Jump to content



nvidia gts 250


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους,

 

γνωρίζει μήπως κανεις κάποιες περισσότερες πληροφορίες για την gainward gts 250

 

ένας φίλος φίλος μου αποφάσισε να την αγοράσει καινούργια από amazon στα 25 euros
 

 

η μητρική του είναι μια asrock a55m-hvs socket fm1

επεξεργαστής amd a6 - 3650

τροφοδοτικό 500 watts oem

 

δεν βρήκα κάποια περισσότερα στοιχεια για αυτήν την κάρτα που πρέπει να είναι παρα πολύ παλιά

 

υπάρχουνε οδηγοί για windows 7 x64 bits ? 

 

 

 

gainward gts 250.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο προηγουμενο θεμα ηθελε gtx 275, μετα βρηκε 6870 στα 45€ και θα παει στην χειροτερη δυνατη , για ενα 20ρικο... Δε ξερω τι να πω, μου φαινεται λιγο περιεργη επιλογη. Η 6870 ηταν πολυ καλυτερη απο καθε μα καθε αποψη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

 

ευχάριστο για τις απαντήσεις σας

 

ξέχασα να σας αναφέρω ότι η κάρτα radeon hd 6870 που ήθελε να αγοράσει

πωλήθηκε (υπάρχουνε κα άλλες αλλα σε πιο ακριβή τιμή)

οποτε ίσος για αυτό να θεώρησε ότι η gts 250 είναι καλή επιλογή

 

αλήθεια, ποσο παλιά είναι αυτή η κάρτα

 

ίσος τελικά να μου κάνει και σε εμενα αυτή η κάρτα αφού δεν πάει να βάλω στον μικρό celeron g530 που έχω κάτι καλύτερο...
 

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα είναι επιπέδου καινούριας φτηνής κάρτας με σχετικά καλή DDR3 128bit ή κάπου εκεί θα την υπολόγιζα. Είναι θεωρώ σίγουρα καλύτερη σε 3D από οτιδήποτε με 64bit data bus και DDR3 μνήμη ή 128bit data bus και ψόφια DDR3 μνήμη (1200MHz π.χ.). Δεν βρίσκεις καινούρια καλύτερη με τιμή κάτω από 50-60€.

Τα μειονεκτήματά της είναι ότι, είναι παλιά, δεν έχει DX11 και καίει 3-4 φορές περισσότερο ρεύμα από τις σύγχρονες μικρές( κάπου 150W) όταν δουλεύει στο φουλ. Αν δεν σε απασχολούν αυτά και στα 25€ είναι καλή αγορά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η gtx275 ειναι  δυνατοτερη , αλλα οταν πας σε τοσο παλια καρτα, (εγω την πηρα τελη 2009 την 275 και ειχε ηδη καποιο καιρο που κυκλοφορουσε), δεν εχει τοσο σημασια , οποτε για 25€ κομπλε (αφου η 6870 εφυγε soon) .

Σιγουρα καλυτερα απο ψοφιες τυπου 630/730 με DDR3 μνημες και περισσοτερα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους,

 

ευχάριστο για τις απαντήσεις σας

 

ναι, σίγουρα καταλαβαίνω αυτά όλα που λέτε και έχετε δίκιο

 

απλά, από κάρτες γραφικών δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα γιατί μέχρι τώρα έκανα την δουλειά μου με τα ενσωματωμένα γραφικά τις μητρικής 

 

εάν θυμάται ο φίλος yanni πριν λίγο καιρό έψαχνα για μια καλήν κάρτα αλλα μετά που το σκέφτηκα ξανά δεν θα ήτανε και η καλύτερη λύσης για μένα αφού με τον μικρό celeron που έχω τίποτα δεν θα άλλαζε

 

τώρα,  για μια κάρτα gts 250 στα 25 euros νομίζω ότι θα κάνω την δουλειά μου μια χαρά

 

από τι βλέπω τουλάχιστον στο amazon παλιές κάρτες γραφικών τύπου gtx 880 πουλιούνται ακόμη από 70 euros και πάνω !


http://www.amazon.de/Leadtek-GF8800GTX-Grafikkarte-PCIe-768MB/dp/B000M8A4II/ref=sr_1_2?s=computers&ie=UTF8&qid=1456689023&sr=1-2&keywords=Nvidia+gtx+8800

Έγινε επεξεργασία από nikonick
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

 

σε ευχάριστο φιλε tommybertsen

 

ξέχασα τα directx !

