίγη υπομονή με τον q6600 μέχρι να κάνεις και την υπόλοιπη αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Για 380 βρήκα αυτή http://www.skroutz.gr/s/7877262/Sapphire-Radeon-R9-380-4GB-with-Back-Plate-11242-13-20G.html, με 4 GB μνήμη ---> 230 ευρώ

 

RAM έλεγα να πάω σε 16 GB, θα με κρατήσουν για χρόνια, σκέψου εγώ είχα 4 τόσο χρόνια

Θα μπορούσαμε να πάμε σε 600 ευρώ, γιατί βλέπω ότι τα 500 δεν φτουράνε :rubik:

Link to comment
Share on other sites

Για 380 βρήκα αυτή http://www.skroutz.gr/s/7877262/Sapphire-Radeon-R9-380-4GB-with-Back-Plate-11242-13-20G.html, με 4 GB μνήμη ---> 230 ευρώ

 

RAM έλεγα να πάω σε 16 GB, θα με κρατήσουν για χρόνια, σκέψου εγώ είχα 4 τόσο χρόνια

Θα μπορούσαμε να πάμε σε 600 ευρώ, γιατί βλέπω ότι τα 500 δεν φτουράνε :rubik:

Η καρτα που διαλεξες ειναι super, θα κανει δουλεια.

Και με 2x4GB Ram θα εισαι μια χαρα για χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Μητρική και CPU; [emoji13]

Υπόψη, μου αρέσει το κλοκάρισμα, τουλάχιστον κάποια στιγμη.

Επίσης, θα μπορούσα να βάλω ενα dimm των 8Gb και να προσθέσω άλλα 8 στο μέλλον.

Έγινε επεξεργασία από lukasbayern
Link to comment
Share on other sites

Για overclocking χρειαζεσαι επεξεργαστη k και αντιστοιχη μητρικη με Ζ179 chipset. Δεδομενου οτι ο φθηνοτερος ξεκλειδωτος επεξεργαστης αυτη τη στιγμη ειναι ο i5 6600k και οτι χρειαζεσαι ενα 140αρι σχεδον για μητρικη, νομιζω ουτε στα 600 χωρανε ολα τα parts μαζι..

Link to comment
Share on other sites

Μητρική και CPU; [emoji13]

Υπόψη, μου αρέσει το κλοκάρισμα, τουλάχιστον κάποια στιγμη.

Επίσης, θα μπορούσα να βάλω ενα dimm των 8Gb και να προσθέσω άλλα 8 στο μέλλον.

 

Πρεπει να βαλεις σε μια σειρα αυτα που θες τα οποια να ειναι σε συναρτηση με το budget σου. To οποιο καλο ειναι να ορισεις ενα ταβανι και να μας το πεις για να δωσουμε απευθειας τις καλυτερες δυνατες επιλογες. Ησουν με 4gb οπως λες και θες να πας σε 16gb, χωρις λογο. Αφου και με τα 4 ησουν καλα, γιατι πιστευεις οτι τα 8 δεν θα σε καλυψουν? Ναι μπορεις να βαλεις ενα kit 8gb τωρα και ενα οποτε επιθυμεις. 

 

Oc κανεις συχνα? το κατεχεις? Απλα το εχεις ακουστα και θες καποια στιγμη να το δοκιμασεις? Τι εννοεις με το "μου αρέσει το κλοκάρισμα, τουλάχιστον κάποια στιγμη " Αν ειναι να δωσεις κανα 300€ παραπανω χωρις να ξερεις αν θα το κανεις ποτε δεν υπαρχει λογος να πεταξεις χρηματα. 

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βαλεις σε μια σειρα αυτα που θες τα οποια να ειναι σε συναρτηση με το budget σου. To οποιο καλο ειναι να ορισεις ενα ταβανι και να μας το πεις για να δωσουμε απευθειας τις καλυτερες δυνατες επιλογες. Ησουν με 4gb οπως λες και θες να πας σε 16gb, χωρις λογο. Αφου και με τα 4 ησουν καλα, γιατι πιστευεις οτι τα 8 δεν θα σε καλυψουν? Ναι μπορεις να βαλεις ενα kit 8gb τωρα και ενα οποτε επιθυμεις.

