Jump to content



Μία απάντηση στον φίλτατο XMorsX


salde

Recommended Posts

Σε ξεχωριστό νήμα για να μην χαλάει εκείνο περί Freesync monitor. Εκεί ο XmorsX με κατηγόρησε γράφοντας χωρίς να αναφέρει το όνομά μου πως «καποιοι εχουν ολα τα προιοντα της Eizo ως αξεπεραστα και δικαιολογουν χωρις πολυ σκεψη ενα 50%+ πανω στην τιμη τους σε σχεση με τον ανταγωνισμο χωρις να δινουν σημασια στα στοιχεια που εχουμε για αυτες». Του ζήτησα να μου δείξει πού έχει υποστηριχθεί από κάποιον κάτι τέτοιο ή αν είναι αποκύημα φαντασίας.

 

Ως τεκμηρίωση για τον ισχυρισμό του έδωσε μια λίστα με υποτιθέμενα «παραδείγματα» από το skroutz θεωρώντας τα μάλιστα αρκετά. Ας εξηγιόμαστε λοιπόν για να μην παρεξηγιόμαστε:

 

Όταν γράφεις ότι κάποιοι δικαιολογούν χωρίς πολλή σκέψη ένα 50%+ πάνω στην τιμή τους σε σχέση με τον ανταγωνισμό χωρίς να δίνουν σημασία στα στοιχεία που έχουμε για αυτές, παράδειγμα είναι να μου δείξεις συζητήσεις εδώ στο thelab όπου αυτό συμβαίνει. Όχι λίστα τιμών. Ας δούμε λοιπόν ποιος είναι ο επιπόλαιος που θάβει τον ανταγωνισμό και αγνοεί το (υποτιθέμενο) 50%+ διαφοράς τιμής:

 

 

αν και χωρίς επιφύλαξη προτιμώ τις EIZO θεωρώντας τις καλύτερες οθόνες, θα αγόραζα την Samsung αν νόμιζα ότι είναι καλύτερη οθόνη. Δηλαδή αν θεωρείς τα δύο προϊόντα ισοδύναμα τότε αγόρασε το πολύ φτηνότερο

 

salde, στις 15 Οκτ 2015 - 11:40, έγραψε:

Θεωρώ επίσης ενδιαφέρουσα πρόταση όπως σου έγραψα και πιο πάνω, την 25άρα που σου έδειξε ως πρώτη επιλογή ο XMorsX. Αυτή η οθόνη έχει μεγάλη ανάλυση (2560*1440) σε μικρή διάσταση (25 αντί 27 ίντσες που είναι το σύνηθες για την ανάλυση αυτή). Πλεονέκτημα: πιο λεπτομερής απεικόνιση. Μειονέκτημα: α) ενδέχεται να σου φανούν μικρά τα γράμματα και να δυσκολευτείς, όπου θα πρέπει να τα μεγαλώσεις μέσω scaling από τα windows αλλά σε αυτή την περίπτωση ψιλοακυρώνεις το πλεονέκτημα της οθόνης β) στην ανάλυση αυτή θα ζοριστεί η κάρτα σου, αν θες να παίξεις απαιτητικά παιχνίδια με υψηλές ρυθμίσεις δεν... 

 

salde, στις 15 Οκτ 2015 - 11:40, έγραψε:

 Επειδή όμως γράφεις περί παιχνιδιών ως βασικό κίνητρο για την αγορά, σου επαναλαμβάνω ότι κατά τη γνώμη μου καλό θα είναι το πρώτο πράγμα που θα κάνεις να είναι το ξεκαθάρισμα αν θα κοιτάς οθόνες που θεωρούνται προορισμένες για gaming επιδόσεων (αυτές με 144Hz) -στις οποίες όμως μην έχεις πολλές πολλές απαιτήσεις για τέλεια χρώματα- ή αν θα κατευθυνθείς σε πιο συμβατικές επιλογές όπως αυτές που έχουν συζητηθεί κυρίως εδώ. Αν δεν καταλαβαίνεις το πλεονέκτημα των 144Hz σε παιχνίδια, ρώτα κάποιο από τα παιδιά που τις έχουν.@GruntGR

