Jump to content



Windows version poll


Windows XP vs 7 vs 8.1 vs 10  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος Delijohn έγραψε:

 

το θέμα είναι να μην έχεις χαθεί μέσα στο καπνό κ δε ξέρεις από ποια φωτιά προέρχεται.. γιατί παρακολουθείσαι από παντού (εφαρμογές, hardware, backdoors, κάρτες κλπ) κ ξαφνικά τρόμαξες επειδή άκουσες ότι σε παρακολουθεί η microsoft.. τεσπα, ο καθένας ας βάλει ό,τι windows τον κάνουν να νιώθει άνετα, μη χαλάμε κ το θέμα.. 

E, ειναι γνωστο λιγο πολυ, οτι γενικα τα windows παρακολουθουνε τον χρηστη, αλλα για τα 10, παραακουστηκανε πολλα, γι'αυτο το αναφερω, για τα συγκεκριμενα

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Cipioner said:

E, ειναι γνωστο λιγο πολυ, οτι γενικα τα windows παρακολουθουνε τον χρηστη, αλλα για τα 10, παραακουστηκανε πολλα, γι'αυτο το αναφερω, για τα συγκεκριμενα

Επίσης, βγήκαν εργαλεία on-day-one που κλείνεις όλες αυτές τις λειτουργίες και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, ενώ στα XP/Vista/7/8/8.1 που δεν ακούστηκαν πολλά, συνεχίζει να σε παρακολουθεί, γιατί δεν έκλεισες τίποτα. Α και μην ξεχνάς το κινητό σου, που όχι μόνο παρακολουθεί τι κάνεις, αλλά και που είσαι. Τουλάχιστον τον υπολογιστή τον έχεις σε ένα μέρος που είναι πολύ εύκολο να γνωρίζει κάποιος αφού είναι το σπίτι σου συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Επίσης, βγήκαν εργαλεία on-day-one που κλείνεις όλες αυτές τις λειτουργίες και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, ενώ στα XP/Vista/7/8/8.1 που δεν ακούστηκαν πολλά, συνεχίζει να σε παρακολουθεί, γιατί δεν έκλεισες τίποτα.

Kαι οχι μονο αυτο, αλλα και τα περισσοτερα προγραμματα που εγκαθιστας, δεν ξερεις απο που κρατα η σκουφια τους και τι ρολο βαραει το καθενα, (ειδικα τα free), τουλαχιστον στο linux, υπαρχουνε τα repositories, που εκει τουλαχιστον γινετε και καποιος ελεγχος, απο την οποιαδηποτε κοινοτητα, υπαρχει μια παραπανω αξιοπιστια, σε σχεση με τον χαμο των windows

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αδερφε, αν το linux ηταν mainstream και γραφοταν τα παντα για αυτο, σκεψου λιγο αν θα ηταν οσο ασφαλες ειναι τωρα... Μονο αυτο. 95 - 5 ειναι η αναλογια , τι περιμενες;

Nαι, ρε παιδια, αλλα εκει τουλαχιστον, γινετε καποιος ελεγχος, δηλ. εαν αυξηθει το ποσοστο των χρηστων, θα μειωθει ο ελεγχος; (σε σχεση με τα windows, που δεν γινετε τιποτα), αυτο εννοω;

Kαι εκει υπαρχουν προγραμματα εκτος repository, τα οποια εγκαθιστας με δικη σου ευθυνη.

Link to comment
Share on other sites

Αν αυξηθουν οι χρηστες, θα στοχοποιηθει αρκετα παραπανω το λειτουργικο , αυτο εννοω :) Μη ξεχνας οτι ειμαι και εγω χρηστης linux εκτος απο Windows, σε πολυ nano σταδιο βεβαια !! 

Link to comment
Share on other sites

Windows 10.  Σαν τεχνολατρης μου αρεσει να βλεπω την εξελιξη σε ολα. Πιο φρεσκα - νεα futures καμια συμβατοτητα με αυτα που ασχολουμαι κλπ.  Το να αρχισουμε παλι την αστεια κουβεντα περι παρακολουθησης και πως μονο το αγιο linux μαζι με tor μπορει να κανει σωστη δουλεια εχει καταντησει γραφικο. Ειπαμε οσοι φοβαστε τη σκια σας βρειτε καμια σπηλια. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Cipioner said:

Mην λες μεγαλες κουβεντες...

