Jump to content



Laptop για βασική χρήση ?


Recommended Posts

Χαίρετε.

 

Είμαι στην αναζήτηση 2 laptop για γυναίκες συγγενείς, για χρήση εξ ολοκλήρου mail, internet, youtube, office. Δεδομένου βέβαια ότι τα περισσότερα site πλέον είνα τίγκα στο flash, φαντάζομαι κάτι εντελώς entry level θα δυσκολευόταν.

 

Το ένα σε 17'' με τιμή μέχρι 450-500 ευρω

Το άλλο σε 15'' με τιμή μέχρι 350-400 ευρώ.

 

Δεν χρειάζεται να έχουν OS και Office μιας και θα τα περάσω εγώ.

 

Αξίζει να κοιτάξω σε Celeron Dual Core/Pentium Dual Core ή να πάω κατευθείαν σε i3 (οτιδήποτε περισσότερο το θεωρώ overkill για αυτή την χρήση) ?

 

Υπάρχει κάποια πρόταση συγκεκριμένη ?

 

Θενκς !

Link to comment
Share on other sites

Σε i3 πήγαινε. Δεν είναι καθλολου overkill.  Αν ήταν pentium για σταθερό θα έλεγα οκ. Κοίτα σε Dell/Lenovo. Με 17" σε Dell δεν βλέπω κάτο στην τιμή αυτή. Σε 15.6" θα βρεις Dell.

Σε κάθε περίπτωση σταμπάρετέ τα από skroutz και πάτε από κοντά να τα δείτε και να παίξετε λίγο μαζί τους. Σε μερικά το touch pad δεν λειτουργεί ευχάριστα και ψιλο αργεί.

Link to comment
Share on other sites

Thanks.

 

Μου πρότεινε φίλος από άλλο forum αυτά :

 

http://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comlen00136/laptop-lenovo-b70-80-80mr01hnpb3825u1734gb500gbdos

 

http://www.digideli.gr/Lenovo-G70-70-17.3-53104

 

Μου αρέσει αρκετά το δεύτερο, οπότε αν δεν προκύψει κάτι πιο αξιόλογο μέχρι την ερχόμενη εβδομάδα, το χτυπάω.

Link to comment
Share on other sites

Λαπτοπ στα λεφτα που δινουν βρηκες ηδη , ομως σωστο λαπτοπ σε αυτα τα λεφτα απλα δεν υπαρχει . Υποθετω οτι εφοσον ζητησαν απο εσενα βοηθεια , παλι απο εσενα θα ζητησουν βοηθεια οταν βαλουν "καταλαθος" κατι βρομικο ή οταν θα αρχισει να σερνεται το μηχανιμα (ΕΤΑ 3-4 μηνες το πολυ ) . Επισης αμα γινει καμια στραβη θελεις να εχεις Dell (δεν ξερω για λενοβο) ωστε να μην σου βγει η πιστη σε επισκευες και να μην χρειαστει να βγεις απο το σπιτι σου .

Για να γλυτωσεις λιγο το θεμα της γκρινιας του κολληματος , υποχρεωσε τες για ssd  .

 

Και στην τελικη , προτινε τους ταμπλετ σαν ιδεα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Λαπτοπ στα λεφτα που δινουν βρηκες ηδη , ομως σωστο λαπτοπ σε αυτα τα λεφτα απλα δεν υπαρχει . Υποθετω οτι εφοσον ζητησαν απο εσενα βοηθεια , παλι απο εσενα θα ζητησουν βοηθεια οταν βαλουν "καταλαθος" κατι βρομικο ή οταν θα αρχισει να σερνεται το μηχανιμα (ΕΤΑ 3-4 μηνες το πολυ ) . Επισης αμα γινει καμια στραβη θελεις να εχεις Dell (δεν ξερω για λενοβο) ωστε να μην σου βγει η πιστη σε επισκευες και να μην χρειαστει να βγεις απο το σπιτι σου .