 

salde, στις 15 Οκτ 2015 - 13:15, έγραψε:

Οι EIZO συνήθως είναι ποιοτικότερες και ακριβότερες από αντίστοιχες οθόνες ώστε δεν θεωρούνται σε κλασσικού τύπου συγκριτικά ως vfm. Εξαρτάται βεβαίως πώς ορίζει ο καθένας το value

 

salde, στις 15 Οκτ 2015 - 13:15, έγραψε:

Για την χρησιμότητα του υψηλού ρυθμού ανανέωσης σε παιχνίδια, καλύτερα να σου απαντήσουν κάποιοι που έχουν εμπειρία. Δεν έχω τέτοια οθόνη, από όσα έχω διαβάσει δεν θα την επέλεγα εκτός αν έπαιζα σε πολύ υψηλό επίπεδο. Όχι για περιστασιακό παιχνίδι, αλλά να επαναλάβω για πολλοστή φορά, μερικοί που τα χρησιμοποιούν ορκίζονται στο όνομά τους, μην βασίζεσαι στη γνώμη μου.

 

salde, στις 12 Ιαν 2016 - 00:44, έγραψε:

Στη θέση σου και στα χρήματά σου θα κοιτούσα το 24άρι της Dell και τα Ultrasharp

 

salde, στις 14 Ιαν 2016 - 09:36, έγραψε:

Θα κοιτούσα κάποιο από τα Ultrasharp της Dell, αν σου κάνει το Z της HP (δυστυχώς για το Dreamcolor ξεφεύγεις πολύ σε χρήμα) καθώς και τα μοντέλα της Eizo πού πέφτουν εντός των χρημάτων σου

 

salde, στις 14 Ιαν 2016 - 15:45, έγραψε:

Οθόνες με υψηλές αναλύσεις εντός του προϋπολογισμού του όπως η 25άρα Dell αξίζει να τις εξετάσει αλλά θα έχει το θέμα που ο ίδιος αναφέρει με τη διαφορετική ανάλυση από τις δύο υπάρχουσες συν ότι ενδέχεται να μην είναι τόσο ξεκούραστες σε πολύωρη χρήση που αφορά διάβασμα (browsing κλπ). Δεν το γνωρίζω γιατί δεν έχω δοκιμάσει τέτοια οθόνη σε πολύωρη χρήση

 

 

 

Ας δούμε λίγο και το θέμα της διαφοράς τιμής όπως παρουσιάζεται από μη επιπόλαιους:

 

οταν αγοραζεις την Eizo νεα, συνηθως πληρωνεις τα διπλασια απο οτι αν αγοραζες μια οθονη ανταγωνιστικης εταιριας, χωρις να λαμβανεις παντα καλυτερο προιον

 

XMorsX, στις 11 Οκτ 2015 - 13:30, έγραψε:

H 2450 δεν εχει ουσιαστικες διαφορες απο οποιαδηποτε αλλη 24" 1080p IPS, ολες χρησιμοποιουν το ιδιο panel. H διπλασια τιμη οφειλεται στο ονομα μονο

 

XMorsX, στις 02 Φεβ 2016 - 17:02, έγραψε:

Το λεω ομως διοτι καποιοι εχουν ολα τα προιοντα της Eizo ως αξεπεραστα και δικαιολογουν χωρις πολυ σκεψη ενα 50%+ πανω στην τιμη τους σε σχεση με τον ανταγωνισμο χωρις να δινουν σημασια στα στοιχεια που εχουμε για αυτες

 

XMorsX, στις 03 Φεβ 2016 - 16:29, έγραψε:

Φυσικά και δεν είναι όλες τόσο ακριβότερες, το +50% ισχύει για ορισμένα μοντέλα, ίσως και κανένα πλεονδεν το ειπα σαν απόλυτο γεγονός, αλλά για να τονίσω ότι τα προϊόντα της eizo είναι σημαντικά υπερκοστολογημενη. Εσείς γενικεύετε τον χαρακτηρισμό μου

