Jump to content



Χρεοκοπία Ευρώπης - The Euroskepticism Thread - Ευρωσκεπτικισμός v0.1


sotiris

Η χειρότερη περίοδος διακυβέρνησης  

103 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

 

1 hour ago, ΓιαγκΤ said:

 

Quote

Η Κίνα, η Ινδία, η Τουρκία και η Βραζιλία είναι οι μεγαλύτερες καταναλωτικές χώρες και η Ευρωπαϊκή Ένωση εισάγει από τις χώρες αυτές επιτραπέζιο σταφύλι.

 

Έτσι. Χώρες 2 και 3 φορές μακρύτερα απο το πιο απομακρυσμένο άκρο της Ευρώπης, μπορούν και στέλνουν μια χαρά τα ευπαθή σταφύλια τους στην Ε.Ε.

.....κατά τ'αλλα, η Ελλάδα δεν μπορεί γιατί η κακιά Ε.Ε. της έβαζε πλαφόν στην παραγωγή της, και οι ιθαγενείς εδώ, παραμυθιάζονταν ότι δεν μπορούσαν να στείλουν την παραγωγή τους αλλού.

 

Ακόμα περιμένω κάποιον να μου απαντήσει, απο πού προκύπτει απαγόρευση στην Ελλάδα να εξάγει τα αγροτικά της προιόντα εκτός Ε.Ε.

Έγινε επεξεργασία από acct
move
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

Έτσι. Χώρες 2 και 3 φορές μακρύτερα απο το πιο απομακρυσμένο άκρο της Ευρώπης, μπορούν και στέλνουν μια χαρά τα ευπαθή σταφύλια τους στην Ε.Ε.

.....κατά τ'αλλα, η Ελλάδα δεν μπορεί γιατί η κακιά Ε.Ε. της έβαζε πλαφόν στην παραγωγή της, και οι ιθαγενείς εδώ, παραμυθιάζονταν ότι δεν μπορούσαν να στείλουν την παραγωγή τους αλλού.

 

Ακόμα περιμένω κάποιον να μου απαντήσει, απο πού προκύπτει απαγόρευση στην Ελλάδα να εξάγει τα αγροτικά της προιόντα εκτός Ε.Ε.

Το  οτι η Ε.Ε επιδοτουσε το ξεριζωμα αμπελιων κ οτι υπαρχει απαγορευση φυτευσης καινουριων μαλλον δεν το χεις ακουσει ποτε ,γιατι καποιοι δεν θελουν να ακουγεται...

Τα παντα δεν ειναι ασπρο - μαυρο, υπαρχουν κ ενδιαμεσα χρωματα,καλο ειναι να τα κοιταμε ολα πριν δημιουργησουμε τη δικη μας αποχρωση...

 Το οτι υπαρχει  ''τιμωρια'' για τα προ΄ι'οντα μας στην Ε.Ε ειναι κοινο μυστικο που κανεις δεν παραδεχεται .

 Οι λογοι πολλοι,που ο καθενας ερμηνευει αναλογα το χρωματολογιο του.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Το  οτι η Ε.Ε επιδοτουσε το ξεριζωμα αμπελιων κ οτι υπαρχει απαγορευση φυτευσης καινουριων μαλλον δεν το χεις ακουσει ποτε ,γιατι καποιοι δεν θελουν να ακουγεται...

Τα παντα δεν ειναι ασπρο - μαυρο, υπαρχουν κ ενδιαμεσα χρωματα,καλο ειναι να τα κοιταμε ολα πριν δημιουργησουμε τη δικη μας αποχρωση...

 Το οτι υπαρχει  ''τιμωρια'' για τα προ΄ι'οντα μας στην Ε.Ε ειναι κοινο μυστικο που κανεις δεν παραδεχεται .

 Οι λογοι πολλοι,που ο καθενας ερμηνευει αναλογα το χρωματολογιο του.

Είναι η κακώς εννοούμενη ισότητα στα πλαίσια της Ε.Ε. Ή θα αφεθεί ο ανταγωνισμός να λειτουργήσει, με τήρηση ορισμένων αυτονόητων κανόνων βέβαια, ή θα κυνηγάμε ανεμόμυλους.

