Jump to content



Logitech MX Master


Recommended Posts

Τι windows έχει το laptop που προσπαθείς να το συνδέσεις; Εχω την εντύπωση οτι πρέπει να ειναι απο 8 και πάνω για να υποστηρίζεται το bluetooth που θέλει το ποντίκι.

 

Googlαροντας το dell σου μόνο και  λόγω ηλικίας δεν θα πρέπει να δουλεύει πιστεύω. Το εχω δοκιμάσει και γω με παλιότερα laptop και δεν γίνεται παιχνίδι, ενω σε καινούριο με 10αρια win έπαιξε με τη μία ;)

Έγινε επεξεργασία από and64
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 1 month later...
On 7/7/2016 at 2:29 AM, and64 said:

Τι windows έχει το laptop που προσπαθείς να το συνδέσεις; Εχω την εντύπωση οτι πρέπει να ειναι απο 8 και πάνω για να υποστηρίζεται το bluetooth που θέλει το ποντίκι.

 

Googlαροντας το dell σου μόνο και  λόγω ηλικίας δεν θα πρέπει να δουλεύει πιστεύω. Το εχω δοκιμάσει και γω με παλιότερα laptop και δεν γίνεται παιχνίδι, ενω σε καινούριο με 10αρια win έπαιξε με τη μία ;)

win 10 αλλα το bluetooth πρεπει να ναι παλιο

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ξεθαβω το θεμα,μιας και εχω εμπειρια απο το συγκεκριμενο ποντικι της logitech, ετσι ωστε να βοηθηθει καποιος που σκεφτεται να το αγορασει.

Η χρηση που κανω καταρχην ειναι ,χρηση ιντερνετ,μουσικη, αλλα και  εφαρμογες γραφιστικης(corel draw-paint,photoshop,)3d animation(3dsmax),cad(autocad,inventor,solidworks),επεξεργασια ηχου ( adobe audition).ΚΑΘΟΛΟΥ games.

 

Ομορφο ποντικι ,με πολυ καλο πιασιμο,και με πολυ καλη(τελεια) αισθηση στο tracking,clicks κτλ, και με την μπαταρια του να κραταει σχετικα καλα.

Αυτο που δεν μου αρεσει ειναι τροχος,η αισθηση του ,τον οποιο μαλιστα η logitech διαφημιζει,και καμαρωνει σαν γυφτικο σκεπαρνι.

Στην λειτουργια κλικ κλικ η αισθηση του κλικ κατ εμε ειναι  πολυ ασθενες.

Στη λειτουργια free spin η αισθηση του τροχου(παλι κατ εμε) που γυρναει τοσο ευκολα ανεξελεκτα χωρις τριβη,παλι δεν μου αρεσει. **

Οστοσο αν το σκεφτει κανεις ειναι εντελως  αχρηστη λειτουργια (τουλαχιστων στα windows),καθως εαν θελεις γρηγορο scrolling πιεζεις απλα τον τροχο!

 

Χρηση σε mac:

 Σε χρηση για mac,εδω τα πραγματα ειναι λιγο καπως.

Απο τη μια εχεις το magic mouse το οποιο για απλα πραγματα οπως ιντερνετ,μουσικη,φωτογραφιες κτλ,σε παει σε αλλο επιπεδο με την multitouch επιφανεια , τις χειρονομιες που μπορεις να κανεις σε αυτο,και την τελεια αισθηση με αποκριση εκατοστου του χιλιοστου που εχει στο scrolling ,που ομως ταυτοχρονα δεν εχει τροχο/midle click που χρειαζετε για τις ειδικες εφαρμογες που αναφερω παραπανω.

Eτσι εαν χρειαζεσε τροχο/midle click  παιρνεις αναγκαστηκα το ποντικι της logitech.

Ομως σε αυτη τη περιπτωση εδω υπαρχει η εμπειρια χρησης που εχεις αποκτησει πλεον με το  magic mouse ,που θα σε κανει δυστηχισμενο συγκρινοντας το (αναποφευκτα),καθως ο τροχος  του  logitech δεν μπορει να φτασει σε αισθηση ( στο scrolling τουλαχιστων)το  magic mouse.

Eτσι θα αναγκαστεις να εχεις και τα 2 στο mac,αναλογα του τι κανεις.

(μπορεις να κανεις τα παντα με το logitech αλλα σε καποιες εργασιες θα δεις οτι θα σε ευχαριστει περισσοτερο να εργαζεσε με το magic mouse-πχ ιντερνετ-)

 

Τελος επισης αρνητικο για εμενα,ειναι και η θεση των κουμπιων που εχει για back/foward ,τα οποια δεν βολευουν καθολου εκει τα βαλαν και κυριως ετσι οπως τα σχεδιασανε.

 

 

**προσωπικα το εχω ανοιξει  ,και εχω φιξαρει το μηχανισμο παντα στη λειτουργια κλικ-κλικ,(την οποια με δυσκολια κανεις να ειναι πιο αισθητη,και οπου θυσιαζετε αναγκαστηκα αλλη λειτουργια)

Έγινε επεξεργασία από monotis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετα το Creators Update των Windows 10, το ποντικι μου κανει νερα. Με λιγο ψαξιμο ειδα οτι και αλλοι αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα και μαλλον ευθυνεται ο driver.

Το ποντικι λειτουργει κανονικα οταν ξαφνικα πεταγεται το LogiOptionsMgr.exe (UNICODE) has stopped working.

Απο εκεινη τη στιγμη δε λειτουργει το πατημα της ροδελας και καμια φορα τα μπρος/πισω κουμπια. Με on/off του ποντικιου επανερχεται και δουλευει κανονικα για καποιο διαστημα μεχρι να ξαναχασουν τη λειτουργια τους τα κουμπια.

 

Η επανεγκατασταση δε λειτουργησε. Η πληρης απεγκατασταση επισης, οπως και καποια online tips που ειδα με ''run as administrator'' την εφαρμογη κλπ.

Λυση δε βρηκα ακομή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Σορρυ τωρα ειδα το ποστ σου και νομιζα πως ειναι προσφατο. Με ποιο τροπο το ελυσε, επειδη θελω να εγκαταστησω το ποντικι σε συστημα με 1703

Έγινε επεξεργασία από therock
Link to comment
Share on other sites

Το Logitech Options ειναι μονο για χρηση με τον receiver? Επειδη ξεχασα να πω οτι σε αυτο το συστημα θα το εχω με bluetooth. Δηλαδη και προβλημα να μην εχω, θα μπορω να χρησιμοποιησω τις λειτουργιες της εφαρμογης

Link to comment
Share on other sites

Λογικά λειτουργεί με οποιαδήποτε σύνδεση συσκευής με τον υπολογιστή. Η εφαρμογή είναι για να ρυθμίζεις τις λειτουργίες της συσκευής, ταχύτητα, απόκριση κλπ και τις λειτουργίες των πλήκτρων.

πχ σε μενα:

Logitech-Options-1.png

FILE.png

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.