 

 

Τι να πρωτοθαυμάσω! Τον κινούμενο στόχο που άλλοτε παρουσιάζεται ως 100%, άλλοτε ως 50%+ για να καταλήξουμε στο «ίσως και κανένα πλέον»; Την υπεκφυγή και την καταφυγή σε δικαιολογίες; Την προσπάθεια να φορτωθούν άλλοι την ευθύνη για υπερβολικές γενικεύσεις;

Πρώτα κατηγορούνται κάποιοι ότι λένε κάτι. Όταν ερωτάται ο XMorsX να δείξει πού το λένε, σφυρίζει κλέφτικα και δείχνει μία λίστα τιμών. Μετά προκύπτει ότι στην (άσχετη με την αρχική κατηγορία) λίστα, που ο ίδιος κατ΄επιλογή του παρουσίασε, «ίσως και κανένα» δεν είναι με τους αριθμούς που είχε ισχυριστεί αρχικώς. Κι από πάνω εγώ είμαι που γενικεύω; Άραγε αυτά τα ισχυρίζεται κάποιος που νομίζει ότι όσα γράφει είναι μετά από πολλή σκέψη;

 
Θα σε παρακαλούσα λοιπόν αγαπητέ να είσαι πιο προσεκτικός, τουλάχιστον ας φροντίσεις να κυριολεκτείς όταν βάζεις λόγια στο στόμα μου κι όταν με κατηγορείς για επιπολαιότητα κι αδιαφορία για την τσέπη όσων ρωτούν. Αν θες να ψάξεις για επιπολαιότητα να την αναζητήσεις σε μηνύματα όπου δίνονται λανθασμένες πληροφορίες μεταμφιεσμένες μάλιστα ως γνώση ή ψευδοβαρύγδουπη ανάλυση με χρήση ορολογίας που μάλλον δεν είναι κατανοητή σε αυτόν που την επικαλείται. Όπως ακολούθως π.χ.
 
XMorsX, στις 15 Οκτ 2015 - 03:12, έγραψε:
Οι μεγαλυτερες οθονες εχουν και μεγαλυτερες αναλυσεις που συνεπαγεται μικρο ppi αρα και μικρα στοιχεια πανω στην οθονη. H U2515Η για παραδειγμα εχει μικροτερο ppi απο την τυπικη 24" 1080p
 
Ή όταν δίνονται συμβουλές που χωρίς άλλη διευκρίνιση ενδέχεται να δημιουργήσουν πλάνη και ψευδή αίσθηση ασφάλειας σε εκείνον που ρωτά και πολύ περισσότερο σε τυχόν αναγνώστες του forum που διαβάζουν χωρίς να μπαίνουν καν στον κόπο να ρωτήσουν:
 
XMorsX, στις 07 Σεπ 2015 - 23:06, έγραψε:
Σαν αγοραστης πρεπει να φροντιζεις να αγοραζεις απο καταστημα με after-sales εγγυηση καλη και ευκολο DOA σε περιπτωση που σου ερθει προβληματικο μοντελο
 
XMorsX, στις 29 Οκτ 2015 - 01:49, έγραψε:
Νομίζω ότι παρά τα cc μπορείς να παραγγείλεις και από Amazon,το οποίο έχει και πολύ καλή εγγύηση εκτός των άλλων
[ΣΣ σου έχει γίνει ήδη υπόδειξη περί προσοχής με το Amazon]
 
XMorsX, στις 03 Φεβ 2016 - 16:29, έγραψε:
Και ή lg δίνει 0 pixel εγγύηση
[ΣΣ προσοχή στο θέμα με την εγγύηση των 0pixel, ο υποψήφιος αγοραστής πρέπει πάντοτε και με κάθε εταιρεία να το εξετάζει για το συγκεκριμένο μοντέλο που τον ενδιαφέρει γιατί μπορεί το 0 να ισχύει μόνο υπό προϋποθέσεις κι όχι για όλα τα προϊόντα της κάθε εταιρείας]
 