Για να γλυτωσεις λιγο το θεμα της γκρινιας του κολληματος , υποχρεωσε τες για ssd  .

 

Και στην τελικη , προτινε τους ταμπλετ σαν ιδεα 

Τάμπλετ δεν παίζει γιατί δεν βολεύει για να δουλεύεις office κτλ... Και ναι, ασφαλώς εγώ θα αναλάβω να καθαρίσω το λαπτοπ όταν κολλήσει ιούς κτλ.

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Φαντάσου ότι τώρα δουλεύουν με ένα Vaio 7-ετίας του οποίου η CPU παίρνει περί τα 900 στο cpubenchmark !!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Oric έγραψε:

 

Νομίζω i5 είναι εντελώς overkill για την χρήση που το θέλουν. Δεν ξέρω αν αξίζει τα 50 ευρώ παραπάνω από αυτό, δεδομένου ότι ούτε IPS οθόνη έχει, αλλά και μόνο 500 GB σκληρό σε σχέση με το 1 TB ?

Έγινε επεξεργασία από iparout
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, iparout said:

 

Νομίζω i5 είναι εντελώς overkill για την χρήση που το θέλουν. Δεν ξέρω αν αξίζει τα 50 ευρώ παραπάνω από αυτό, δεδομένου ότι ούτε IPS οθόνη έχει, αλλά και μόνο 500 GB σκληρό σε σχέση με το 1 TB ?

Το λάπτοπ που αναφέρεσαι έχει Αγγλικό πληκτρολόγιο και θα χρειαστουν αυτοκολλητα με ελληνικούς χαρακτήρες. Η χρήση για την προορίζεται και αναφέρεις στο αρχικό σου Post δεν χρειάζεται ούτε καν 100-200GB. Επομένως δεν έχει καμμία σχέση το 1TB. Χώρια από αυτό αργά ή γρήγορα θα χρειαστούν να αλλάξουν τον σκληρό με έναν ssd. Σε κάθε περίπτωση να έχουν i3 και όχι κατώτερο,

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος iparout έγραψε:

 

Νομίζω i5 είναι εντελώς overkill για την χρήση που το θέλουν. Δεν ξέρω αν αξίζει τα 50 ευρώ παραπάνω από αυτό, δεδομένου ότι ούτε IPS οθόνη έχει, αλλά και μόνο 500 GB σκληρό σε σχέση με το 1 TB ?

Κατανοώ το σκεπτικό σου, αλλά είσαι υπερβολικός. Overkill? Για ένα πενηντάρι παραπάνω; Ας πούμε πως αυτό το λαπιτόπι θα έχει ωφέλιμη ζωή τέσσερα χρόνια - που παραπάνω θα είναι, αλλ' ας πούμε τέσσερα. Διαίρεσε 50€ διά 1440 μέρες. Όσον αφορά την οθόνη, όπως και να το κάνουμε, είναι ένα εργαλείο προώθησης ("τυράκι") για να φύγει το στοκ των 4ης γενιάς επεξεργαστών, εν όψει αυτών της 6ης γενιάς. Και σιγά πόσο χειρότερα θα δείχνει μια TN, σερφάροντας και γράφοντας στο Word. Το ίδιο και ο GT820. Το ίδιο και ο δίσκος - τι να το κάνει 1TB; Μετά από τέσσερα χρόνια, κατειλημμένα στο δίσκο θα είναι καμιά εκατοστή γίγα - και πολλά λέω. 