Oc κανεις συχνα? το κατεχεις? Απλα το εχεις ακουστα και θες καποια στιγμη να το δοκιμασεις? Τι εννοεις με το "μου αρέσει το κλοκάρισμα, τουλάχιστον κάποια στιγμη " Αν ειναι να δωσεις κανα 300€ παραπανω χωρις να ξερεις αν θα το κανεις ποτε δεν υπαρχει λογος να πεταξεις χρηματα.

Κάποτε είχα custom made υδρόψυξη και μετέπειτα phase change. Ωστόσο επί εποχής Athlon.

Στην προκειμένη περίπτωση θα ήθελα απλά να τσιμπήσω λίγο την cpu/ram αλλά OK δεν θέλω να ξεφύγω οικονομικά.

Ανέφερα τα 16 giga γιατί δεν ξέρω τις απαιτήσεις των νέων games. Μην ξεχνάς ότι δεν έπαιζα σύγχρονα games με το προηγούμενο σύστημα.

Αν με 8 είμαι εντάξει, βάζω ένα Dimm και βλέπουμε.

Έγινε επεξεργασία από lukasbayern
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω θα με βρίσετε... Αλλά το ξανασκέφτηκα και αποφάσισα να ανεβάσω το budget.

Πώς σας φαίνεται αυτό το σετάκι;

 

http://www.msystems.gr/index.php?category=1421&product=19682

http://www.msystems.gr/index.php?category=1317&product=19721

http://www.msystems.gr/index.php?category=1514&product=19691

http://www.msystems.gr/index.php?category=1624&product=19369

Link to comment
Share on other sites

290 ευρω για gtx960 δεν τα δινεις για κανενα λογο.. Φουλ πεταμενα λεφτα! Τα υπολοιπα σαν σετ μια χαρα ειναι. Βεβαια ανεβασες το μπατζετ σε τετοιο επιπεδο που μπορεις αντι γι αυτο το σετ, να πας σε i5 6500 με 16gb ram και μητρικη, και να χωρεσεις gtx 970/r9 390. Για την αναλυση σου νομιζω ειναι πολυ πιο χρησιμη η δυνατη καρτα απο τον ξεκλειδωτο επεξεργαστη. Αρα μαλλον πρεπει ν αποφασισεις τι σ ενδιαφερει περισσοτερο.. Το oc η το gaming?

Link to comment
Share on other sites

290 ευρω για gtx960 δεν τα δινεις για κανενα λογο.. Φουλ πεταμενα λεφτα! Τα υπολοιπα σαν σετ μια χαρα ειναι. Βεβαια ανεβασες το μπατζετ σε τετοιο επιπεδο που μπορεις αντι γι αυτο το σετ, να πας σε i5 6500 με 16gb ram και μητρικη, και να χωρεσεις gtx 970/r9 390. Για την αναλυση σου νομιζω ειναι πολυ πιο χρησιμη η δυνατη καρτα απο τον ξεκλειδωτο επεξεργαστη. Αρα μαλλον πρεπει ν αποφασισεις τι σ ενδιαφερει περισσοτερο.. Το oc η το gaming?

Ωραία, έχεις δίκιο. Ωστόσο σκέφτομαι οτι με ένα ξεκλείδωτο επεξεργαστή θα μπορούσα να τον κρατήσω περισσότερο χρονικό διάστημα.

Δεν ξέρω πόσο μπορώ να τον ανεβάσω με μια καλή αερόψυξη :bleh:

Έγινε επεξεργασία από lukas82
Link to comment
Share on other sites

Αν θές να το κρατήσεις παραπάνω πάρε ένα i7 με 350 αντί για τον I5 στα 270.Τη διαφορά την καλύπτεις πετώντας την ακριβή 960 από το παράθυρο. 200 και πολλά είναι για μια 960 στα 2GB, τα 4 GB μάλλον δεν θα τα χρησιμοποιήσεις ποτέ με αυτή την κάρτα. Και τα 16gb επίσης δεν θα τα χρησιμοποιήσεις στο άμεσο μέλλον. Καλό το οverclocking δε λέω αλλά εσύ έχεις θέμα με το overthinking :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, έχεις δίκιο. Ωστόσο σκέφτομαι οτι με ένα ξεκλείδωτο επεξεργαστή θα μπορούσα να τον κρατήσω περισσότερο χρονικό διάστημα.

