Jump to content



Επερχομενο Tango Cup.Συζητηση και αποψεις για ενα καλυτερο cup!


GoMaR

Recommended Posts

Μια μερα πριν τον τελευταιο αγώνα του πρωτου Tango - X league και ξεκιναν τα πρωτα σχεδια για το επομενο! :D (αργει)
θα ηθελα λοιπον,να κανουμε προτασεις που θα θελατε να μπει η να αλλαξει η κατι που ελειπε , η κατι που υστερουσε..Ο καθε ενας θα ηθελα να διατυπωσει μια αποψη (οποτε εχετε χρονο βεβαια) ωστε να εχουμε μια σουμα στο τελος, να τα βαλουμε κατω και το επομενο league / cup να ειναι πιο κοντα στα μετρα μας.
Δε σημαινει βεβαια πως ΟΤΙ τυπωθει , θα εφαρμοστει.Την τελικη αποφαση θα την εχουν οι διοργανωτες! Μαστιγιο :p

Θα ορισω καποια θεματα προς συζητηση , χωρις αυτο να σημαινει οτι δε μπορουμε να συζητησουμε κατι διαφορετικο.

 

1.Αμαξι  (Πιο ευκολο ; Μονιμα ενα ; Δυο ιδιας κατηγοριας ; Multiclass δε βαζω.Θα εχουμε το wamta :D ) Παντα μιλαμε για road cars.formules / GT cars απαγορευονται :p


2.Αριθμος αγωνων. ( 5 συνεχομενοι ειναι ενταξει ; Πιο λιγους ; Παραπανω ;  )

3.Τροπος διεξαγωγης αγωνων ( Σας αρεσει το συστημα που εχουμε τωρα ; ατομικο η με teams οπως του Thazio? 2 ωρες πριν practice , qual και καπακι race? )
Θα θελατε αλλη ωρα qual ( η μερα) και αλλη ωρα ο αγωνας ;

4.Παραπανω χρονος στον αγωνα ; 1ωρα +?

5.Συστημα ποινων (Να βγουν; Πιο αυστηροι ; Οπως ειμαστε τωρα ;  Να αλλαξει κατι ; )

6.Βαθμολογιες / Ballast( Να βαθμολογειτε ο πρωτος μονο ; :p Παραπανω ballast? Μονιμο ballast στον Θοδωρη ; Παραπανω αμαξια (θεσεις) για ballast? )


7.Συνθηκες πιστας.(Θερμοκρασια , grip , καιρος μπλα μπλα )

8.Ωρα και μερα αγωνα (Ακομα να συζητησουμε την εκδοχη να μεταφερθουν οι αγωνες των cups τις Κυριακες και του thelag gathering Τεταρτες...η ωρα ενταξει; )


9.skins (Προτιματε ;  Ο καθε ενας το δικο του αμαξι / ομαδα ; Οπως τωρα δλδ ; Θελει ο καθενας να αναλαβει το δικο του σκιν ; )

 

10.Αυστηρη χρηση TS σαν κανονας ; ( Η πιο ελαστικοι του στυλ,ε βαριομουν δε μπηκα ; )

 

11.Κατι αλλο ;

 

Δε θελω να απαντησετε σαν poll..Απλα διατυπωνω καποια ερωτηματα τα οποια σκεφτηκα μολις τωρα :p

Θα μπορειτε να απαντησετε πχ κατω απο καθε ερωτηση ξεχωριστα.
 

Την θεση μου περι αριθμο συμμετοχης και το activity την γνωριζετε.Δε θα επεκταθω σε αυτο.

 

Επισης,ξανατονιζω.Οτι ειπωθει δε σημαινει οτι θα εφαρμοστει.Θα ηθελα απλα να ακουσω την αποψη του καθενος (συμμετεχοντα και μη) πως θα του "αρεσε" αν το διοργανωνε ο ιδιος
Οπως καταλαβαινετε προφανως και δε γινεται να μεινουν ολοι ευχαριστημενοι αλλα προσπαθουμε να μεινουμε οι περισσοτεροι.

Σας ευχαριστω ολους !!

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1. Αμαξι: GT3 :p

Spoiler

^^ αστειο ηταν, ετσι;

Μονιμα το ιδιο για ολους και ενα σχετικα ευκολο αυτοκινητο.

 

2. Παραπανω απο 5, ισως οχι συνεχομενοι οι αγωνες καθε εβδομαδα.

