Jump to content


Logitech MX Master


Recommended Posts

Ψαχνω καποιο ασυρματο mouse και χω κολλησει με το συγκεκριμενο.  Πειτε μου αν Αξιζει τα τρελα λεφτα του και αν Υπαρχει κατι αντιστοιχο στα μισα περιπου χρηματα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Το έχω και εγώ εδώ και μερικούς μήνες, σαν upgrade στο MX Performance που "χάλασε" μετά από κάποια χρόνια..  Tώρα στο γραφείο εξακολουθώ να έχω ένα MX Performance και στο σπίτι έχω το MX Master. 

 

Μπορώ να πω ότι το master  έχει κάπως καλύτερη αίσθηση ΑΛΛΆ δεν αξίζει ιδιαίτερα τα έχτρα $ (όταν το πήρα εγώ έκανε ~95€ vs ~60€). Να σημειώσω ότι έχω βρει το Performance στα 45€ και το master στα 65€, περιστασιακά σε προσφορές.

 

Ναι, κορυφαίο ποντίκι, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει τα λεφτά του. Αν σου "περισσεύουν" πάρ'το, αν θες να κατέβεις λίγο στην τιμή πας για το Performance που είναι "η ίδια φάση, μερικά χρόνια πιο παλιό μοντέλο" (με ότι συνεπάγεται).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ebay/Amazon/computeruniverse και άλλα eshop Γερμανίας σε "εποχιακές" προσφορές.. σε φάση μόνο για μερικές ώρες, μόνο για μέλη κτλ.. είμαι μέλος/πελάτης σε μερικά από αυτά και μια στο τόσο πετάνε κανένα email..

 

Για παράδειγμα, με μια απλή αναζήτηση στο ebay.de βρήκα τώρα στα 72€ το Master (εδώ) με τα μεταφορικά μέσα στην τιμή (για Γερμανία μιλάω πάντα) από ένα συγκεκριμένο MediaMarkt (το οποίο δεν είναι και μικρομάγαζο..) ΑΑΑΝ το ψάξεις βρίσκεις και χαμηλότερα..

 

s1_pricetrendFaceliftLarge.png

 

Στην εικόνα από πάνω βλέπεις την τιμή του Logitech Master MX σε ένα από τα Γερμανικά "σκρουτζ"  (λινκ εδώ) που από ότι φαίνεται είχε πέσει κάτω από τα 63€ στις 14.02 (λόγο Αγίου Βαλεντίνου ίσως :hehe: ) 

 

Επίσης πολλές φορές κάποιες προσφορές δεν τις προλαβαίνουν τα 2-3 "σκρουτζ" και τις βρίσκεις μόνο μέσω email ή σιτε ιδικά για προσφορές (όπως πχ εδώ)

 

ΥΓ: Στο τελευταίο λίνκ μπορείς να βρεις οτιδήποτε, κάποτε είχα βρει ένα πακέτο κινητής τηλεφωνίας που με βόλεψε ;) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πείρα από Ελλάδα, στα 85. Το πλήρωσα διότι δεν είχα άλλη λύση όταν έσπασα το προηγούμενο. Αλλιώς εξωτερικό.

Παρεπιπτόντως το παρέλαβα την επόμενη μέρα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το πηρα τωρα στα 80. Το πρωτο που μου ξυνισε το middle κλικ της ροδελας. Ηταν πολυ soft και βολικο σοτ προηγουμενο (QPAD 5k) και τωρα μου την σπαει. Με τοσα λεφτα δε θα πρεπε να σε αφηνει παραπονεμενο

Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2016 at 5:28 ΜΜ, το μέλος Drtzekos έγραψε:

Το έχω και εγώ εδώ και μερικούς μήνες, σαν upgrade στο MX Performance που "χάλασε" μετά από κάποια χρόνια..  Tώρα στο γραφείο εξακολουθώ να έχω ένα MX Performance και στο σπίτι έχω το MX Master. 

 

Μπορώ να πω ότι το master  έχει κάπως καλύτερη αίσθηση ΑΛΛΆ δεν αξίζει ιδιαίτερα τα έχτρα $ (όταν το πήρα εγώ έκανε ~95€ vs ~60€). Να σημειώσω ότι έχω βρει το Performance στα 45€ και το master στα 65€, περιστασιακά σε προσφορές.

 

Ναι, κορυφαίο ποντίκι, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει τα λεφτά του. Αν σου "περισσεύουν" πάρ'το, αν θες να κατέβεις λίγο στην τιμή πας για το Performance που είναι "η ίδια φάση, μερικά χρόνια πιο παλιό μοντέλο" (με ότι συνεπάγεται).