XMorsX, στις 03 Φεβ 2016 - 16:29, έγραψε:
Σημαντικότερο είναι ή δυνατότητα άμεσης αντικατάστασης ελλατωματικου μοντέλου κατά την αγορά, όπου εκεί ή dell είναι ή καλύτερη, με την HP να είναι εξίσου καλή σε κάποιες χώρες
[ΣΣ 1 υπάρχει το «προβληματάκι» με το ότι θέματα όπως τα καμένα pixels και το bleeding υπάρχει περίπτωση να μην θεωρούνται αυτομάτως ελαττώματα κατά τον ελληνικό νόμο.
ΣΣ 2 αυτό με τις κάποιες χώρες προέρχεται από κάπου, έχεις σχετική προσωπική εμπειρία ή το ισχυρίζεσαι αυθαιρέτως; Η Ελλάδα άραγε είναι ανάμεσά τους;  ;) ]
 
 
Καλό είναι όταν δε γνωρίζουμε κάτι να μην πλάθουμε ιστορίες από το πουθενά αν και μερικές φορές είναι χαριτωμένο και προσφέρει δωρεάν γέλιο (για μη υποψήφιο αγοραστή βεβαίως):
 
XMorsX, στις 26 Οκτ 2015 - 19:18, έγραψε:
Ιδια οθονη ειναι οι δυο HP. Η CW ειναι απο πισω λευκη, η XW μαυρη. Ισως η XW να εχει πιο καλα κομματια, για αυτο να ειναι ακριβοτερη
 
XMorsX, στις 23 Δεκ 2015 - 02:37, έγραψε:
Nαι, δε φαινεται να σκοπευουν να την ξαναφερουν. Ισως να εχει να κανει που μας παρεκαμψε η HP λογω Eιδομενης...
 
Γενικώς καλό είναι να είμαστε προσεκτικοί και να καταλαβαίνουμε τι γράφουμε και τι αντιγράφουμε:
 
XMorsX, στις 14 Ιαν 2016 - 17:42, έγραψε:
Οι ακριβες οθονες της HP οπως oι Dreamcolor ειναι wide-gamut. Αυτο σημαινει οτι καλυπτουν ολο το ευρος του AdobeRGB αλλα για να το εκμεταλλευτεις θα πρεπει να δουλεψεις color-managed προγραμματα. Σε αντιθετη περιπτωση θα βλεπεις ανακριβη και υπερκορεσμενα χρωματα
[ΣΣ υπάρχει και sRGB mode συνήθως αν δεν το γνωρίζεις όπου και βλέπεις μια χαρά χρώματα όταν το περιεχόμενο είναι τέτοιο. Δεν θα σου κόψουν το κεφάλι αν το χρησιμοποιήσεις]
 
XMorsX, στις 25 Ιουλ 2015 - 16:02, έγραψε:
Η Εizo EV2736W χρησιμοποιει PWM dimming απο 20 brightness και κατω, αποφυγετε την
[ΣΣ είναι μάλλον απίθανο να χρησιμοποιήσεις τόσο χαμηλή φωτεινότητα σε κανονικές συνθήκες κι αν εργάζεσαι σε τόσο σκοτεινό περιβάλλον, μάλλον θα κουραστείς εύκολα ανεξαρτήτως PWM]
 