Γι' αυτό λέμε ότι η Ε.Ε., αν θέλει να λειτουργήσει κάποια στιγμή ως κάτι περισσότερο από μια αυστηρή οικονομική ένωση, θα πρέπει να εμβαθύνει τις διαδικασίες ενοποίησης. Πραγματικής, έτσι; Διαφορετικά, καταστάσεις όπου οι πιο ισχυροί ανταγωνίζονται τον εαυτό τους και τις χώρες που ελέγχουν, οι δε πιο αδύναμοι τη φτώχεια τους, οδηγούν σε αδιέξοδο.

Υ.Γ. Καλό θα ήταν να μεταφερθούν οι ανωτέρω αναρτήσεις στο κατάλληλο νήμα. Αν βλέπει κάποιος διαχειριστής, ας επιληφθεί του θέματος.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Stelios13 said:

Το  οτι η Ε.Ε επιδοτουσε το ξεριζωμα αμπελιων κ οτι υπαρχει απαγορευση φυτευσης καινουριων μαλλον δεν το χεις ακουσει ποτε ,γιατι καποιοι δεν θελουν να ακουγεται...

Τα παντα δεν ειναι ασπρο - μαυρο, υπαρχουν κ ενδιαμεσα χρωματα,καλο ειναι να τα κοιταμε ολα πριν δημιουργησουμε τη δικη μας αποχρωση...

 Το οτι υπαρχει  ''τιμωρια'' για τα προ΄ι'οντα μας στην Ε.Ε ειναι κοινο μυστικο που κανεις δεν παραδεχεται .

 Οι λογοι πολλοι,που ο καθενας ερμηνευει αναλογα το χρωματολογιο του.

 

Συγχέεις (μάλλον εν αγνοία σου) ότι η απαγόρευση, αφορά τα οινοποιήσιμα αμπέλια και όχι τα επιτραπέζια, για τα οποία δεν υπάρχει κανένας περορισμός.

Επίσης, αγνοείς ότι αυτή η απόφαση χαιρετήθηκε απο όλες τις οινοποιητικές μονάδες της ευρώπης, των Ελληνικών ΜΗ εξαιρουμένων.

 

όσον αφορά την επιδότηση για την εκρίζωση, αφορά το μυαλό που κουλαντρίζει ο καθένας. Εσένα αν σου έδιναν π.χ. 10 χιλιάρικα, θα έβαζες φωτιά στο μαγαζί σου ??

 

Τέλος τα σταφύλια είναι μόνο ένα (ακόμα) παράδειγμα. Υπάρχουν δεκάδες προίοντα που πετάγονταν, θεωρητικά γιατί ''απαγορεύοταν'' να τα εξάγουμε (σητν Ε.Ε.) και πρακτικά γιατί η κλεψιά στις επιδοτήσεις πήγαινε σύννεφο. Ο καθένας λοιπόν εκτιμάει τον κόπο του όσο νομίζει, αλλά φέρει ακέραια την ευθύνη των επιλογών του .

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

 

Ακόμα περιμένω κάποιον να μου απαντήσει, απο πού προκύπτει απαγόρευση στην Ελλάδα να εξάγει τα αγροτικά της προιόντα εκτός Ε.Ε.

Από το γεγονός ότι έχουμε το κόστος - έξοδα παραγωγής της ευρωπαϊκής ένωσης ,αλλά ανταγωνιστές τρίτες πολύ ποιο φτηνές χώρες .

Δεν συμφέρει πλέον να παράγουμε τίποτα με το κόστος που έχουμε , όλα έρχονται πολύ ποιο φτηνά από έξω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Stelios13 said:

Το  οτι η Ε.Ε επιδοτουσε το ξεριζωμα αμπελιων κ οτι υπαρχει απαγορευση φυτευσης καινουριων μαλλον δεν το χεις ακουσει ποτε ,γιατι καποιοι δεν θελουν να ακουγεται...

Τα παντα δεν ειναι ασπρο - μαυρο, υπαρχουν κ ενδιαμεσα χρωματα,καλο ειναι να τα κοιταμε ολα πριν δημιουργησουμε τη δικη μας αποχρωση...

 Το οτι υπαρχει  ''τιμωρια'' για τα προ΄ι'οντα μας στην Ε.Ε ειναι κοινο μυστικο που κανεις δεν παραδεχεται .