 

3. Το μεγαλυτερο μου αιτημα/προταση:

ΠΙΟ ΑΡΓΑ Ο ΑΓΩΝΑΣ.

 

Ατομικο, οχι ομαδες και στο ιδιο στυλ η μερα του αγωνα (practice, qualify, race)

Εγω προσωπικα προτιμω να γνωριζω μερες πριν το combo του αγωνα και οχι μια ή δυο ωρες πριν.

Θα προτιμουσα ολο το προγραμμα να το γνωριζω με την ανακοινωση του cup (combos, ημερομηνιες και ωρες). (δε θα υπαρχουν δικαιολογιες για απουσιες)

 

5. ΠΙΟ ΑΥΣΤΗΡΟΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΠΟΙΝΕΣ και οχι μονο μετα απο report.

Γενικως ειμαι υπερ των ΟΧΙ "fun - χαβαλε" καταστασεων οταν προκειται για cup/πρωταθλημα. Για fun και χαβαλε εχουμε τα thelab greek gatherings.

Aυστηροτητα ακομα και σε setups κλπ (ενταξει οσο μπορει να ειναι εφικτο αυτο, αλλα τουλαχιστον public να μην υπαρχουν ερωτησεις του στυλ "ποσα λιτρα;" ή "τι λαστιχα;" κλπ...)

 

6. Μονιμο ballast στον Θοδωρη ; :T:

 

9. Εγω πλεον εχω κατοχυρωμενο απο εδω και μπρος το skin που χρησιμοποιησα και στο τωρινο cup (canon)

Εννοειται οτι θα το φταχνεις εσυ Ιασονα :p 

 

10. Οχι αυστηρη χρηση ts, εκτος αν το απαιτει ο αγωνας (reverse grid ή κατι αλλο που δε μπορω να σκεφτω κλπ)            

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fatalara said:

Α και υπερβολικο αυτο με το και καλα cut οταν ο αλλος εχει χασει φορα θεσεις τα αυγα την μπαλα και τα σχετικα.

Επειδή τις περισσότερες φορές ήμουν μέσα όταν ο Ιάσονας έβλεπε τα cuts, προς πληροφόρηση όλων, πάρα πολλά "cuts" (4ης ρόδες εκτός) δεν μετρήθηκαν!!! Είτε λόγο απώλειας ελέγχου, είτε λόγο οριακής εξόδου. Οπότε όσον αφορά τα cuts ότι και να πείτε έχετε άδικο :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενα θεμα που θα πρεπει να σκεφτουμε πως θα το υιοθετησουμε,ειναι τα cuts στο Quallify.Ειναι αδικο για εναν που εχει κανει καθαρο γυρο σε qual, να του παρει την θεση ενας που εκοψε.
Δεν εχει τοσο νοημα το penalty για τον λογο οτι μπορει να του καθυστερει στον αγωνα και να του στερησει θεσεις.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GoMaR said:

Ενα θεμα που θα πρεπει να σκεφτουμε πως θα το υιοθετησουμε,ειναι τα cuts στο Quallify.Ειναι αδικο για εναν που εχει κανει καθαρο γυρο σε qual, να του παρει την θεση ενας που εκοψε.
Δεν εχει τοσο νοημα το penalty για τον λογο οτι μπορει να του καθυστερει στον αγωνα και να του στερησει θεσεις.

 

 

Το βρήκα!!! Reverse grid από το προηγούμενο αγώνα!!! Because qualify is for noobs!! (όχι τίποτα να μην έχουμε και το άγχος :p )

Link to comment
Share on other sites

1.Αμαξι  (Πιο ευκολο ; Μονιμα ενα ; Δυο ιδιας κατηγοριας ; Multiclass δε βαζω.Θα εχουμε το wamta :D ) Παντα μιλαμε για road cars.formules / GT cars απαγορευονται :p

 

Πάντα ένα (Abarth 595 S2 :rolleyes: )


2.Αριθμος αγωνων. ( 5 συνεχομενοι ειναι ενταξει ; Πιο λιγους ; Παραπανω ;  )

 

Μια χαρά είναι 5.

3.Τροπος διεξαγωγης αγωνων ( Σας αρεσει το συστημα που εχουμε τωρα ; ατομικο η με teams οπως του Thazio? 2 ωρες πριν practice , qual και καπακι race? )
Θα θελατε αλλη ωρα qual ( η μερα) και αλλη ωρα ο αγωνας ;

 

Ατομικό.


