Jump to content



Micro usb cable 2.4-2.5A μήκους >=1m


BasiliCeLew

Recommended Posts

Καλησπέρα ψάχνω κάποιο καλώδιο Micro usb cable τουλάχιστον 1 μέτρου (ιδανικό 1,5-1,8m) που να μπορεί να δίνει  full 2.4-2.5A για φόρτιση tablet. (δεν με ενδιαφέρει μεταφορά δεδομένων)

 

Το χρειάζομαι κυρίως όχι για την πιο γρήγορη φόρτιση αλλά για να μπορώ να χρησιμοποιώ σε full επιδόσεις το windows tablet μου με cable χωρίς να πέφτει η μπαταρία ενώ φορτίζει!!

Υπολόγισα ότι με 100% φωτεινότητα και χωρίς περιορισμούς στις επιδόσεις του επεξεργαστή το απαιτούμενο ρεύμα που πρέπει να του δίνω είναι 2.3-2.4A.

 

Εχω πάνω από 30 καλώδια micro usb και το μέγιστο που έπιασα για καλώδια μήκους >=1m ήταν 1.8A που είναι πολύ μακρυά από αυτό που χρειάζομαι. (με μικρά cables των 10cm πιάνω 2.1-2.4 ανάλογα την χρήση του tablet).

 

Έψαξα αρκετά αλλά δεν βγάζω άκρη με τα είδη των διατομών και καλωδίων που υπάρχουν.

 

Αν κάποιος έχει κανένα δοκιμασμένο cable που δίνει 2.4-2.5A ή μπορεί να μου πει ακριβώς πως διαλέγω το κατάλληλο καλώδιο θα του ήμουν ευγνώμων. :beer:

Σας ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, deninho said:

ο φορτιστής/μετασχηματιστής δίνει όσο ρεύμα θες;

Ναι έχω μετρήσει τον φορτιστή, ήταν το πρώτο που έλεγξα. Το δοκίμασα με ένα heat module για να δω πως συμπεριφέρεται σε full load.

Η αλήθεια ήταν ότι και εγώ αυτό πίστευα στην αρχή. Αν εξαιρέσουμε ότι ζεσταίνετε πολύ κατά τα άλλα αποδίδει μια χαρά.

 

Με τον ίδιο τρόπο έκανα δοκιμές και όλα τα καλώδια που έχω αλλά μάταια. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.