 Οι λογοι πολλοι,που ο καθενας ερμηνευει αναλογα το χρωματολογιο του.

 

Εν τω μεταξύ ο ίδιος άνθρωπος λέει:

 

Quote

Εδώ έχουμε διαφορετική περίπτωση, γιατί δεν υπάρχει προϊόν. Δηλαδή εδώ δεν το κάνει για να ρίξει την τιμή. Το κάνει επειδή έχει αυξημένες καταναλωτικές ανάγκες, τις οποίες δεν μπορεί να καλύψει η παραγωγή των χωρών-μελών της. Κι εδώ βλέπουμε μια στρέβλωση συνολικά της ευρωπαϊκής πολιτικής και της νέας ΚΑΠ. Δεν μπορεί να στρέψει τους παραγωγούς της στην παραγωγή προϊόντων υψηλής υπεραξίας για να αυξήσουν τα εισοδήματά τους και να έχει μια διατροφική ασφάλεια και επάρκεια στον αγροτοδιατροφικό τομέα...».

 

Πιο κάτω μας λέει για τη μείωση της αγροτικής παραγωγής χωρίς όμως να προσδιορίζει αιτίες. Η υπερχρέωση παίζει κάποιο ρόλο; Η αύξηση της φορολογίας; Τα κίνητρα που έδινε η ΚΑΠ;

Spoiler

 

Ωστόσο, την ίδια ώρα, όπως λέει, «το κόστος παραγωγής από το 2008 μέχρι και το 2015 καταγράφει αύξηση της τάξης του 50%. Σωρευτικά, στο διάστημα της πενταετίας 2009-2013 το αγροτικό εισόδημα μειώθηκε κατά 13 ποσοστιαίες μονάδες, πτώση η οποία σε απόλυτο μέγεθος αντιστοιχεί σε απώλεια της τάξεως των 922 εκατ. ευρώ.

Η παραγωγή αγροτικών προϊόντων μειώνεται συνεχώς: Από το 2012 το σκληρό σιτάρι παρουσιάζει μείωση της τάξης του 22,6%, ο αραβόσιτος 16,3%, τα ζαχαρότευτλα 29,6%, οι πατάτες 30,2% και οι ντομάτες 25,6%. Όσον αφορά στη συνολική παραγωγή ελαιολάδου, διαμορφώνεται το 2012 στους 332 χιλιάδες τόνους. Η αντίστοιχη ποσότητα για το 2014 παρουσιάζει πτώση της τάξης του 24,1%, φτάνοντας τους 252 χιλιάδες παραγόμενους τόνους. Ακολούθως, η παραγωγή μούστου στην Ελλάδα για το 2012 διαμορφώθηκε στους 337 χιλιάδες τόνους. Η αντίστοιχη παραγωγή για το 2014 προσέγγισε τους 266 χιλιάδες τόνους, καταγράφοντας ενδιάμεση πτώση σε ποσοστό 21%. Ανάλογη είναι η εικόνα που παρουσιάζουν όλα τα βασικά αγροτικά προϊόντα...».

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, GEORGIOS said:

Από το γεγονός ότι έχουμε το κόστος - έξοδα παραγωγής της ευρωπαϊκής ένωσης ,αλλά ανταγωνιστές τρίτες πολύ ποιο φτηνές χώρες .

Δεν συμφέρει πλέον να παράγουμε τίποτα με το κόστος που έχουμε , όλα έρχονται πολύ ποιο φτηνά από έξω.

 

 

Δηλαδή στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες, η παραγωγή γεωργικών προϊόντων είναι δυνατή και συμφέρουσα, ενώ εδώ όχι. 

 

Μάλλον στην Ευρώπη αμείβονται χαμηλότερα από ότι εδώ..... ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

 

Δηλαδή στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες, η παραγωγή γεωργικών προϊόντων είναι δυνατή και συμφέρουσα, ενώ εδώ όχι. 