4.Παραπανω χρονος στον αγωνα ; 1ωρα +?

 

Yes. Please. 60'


5.Συστημα ποινων (Να βγουν; Πιο αυστηροι ; Οπως ειμαστε τωρα ;  Να αλλαξει κατι ; )

 

Να έχουμε τα penalties ON και να έχουμε αυτά κ μόνο αυτά.

6.Βαθμολογιες / Ballast( Να βαθμολογειτε ο πρωτος μονο ; :p Παραπανω ballast? Μονιμο ballast στον Θοδωρη ; Παραπανω αμαξια (θεσεις) για ballast? )

 

Δεν ξέρω. Νομίζω λίγο πιο πολύ ballast και σε περισσότερους πχ στους 10 πρώτους.


7.Συνθηκες πιστας.(Θερμοκρασια , grip , καιρος μπλα μπλα )

 

Θα ήθελα όσο το δυνατόν πραγματικό καιρό , της πραγματικής πίστας.

8.Ωρα και μερα αγωνα (Ακομα να συζητησουμε την εκδοχη να μεταφερθουν οι αγωνες των cups τις Κυριακες και του thelag gathering Τεταρτες...η ωρα ενταξει; )

 

Τετάρτες είναι καλά, αλλά πρέπει πιο αργά.


9.skins (Προτιματε ;  Ο καθε ενας το δικο του αμαξι / ομαδα ; Οπως τωρα δλδ ; Θελει ο καθενας να αναλαβει το δικο του σκιν ; )

 

Πλήρης ελευθερία.

 

10.Αυστηρη χρηση TS σαν κανονας ; ( Η πιο ελαστικοι του στυλ,ε βαριομουν δε μπηκα ; )

 

Θα έλεγα TS υποχρεωτικό έστω κ χωρίς μικρόφωνο.

 

11.Κατι αλλο ;

 

Μπαααα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1.Αμαξι  (Πιο ευκολο ; Μονιμα ενα ; Δυο ιδιας κατηγοριας ; Multiclass δε βαζω.Θα εχουμε το wamta :D ) Παντα μιλαμε για road cars.formules / GT cars απαγορευονται :p

 

Μόνο ένα αυτοκίνητο γιατί μόνο έτσι υπάρχει βελτίωση!


2.Αριθμος αγωνων. ( 5 συνεχομενοι ειναι ενταξει ; Πιο λιγους ; Παραπανω ;  )

 

Πέντε με έξι αγώνες είναι μία χαρά

3.Τροπος διεξαγωγης αγωνων ( Σας αρεσει το συστημα που εχουμε τωρα ; ατομικο η με teams οπως του Thazio? 2 ωρες πριν practice , qual και καπακι race? )
Θα θελατε αλλη ωρα qual ( η μερα) και αλλη ωρα ο αγωνας ;

 

Μου αρέσει όπως είναι τώρα, μαθαίνουμε την πίστα ακριβώς πρίν τον αγώνα και ακολουθεί practice, qual, race.

4.Παραπανω χρονος στον αγωνα ; 1ωρα +?

 

'Oχι 45 λεπτά maximum είναι καλά

5.Συστημα ποινων (Να βγουν; Πιο αυστηροι ; Οπως ειμαστε τωρα ;  Να αλλαξει κατι ; )

 

Μου είναι παντελώς αδιάφορο

6.Βαθμολογιες / Ballast( Να βαθμολογειτε ο πρωτος μονο ; :p Παραπανω ballast? Μονιμο ballast στον Θοδωρη ; Παραπανω αμαξια (θεσεις) για ballast? )

 

Μου είναι παντελώς αδιάφορο


7.Συνθηκες πιστας.(Θερμοκρασια , grip , καιρος μπλα μπλα )

 

Μου είναι παντελώς αδιάφορο

8.Ωρα και μερα αγωνα (Ακομα να συζητησουμε την εκδοχη να μεταφερθουν οι αγωνες των cups τις Κυριακες και του thelag gathering Τεταρτες...η ωρα ενταξει; )

 

Τετάρτη είναι η μόνη μέρα που έχω χρόνο για AC.


9.skins (Προτιματε ;  Ο καθε ενας το δικο του αμαξι / ομαδα ; Οπως τωρα δλδ ; Θελει ο καθενας να αναλαβει το δικο του σκιν ; )

 

Μπορώ να φτιάξω δικό μου skin :D

 

10.Αυστηρη χρηση TS σαν κανονας ; ( Η πιο ελαστικοι του στυλ,ε βαριομουν δε μπηκα ; )

 

Θέμα του διοργανωτή καθαρά αλλά νομίζω ότι πρέπει να είμαστε όλοι στο TS.

