Jump to content



Τελευταία νέα για το Polaris της AMD


Recommended Posts

πριν 19 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

έχουμε και λέμε κακά μαντάντα για το ελλάδα ,

  Reveal hidden contents

(το e-shop μου είπε ότι θα είναι διαθέσιμες από 10 Ιουλίου )

 

Κακά μαντάτα δεν είναι το αν θα έχουν διαθέσιμες από 10 Ιουλίου (= 12 μέρες καθυστέρηση). Κακά μαντάτα είναι να έρθουν με ένα καπέλο μεγαλύτερο και από του Κολοκοτρώνη!.. και να τις πληρώσουμε (εμείς οι Έλληνες) χρυσές!!!

πριν 18 ώρες, το μέλος DOR1K1N έγραψε:

Τελικά στα ματια μου και επειδή φτάνει την 980,συμφέρει η αγορα της. Στο directx 12 θα την ξεπεράσει άνετα. Σε Oc δεν συζητάμε

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οι Έλληνες έχουν δυο παροιμίες:

"Όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα μικρό καλάθι" (Αυτή ειδικά ταιριάζει στην AMD)

"Ακόμα δεν τον είδαμε, Γιάννη τον βαφτίσαμε" (περί απόδοσης DirectX 12).

Κάντε υπομονή, θα περάσουν οι μέρες και θα μάθουμε επιτέλους τι ετοίμασε η AMD!

Link to comment
Share on other sites

Video presentation of Radeon RX 480 running in CrossFire leaked | VideoCardz.com

 

 

  • 2:30 — Showcase of Radeon WattMan overclocking tool
  • 4:00 — Start of 3DMark test
  • 4:50 — 3DMark crashes  :amen: (να κάνω mention τον seb? :hehe: )
  • 5:50 — 3DMark File integrity check
  • 7:00 — Force close of 3DMark
  • 10:40 — Start of 3DMark again
  • 11:04 — Start of Fire Strike DEMO
  • 14:40 — Start of Fire Strike BENCHMARK

 

Quote

Radeon RX 480 Stress Test

Now, here’s some stuff that was posted at Chiphell. We get new GPU-Z screengrabs showing overclocked settings and TDP at 147.3W.

AMD-RX-480-GPUZ.png

 

 

Κοντά στα 150W TDP με συχνότητα στα 1328MHz? Νομίζω ότι αυτό θα μπορούσε να είναι η αιτία για το περιορισμένο overclock. Οπότε μπορεί η AMD να δίνει σε εξαιρετική τιμή την RX480, αλλά το ένα 6pin αποτρέπει το overclocking. Αν η RX470 έρθει με χαμηλότερο TDP και μεγαλύτερο περιθώριο overclocking με ένα 6pin, ίσως να είναι πολύ πιο κοντά σε επιδόσεις σε μια RX480 από όσο νομίζουμε και εννοώ μετά από overclock και στις δύο. Μπορεί να μιλάμε για την RX480, αλλά κάτι μου λέει ότι η RX470 θα αποδειχθεί τρελό VFM.

 

Πάντως νομίζω η κατανάλωση είναι υψηλή για 14nm chip με 2304 stream processors στα 1300MHz. Τόσο η AMD όσο και η GlobalFoundries έχουν πολύ δουλειά να κάνουν και ίσως η AMD να επέλεξε μικρό τσιπάκι, όχι για να κερδίσει μερίδιο αγοράς και να ευχαριστήσει όσους ψάχνουν και VFM λύσεις κάτω από τα 300€, αλλά επειδή αν έβγαζε μεγάλο τσιπάκι θα έπρεπε να τρέχει πάλι να παίζει με υδροψύξεις.

 

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καθίστε βρε να δούμε τα επίσημα , τώρα έχουν πέσει όλοι οι μπουρδολόγοι και η μαφία των καρτών να λένε το κοντό τους και το μακρί τους ...

 

τρεις μέρες και σήμερα ....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Hype train tsouf tsouf  :D

 

XFX (with sexy backplate) (πάρτε και το λινκ να χαζέψετε https://imgur.com/a/3iTkS)

 

8CdoVOw.jpg

 

SAHrSk0.jpg

 

reDHPgi.jpg

 

lg2aGyk.png

 

τώρα πάμε λίγο πρακτικά από δικές μου δοκιμές :p εκτός από την 480χ

firestrike gpu points

4870 --> 0 (δεν μπορεί να το τρέξει) :p

5870 --> 3.483

280x --> 8.586
390   --> 12.370

480χ --> 12.467      

 

άντε να περιμένουμε να δούμε και τα επίσημα γιατί με τους κινέζους δεν βγάζουμε άκρι

 

edit

 

i7 920 !!!! άντε γεια χαζο xeon :p intel xeon e3 1231 v3 ( του κινέζου )

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πάντως όποιος έδωσε 390 390χ μπλα μπλα μπλα να περιμένει τον vega 10 :p όπου θα αντικαταστήσει τις 390 :D και ο vega 11 την fury με 6300 stream processors πόσα θα έχει :p

 

τέλος θα την βγάλω με μια 460 :p

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ARMAGEDDON said:

πάντως όποιος έδωσε 390 390χ μπλα μπλα μπλα να περιμένει τον vega 10 :p όπου θα αντικαταστήσει τις 390 :D και ο vega 11 την fury με 6300 stream processors πόσα θα έχει :p

 

τέλος θα την βγάλω με μια 460 :p

460 και ξερό ψωμί! Την παίρνεις και σε reference και δεν σε νοιάζει γιατί θα είναι beast με τόσο λίγο ρεύμα δεν θα ανεβάζει θερμοκρασίες :p Πλάκα στην πλάκα με κόβω να παίρνω μια 460 αν είναι όντως τόσο φτηνή και έχει τόσο POWER έτσι ώστε να έχω κάρτα μέχρι να πέσουν οι τιμές στα "καλά"..... και θα την κρατήσω για το 2ο πισί και σαν backup κάρτα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το γράφημα όχι αλλα το bench score επάνω υποτίθεται οτι ειναι απο RX480. Τουλάχιστον τα clocks και η μνήμη είναι σωστά!!

 

Το γράφημα το έβαλα για σύγκριση!

Έγινε επεξεργασία από quickaras
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.