Jump to content



Windows version poll


Windows XP vs 7 vs 8.1 vs 10  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ποιο λειτουργικό της MS χρησιμοποιείται στον βασικό σας υπολογιστή; Εξηγήστε τους λόγους.

 

Προσωπικά έχω τα 10, αλλά σκέφτομαι να γυρίσω στα 7.

 

Ένας από τους λόγους είναι ότι εντοπίζω διάφορα bugs ιδιαίτερα όταν τα 10 αποφασίζουν (από μόνα τους) να κάνουν updates.

Επίσης ο τρόπος διαχειρίζονται τα HTML emails χρησιμοποιώντας Outlook 2016 είναι άθλιος. (δεν ξέρω αν συμβαίνει αυτό στα 7 & Οutlook 2016)

Ακόμα ένας λόγος είναι ότι η αναζήτηση για κάποιο λόγο δεν βρίσκει εγκατεστημένα προγραμμάτα ή αρχεία.

 

Από την άλλη σκέφτομαι την αποκλειστική υποστήριξη του DX12 και γενικότερα τις βελτιώσεις λόγω πιο σύγχρονου λογισμικού. Στα 7 υπάρχει ακόμα υποστήριξη και μέχρι πότε; Μετά τι γίνεται;

Έγινε επεξεργασία από denz
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, denz said:

Ένας από τους λόγους είναι ότι εντοπίζω διάφορα bugs ιδιαίτερα όταν τα 10 αποφασίζουν (από μόνα τους) να κάνουν updates.

Επίσης ο τρόπος διαχειρίζονται τα HTML emails χρησιμοποιώντας Outlook 2016 είναι άθλιος. (δεν ξέρω αν συμβαίνει αυτό στα 7 & Οutlook 2016)

Ακόμα ένας λόγος είναι ότι η αναζήτηση για κάποιο λόγο δεν βρίσκει εγκατεστημένα προγραμμάτα ή αρχεία.

Υπάρχει fix για τα updates να δουλεύουν όπως στα 7. Ψάξε για Group Policy.

To Οutlook 2016 θα δουλεύει το ίδιο.

Με το search έχει θέμα, αλλά και για αυτό υπάρχει fix, το αναφέρουν στο Windows 10 thread.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Windows 10 Enterprise. 

 

Ενα θεμα με drivers οπου παντα χρειαζομουν DDU ειχα πριν την 1511, και το θεμα της αναζητησης το οποιο ισχυει.

Δε βλεπω καμμια λυση να υπαρχει για το γεγονος οτι βρισκει οτι θελει αυτο παντως. Αν εχεις καποιο link @Wizard! , please share!

 

Τελος ενα χαζο προβλημα που ελαττωθηκε πολυ μετα το update , ειναι αυτο το οποιο οταν κανω αυτοματη αποκρυψη την task bar, παρα πολλες φορες μενει ανεβασμενη και χρειαζεται restart του explorer. Πριν την 1511 καθημερινα εμφανιζοταν 5-6 φορες. Μετα, 1 φορα στις 3 μερες και αν. 

 

Κατα τ'αλλα κανενα απολυτως προβλημα. Δεν εχω "δυστυχήσει" να δω ούτε καν πως ειναι το BSOD με το θλιμενο emoticon :p 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, tommybertsen said:

Δε βλεπω καμμια λυση να υπαρχει για το γεγονος οτι βρισκει οτι θελει αυτο παντως. Αν εχεις καποιο link @Wizard! , please share!

Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα, γιατί χρησιμοποιώ το Start10 και δουλεύει άριστα. Δε γνωρίζω αν χρησιμοποιεί το search των Windows, άρα σε εμένα δε συμβαίνει, ή έχει κάποιο δικό του μηχανισμό.

Γενικά πάντως, εδώ έχει διάφορα να κάνει κάποιος:

http://www.thewindowsclub.com/cortana-taskbar-search-not-working-in-windows-10

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το start10 θα λυσει το θεμα μου , το αλλο λινκ δυστυχως δε λυνει κατι. Thanx. Καλο φαινεται το σταρτ10. Αυτο που η εξωτερικη εφαρμογη δουλευει καλυτερα απο το native start , κλασικα , με ξεπερναει :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, jpavly said:

Windows 8.1 με Classic start μέχρι να στρώσουν λίγο τα πράγματα στα 10.