 

11.Κατι αλλο ;

 

Θέλουμε meeting για να τα συμφωνήσουμε από κοντά !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η σειρά μου: χεχε :)

 

1.Αμαξι  

   Το ίδιο για όλους (ενιαίο ). Σίγουρα πιο σύγχρονο και πιο γρήγορο, με paddles 

2.Αριθμος αγωνων.

    6 αγώνες  να μετράν τα 5 καλύτερα αποτελέσματα. 

3.Τροπος διεξαγωγης αγωνων 

    Χωρίς ομάδες (έχουμε το wamta) με το τωρινό format - ανακοίνωση πίστας τουλάχιστον 5 ημέρες πριν

4.Παραπάνω χρόνος στον αγώνα

   Σύνολο 1ώρα με υποχρεωτικό pit stop

5.Συστημα ποινων

   Έλεγχος όπως τώρα (με τη βοήθεια και κάποιου-ων άλλου-ων) - Ποινές: Στους 4 πρώτους γύρους max 2 cuts - μετά 2 sec/cut . Στους υπόλοιπους γύρους από 5 cuts και πάνω όπως τώρα.

6.Βαθμολογιες / Ballast  

   Καθόλου ballast

7.Συνθηκες πιστας.(Θερμοκρασια , grip , καιρος μπλα μπλα )

  Μια χαρά μου φαίνεται τώρα

8.Ωρα και μερα αγωνα

    3 Αγώνες Κυριακή και 3 Αγώνες Τετάρτη ή Πέμπτη μετά από αναλυτική ψηφοφορία με ακριβείς ημερομηνίες (αγώνας ανά 10 ημέρες όχι 4). - ΠΙΟ ΑΡΓΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ!!!!

9.skins

   α) Βελτίωση - όχι μόνο χρώμα. Ο καθένας να ταυτιστεί με κάτι έστω για 1-2 χρόνια και να έχει αυτό (θα κάνω τα μισά εγώ αν τα αποφασίσουμε ψιλο-έγκαιρα)

   β) Να διαλέξουμε ένα θέμα πχ: Ελληνικά ποτά-μπύρες ή Ήρωες cartoon ή Μπύρες μόνο(και ξένες)(όχι δεν είμαι μπυρόβιος...) ή motor  oils κλπ
 
10.Αυστηρη χρηση TS σαν κανονας ;

   Νομίζω βολεύει έστω μόνο το ακουστικό
 
11.Κατι αλλο

  όχι... για την ώρα 

    

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δυό πραγματάκια κι από μένα .

1.  Όσον αφορά την προετοιμασία πριν τον αγώνα νομίζω πως πρέπει να υπάρχει περισσότερος χρόνος, τουλάχιστον μία μέρα για να υπάρχει κίνητρο για τους πιο άπειρους οδηγούς να συμμετέχουν και γιατί πολλοί ίσως να τελειώνουν τη δουλειά τους αργά οπότε να μην έχουν χρόνο καθόλου για practice.

Τα άλιεν σίγουρα δεν έχουν θέμα μιας και ταλέντο έχουν και  εμβαθύνει έχουν  περισσότερο στο παιχνίδι άρα γνωρίζουν πίστες και αυτοκίνητα, από την άλλη μεριά όμως οι υπόλοιποι χρειάζονται περισσότερο χρόνο προετοιμασίας πρώτον για να θέλουν να συμμετέχουν και να μην φοβούνται δεύτερον  για να μειωθούν τα ατυχήματα και τέλος για να είναι κάπως ανταγωνιστικοί ,ούτως η άλλως τα άλιεν δεν τα φτάνεις.

2. Όσον αφορά την ώρα και μέρα εγώ θά θελα Κυριακή όπως τότε με το cup του thazio και να τρέχει παράλληλα το ίδιο η άλλο κόμπο στον thelab για όσους δεν μπορούν ή δεν θέλουν να λάβουν μέρος στο cup .

Φυσικά η πλειοψηφία έχει τον λόγο για τα παραπάνω και για τα υπόλοιπα.

Προβλέπονται  πολλές  poles:)

 

                              

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@GoMaR για άλλη μια φορά ευχαριστούμε για την διοργάνωση.