 

τι γίνετε όταν η κάρτα δεν είναι συμβατή με το direct 11 ενώ το πρόγραμμα θέλει directx 11 

 

τώρα είμαι εντάξει γιατί όλα μου τα προγράμματα είναι παλιά αλλα ίσος κάποια στιγμή να παο σε καινούργιες εκδόσεις

Link to comment
Share on other sites

 

Εχεις υποψιν σου νεοτερες εκδοσεις προγραμματων που μπορει να χρησιμοποιησεις , που να θελουν καρτα γραφικων με Dx11 ? Απλα δε θα δουλευουν το ιδιο γρηγορα νομιζω με Dx9/10, δε πιστευω να σου ζητανε το Dx11 ντε και καλα. 

 

Σε αυτη την περιπτωση με μια gt730 με GDDR5 μνημη (οχι με DDR3) , θα εισαι καλυμμενος νομιζω.

Αν και καλυτερα να ψαξεις μεταχειρισμενη 660ti οπου με 1344 cuda cores εναντι 384 της 730/740 θα βοηθησει περισσοτερο σε περιπτωσεις που η καρτα γραφικων χρειαζεται.  Τις βρισκεις λιγοτερο απο 100€ (τα αξιζει σε περιπτωσει που χρειαζεσαι το cuda ομως)

Link to comment
Share on other sites

Μην με παρεξηγήσεις. Δεν είναι κοροϊδία, αλλά αν δούλευες στο Μοναστηράκι θα έκανες χρυσές δουλιές. Γιατί πάντα ψάχνεις παλιά parts? Πάρε και κάτι καινούργιο. Το ξέρω ότι τα παλαιότερα είναι πιο φθηνά αλλά με λίγη υπομονή θα μάσεις το ποσό που χρειάζεσαι για ένα νέο part. Αν σου παρουσιάσει πρόβλημα μετά από κάποιο χρονικό διάστημα θα τα κλαις. Αν αγοράσεις κάτ καινούργιο θα έχεις και την εγγύηση και θα σε βγάλει περισσότερο καιρό. Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ όλους,

 

σε ευχάριστο φιλε tommybertsen

 

κατάλαβα πλήρως

 

φιλε pasjohn η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να αγοράσω 

κάποιαν καλλίτερην κάρτα εκτος από αυτές  που έχω αναφέρει αλλα και από την άλλην δεν νομίζω ο celeron g530 που έχω να θέλει καλίτερην κάρτα

 

κάποιες κάρτες ναι είναι μεταχειρισμένες και κάποιες άλλες είναι καινούργιες από παλιό stock

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος nikonick έγραψε:

χαιρετώ όλους,

 

σε ευχάριστο φιλε tommybertsen

 

κατάλαβα πλήρως

 

φιλε pasjohn η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να αγοράσω 

κάποιαν καλλίτερην κάρτα εκτος από αυτές  που έχω αναφέρει αλλα και από την άλλην δεν νομίζω ο celeron g530 που έχω να θέλει καλίτερην κάρτα

 

κάποιες κάρτες ναι είναι μεταχειρισμένες και κάποιες άλλες είναι καινούργιες από παλιό stock

 

 

Νίκο σε βλέπω συνέχεια να "υποτιμάς" τον G530.

Το θέμα σε αυτό που μάρκαρα είναι εσύ τι θέλεις από την κάρτα γραφικών σου. Εντάξει ο Celeron είναι Celeron και δεν του ταιριάζει μια GTX 980ti, μπορεί όμως να "κουμαντάρει" μια μικρομεσαία κάρτα. Δεν είναι δα και Celeron G4xx (1core/2 threads)!

πριν 22 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 

...

Αν και καλυτερα να ψαξεις μεταχειρισμενη 660ti οπου με 1344 cuda cores εναντι 384 της 730/740 θα βοηθησει περισσοτερο σε περιπτωσεις που η καρτα γραφικων χρειαζεται.  Τις βρισκεις λιγοτερο απο 100€ (τα αξιζει σε περιπτωσει που χρειαζεσαι το cuda ομως)

Εσύ άσε τα like και λέγε που είναι η 660ti!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

 

φιλε topclr, 

 

δεν είναι θέμα υποτίμησης απλός οι δυνατότητες του celeron g530 στα προγράμματα που τρέχω (επεξεργασία video, μουσική, φωτογραφία) είναι πολύ πιο κάτω από το μέτριο και αυτή είναι η αλήθεια, άσε που δεν ασχολούμαι με high definition video

