Jump to content



Asus strix GTX980 Ti maximum temps


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση: Για τη συγκεκριμένη κάρτα του τίτλου max θερμοκρασία μετά από κανα 3 ωρο game να πάει max 79 είναι καλά ή είναι πολλά; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι 5 βαθμούς πάνω απο το φυσιολογικό. Φτιάξε ένα fan profile για την καρτούλα σου να ανοίγουν λίγο περισσότερο τα fans (περίπου 55-60%) όταν θα δουλεύει full load και θα είσαι ντάξει. Βέβαια παίζει ρόλο η θερμοκρασία δωματίου και φυσικά το airflow του κουτιού σου!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το κουτί μου είναι το Corsair 750d έχει 2 μπροστά που βάζουν  ένα κάτω που βγάζει και ένα πίσω που βγάζει και 6 από το ψυγείο που είναι στη πάνω πλευρά που είναι σε διάταξη push-pull αυτά όσο αναφορά το Airflow. Έχω φτιάξει ένα custom προφίλ ήδη από το msi afterburner αλλά ανεβοκατεβάζει τους ανεμιστήρα συνεχόμενα ανα 3 δευτερόλεπτα και το απενεργοποίησα. Έβαλα λοιπόν τους ανεμιστήρας χειροκίνητα όταν έπαιζα στο 60% αλλά η διαφορά ήταν ότι το ανώτερο που έφτασα ήταν 77 βαθμοί. Υπάρχει καμία aftermarket ψύκτρα για τη συγκεκριμένη μήπως κάνουμε δουλειά γιατί για πιο μετά μάλλον με κόβω να τη βάζω στην υδρόψυξη αλλά προς το παρών πάει ψηλά και δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με κάποια review που βρήκα εκεί ''παίζει'' η θερμοκρασία της κάρτας

 http://www.hardocp.com/article/2015/09/01/asus_gtx_980_ti_strix_dciii_oc_video_card_review/11#.VvuG-N_fVnw

https://www.guru3d.com/articles_pages/asus_geforce_gtx_980_ti_strix_review,9.html

http://www.legitreviews.com/nvidia-geforce-gtx-980-ti-video-card-roundup-asus-msi-and-zotac_176648/11

 

Έχεις και τα δυο hdd cage μέσα στο κουτί? Αν ναι αφαίρεσε αυτό που είναι στην μέση σε περίπτωση που δεν το χρησιμοποιείς

για να μην εμποδίζει την ροή του αέρα προς την κάρτα.

Το fan που έχεις κάτω κάνε την δοκιμή να βάζει που σου λέει πιο πάνω ο optimogar και άλλη μια χωρίς να δουλεύει να δεις αν έχει

καμία διαφορά στις θερμοκρασίες. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, La_MoRt said:

Υπάρχει καμία aftermarket ψύκτρα για τη συγκεκριμένη μήπως κάνουμε δουλειά γιατί για πιο μετά μάλλον με κόβω να τη βάζω στην υδρόψυξη αλλά προς το παρών πάει ψηλά και δεν έχω.

Δεν αξίζει να δώσεις χρήματα για after-market, αν έχεις ήδη νερό στο σύστημα. Πάρε ένα universal block και ψυκτράκια για τις μνήμες και βάλε το να ησυχάσεις. Με το universal έχεις το πλεονέκτημα ότι αύριο που θα πάρεις την 1080i πχ, βγάζεις τη μία και βάζεις την άλλη. Χωρίς θόρυβο, χωρίς προβλήματα. Το κάνω εδώ και 6-7 χρόνια και μεταξύ ATI-nVidia.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ απλά σκέφτομαι ότι έρχεται Καλοκαίρι και λογικά μια αύξηση της τάξης των 4-5 βαθμών θα έχω για αυτό ρωτάω αν είναι ανησυχητικό. Όχι μόνο το ένα cage HDD έχω πάνω στο κουτί το δεύτερο που είναι στη μέση το έχω βγάλει και έχει μπεί ένας ανεμιστήρας στη θέση του θα το δοκιμάσω να το γυρίσω ανάποδα αλλά φαντάζομαι άντε να πέσει 1-2 βαθμούς και αν. Απλά από δική σας εμπειρία ήθελα να δω αν είναι κάπου εκεί που κυμαίνονται οι θερμοκρασίες γενικότερα. Θα δοκιμάσω και θα επανέλθω ευχαριστώ.

πριν 1 λεπτό, το μέλος Wizard! έγραψε:

Δεν αξίζει να δώσεις χρήματα για after-market, αν έχεις ήδη νερό στο σύστημα. Πάρε ένα universal block και ψυκτράκια για τις μνήμες και βάλε το να ησυχάσεις. Με το universal έχεις το πλεονέκτημα ότι αύριο που θα πάρεις την 1080i πχ, βγάζεις τη μία και βάζεις την άλλη. Χωρίς θόρυβο, χωρίς προβλήματα. Το κάνω εδώ και 6-7 χρόνια και μεταξύ ATI-nVidia.