Θα απαντήσω για το τι θέλω από το tango cup και όχι απαραίτητα από οποιοδήποτε cup!

 

On 4/5/2016 at 3:02 PM, GoMaR said:

1.Αμαξι  (Πιο ευκολο ; Μονιμα ενα ; Δυο ιδιας κατηγοριας ; Multiclass δε βαζω.Θα εχουμε το wamta :D ) Παντα μιλαμε για road cars.formules / GT cars απαγορευονται :p

Οτιδήποτε μη αγωνιστικό: απαγορεύονται τα cars με roll cage ή/και με slicks. Αυστηρά single make ή αυτοκίνητα ακριβώς ίδιων επιδόσεων.

 

2.Αριθμος αγωνων. ( 5 συνεχομενοι ειναι ενταξει ; Πιο λιγους ; Παραπανω ;  )
5-6, αλλιώς τραβάει πολύ το πράγμα.


3.Τροπος διεξαγωγης αγωνων ( Σας αρεσει το συστημα που εχουμε τωρα ; ατομικο η με teams οπως του Thazio? 2 ωρες πριν practice , qual και καπακι race? )
Όπως είναι τώρα.

4.Παραπανω χρονος στον αγωνα ; 1ωρα +?

45 λεπτά είναι πολύ καλά.


5.Συστημα ποινων (Να βγουν; Πιο αυστηροι ; Οπως ειμαστε τωρα ;  Να αλλαξει κατι ; )
Για τα cuts στο race session θα πρότεινα κλιμακωτό σύστημα. Πχ 0.5sec per cut για τα 12 πρώτα και από κει και πέρα 2sec per cut. Για τα cuts στο qualify χρήση του app.


6.Βαθμολογιες / Ballast( Να βαθμολογειτε ο πρωτος μονο ; :p Παραπανω ballast? Μονιμο ballast στον Θοδωρη ; Παραπανω αμαξια (θεσεις) για ballast? )

Ακόμα και ο τελευταίος που θα τερματίσει να παίρνει έστω έναν πόντο ώστε να υπάρχει κίνητρο τερματισμού. To ballast μου φάνηκε οκ αφού όπως φάνηκε ο 1ος έχει ελάχιστο μειονέκτημα σε σχέση με τον 3ο ή 4ο, απλά τον κάνει να ιδρώσει λίγο παραπάνω τη φανέλα :)


7.Συνθηκες πιστας.(Θερμοκρασια , grip , καιρος μπλα μπλα )
Θερμοκρασία random μέσα σε ένα λογικό εύρος. +-4 βαθμοί.. Track grip οτιδήποτε πάνω από 95 με λογικό progression.


8.Ωρα και μερα αγωνα (Ακομα να συζητησουμε την εκδοχη να μεταφερθουν οι αγωνες των cups τις Κυριακες και του thelag gathering Τεταρτες...η ωρα ενταξει; )

Να ξεκινάμε 20βράδυ καθημερινής και να τελειώνουμε κατά τις 23:00 το αργότερο. Σ/Κ συμπίπτει με άλλες δραστηριότητες ή league races οπότε αν γίνει έτσι θα ήθελα να είναι βδομάδα παρά βδομάδα.


9.skins (Προτιματε ;  Ο καθε ενας το δικο του αμαξι / ομαδα ; Οπως τωρα δλδ ; Θελει ο καθενας να αναλαβει το δικο του σκιν ; )

Όποιος θέλει φτιάχνει, του φτιάχνουν, χρησιμοποιεί default ή κατεβάζει έτοιμο.

 

10.Αυστηρη χρηση TS σαν κανονας ; ( Η πιο ελαστικοι του στυλ,ε βαριομουν δε μπηκα ; )

Ναι, για προφανείς λόγους όλοι πρέπει να μπορούν να ακούνε τους διοργανωτές από τα ακουστικά/ηχεία τους. Το μικρόφωνο δεν είναι απαραίτητο. Όσοι έχουν μικρόφωνο να χρησιμοποιούν push to talk και φυσικά να μη μιλάνε / φωνάζουν κατά τη διάρκεια του αγώνα.

 

11.Κατι αλλο ;

* Έλεγχος των πρώτων 3-4 στροφών του 1ου γύρου του αγώνα (red zone)  για ατυχήματα άσχετα από το αν υπάρχουν reports ή όχι. Βαριές ποινές σε περίπτωση πρόκλησης ατυχήματος στο red zone, πχ αποκλεισμός από το επόμενο qualify ή και δευτερόλεπτα ποινής.