 

Μάλλον στην Ευρώπη αμείβονται χαμηλότερα από ότι εδώ..... ;)

Ποιος λέει ότι είναι συμφέρουσα ;  Και ναι το κόστος παραγωγής τους είναι φτηνότερο από εδώ .Αν ήταν συμφέρουσα  η παραγωγή τότε η Ε.Ε. δεν θα έδινε επιδοτήσεις . Επιδοτήσεις παίρνουν οι αγρότες σε όλη την Ε.Ε. Βέβαια δεν παίρνουν σε όλα τα προϊόντα αλλά  γενικός δίνονται .

Παράγουμε λόγο τοποθεσίας διαφορετικά προϊόντα, και στις βόριοευρωπαϊκές  χώρες δεν στηρίζετε η οικονομία τους στην γεωργική παραγωγή.Όμως  και εκεί οι αγρότες έχουν σχεδόν τα ίδια προβλήματα με εδώ, μόνο που εκεί έχουν και κράτος να συνεννοούνται . 

Στα σιτάρια π.χ. που γίνονται μόνο με μηχανήματα και χρειάζονται μεγάλες εκτάσεις εκεί η βόριοευρωπαϊκές  χώρες έχουν το προβάδισμα, λόγο μεγάλων εκτάσεων και μηχανημάτων .

Π.χ. στα κηπευτικά όμως  (που είναι οι καλλιέργειες οι δικές μας με τον μεγαλύτερο τζίρο) εκεί χρειάζονται χέρια και είναι ποιο ακριβές καλλιέργειες από πλευράς εξόδων  παραγωγής , εκεί ο ανταγωνισμός μας είναι οι φτηνές χώρες, οι βόρειες δεν έχουν τέτοιες καλλιέργειες .

Π.χ. όλο το φθινόπωρο οι ποιο πολλές τομάτες που έφαγε η βόρια Ελλάδα ήταν από τις βαλκανικές χώρες . Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να κρατήσει τις τιμές πολύ χαμηλά στην τοπική αγορά, σε σημείο χαμηλότερο από το κόστος παραγωγής τους στην Ελλάδα. Στην χώρα μας το κόστος παραγωγής είναι περίπου στα 0,50 ευρώ , και έρχονται έτοιμες από έξω με 0,20 ευρώ (τιμές χοντρικής που ΔΕΝ καθορίζονται από τους παραγωγούς) .  Λογικό (για εμένα) η αγορά να θέλει και να ψάχνει το ποιο φτηνό προϊόν. Η πλειοψηφία των καταναλωτών ψωνίζει κοιτώντας μόνο την τιμή. Τώρα γιατί ο καταναλωτής δεν το ξέρει αυτό ή γιατί να τον ενδιαφέρει αυτό, είναι άλλη κουβέντα που δεν θέλω να κάνω.

Στα θερμοκήπια π.χ. όλες οι μεγάλες επενδύσεις γίνονται στην Τουρκία , γιατί πολύ απλά εκεί συμφέρει να γίνουν.

Τώρα γιατί οι Έλληνες αγρότες δεν κάνουν μεγάλες μονάδες ή επενδύσεις ή αλλαγή στα προϊόντα που παράγουν  είναι κάτι που νομίζω έχει να κάνη με την γενική κατάσταση της οικονομίας και της χώρας γενικός .

Θυμήσου τη έγινε και γιατί έκλεισαν τα εργοστάσια ζάχαρης , με συνέπεια να εξαφανιστεί  σχεδόν η καλλιέργεια ζαχαροτεύτλων. 

Θυμήσου τη έγινε με τα σαλιγκάρια , τις ροδιές , το ιπποφαές  και διάφορα άλλα που κατά καιρούς εμφανίζονται. 

Είμαι σίγουρος ότι αν κάποιος έβλεπε κέρδος σε γεωργικές καλλιέργειες-επιχειρήσεις  θα τις έκανε σίγουρα.

Δεν είναι δουλειά μου να λύσω το πρόβλημα, και ούτε θέλω να ασχοληθώ περισσότερο με το θέμα.

Έγινε επεξεργασία από GEORGIOS
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, GEORGIOS said:

Ποιος λέει ότι είναι συμφέρουσα ;  Και ναι το κόστος παραγωγής τους είναι φτηνότερο από εδώ .Αν ήταν συμφέρουσα  η παραγωγή τότε η Ε.Ε. δεν θα έδινε επιδοτήσεις . Επιδοτήσεις παίρνουν οι αγρότες σε όλη την Ε.Ε. Βέβαια δεν παίρνουν σε όλα τα προϊόντα αλλά  γενικός δίνονται .