Το κορυφαίο όλων όσων γράφτηκαν μάλλον μετά από πολλή σκέψη και ενδιαφέρον για την τσέπη των υποψηφίων αγοραστών:
XMorsX, στις 12 Σεπ 2015 - 14:22, έγραψε:
Οι 1080p 27" δεν ειναι για χρηση photoshop κλπ, ειναι για multimedia χρηση σε αποσταση μεγαλυτερη απο 1,2 μετρα. Δεν προσεφερουν μεγαλυτερο real estate απο τις 24" 1080p, εξυπηρετουν λοιπον μονο οσους εχουν την οθονη σε μεγαλη αποσταση απο τα ματια τους
[ΣΣ Δηλαδή όταν προτείνεις τέτοιας ανάλυσης και διάστασης οθόνη είναι μόνο για εκείνους που κάθονται σε απόσταση μεγαλύτερη των 120cm; Κι όχι για χρήση photoshop ε; Τους το λες άραγε; Για να δούμε παρακάτω]
 
XMorsX, στις 14 Ιαν 2016 - 04:50, έγραψε:
Δεδομενου οτι θελεις να κανεις photo editing, πρεπει να παρεις μια IPS με καλη χρωματικη ακριβεια καλυψη ολου του sRGB. Η καλυτερη επιλογη ειναι η HP 27xw, 27" 1080p με σχεδον glossy coating
[ΣΣ αυτό και το παραπάνω έχουν γραφεί με την ίδια ποσότητα πολλής σκέψης; Παρατηρείς κάποια αντίφαση ή γράφουμε ό,τι να ΄ναι; Εκτός κι αν άλλαξαν τα ανθρώπινα μάτια από τον Σεπτέμβριο μέχρι τον Ιανουάριο...]
 
XMorsX, στις 28 Οκτ 2015 - 13:45, έγραψε:
Δίνω ιδιαίτερη βάση στα reviews του ncx, διότι δεν είναι επαγγελματίας και δεν έχει ανάγκη να "γλυφει" τις εταιρίες για να του στέλνουν οθόνες και να βγάζει έτσι λεφτά
[ΣΣ καλώς αλλά εάν δεν γνωρίζεις λεπτομέρειες να μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω για το πόσο «βρώμικες» είναι άλλες παρουσιάσεις και πόση ανάγκη έχουν να γλείφουν. Γενικώς ανάμεσα σε κάτι που λες εσύ και κάτι που γράφει το tftcentral ή το prad, θα τα προτιμήσω. Επίσης γενικώς, όταν οπουδήποτε υπάρχουν έστω και εμμέσως οι λέξεις LG και Samsung, προσπαθώ να είμαι προσεκτικός πριν κάνω διαχωρισμούς σε αδιάφθορους και διεφθαρμένους. Είτε αφορά οθόνες είτε πλυντήρια]
 
Έχεις και κάποιους περίεργους τρόπους να συγκρίνεις: 
XMorsX, στις 03 Φεβ 2016 - 18:52, έγραψε:
εχοντας ομως υποψιν οτι η τυπικη τιμη της κατηγοριας ειναι 500 ευρω, ουτε 580 ουτε 670 οσο κοστιζει η Lg και Eizo
[ΣΣ εδώ δηλαδή συγκρίνεις μία LG με μία EIZO, όπου λαμβάνεις υπόψιν την μεν τιμή της EIZO σε σύγκριση με κάποια (αυθαίρετη) «τυπική τιμή της κατηγορίας» την δε τιμή της LG σε σύγκριση με την τιμή της ΕΙΖΟ. Τρέχα γύρευε.]
 
XMorsX, στις 03 Φεβ 2016 - 16:29, έγραψε:
Και όπως έχω πει άλλες φορές, το καλύτερο είναι να αγοράζεις από πωλητή που αναλαμβάνει αυτός την αντικατάσταση τις πρώτες μέρες αγοράς, όπως πρέπει να κάνουν όλα τα σοβαρά καταστήματα, και δεν μπλέκουν αντιπροσωπείες
[ΣΣ1 Σε ξαναρώτησα χωρίς να λάβω απάντηση, γνωρίζεις από την εμπειρία σου να μας συστήσεις μερικούς τέτοιους πωλητές που λειτουργούν από μόνοι τους εις όφελος του καταναλωτή (οποιουδήποτε καταναλωτή) ανεξαρτήτως της πολιτικής των προμηθευτών τους;

