Jump to content



Gigabyte HD7950 3GB (GV-R795WF3-3GD) Αξιζει?


Recommended Posts

Hallo!

 

Εχω βρει μεταχειρισμενη την Gigabyte HD7950 3GB στα 100 ευρω και σκεφτομαι να την παρω. Αξιζει ?

 

Απο τα specs βλεπω 

Core Clock: Base 900/ Boost 1000 MHz

Memory Clock: 5000 MHz

 

Ηθελα να ποιασω τα specs μιας r9 280 με overclocking αλλα δεν ξερω το βλεπω χλωμο. Παρολο που ειναι το ιδιο chip πιστευω η r9 280 εχει καλυτερο binned chip και βελτιωμενες vram οποτε το βλεπω απιθανο φτασει τα specs μιας  r9 280 ποσο μαλλον overclocked Συν υποπτεύομαι καλυτερο driver support.

 

Το υπολοιπο συστημα ειναι Asus M5A88-V EVO, FX 8320e @4.4 , 8gb ddr3 1600, evga supernova 750b2

Έγινε επεξεργασία από acct
Broken Formatting
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εχω δει στα reviews μια  r9 280 με overclocking παει πολυ παραπανω σε clocks ειδικα σε vram γιαυτο προβληματιζομαι. Μηπως να δωσω κανα 30αρι παραπανω για την  r9 280. 

Επισης παιζει και η gtx 670 στα 100 κ γτχ 760 στα 90. Τα 2gb vram με ξενερωνουν λιγακι γιατι πλεον δεν ειναι αρκετα. 

Link to comment
Share on other sites

μην το λυπασαι το 30αρι
μπορει η 280 να εχει καταναλωση 50βατ παραπανω (λογο οτι ερχεται με πιο υψηλες συχνοτητες) απο την 7950 αλλα θα βγεις πιο κερδισμενος στην αξια μεταπωλησης
φυσικα εφοσον κ αν μπεις ποτε στην διαδικασια να την δωσεις

κατα τα αλλα ειναι ιδιες καρτες με τα ιδια τεχνικα χαρακτηριστικα

Έγινε επεξεργασία από FarmaS
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερη η 7970 αλλα κ αρκετα ακριβοτερη για μεταχειρισμενη τουλαχιστον εδω που ειμαι. Χανει k τα σκιπτρα σιγα σιγα στα benchmarks απο την R9 380 και οσο παει ολο και περισσοτερο (drivers, color compression, 4κ decode κλπ). Tο gcn 1.0 δειχνει την ηλικια του γιαυτο ψαχνω ενα value κυριως λογο 3gb vram σε αυτη την τιμη που δεν παιζει πουθενα αλλου.

 

 

Στα 80 ευρω υπαρχει κ μια 

Radeon HD 7870 XT Nov 19, 2012 Tahiti LE

 Σαν 7930 ενα πραμα απο οτι βλεπω. Ειναι καλυτερη απο μια asus r9 270x στα ιδια λεφτα Η μπα? 

 

Έγινε επεξεργασία από jimdimster
ορθογραφικο
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος jimdimster έγραψε:

Εχω βρει μεταχειρισμενη την Gigabyte HD7950 3GB στα 100 ευρω και σκεφτομαι να την παρω. Αξιζει ?

Αν σκεφθείς πως για 25% αύξηση των επιδόσεων χρειάζεσαι υπερδιπλάσια χρήματα, αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.