 

Δεν τολμάς να συμπεριλάβεις τα Windows XP στο poll? :p

 

 

 

Θα ήθελα και τα XP αλλά νομίζω δεν είναι ούτε το 1% πλέον.

Εδώ σκεφτόμουν να μην συμπεριλάβω και τα 8.1 :haha:

Έγινε επεξεργασία από denz
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος denz έγραψε:

 

Θα ήθελα και τα XP αλλά νομίζω δεν είναι ούτε το 1% πλέον.

Εδώ σκεφτόμουν να μην συμπεριλάβω και τα 8.1 :haha:

Ζουν ανάμεσά μας περισσότερο από όσο νομίζεις, απλά σίγουρα στο Λάμπη δεν έχουμε τέτοιους χρήστες. :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10ρια παρά τις παιδικές ασθένειες, λίγο για το DX12, λίγο για να είμαι up to date, λίγο για να είμαι έτοιμος για τα προβλήματα/απορίες των πελατών και επίσης γιατί δεν είναι και τόσο άσχημο λειτουργικό αν του κάνεις κάποιες τροποποιήσεις εδώ κι εκεί.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος denz έγραψε:

 

Θα ήθελα και τα XP αλλά νομίζω δεν είναι ούτε το 1% πλέον.

Εδώ σκεφτόμουν να μην συμπεριλάβω και τα 8.1 :haha:

Δεν είναι λόγος υτός να μην συμπριλάβεις τα win XP. Καλώς ή κακώς τα XP καλά κρατούν ακόμη. Η τελευταία έρευνα που είχα δει τα XP ήταν 3ο λειτουργικό. Τώρα δεν ξέρω που βρίσκονται.  Το φόρουμ είναι τεχνολογικό και πάνω κάτω ισχύει ότι έγραψε πιο πάνω ο jpavly.

Link to comment
Share on other sites

με τα privacy issues των 10 τελικά τι έγινε; βρέθηκαν workarounds; γιατί δεν τοχω παρακολουθήσει καθόλου το θέμα.

 

αν ναι ρίξτε κανά λινκ κανά guide γιατί ενδιαφέρομαι να τα περάσω σιγά σιγά και γω στο main μηχάνημα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος kavadias έγραψε:

με τα privacy issues των 10 τελικά τι έγινε; βρέθηκαν workarounds; γιατί δεν τοχω παρακολουθήσει καθόλου το θέμα.

 

αν ναι ρίξτε κανά λινκ κανά guide γιατί ενδιαφέρομαι να τα περάσω σιγά σιγά και γω στο main μηχάνημα.

 

 

Νέο θέμα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, jpavly said:

Ζουν ανάμεσά μας περισσότερο από όσο νομίζεις, απλά σίγουρα στο Λάμπη δεν έχουμε τέτοιους χρήστες. :p

Ποτε μην λες ποτε αφεντικο :p

http://valid.x86.fr/6vezwq

Eιχα 8.1 και αφου καθε μερα με ζαλιζε εβαλα 10.Μεχρι στιγμης δεν εχω κανενα προβλημα

αλλα μπορω να πω μιας και ειχα 8.1 απο την αρχικη μερα κυκλοφοριας τους οτι με ελειψαν..

Έγινε επεξεργασία από 2cpu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να είναι πολλαπλής επιλογής το poll.

 

Windows 7 Enterprise σε όλα τα λάπτοπ (δουλειάς και μη) και Windows 10 Enterprise στο Desktop/HTPC.

Από τα 10αρια, μόνο κακή εμπειρία έχω αλλά τα κρατάω γιατί το HTPC δεν κάνει τίποτα άλλο εκτός από file sharing, movies και browsing.

Ούτε καν θυμάμαι πότε έκανα restart τελευταία φορά.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.