ΣΣ2 φαντάζομαι όταν συγκρίνεις τις τιμές των ΕΙΖΟ για να βγάλεις αυτά τα 100% ακριβότερα, 50%+ ακριβότερα κ.λ.π. που γράφεις, το κάνεις χρησιμοποιώντας τις τιμές αυτών των σοβαρών πωλητών που έχεις κατά νου, όχι απλώς της φτηνότερης τιμής του skroutz ε; Ή μήπως ζητάω πολλά;]
 
Στο δεύτερο σημείο παραπάνω απάντησες ότι χρησιμοποιείς την φτηνότερη τιμή του skroutz, προσθέτοντας ότι από εκεί παίρνεις και την τιμή για τις οθόνες της ΕΙΖΟ. Επειδή συνήθως τα καταστήματα που δίνουν βάση στην εξυπηρέτηση και την ικανοποίηση του πελάτη τείνουν να μην έχουν τις απολύτως χαμηλότερες τιμές ή να μην είναι καν στο skroutz κι επειδή οι αποκλίσεις στις τιμές μίας οθόνης μπορεί να είναι σημαντικές από κατάστημα σε κατάστημα καλό θα ήταν όταν κάνεις σύγκριση τιμών με άλλες οθόνες να χρησιμοποιείς την τιμή καταστήματος που συνιστάς. Δεν είναι υποχρεωτικό φυσικά αλλά χωρίς αυτό μην περιμένεις να δέχομαι αμάσητα τα σχόλιά σου περί 50% ή 100% ακριβότερης τιμής.
 
Αυτά τα ολίγα, συγγνώμη για το προσωπικό μήνυμα αλλά θα σε παρακαλούσα να είσαι προσεκτικότερος όταν με κατηγορείς αποδίδοντάς μου συμπεριφορές που είναι μάλλον πλάσματα φαντασίας παρά στηριγμένες στα όσα έχω γράψει.
 
 
 
 
 
 
 
 
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή:  Ή άλλαξε τον τίτλο του θέματος σου σε κάτι ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ή ζήτα από κάποιον να το μεταφέρει στο off topic.

 

Ότι και να γράφεις ( ομολογώ ότι δεν διάβασα), με τον τρόπο που το γράφεις, βρίσκεσαι εκτεθιμένος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή:  Ή άλλαξε τον τίτλο του θέματος σου σε κάτι ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ή ζήτα από κάποιον να το μεταφέρει στο off topic.

 

όπως γράφω είναι απάντηση σε κάτι που ειπώθηκε σε προηγούμενο νήμα (Freesync) και για να μην χαλάσω το νήμα με τον τίτλο του οποίου δεν σχετίζεται άμεσα ρώτησα και μου προτάθηκε να το βάλω ως ξεχωριστό θέμα. Αν έχει γίνει λάθος θα πάει όπου πρέπει κι αν το είχες διαβάσει θα έβλεπες ότι κάποια από τα γραφόμενα αφορούν οθόνες. Ευχαριστώ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salde δεν κατηγορησα κανενα. Δεν ειχα καν το ονομα σου στο νου μου οταν εγραψα οτι παρατηρω υπερβολικη αφοσιωση στην Eizo. Μην το περνεις προσωπικα.

 

Απο εκει και περα ομως, ο δικος σου τονος ειναι εξαιρετικα επιθετικος, ουσιαστικα προκειται για προσωπικη επιθεση στο ποιον και την αξιοπιστια μου. 

 

Δε θελω να ξερω απο ποτε μαζευεις επιλεκτικα posts μου και τα επεξεργαζεσαι με τροπο που να προσπαθει να με μειωσει. Καποια απο αυτα που ποσταρεις οτι παρουσιαζω σαν γεγονοτα ειναι αποψεις που ξεκαθαριζω οτι δεν ειναι απαραιτητο να αποτελουν τη μονη αληθεια. Και τελικα τα φορουμς ειναι μερος για να ακουσες αποψεις, οχι απαραιτητα να συμφωνεις μαζι τους.

