Jump to content



Bandwidth Control μόνο για το YouTube


UltraB

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω πρόβλημα με το internet όταν προβάλετε σε κάποιο υπολογιστή του δικτύου  > HD βίντεο στο YouTube.

 

Αυτό συμβαίνει διότι όλο το bandwidth της γραμμής δεσμεύετε από το YouTube, με αποτέλεσμα οι άλλοι υπολογιστές να έχουν υψηλό ping, αν μιλάμε για παιχνίδια, και όλα τα σχετικά όταν περιηγούνται στο internet.

 

Γνωρίζω ότι μπορώ να περιορίσω το bandwidth μέσω του router μου αλλά αυτό δεν είναι λύση διότι:

  1. Αν το περιορίσω σε όλα τα ports, όταν κατεβάζω κάτι δε θα κατεβαίνει με την μέγιστη δυνατή ταχύτητα, πράγμα που δε θέλω.
    Επίσης δεν με βολεύει να τρέχω να κλείνω το bandwidth rule όταν θέλω να κατεβάσω.
  2. Αν περιορίσω μόνο τις κλασσικές πόρτες που παίζουν οι browser θα μου περιορίσουν και άλλα πράγματα. Πρώτο παράδειγμα τα downloads μέσω των browsers.

 

Τι μπορώ να κάνω ώστε να αποτρέψω το YouTube να χρησιμοποιεί όλο το bandwidth;
Δυστυχώς η γραμμή μου είναι αρκετά μέτρια (12-13Mbps), οπότε καταλαβαίνεται ότι δεν υπάρχουν περιθώρια. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!

 

PS: Έχω ένα TD-W8970 σαν κύριο και ένα TL-WR841N.

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

Είναι σε Work In Progress

Με το μαμά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Αν δε θέλεις να πειραματιστείς με άλλο firmware στο router, μπορείς να σηκώσεις έναν proxy server σε κάποιο μηχάνημα, να στέλνεις εκεί την κίνηση που θέλεις να περιορίζεται και στο router να βάλεις όριο μόνο για την IP του proxy.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, trendy said:

Είναι σε Work In Progress

Με το μαμά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Αν δε θέλεις να πειραματιστείς με άλλο firmware στο router, μπορείς να σηκώσεις έναν proxy server σε κάποιο μηχάνημα, να στέλνεις εκεί την κίνηση που θέλεις να περιορίζεται και στο router να βάλεις όριο μόνο για την IP του proxy.

Έχουν βγάλει και δύο εκδόσεις, οπότε ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα.

 

Δεν έχω πρόβλημα να πειραματιστώ με άλλο firmware, απλά θέλω να λειτουργεί σωστά και προπάντων να μην μου χαλάσει το router (το brickαρει πχ με κάποιο τρόπο).
Δεν είναι καιρός για περίσσια χρήματα.

 

Αυτό με τον proxy, πως μπορώ να το κάνω; Δεν απαιτεί ένα μηχάνημα να τρέχει 24/7 ή έστω όταν οι χρήστες σερφάρουν;

Link to comment
Share on other sites

Το openwrt είναι σταθερότατο, το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια ως λειτουργικό στα ρουτεράκια μου. Αν θα σου μπρικάρει όταν φλασάρεις δεν το ξέρω, και όσες φορές μου έχει μπρικάρει το έχω ξεκολλήσει. Εσύ αποφασίζεις.

 

Για τον proxy, φυσικά θέλεις ένα μηχάνημα που θα λειτουργεί όταν θα σερφάρουν οι χρήστες που σου τρώνε το bandwidth, αν όχι 24/7. Από proxies δουλεύω τον squid. Διάβασε αυτόν τον οδηγό, ελπίζω να σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, trendy said:

Το openwrt είναι σταθερότατο, το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια ως λειτουργικό στα ρουτεράκια μου. Αν θα σου μπρικάρει όταν φλασάρεις δεν το ξέρω, και όσες φορές μου έχει μπρικάρει το έχω ξεκολλήσει. Εσύ αποφασίζεις.

Και εμένα τα openwrt μου έχουν μπρικάρει αρκετές φορές λόγω bad flash με δικά μου images, αλλά κάθε φορά μπόρεσα να τα σηκώσω με ένα usb <> serial dongle.  Δεν είναι κάτι που συμβαίνει συχνά αλλά δεν υπάρχει φόβος.