Και εγώ κάπως έτσι το σκέφτηκα το πράγμα αλλά τώρα είμαι σε οικονομικές στενότητες για να κάνω κάτι τέτοιο δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, La_MoRt said:

Και εγώ κάπως έτσι το σκέφτηκα το πράγμα αλλά τώρα είμαι σε οικονομικές στενότητες για να κάνω κάτι τέτοιο δυστυχώς...

Τότε μη δώσεις χρήματα για ΑΜ. Κάνε υπομονή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να κανει με την καρτα. Ολο το θεμα ειναι στο airflow του κουτιου σου.

 

Επειδη η καρτα σου(οπως και η δικη μου η Giga) πετανε ολη τη ζεστα μεσα στο κουτι, αν δεν υπαρχει ικανοποιητικη ροη δημιουργουνται hot spots με αποτελεσμα να ανακυκλώνεται ο ζεστος αερας εσαεί

 

Θελει ισορροπημενη ροη, με περισσοτερη προσοχη στην εξαγωγη αερα μεσα απο το κουτι.

 

Στη δικη μου περιπτωση πχ εχω δυο 14ρηδες noctua μπροστα και μονο εναν 14ρη πισω για εξαγωγη. Max θερμοκρασιες που εχω δει ειναι 74 βαθμοι και αυτο μια δυο φορες. Συνηθως πανω απο 72 δεν βλεπω(και με καλοριφερ ανοιχτο στο δωματιο)

 

:)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Δεν εχει να κανει με την καρτα. Ολο το θεμα ειναι στο airflow του κουτιου σου.

 

Επειδη η καρτα σου(οπως και η δικη μου η Giga) πετανε ολο τη ζεστα μεσα στο κουτι και αν δεν υπαρχει ικανοποιητικη ροη αερα δημιουργουνται hot spots με αποτελεσμα να ανακυκλώνεται ο ζεστος αερας εσαεί

 

Θελει ισορροπημενη ροη, με περισσοτερη προσοχη στην εξαγωγη αερα μεσα απο το κουτι.

 

Στη δικη μου περιπτωση πχ εχω δυο 14ρηδες noctua μπροστα και μονο εναν 14ρη πισω για εξαγωγη. Max θερμοκρασιες που εχω δει ειναι 74 βαθμοι.

Σε τι κουτί αυτή η διάταξη; Θα δοκιμάσω να "παίξω" με το κάτω ανεμιστήρα να δω αν θα έχω κάποια διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω στην υπογραφη μου(Phanteks Evolv ATX)

 

Συμπηρωματικα να πω οτι περισσοτεροι ανεμιστηρες στο κουτι δεν σημαινουν και καλυτερες θερμοκρασιες...καποιες φορες less is more ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω να το βάλω ανάποδα το κάτω ή ακόμα και να τον απενεργοποιήσω τελείως να δω αν θα έχει διαφορές, λέω μόνο το κάτω γιατί τα υπόλοιπα είναι όπως όταν το πήρα δεν έχω αλλάξει κάτι. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Έγινε επεξεργασία από La_MoRt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

εδώ ένα link με διάταξη των ανεμιστήρων και θερμοκρασίες ανάλογα  την περίπτωση.

http://www.hardwaremax.net/guides/hardware/305-der-perfekte-airflow.html?showall=&start=2 

Ευχαριστώ θα δοκιμάσω αυτό:

50-.JPG

Και θα σας πω αποτελέσματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τελικά αυτό αλλά διαφορά δεν είδα, ωστόσο για τη μείωση θορύβου έβαλα ένα fan controller το οποίο λόγω της μείωσης των 6 ανεμιστήρων στις στροφές τους ανέβηκε κατά 3 βαθμούς στη θερμοκρασία. Μπήκα όμως και διάβασα πολύ για το που είναι σωστά να δουλεύει και παντού λένε ότι το BIOS της κάρτας είναι ρυθμισμένο να λειτουργεί σε silence mode για αυτό και η ανεβασμένες θερμοκρασίες. Αν υπήρχε πρόβλημα τότε οι ανεμιστήρες της στο αυτόματο θα φουλάρανε και πριν γίνει ζημιά σε πετάει από το παιχνίδι για να το σώσει. Αυτό όμως δε με καθησυχάζει, τη βάζω μπροστά σιγά σιγά για να μπει στο νερό και να τελειώνουμε.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και τις πληροφορίες παίδες.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι εμένα η Classified 980ti βαράει 82 χωρίς Profile και τίποτα όμως..

Και από ανεμιστήρες ειμαι Noctua redux 900rpm παντού.. και αυτοί πάνω σε Controller δεν pushαρουν σχεδόν καθόλου.. αλλά δεν ακούω τίποτα όμως έτσι το κουτί είναι αθόρυβο και το έχω από κάτω μου..

Οπότε μια χαρά είσαι..

 

Επισης το EVGA PR σου έχει Target Temp.. άμα το πειράξεις αυτό, εκεί θα μένει και η θερμοκρασία αλλά θα σου πειράζει τα ρολόγια για να μπορέσει να κρατήσει αυτό το TEMP..

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.