 

gtx 660 / gtx 660 ti oc

 

http://www.amazon.de/Zotac-ZT-60802-10P-Grafikkarte-Speicher-DisplayPort/dp/B008VXYWV6/ref=sr_1_2?s=computers&ie=UTF8&qid=1456763381&sr=1-2&keywords=Geforce+660+ti

 

 

http://www.amazon.de/Zotac-ZT-60802-10P-Grafikkarte-Speicher-DisplayPort/dp/B008VXYWV6/ref=sr_1_2?s=computers&ie=UTF8&qid=1456763381&sr=1-2&keywords=Geforce+660+ti

 

συγγνώμη, αλλα αυτές οι κάρτες είναι ακριβές για εμενα

 

 

 

 

213S-TPgK2L.jpg

81xrMKZtwuL._SL1500_.jpg

Έγινε επεξεργασία από nikonick
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος nikonick έγραψε:

καλησπέρα σε όλους,

 

φιλε topclr, 

 

δεν είναι θέμα υποτίμησης απλός οι δυνατότητες του celeron g530 στα προγράμματα που τρέχω (επεξεργασία video, μουσική, φωτογραφία) είναι πολύ πιο κάτω από το μέτριο και αυτή είναι η αλήθεια, άσε που δεν ασχολούμαι με high definition video

 

gtx 660 / gtx 660 ti oc

 

http://www.amazon.de/Zotac-ZT-60802-10P-Grafikkarte-Speicher-DisplayPort/dp/B008VXYWV6/ref=sr_1_2?s=computers&ie=UTF8&qid=1456763381&sr=1-2&keywords=Geforce+660+ti

 

 

http://www.amazon.de/Zotac-ZT-60802-10P-Grafikkarte-Speicher-DisplayPort/dp/B008VXYWV6/ref=sr_1_2?s=computers&ie=UTF8&qid=1456763381&sr=1-2&keywords=Geforce+660+ti

 

συγγνώμη, αλλα αυτές οι κάρτες είναι ακριβές για εμενα

 

Άλλο το τι δυνατότητες επεξεργασίας έχει ο G530 (= απόδοση σε προγράμματα επεξεργασίας video κλπ.) και άλλο το ποιά κάρτα γραφικών μπορείς να βάλεις και να την λειτουργεί αξιοπρεπώς (= απόδοση σε παιχνίδια μιας και είναι αυτά που απαιτούν καλή κάρτα γραφικών).

Την 660ti την ζήτησα από τον tommy, δεν είπα οτι πρέπει να βάλεις 130€ (χωρίς μεταφορικά) για κάρτα.

πριν 2 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αστα να παν

Ειχα δει πριν κανα μηνα 660 ti στα 90€. Εξαφανιζονται για πλακα ! Αντε να εμφανιστει ξανα!! 

Γιατί μου δημιουργείς ψεύτικες ελπίδες; :p

Εννοείται πως τα κελεπούρια εξαφανίζονται γρήγορα.

πριν 2 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

Τους τελευταίους μήνες βρίσκεις στις αγγελίες, μία τιμή λουκούμι, 9 φυσιολογικές και 90 για γέλια.

Οχι μόνο τους τελευταίους μήνες, πάντα!

Πάντα κάποιοι λίγοι θα δίνουν με χαμηλή τιμή γιατί δεν τους ενδιαφέρει να βγάλουν κέρδος αλλά μόνο να πουλήσουν την παλιά τους κάρτα. Είναι και κάποιοι που νομίζουν πως μετά από μερικά χρόνια χρήσης η κάρτα τους μπορεί να έχει το 70-80% της αρχικής της αξίας!

Link to comment
Share on other sites

Εδω βλεπω την καρτα μου (gtx 770) να την πουλανε 200+ € και αφηνιαζω :hehe: Αυτο συμβαινει επειδη η nvidia βαραει στ'αυτια , και επειδη γενικα επεσε το €υρώ. Αρα αν βρεις 660ti ~100€ θεωρειται κελεπουρι.

@TopCLR αληθεια την ειδα 90€ +εξοδα αποστολης και την ηθελε φιλαρακι αλλα εγινε καπνος :lol: 

Πρεπει να εισαι καθημερινα πανω απο αγγελιες μπας και βρεις καμμια τετοια!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.