 

Φίλε καλησπέρα,

Απευθύνομαι σ' εσένα, επειδή ανέφερες ότι είχες το MX Performance και μετά πήγες στο MX Master, συνδυασμό που έχω και εγώ στην κατοχή μου. Θα ήσουν λοιπόν υποχρεωμένος, αν με βοηθούσες στο εξής, με το performance, μπορούσες με τα πλήκτρα back - forward, στο excel, να μετακίνησε στα φύλλα ενός βιβλίου του excel. Μήπως γνωρίζεις  πως μπορώ να κάνω κάτι ανάλογο με το master?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, CROESUS said:

Φίλε καλησπέρα,

Απευθύνομαι σ' εσένα, επειδή ανέφερες ότι είχες το MX Performance και μετά πήγες στο MX Master, συνδυασμό που έχω και εγώ στην κατοχή μου. Θα ήσουν λοιπόν υποχρεωμένος, αν με βοηθούσες στο εξής, με το performance, μπορούσες με τα πλήκτρα back - forward, στο excel, να μετακίνησε στα φύλλα ενός βιβλίου του excel. Μήπως γνωρίζεις  πως μπορώ να κάνω κάτι ανάλογο με το master?

Ευχαριστώ πολύ.

Να σου πω την αλήθεια, δεν έχω ιδέα αλλά σίγουρα γίνεται με πολλούς διαφορετικούς τρόπους.. για αρχή δοκιμάζεις το software της logitech και αν δεν μπορεί να το κάνει υπάρχουνε πολλά προγραμματάκια που κάνουν mapping κάποιο πλήκτρο με κάποιον συνδυασμό πλήκτρων ή macros... κάτι συγκεκριμένο δεν έχω αυτήν την στιγμή να σου προτείνω αλλά έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν τέτοιου είδους εφαρμογές (όπως πχ το AutoHotkey το οποίο όμως είναι αρκετά περίπλοκο για κάποιον που δεν έχει βασικές γνώσεις programming/scripting αλλά και παράλληλα είναι όσο πιο παραμετροποιήσιμο θα μπορούσε κάτι τέτοιο να είναι.. μπορείς απλά να κάνεις τα "πάντα")

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Spirosssss said:

Τι εννοείς; Είναι πολύ σκληρό; Ο θόρυβος που αναφέρθηκε προηγουμένος υπάρχει κ στο δικό σου στο κύλισμα της ροδέλας;

Τωρα που το λες ναι ειναι αισθητος, ειμαι και φουλ ψυχαναγκαστικος και στο τελος θα με εκνευριζουν ολα

 

Αναφερομαι στο middle clikk, οχι scroll, θελει δυναμη σε σχεση με αυτο που εχω συνηθισει για να πιστει η ροδελα προς τα κατω. Και ειναι μια χρηση που τη λειτουργω συχνα..

Link to comment
Share on other sites

Ημουν υπερβολικος πριν οταν ειπα οτι το middle click ειναι σκληρο. Υπερβολικα ηπιος εννοω. Πιο λεπτεμερες θα ηταν να πεις οτι πρεπει να το βαρας με ροπαλο σα ζωο για να πιασει

Link to comment
Share on other sites

Χάλασε το απλό ασύρματο που είχα και πήρα το mx master, φαντάζομαι πως είναι λογικό να μου φαίνεται σαν αλλαγή η νύχτα με την μέρα... 

Συνεπώς λοιπόν θα έλεγα πως αξίζει αρκεί βέβαια να αντέξει πάνω από 5 χρόνια (τόσο άντεξε το προηγούμενο της logitech)όχι τίποτε άλλο, για να πούμε πως κάναμε και απόσβεση.

Χωρίς χτυπήματα εννοείται για μια νορμάλ χρήση.

 

Link to comment
Share on other sites

Χάλασε και το δικό μου G5 (αγορασμένο το 2006 - χάλασαν το πάτημα και οι κατευθύνσεις αριστερά δεξιά της ροδέλας) και σκέφτομαι να αγοράσω αυτό. Δεν το αγόρασα ακόμη καθώς διάβασα πως το ποντίκι εμφανίζει ελαττωματική ροδέλα σε κάποια...

 

Η μπαταρία πόσο κρατάει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τις θεσεις 1 και 2, τις εχω σε 2 υπολογιστες με το unified receiver. Προσπαθω στη θεση 3 να κανω Pair σε λαπτοπ μεσω Bluetooth αλλα το λαπτοπ δε το βρισκει. Μηπως δε μπορω να συνδεεται ταυτοχρονα με unified και bluetooth. Πρεπει δλδ ολες οι θεσεις να ειναι ειτε Unified ειτε bluetooth, το ξερει αυτο κανεις

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κατι ψυλλιαστικα οτι συνδεεται μονο me bluetooth smart? δηλαδη bluetooth 4?

 

 
Quote

 

Πώς να συνδεθείτε

Το MX Master διατίθεται προ-αντιστοιχισμένο με έναν δέκτη Unifying. (Μπορείτε επίσης να αντιστοιχίσετε το ποντίκι με οποιονδήποτε άλλο δέκτη Unifying.)
Χρησιμοποιήστε την ασύρματη τεχνολογία Bluetooth Smart για να συνδέσετε το MX Master σε οποιονδήποτε υπολογιστή Bluetooth® Smart Ready.

 

Εδω κατι λεει

 

http://www.laptopmag.com/articles/just-what-is-bluetooth-4-0-anyway

 

Τελικα μπορω στο Dell XPS L702X να το συνδεσω γιατι ζαλιστικα με τα smart και smart ready

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.