 

Ενα εχω να πω και δεν ξαναποσταρω σε αυτο το topic, ουτε report θα σε κανω, ας κανει ενας mod οτι θελει. Οταν εισαι πολυ ενεργος σε ενα φορουμ σε διαρκεια μεγαλου χρονικου διαστηματος, και αποψεις αλλαζεις για ορισμενα θεματα και μπορει καποιες φορες να αντιφασκεις, λογω λαθους η παραλειψης η επειδη στο μεσοδιαστημα αλλαξες αποψη. Αυτο δεν αναιρει τη συνολικη προσφορα μου στην κοινοτητα. Ειναι γεγονος οτι οποιος μιλαει / γραφει πολυ εκτιθεται, αλλα δε γινεται διαφορετικα. Ο μονος αλανθαστος ειναι αυτος που δε συμμετεχει στις συζητήσεις. 

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

όπως γράφω είναι απάντηση σε κάτι που ειπώθηκε σε προηγούμενο νήμα (Freesync) και για να μην χαλάσω το νήμα με τον τίτλο του οποίου δεν σχετίζεται άμεσα ρώτησα και μου προτάθηκε να το βάλω ως ξεχωριστό θέμα. Αν έχει γίνει λάθος θα πάει όπου πρέπει κι αν το είχες διαβάσει θα έβλεπες ότι κάποια από τα γραφόμενα αφορούν οθόνες. Ευχαριστώ. 

Βρε για ότι και να γράφεις,  απο την στιγμή που έχεις τέτοιο άσχετο εώς εριστικό τίτλο, δεν πρόκειται να πείσεις κανέναν. Και 1000 δίκια να έχεις.

 

Ούτε το "Απάντηση" ούτε το "φίλτατο" ούτε το "xmorsx" παραπέμπει σε Projectors και Οθόνες.

 

Λιγότερο false θα ήσουν αν έιχες τίτλο σχετικό με Οθόνες και ας έριχνες καντήλια στο μισό φορουμ μέσα.

 

Πιστεύω πως οι χρήστες δεν κάθονται να ανοίγουν ότι θέμα γράφεται στο φορουμ απλά επειδή γράφτηκε. Αυτό που τους "κεντρίζει" το ενδιαφέρον και ίσως να θελήσουν να βοηθήσουν ή να βοηθηθούν αντίστοιχα είναι ο τίτλος.

 

Με πιάνεις πιστεύω. ^_^

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

Salde δεν κατηγορησα κανενα. Δεν ειχα καν το ονομα σου στο νου μου οταν εγραψα οτι παρατηρω υπερβολικη αφοσιωση στην Eizo.

Φυσικά και με κατηγόρησες. Δεν έγραψες ότι παρατηρείς υπερβολική αφοσίωση, έγραψες άλλο: ««καποιοι εχουν ολα τα προιοντα της Eizo ως αξεπεραστα και δικαιολογουν χωρις πολυ σκεψη ενα 50%+ πανω στην τιμη τους σε σχεση με τον ανταγωνισμο χωρις να δινουν σημασια στα στοιχεια που εχουμε για αυτες»»

 

Όταν σου ζήτησα να μου δείξεις πού το έχω κάνει δεν μου απάντησες «δεν εννοώ εσένα» ίσα ίσα έγραψες μια λίστα τιμών. Αλήθεια ποιον εννοείς; Δείξε μου τα μηνύματα όπου κάποιοι δικαιολογούν χωρίς πολλή σκέψη την αγορά 50%+ ακριβότερης ΕΙΖΟ, υπάρχουν ή όχι; 'Οταν ισχυρίζεσαι ότι γράφονται πράγματα με επιπολαιότητα («χωρίς πολύ σκέψη»), όταν επιλέγεις να μην απαντάς σε συγκεκριμένο πράγμα που σε ρωτώ παρά διαστρεβλώνεις και τσουβαλιάζεις (όπως έκανες και στο άλλο νήμα όπου θεώρησες ότι προσπεράστηκε από όλους κάτι κι ας μην είχε προσπεραστεί) να με συγχωρείς αλλά δεν σκοπεύω να το αφήνω αναπάντητο.