Παράγουμε λόγο τοποθεσίας διαφορετικά προϊόντα, και στις βόριοευρωπαϊκές  χώρες δεν στηρίζετε η οικονομία τους στην γεωργική παραγωγή.Όμως  και εκεί οι αγρότες έχουν σχεδόν τα ίδια προβλήματα με εδώ, μόνο που εκεί έχουν και κράτος να συνεννοούνται . 

Στα σιτάρια π.χ. που γίνονται μόνο με μηχανήματα και χρειάζονται μεγάλες εκτάσεις εκεί η βόριοευρωπαϊκές  χώρες έχουν το προβάδισμα, λόγο μεγάλων εκτάσεων και μηχανημάτων .

Π.χ. στα κηπευτικά όμως  (που είναι οι καλλιέργειες οι δικές μας με τον μεγαλύτερο τζίρο) εκεί χρειάζονται χέρια και είναι ποιο ακριβές καλλιέργειες από πλευράς εξόδων  παραγωγής , εκεί ο ανταγωνισμός μας είναι οι φτηνές χώρες, οι βόρειες δεν έχουν τέτοιες καλλιέργειες .

Π.χ. όλο το φθινόπωρο οι ποιο πολλές τομάτες που έφαγε η βόρια Ελλάδα ήταν από τις βαλκανικές χώρες . Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να κρατήσει τις τιμές πολύ χαμηλά στην τοπική αγορά, σε σημείο χαμηλότερο από το κόστος παραγωγής τους στην Ελλάδα. Στην χώρα μας το κόστος παραγωγής είναι περίπου στα 0,50 ευρώ , και έρχονται έτοιμες από έξω με 0,20 ευρώ (τιμές χοντρικής που ΔΕΝ καθορίζονται από τους παραγωγούς) .  Λογικό (για εμένα) η αγορά να θέλει και να ψάχνει το ποιο φτηνό προϊόν. Η πλειοψηφία των καταναλωτών ψωνίζει κοιτώντας μόνο την τιμή. Τώρα γιατί ο καταναλωτής δεν το ξέρει αυτό ή γιατί να τον ενδιαφέρει αυτό, είναι άλλη κουβέντα που δεν θέλω να κάνω.

Στα θερμοκήπια π.χ. όλες οι μεγάλες επενδύσεις γίνονται στην Τουρκία , γιατί πολύ απλά εκεί συμφέρει να γίνουν.

Τώρα γιατί οι Έλληνες αγρότες δεν κάνουν μεγάλες μονάδες ή επενδύσεις ή αλλαγή στα προϊόντα που παράγουν  είναι κάτι που νομίζω έχει να κάνη με την γενική κατάσταση της οικονομίας και της χώρας γενικός .

Θυμήσου τη έγινε και γιατί έκλεισαν τα εργοστάσια ζάχαρης , με συνέπεια να εξαφανιστεί  σχεδόν η καλλιέργεια ζαχαροτεύτλων. 

Θυμήσου τη έγινε με τα σαλιγκάρια , τις ροδιές , το ιπποφαές  και διάφορα άλλα που κατά καιρούς εμφανίζονται. 

Είμαι σίγουρος ότι αν κάποιος έβλεπε κέρδος σε γεωργικές καλλιέργειες-επιχειρήσεις  θα τις έκανε σίγουρα.

Δεν είναι δουλειά μου να λύσω το πρόβλημα, και ούτε θέλω να ασχοληθώ περισσότερο με το θέμα.

 

 

Οι αριθμοί το λένε. Εσύ αυτά που γράφεις, πως τα τεκμηριώνεις ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

 

Οι αριθμοί το λένε. Εσύ αυτά που γράφεις, πως τα τεκμηριώνεις ?

Σας λέω ποια είναι η πραγματικότητα που βλέπω ΕΓΩ σχεδόν καθημερινά στην χώρα μας ,και δεν θέλω ούτε να με πιστέψει ούτε να ασχοληθεί κανείς με αυτή .