 

Επειδή είμαι στη ίδια φάση με τον OP (χάλια γραμμή/πολλές συσκευές-χρήστες) αυτό που έχω κάνει είναι να εγκαταστήσω το sqm-scripts στο κυρίως openwrt router. Πολύ απλό στη λειτουργία του, απλά βάζεις το 90-95% του max down/up bandwidth σου και 44 στο link layer adaptation για adsl και το script ρυθμίζει αυτόματα την προτεραιότητα των πακέτων, κυρίως ping/ssh etc, αλλά κυρίως δεν το αφήνει να μπουκώσει ποτέ (το λεγόμενο bufferbloat).

 

Για να τεστάρεις το bufferbloat εδώ: http://www.dslreports.com/speedtest

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα δηλαδή πρέπει να περιμένω το openwrt αν δε θέλω να στήσω proxy.

Δε νομίζω να κάνω δουλειά με το Proxy γιατί δεν έχω ένα μηχάνημα να τρέχει 24/7.

 

Επίσης σε περίπτωση που περάσω openwrt, πρέπει να περάσω και στα δύο ή μόνο στο βασικό (W8970);
Θέλω να πω ότι, μόνο στο W8970 εφόσον το WR841N θα προωθεί τα πακέτα του στο άλλο, ή όχι;

 

Στο WR841N απ όσο θυμάμαι έχουν κυκλοφορήσει το openwrt γιατί για ένα διάστημα το είχα με custom firmware.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις ένα φτηνό board του στυλ raspberry pi και να στήσεις εκεί τον proxy.

Το ιδανικό είναι να στήσεις openwrt στο ρούτερ που παίζει η dsl.  Μπορείς να το στήσεις και στο άλλο, αλλά θα πρέπει να περνάει η κίνηση μέσα από αυτό με κάποιον τρόπο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή όσο αφορά το TD-W8970, τα έχω χάσει με το openwrt, μπορεί να μου πει κάποιος γνώστης αν είναι διαθέσιμο και πως μπορώ να το περάσω;

 

Είδα και γράφουν στο site τους το παρακάτω

7JqOOcT.png

Εγώ έχω το v1 με το 0.6.0 2.13 v000c.0 Build 140919 firmware της TP-Link.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν σε φοβίζει η διαδικασία με το serial, μπορείς να βάλεις το W8970 σε bridge και να φλασαρεις το άλλο με openwrt για χρέη main router & pppoe.

Το δοκιμάζεις αν σου κάνει και αν ναι , έχοντας την εμπειρία με το openwrt μετά φλασαρεις και το W8970.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς τι προτείνεται, να το βάλω ή όχι; Μπορώ να δω κάπως σε τι στάδιο είναι; Πχ αν έχει προβλήματα κτλ;

Κάποια που  είδα έχουν να ενημερωθούν από το 2013-14.

 

Επίσης, δε μπορώ να βάλω κάποιο script, κάτι ώστε σε κάθε υπολογιστή, ώστε να μου περιορίζει το bandwidth μόνο του YouTube;

 

Edit: Τώρα είδα πως γίνεται το φλασάριμα μέσω σειριακής, οπότε άκυρο. Δε θέλω να το ανοίξω και να κάνω κολλήσεις και όλα τα συναφή. Προς το παρόν τουλάχιστον.

 

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, trendy said:

Το netlimiter το έχεις δοκιμάσει;

Το κατεβάζω να δω μήπως κάνω δουλειά. Αν όχι με βλέπω να στήνω ένα proxy στο μηχάνημα μου και στο άλλο PC να ρίξω στα πάντα το bandwidth.

Link to comment
Share on other sites

To Netlimiter το εγκαθηστάς στο PC (δυστυχώς μόνο σε PC) ορίζοντας εκεί κάποιο limit για το συγκεκριμένο PC, όχι για όλα τα υπόλοιπα του δικτύου σου.

Επομένως εάν έχεις 3 PC/Laptops, θα πρέπει να το εγκαταστήσεις και στα 3 και να ορίσεις κάποιο limit ξεχωριστά στο κάθε ένα.

 

Στο Nelimiter, δεν θα δεις "εγγραφή" ως Youtube, αλλά τον browser που χρησιμοποιείς. Επομένως εάν χρησιμοποιείς τον firefox, θα τον δεις εκεί και θα μπορείς να του ορίσεις download/upload limit.

Έγινε επεξεργασία από Aligator21
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το κατάλαβα. Απλά είναι ένας πιο απλός τρόπος να περιορίσεις το bandwidth για μια συγκεκριμένη εφαρμογή. Το έβγαλα γιατί ότι έκανα, το έκανα και μέσω του W8970.

 

Ευχαριστώ πάντως, αρκετά χρήσιμο πρόγραμμα και αρκετά πιο απλοϊκό για κάποιο που δε ξέρει να το περιορίσει μέσω του router.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.