 

 

ουτε report θα σε κανω, ας κανει ενας mod οτι θελει

 

Οταν εισαι πολυ ενεργος σε ενα φορουμ σε διαρκεια μεγαλου χρονικου διαστηματος, και αποψεις αλλαζεις για ορισμενα θεματα και μπορει καποιες φορες να αντιφασκεις, λογω λαθους η παραλειψης η επειδη στο μεσοδιαστημα αλλαξες αποψη.

Δεν ήξερα ότι ~4 μήνες είναι μεγάλο χρονικό διάστημα ώστε 27άρες με ανάλυση 1080 από ακατάλληλες για χρήση σε photoshop και ενδεδειγμένες μόνο για χρήση πάνω από 120cm να μετατραπούν σε «καλύτερη επιλογή» για photo editing και με τα 120 εκατοστά να πηγαίνουν περίπατο. Θα ήταν πιο παραγωγικό νομίζω αντί για θεωρίες περί τρόπου γραφής σε forum να επιχειρηματολογούσες για την αλλαγή πορείας. Όταν διαβάζω τέτοια να μου επιτρέπεις να βγάζω τα συμπεράσματά μου για την αξιοπιστία εκείνου που τα ισχυρίζεται.

 

Δε θελω να ξερω απο ποτε μαζευεις επιλεκτικα posts μου

Από ποτέ. Το λένε search/αναζήτηση. Ως προς το «επιλεκτικά» σε μένα φαίνονται συγκεκριμένα. Σημεία στα οποία διαφωνώ με τα λεγόμενά σου ή σημεία τα οποία θεωρώ ότι δικαιολογούν το επιχείρημά μου είναι αυτά που παραθέτω.

 

τα επεξεργαζεσαι με τροπο που να προσπαθει να με μειωσει

δεν επεξεργάστηκα τίποτα. Αν θεωρείς ότι κάπου παρουσιάζω τα γραπτά σου διαστρεβλώνοντάς τα, δείξε μου τα σημεία εκείνα όπου βλέπεις διαστρέβλωση εκ μέρους μου. Αλλιώς υπάρχει άρωμα συκοφαντίας και αοριστίας. Αν πάλι θεωρείς ότι τίποτε δεν διαστρεβλώθηκε τότε είναι τα ίδια τα κείμενα που μιλάνε μόνα τους.

 

Καποια απο αυτα που ποσταρεις οτι παρουσιαζω σαν γεγονοτα ειναι αποψεις που ξεκαθαριζω οτι δεν ειναι απαραιτητο να αποτελουν τη μονη αληθεια

Με αοριστίες δεν αντιλαμβάνομαι καν σε ποια αναφέρεσαι. Σε ότι παρέθεσα έκανα συγκεκριμένα σχόλια, αν υπάρχει κάποιο που κάνω αυτό που με κατηγορείς δείξε το μου. Εκτός κι αν μπερδεύεις σχόλια πάνω στις απόψεις σου και θεωρείς ότι οι απόψεις είναι στο απυρόβλητο.

 

Το πρόβλημά μου XMorsX είναι κυρίως να μην μου αποδίδεις συμπεριφορές που δεν έχω κι όταν θέλεις να γράψεις κάτι για πρόσωπα εντός του forum να δείχνεις κιόλας σε τι αναφέρεσαι ώστε να αποφεύγονται παρεξηγήσεις. Θεωρείς την κριτική μου στα γραφόμενά σου επιθετική. Αν την έκανα χωρίς να αναφέρω πρόσωπα θα την θεωρούσα υποκριτική χωρίς καν να είναι λιγότερο επιθετική.

Όσο για τις απόψεις περί οθονών κανενός μας δεν είναι εκτός κριτικής κι ο καθένας μας κρίνεται για την όποια γνώση, ημιμάθεια ή αμάθεια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.