Σκέψου απλά , αν έβγαζε κέρδος κάποιος από την καλλιέργεια τότε πως η γεωργική παραγωγή μειώνετε ;

Αν βγάζεις χρήματα από μια δουλειά δεν την παρατάς.

Τώρα για εταιρείες - ιδέες και διαπιστώσεις του τύπου : Είναι κρίμα να μένουμε συνέχεια ουραγοί και να αποζητάμε τη κατανόηση και την συμπόνια των άλλων! 

Δεν θέλω να ασχοληθώ . Κοιτάξτε   γύρω μας , 'οποια δουλειά - επένδυση αποφέρει χρήματα αυτή γίνετε , όποια μπαίνει μέσα εγκαταλείπετε . Αυτό νομίζω ισχύει σε όλους τους τομείς και όχι μόνο στον αγροτικό.

Εκτός αν πιστεύεις ότι όλοι οι Έλληνες είναι χαζοί , απατεώνες , τρελοί κ.λ.π.  και δεν ξέρουν ποιο είναι το συμφέρον τους οπότε δεν έχω κάτι να σου απαντήσω σε αυτό .

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GEORGIOS said:

Σας λέω ποια είναι η πραγματικότητα που βλέπω ΕΓΩ σχεδόν καθημερινά στην χώρα μας ,και δεν θέλω ούτε να με πιστέψει ούτε να ασχοληθεί κανείς με αυτή .

Σκέψου απλά , αν έβγαζε κέρδος κάποιος από την καλλιέργεια τότε πως η γεωργική παραγωγή μειώνετε ;

Αν βγάζεις χρήματα από μια δουλειά δεν την παρατάς.

Τώρα για εταιρείες - ιδέες και διαπιστώσεις του τύπου : Είναι κρίμα να μένουμε συνέχεια ουραγοί και να αποζητάμε τη κατανόηση και την συμπόνια των άλλων! 

Δεν θέλω να ασχοληθώ . Κοιτάξτε   γύρω μας , 'οποια δουλειά - επένδυση αποφέρει χρήματα αυτή γίνετε , όποια μπαίνει μέσα εγκαταλείπετε . Αυτό νομίζω ισχύει σε όλους τους τομείς και όχι μόνο στον αγροτικό.

Εκτός αν πιστεύεις ότι όλοι οι Έλληνες είναι χαζοί , απατεώνες , τρελοί κ.λ.π.  και δεν ξέρουν ποιο είναι το συμφέρον τους οπότε δεν έχω κάτι να σου απαντήσω σε αυτό .

 

 

Τα ίδια ακριβώς λέμε !!!! 

Εσύ εστιάζεις όμως στο αποτέλεσμα, ενώ εγώ στην αιτία. Και αυτό, γιατί πιστεύω ότι αν κατανοήσεις την αιτία που κρύβεται πίσω από κάθε αποτέλεσμα, τότε μπορείς να την διορθώσεις, και να αλλάξεις και το αποτέλεσμα. Φυσικά, κάποιοι με κατηγορούν ότι ''ομφαλοσκοπώ''. Ας είναι. Ίσως να βρίσκουν πιο αποδοτικό να μαστιγώνουν τη θάλασσα, ως άλλοι Πέρσες, παρά να αντιληφθούν τη φύση των πραγμάτων, προκειμένου να ανταπεξέλθουν καλύτερα. 

 

Η αιτία είναι αυτή που θα δώσει τις απαντήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

http://www.kathimerini.gr/938972/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/arwma-elladas-sth-wall-street-o-tsakalwtos-xtyphse-to-kampanaki-lh3hs-twn-ergasiwn-vinteo

 

Τελικά είναι σπαθί στο λόγο τους !!!

Βάρεσε το νταούλι και οι αγορές άρχισαν να χορεύουν...... :hehe:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Παρά την οικονομική μας κατάντια, ο καθένας δικαιούται να έχει την άποψή του και -ακόμη- να την εκφράζει ελεύθερα. Έστω κι αν αρκετές προηγμένες κοινωνίες έχουν θεσπίσει κανόνες για τα όρια που δεν μπορεί να υπερβεί ο οχετός μίσους που εκστομίζουν κάποιοι στα πλαίσια της "ελευθερίας έκφρασης", χαίρομαι που στην Ελλάδα ο κάθε Τζήμερος μπορεί ελεύθερα να χαρακτηρίζει έλασσον αδίκημα τη σφαγή εκατοντάδων αμάχων και την απαλοιφή από τον χάρτη ενός χωριού από την εκτέλεση στρατιωτών μιας δύναμης κατοχής, συλληφθέντων σε διατεταγμένη υπηρεσία.