 

Γενικότερα, δεδομένων των διαθεσίμων οικονομοτεχνικών επιλογών που έχουμε σήμερα, οι υπολογιστές με δίσκο στις 5,4k δεν είναι υπολογιστές, ψυχοφθορά είναι. Δύο συνάνθρωποί σου σε εμπιστεύονται για να δώσουν τα ωραία τους λεφτά εκεί που θα τους πεις. Προσπάθησε να ξεκολλήσεις και να φανείς αντάξιος της εμπιστοσύνης τους. Δηλαδή, ΚΑΙ i5, ΚΑΙ 240άρη ssd (60€ κάνει πια), ΚΑΙ άλλα 4GB ram. Βγαίνει 100€ ακριβότερα, δεν έχουν τόσα λεφτά. Μάλιστα! Να περιμένουν! Κανα μήνα, δυό μήνες, να μαζέψουν τα λεφτά. Μα μπορεί να τελειώσει η προσφορά στο you. Ε ωραία, ας πάρουν τότε έναν Patriot που κάνει 80 - και έχει και cache (που ο Kingston δεν έχει), ή έναν Samsung που κάνει 100. Και 25 η ram, 125. Ε πια... 

Έγινε επεξεργασία από Oric
Link to comment
Share on other sites

Όταν πριν 9 χρόνια πρότεινα της συζύγου ένα Toshiba με Τ2250 αντί για ένα με Τ5550 (με παρόμοια λογική που αντιμετωπίζεται το θέμα i3 vs i5) δεν μπορούσα να φανταστώ με τίποτα πως 9 χρόνια μετά θα ήταν εκνευριστική η χρήση του λόγω αδύναμου επεξεργαστή. Καλώς ή κακώς από το προφίλ χρήσης που φαντάζομαι, θα το κρατήσουν όσο αντέξει. Ας έχει τον καλύτερο δυνατό επεξεργαστή, γιατί ποτέ δεν ξέρεις πόσο θα αντέξει....

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GriGaS έγραψε:

Όταν πριν 9 χρόνια πρότεινα της συζύγου ένα Toshiba με Τ2250 αντί για ένα με Τ5550 (με παρόμοια λογική που αντιμετωπίζεται το θέμα i3 vs i5) δεν μπορούσα να φανταστώ με τίποτα πως 9 χρόνια μετά θα ήταν εκνευριστική η χρήση του λόγω αδύναμου επεξεργαστή. Καλώς ή κακώς από το προφίλ χρήσης που φαντάζομαι, θα το κρατήσουν όσο αντέξει. Ας έχει τον καλύτερο δυνατό επεξεργαστή, γιατί ποτέ δεν ξέρεις πόσο θα αντέξει....

Σε μια τέτοια περίπτωση λες, ρε παιδί μου, πάει στο διάολο, πετάω τον 2250 και βάζω έναν Τ5800, έναν Τ7200, κάτι τελοσπάντων που να ταιριάζει με το socket και τον memory controller, να ανασάνει λίγο το μηχάνημα. Οι σύγχρονοι i3 και i5 είναι όλοι κολλημένοι, πήρες λάπτοπ με i3, πάει, τον παντρεύτηκες. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/26/2016 at 1:53 ΠΜ, το μέλος pasjohn έγραψε:

Το λάπτοπ που αναφέρεσαι έχει Αγγλικό πληκτρολόγιο και θα χρειαστουν αυτοκολλητα με ελληνικούς χαρακτήρες. Η χρήση για την προορίζεται και αναφέρεις στο αρχικό σου Post δεν χρειάζεται ούτε καν 100-200GB. Επομένως δεν έχει καμμία σχέση το 1TB. Χώρια από αυτό αργά ή γρήγορα θα χρειαστούν να αλλάξουν τον σκληρό με έναν ssd. Σε κάθε περίπτωση να έχουν i3 και όχι κατώτερο,

Και το συγκεκριμένο που προτάθηκε, πάλι Αγγλικό πληκτρολόγιο έχει.