 Ο καθενας με τις φοβιες του... Αλλα ας μην χαλαμε το νημα. Ειναι ξεκαθαρο πως η ερωτηση ειναι γι αυτους που χρησιμοποιουν καποια windows εκδοση και οχι για να μπουν οσοι δεν τα εχουν βαλει καν επειδη δεν τα χρειαζονται -  το παιζουν haters επειδη θελουν να νιωθουν cool και τελος αυτοι που ανεφερα παραπανω (ps. αυτοι που χρειαζονται σπηλια). 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα Νικηφορε, ουτε εγω αισθανομαι ωραια με το θεμα των προσωπικων δεδομενων , απλα πρεπει να γινει κατανοητο οτι το προβλημα ξεκιναει απο πολυ πιο πισω , δεν ηρθαν τα κακα Windows 10 ξαφνικα να μας "παρακολουθησουν". Εχουμε android, εχουμε internet γενικως. Οντως , ας σταματησει εδω το πραγμα. :) 

Ειμαι υπερ ευχαριστημενος απο τα 10ρια μεχρι στιγμης. Και με τα 7ρια εζησα πολλα χρονια και μαλιστα μονον ευχαριστα! ! :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν λεω κατι αντιθετο απο αυτο που αναφερεις. Δεν με ευχαριστει ολο αυτο το big brother αλλα οταν τα ζυγιζω για τα δικα μου δεδομενα δεν με προβληματιζει τοσο ωστε να αρχισω να παιζω με κρυπτογραφηση των sms ή των κλησεων ή αλλα αρρωστημενα.  Επισης πολλα πραγματα που κανει καποιος σαν μοναδα μηδενιζονται στο συνολο. (Ειχα διαβασει ενα ωραιο αρθρο) με καποιες αναφορες στο ζητημα. Μια απο αυτες ελεγε πως οτι και να κανει καποιος σαν μοναδα πολλα δεδομενα γι αυτον μπορουν να παρθουν απ τον περιγυρο του. Τωρα οι περισσοτεροι απο εδω οπως εχω αναφερει ξανα μιλαμε για αποκρυψη στοιχειων που σχετιζονται με: social λογαριασμους, τοποθεσιες, ηλ. πληρωμες, τσοντες, επαγγελματικα εγγραφα και προσωπικα εγγραφα. Σχεδον ολα με στοιχειωδη γνωση μπορει ο καθενας να τα προφυλαξει. Το μονο που προβληματιζει ειναι καπως οι ηλ. πληρωμες αλλα και αυτες εχουν μια χαρα support για παν ενδεχομενο. Με βαση αυτα λοιπον σχηματιζω την αποψη που ανεφερα.  Εχουμε μπει πολυ βαθια σε αυτο για να σταματησει  @tommybertsen . Το θεμα ειναι τι ενοχλει τον καθενα και πως βαδιζει στη ζωη του με αυτους τους προβληματισμους.  Καποιοι πιστευουν οτι μπορουν να ξεφυγουν με απλα clicks και καποιοι δεν προβληματιζονται τοσο γιατι δεν θεωρουν τοσο σημαντικο το να γνωριζει η NSA τι ποτο πινουν! Ευχαριστημενος με windows λοιπον! Linux για πειραματισμο και σε ανασταση αρχαιων μηχανηματων και mac os οταν υπαρχει χρημα και επαγγελματικη αναγκη. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Dr_Nikiforos said:

Μια απο αυτες ελεγε πως οτι και να κανει καποιος σαν μοναδα πολλα δεδομενα γι αυτον μπορουν να παρθουν απ τον περιγυρο του.

Ακριβώς αυτό. Δε δίνω ποτέ το τηλέφωνό μου σε Microsoft, Google, Facebook, κλπ, παρόλο που κάθε τρεις και λίγο μου το ζητάνε για τη "δική μου ασφάλεια".

Και πάει ο αδερφός μου περιχαρής και κατεβάζει ένα Contacts application στο κινητό του, που συγχρονίζει όλες του τις επαφές από όλα τα δίκτυα (Google, Hotmail, Yahoo, Skype, Viber, Facebook, LinkedIn, Twitter,  κα). Πείσε με εσύ τώρα, ότι εμένα το τηλέφωνό μου δεν το έχουν όλοι αυτοί...

Καλό είναι να μην τα έχεις χύμα, αλλά αν δε θέλεις να σε ξέρει κανείς, βγάζεις το καλώδιο και πας στη σπηλιά. Σε κάθε άλλη περίπτωση, ξέρουν ήδη αρκετά.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.