 

Τουλάχιστον εκφράζοντας ελεύθερα το βάθος της ηθικής του κατάπτωσης, μπορεί να κριθεί και γι αυτό. Ίσως βέβαια θα πρέπει να δημιουργήσουμε ένα θέμα ειδικά για τέτοια κείμενα που δε χωρούν καν υπό τον τίτλο της χρεωκοπίας.

 

Άλλωστε, είμαι βέβαιος ότι ο Τζήμερος αισθάνεται πως εκτελεί εθνική και κοινωνική υπηρεσία εντοπίζοντας την ευθύνη των κομμουνιστοσυμμοριτών (οι πολιτικοί επίγονοι των οποίων είναι στο 5,5%). Όπως αισθανόταν κι ο Τσολάκογλου συνθηκολογώντας ή υπηρετώντας στην κατοχική κυβέρνηση.

 

Δεν ξέρω μόνο αν έχει ακούσει για το Ολοκαύτωμα της Βιάννου, των Ανωγείων, του Διστόμου, του Κομμένου ή την εκτέλεση των 200 της Καισαριανής (ή άλλα εγκλήματα, ων ουκ έστι αριθμός), των οποίων δεν προηγήθηκε κανένα "φρικιαστικό έγκλημα του ΕΛΑΣ".

 

Edit:

Μάλλον αποσυντονίστηκα λίγο από ό,τι διάβασα και δεν κατάλαβα το σχόλιο...

1 hour ago, ΓιαγκΤ said:

Που να έρθει ξανά τουρίστας…

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος acct έγραψε:

Παρά την οικονομική μας κατάντια, ο καθένας δικαιούται να έχει την άποψή του και -ακόμη- να την εκφράζει ελεύθερα. Έστω κι αν αρκετές προηγμένες κοινωνίες έχουν θεσπίσει κανόνες για τα όρια που δεν μπορεί να υπερβεί ο οχετός μίσους που εκστομίζουν κάποιοι στα πλαίσια της "ελευθερίας έκφρασης", χαίρομαι που στην Ελλάδα ο κάθε Τζήμερος μπορεί ελεύθερα να χαρακτηρίζει έλασσον αδίκημα τη σφαγή εκατοντάδων αμάχων και την απαλοιφή από τον χάρτη ενός χωριού από την εκτέλεση στρατιωτών μιας δύναμης κατοχής, συλληφθέντων σε διατεταγμένη υπηρεσία.

Τουλάχιστον εκφράζοντας ελεύθερα το βάθος της ηθικής του κατάπτωσης, μπορεί να κριθεί και γι αυτό. Ίσως βέβαια θα πρέπει να δημιουργήσουμε ένα θέμα ειδικά για τέτοια κείμενα που δε χωρούν καν υπό τον τίτλο της χρεωκοπίας.

Άλλωστε, είμαι βέβαιος ότι ο Τζήμερος αισθάνεται πως εκτελεί εθνική και κοινωνική υπηρεσία εντοπίζοντας την ευθύνη των κομμουνιστοσυμμοριτών (οι πολιτικοί επίγονοι των οποίων είναι στο 5,5%). Όπως αισθανόταν κι ο Τσολάκογλου συνθηκολογώντας ή υπηρετώντας στην κατοχική κυβέρνηση.

Δεν ξέρω μόνο αν έχει ακούσει για το Ολοκαύτωμα της Βιάννου, των Ανωγείων, του Διστόμου, του Κομμένου ή την εκτέλεση των 200 της Καισαριανής (ή άλλα εγκλήματα, ων ουκ έστι αριθμός), των οποίων δεν προηγήθηκε κανένα "φρικιαστικό έγκλημα του ΕΛΑΣ".

Edit:

Μάλλον αποσυντονίστηκα λίγο από ό,τι διάβασα και δεν κατάλαβα το σχόλιο...