 

On 3/28/2016 at 10:10 ΠΜ, το μέλος Oric έγραψε:

Κατανοώ το σκεπτικό σου, αλλά είσαι υπερβολικός. Overkill? Για ένα πενηντάρι παραπάνω; Ας πούμε πως αυτό το λαπιτόπι θα έχει ωφέλιμη ζωή τέσσερα χρόνια - που παραπάνω θα είναι, αλλ' ας πούμε τέσσερα. Διαίρεσε 50€ διά 1440 μέρες. Όσον αφορά την οθόνη, όπως και να το κάνουμε, είναι ένα εργαλείο προώθησης ("τυράκι") για να φύγει το στοκ των 4ης γενιάς επεξεργαστών, εν όψει αυτών της 6ης γενιάς. Και σιγά πόσο χειρότερα θα δείχνει μια TN, σερφάροντας και γράφοντας στο Word. Το ίδιο και ο GT820. Το ίδιο και ο δίσκος - τι να το κάνει 1TB; Μετά από τέσσερα χρόνια, κατειλημμένα στο δίσκο θα είναι καμιά εκατοστή γίγα - και πολλά λέω. 

 

Γενικότερα, δεδομένων των διαθεσίμων οικονομοτεχνικών επιλογών που έχουμε σήμερα, οι υπολογιστές με δίσκο στις 5,4k δεν είναι υπολογιστές, ψυχοφθορά είναι. Δύο συνάνθρωποί σου σε εμπιστεύονται για να δώσουν τα ωραία τους λεφτά εκεί που θα τους πεις. Προσπάθησε να ξεκολλήσεις και να φανείς αντάξιος της εμπιστοσύνης τους. Δηλαδή, ΚΑΙ i5, ΚΑΙ 240άρη ssd (60€ κάνει πια), ΚΑΙ άλλα 4GB ram. Βγαίνει 100€ ακριβότερα, δεν έχουν τόσα λεφτά. Μάλιστα! Να περιμένουν! Κανα μήνα, δυό μήνες, να μαζέψουν τα λεφτά. Μα μπορεί να τελειώσει η προσφορά στο you. Ε ωραία, ας πάρουν τότε έναν Patriot που κάνει 80 - και έχει και cache (που ο Kingston δεν έχει), ή έναν Samsung που κάνει 100. Και 25 η ram, 125. Ε πια... 

Αντιλαμβάνομαι τη λογική σου, όμως με αυτά και με αυτά αντί για 464 δίνεις 580 ευρώ. Εντελώς διαφορετική κατηγορία τιμής. Τα λεφτά υπάρχουν (hell, ακόμη και χιλιάρικο να τους πω να ξοδέψουν θα τα δώσουν), θεωρώ όμως ότι για τη συγκεκριμένη χρήση, οι συγκεκριμένοι άνθρωποι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να εκμεταλλευτούν το κάτι παραπάνω που δίνουν τα ακριβότερα μηχανάκια. Ήδη το step-up από τα laptop που έχουν τώρα (νομίζω Celeron !!) σε i3 θα είναι η νύχτα με τη μέρα. Αν τον ήθελα τον H/Y για δική μου χρήση, τα 8 GΒ RAM και ο SSD θα ήταν must. Τώρα όμως τα πράγματα αλλάζουν.

 

On 3/28/2016 at 10:16 ΠΜ, το μέλος GriGaS έγραψε:

Όταν πριν 9 χρόνια πρότεινα της συζύγου ένα Toshiba με Τ2250 αντί για ένα με Τ5550 (με παρόμοια λογική που αντιμετωπίζεται το θέμα i3 vs i5) δεν μπορούσα να φανταστώ με τίποτα πως 9 χρόνια μετά θα ήταν εκνευριστική η χρήση του λόγω αδύναμου επεξεργαστή. Καλώς ή κακώς από το προφίλ χρήσης που φαντάζομαι, θα το κρατήσουν όσο αντέξει. Ας έχει τον καλύτερο δυνατό επεξεργαστή, γιατί ποτέ δεν ξέρεις πόσο θα αντέξει....

Νομίζω ότι αν βγάλουν 9 χρόνια χρήσης με 464 ευρώ, θα είναι υπέρ του δέοντος ευχαριστημένες. Δεν πιστέυω ότι υπάρχει laptop που να στέκεται αξιοπρεπώς μετά από 9 χρόνια, εκτός βέβαια αν πάρεις κανένα μηχάνημα του χιλιάρικου τουλάχιστον, και πάλι παίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.