Δεν ξέρω πόσο μπορώ να τον ανεβάσω με μια καλή αερόψυξη :bleh:

Αυτο που σκεφτεσαι και ισχυει αλλα και δεν ισχυει. Τι εννοω; Το oc δεν ειναι αυτο που θα δωσει παραταση ζωης σε εναν cpu. Ομως οταν τα χρονια περασουν τοτε ισως και να εμφανιστουν καποια ελαχιστα σεναρια που θα τον δεις να σε κοβει και τοτε ισως ενα ελαφρυ oc να βοηθησει. Για να σου δωσω ενα παραδειγμα: Το 2014 αγορασα το call of duty:advanced warfare και κατευθειαν μπηκα να παιξω το campaign. Στα εισαγωγικα video λοιπον,πριν απο καθε αποστολη δλδ, ειχα εντονοτατα κολληματα. Με το που εμπαινα στο mission ομως εξαφανιζονταν και το παιχνιδι ετρεχε νερο. Μετα απο λιγο ψαξιμο ειδα οτι την ωρα που επαιζε το βιντεο ο cpu της υπογραφης βαραγε 100% usage. Ειπα να δοκιμασω ενα ελαφρυ oc να δω τι θα γινει, αν γινει κιολας κατι.. Ε πηγαινοντας στα 4,2 αυτα τα κολληματα μειωθηκαν κατα 99%!

Το θεμα ομως ειναι το εξης: αυτο το προβλημα δεν ηταν η δυναμη του cpu και αν θα μπορουσε να τρεξει το παιχνιδι, οπως ειπα την ωρα που επαιζα, το παιχνιδι ετρεχε και μαλιστα αριστα. Επροκειτο απλα για ενα συγκεκριμενο σεναριο οπου ο 3570k μου ζοριζοταν λιγο. Επομενως οταν ερθει η ωρα που ο 3570k και οποιοδηποτε cpu ειναι απλα αδυναμο για παιχνιδια τοτε κανενα oc δεν θα τον σωσει και δεν θα τον κανει τουμπανο. Επομενως το οτι θα κρατησεις εναν ξεκλειδωτο επεξεργαστη περισσοτερο καιρο δεν ισχυει με την εννοια οτι καποια στιγμη θα του κανεις oc και θα κρατησει αλλα 5 χρονια πχ. Απλως οταν δεις οτι ζοριζεται θα μπορεσεις να τον ανεβασεις λιγο ωστε να σου δωσει ενα χρονικο περιθωριο να προγραμματισεις μια αναβαθμιση.

Γι αυτο και θα σου πω οτι κατα την προσωπικη μου αποψη το oc ειναι 97% χομπυ και 3% πρακτικη αναγκη. Οποτε ξαναρωτω: ποιο απο τα δυο χομπυ σου σε ενδιαφερει και σ ευχαριστει περισσοτερο; το oc η το gaming;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Διάβασα προσεκτικά ό,τι μου γράψατε.

Έχετε δίκιο, πρέπει να συγκεκριμενοποιήσω τα θέλω μου.

Απλά ήταν αλλιώς κάποτε και πρέπει να προσαρμοστώ στις νέες συνθήκες :happy:

 

  • Πολλά τα λεφτά για i7, οπότε πάμε για i5 ξεκλείδωτο.
  • Μνήμη (DDR4) να βάλω ένα dimm των 8 (και στο μέλλον αν είναι προσθέτω άλλα 8) ή 2 των 4; Η αλήθεια είναι ότι όλοι οι φίλοι μου έχουν 16 Gb RAM.
  • Μητρική ποιά μου προτείνετε;
  • SVGA http://www.skroutz.gr/s/7877262/Sapphire-Radeon-R9-380-4GB-with-Back-Plate-11242-13-20G.htmlείναι OK για το σύστημα, δεδομένης της μεγάλης οθόνης μου;
  • Το συγκεκριμένο σύστημα έχει χρόνια μπροστά του; Θα μου πεις... τόσο καιρό ήμουν με το χρέπι :tomato:
Έγινε επεξεργασία από lukas82
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.