Επειδή δεν βλέπω σχετικό σύνδεσμο, είναι εύκολο να ανεβάσεις την πηγή του συγκεκριμένου "άρθρου"/"άποψης";

Ο Τζήμερος είναι γνωστός για τις ακραίες θέσεις του. Όσο περιορίζεται στα των οικονομικών/διαχειριστικών μπορείς να τον ακούσεις/διαβάσεις. Μέχρι εκεί όμως.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Επειδή δεν βλέπω σχετικό σύνδεσμο, είναι εύκολο να ανεβάσεις την πηγή του συγκεκριμένου "άρθρου"/"άποψης";

 

Αν πατήσεις πάνω στον σύνδεσμο του Γιάγκου:

https://marketnews.gr/article/1273062/kalabryta-1943-ena-akoma-frikiastiko-egklhma-tou-elas

 

Quote

Τζήμερος Θάνος - Πρόεδρος πολιτικού κόμματος "Δημιουργία Ξανά" www.dimiourgiaxana.gr:

 

Και επειδή δεν μασάω τα λόγια μου κλείνω με την προσωπική μου άποψη, την οποία έχω ξαναγράψει: Δεν εξισώνω το έγκλημα των Ναζί με το έγκλημα του ΕΛΑΣ. Το δεύτερο το θεωρώ χειρότερο. Διότι οι Ναζί σκότωναν εχθρούς. Οι κομμουνιστές σκότωναν ή οδηγούσαν με τις πράξεις τους στον τόπο του μαρτυρίου Έλληνες.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το άρθρο δεν μπορώ παρά να θαυμάσω τη μαεστρική ανάμειξη των περιγραφόμενων γεγονότων.

Να γιατί ο εμφύλιος είναι ίδιον της φυλής μας. Διότι επιδιώκουμε, ακόμα και εκεί που δεν θα έπρεπε, να διχάσουμε μήπως και πουλήσουμε τα θλιβερά ιδεολογήματά μας.

Τι μαθαίνουμε, λοιπόν, από το εν λόγω άρθρο: α) κακώς, κάκιστα ο Ε.Λ.Α.Σ. αιχμαλώτισε τους αθώους Γερμανούς. Μάλλον, θα έκαναν τον πρωινό τους περίπατο και κινούμενοι προς τα Καλάβρυτα (στη Γερμανία δεν είναι αυτή η πόλη;), δέχθηκαν επίθεση.

β) αιχμάλωτοι πολέμου οι κατακτητές που έσφαζαν, σκότωναν και διοικούσαν με σιδηρά πυγμή την Ελλάδα.

γ) λέει, και ανοικτά μάλιστα, ότι οι κάτοικοι των Καλαβρύτων έκαναν τις διαπραγματεύσεις με τους Γερμανούς, προφανώς επειδή ήταν με το μέρος τους, προσπαθώντας να πείσουν (sic) την ηγεσία του Ε.Λ.Α.Σ. ν' απελευθερώσει τους αιχμαλώτους. Αφήνει να εννοηθεί ότι ντρέπονταν κιόλας οι Καλαβρυτινοί, επειδή τα πτώματα των 3 Γερμανών πετάχτηκαν στο ξεροπήγαδο.

δ) Το κυριότερο; Η αναδρομή αυτή και η εξιστόρηση των, πράγματι, σημαντικών αυτών γεγονότων, δεν γίνεται ώστε να εξαχθούν πολύτιμα συμπεράσματα γύρω από τη δράση του Ε.Λ.Α.Σ., των κατοχικών δυνάμεων και την αντίδραση των κατοίκων της μαρτυρικής πόλης των Καλαβρύτων. Όχι. Γίνεται για να καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι ο κακός Ε.Λ.Α.Σ. δολοφόνησε (ας πούμε ότι είναι κι έτσι) 3 αθώους Γερμανούς και άρα, αυτομάτως, μπορούμε να εξισώσουμε την πράξη αυτή με το ξεκλήρισμα μιας πόλης. Ίσα βάρκα-ίσα νερά.

Η βάρκα, βέβαια, μπάζει από παντού, αλλά αυτή είναι μιαν άλλη ιστορία, που θα μας τη διηγηθεί ο Τζήμερος σε κάποιο άλλο πόνημά του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.