* Τα DLC που θα χρησιμοποιηθούν στο cup να είναι προαπαιτούμενο για τη συμμετοχή σε αυτό.

* Σε περίπτωση που υπάρξουν παραπάνω συμμετοχές από τις θέσεις του server, να έχουν προτεραιότητα αυτοί με τα περισσότερα participation points (1 πόντος ανά αγώνα της προηγούμενης σεζόν).

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2016 at 3:02 PM, GoMaR said:

11.Κατι αλλο ;

  • Όχι qualify (από το δεύτερο αγώνα)
  • Reverse Grid (από το δεύτερο αγώνα) σύμφωνα με την κατάταξη του προηγούμενου αγωνα.
  • αλλιώς αν δεν σας αρέσουν αυτά. Υποχρεωτικό pit stop τύπου joker lap όπου είναι στην επιλογή του καθενός να αλλάξει ή όχι λάστιχα-καύσιμα.

 

Α και ενημέρωση για την πίστα από Δευτέρα πρωί για να μην υπάρχουν δικαιολογίες του τύπου δεν έχω κάνει practise γιατί είχα οδοντίατρο και γύρισα 10 λεπτά πριν το quallify.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι ο Σωτήρης κατά κόσμον του AC, SotirisM. Είχα την χαρά να είμαι από τους πρώτους αγώνες που διοργανώθηκαν εδώ στο TheLab γύρω από το AC, καθώς και να πάρω μέρος στο πρωτάθλημα του Thazio. Αν και τον τελευταίο καιρό έχω παραμείνει αγωνιστικά ανενεργός (κάποιους από τους λόγους τους αναφέρω στα κάτωθι), παρακολουθώ τακτικά το forum και τις δραστηριότητές σας. Δεν συμμετείχα στο τρέχων Tango Cup, αλλά εκδηλώνω ενδιαφέρον για το επόμενο. Στα του επικείμενου σχολιασμού, ό,τι αναφέρω είναι από προσωπικές εμπειρίες σχετικά με άλλες διοργανώσεις στο παρελθόν και με την γεύση που μου άφησαν κάποια πράγματα τότε.

 

 

Παράθεση

 

1.Αμαξι  (Πιο ευκολο ; Μονιμα ενα ; Δυο ιδιας κατηγοριας ; Multiclass δε βαζω.Θα εχουμε το wamta :D ) Παντα μιλαμε για road cars.formules / GT cars απαγορευονται :p

 

Αμάξι αν μιλάμε μόνο για road cars, τότε κάποιο “supercar”, όχι κάποιον αργό κουβά παρακαλώ :P , ώστε να έχει μία κάποια ένταση και να μην αισθάνομαι πως τρέχω σε slow motion.(πχ Ferrari 458 και άνω). Ακόμα και περισσότερα από ένα, αλλά ίδιων επιδόσεων.


 

2.Αριθμος αγωνων. ( 5 συνεχομενοι ειναι ενταξει ; Πιο λιγους ; Παραπανω ;  )

 

Πέντε (5) αγώνες νομίζω είναι καλά ώστε να μην τραβήξει πολύ και χαθεί ενδεχομένως το ενδιαφέρον από κάποιους.


 

3.Τροπος διεξαγωγης αγωνων ( Σας αρεσει το συστημα που εχουμε τωρα ; ατομικο η με teams οπως του Thazio? 2 ωρες πριν practice , qual και καπακι race? )

 

Θα θελατε αλλη ωρα qual ( η μερα) και αλλη ωρα ο αγωνας ;

 

Ατομικό καθαρά για μένα. Το qual θα προτιμούσα να γίνεται μια μέρα πριν. Αν αυτό δεν είναι εφικτό, τότε θα ήθελα ένα διάλειμμα 20-30 λεπτών να πάρουμε και μια ανάσα, καθότι δεν είμαστε όλοι συνηθισμένοι από μεγάλα σε διάρκεια events. Ακόμα ακόμα να προλάβουμε να στεγνώσουμε το τιμόνι από τον ιδρώτα του qual J


 

4.Παραπανω χρονος στον αγωνα ; 1ωρα +?

 

Σαρανταπέντε (45) λεπτά είναι πολύ καλά. Εκτός και αν είναι χώρια το qual όπως προ-ανέφερα οπότε θα μπορούσε να φτάσει τη μία (1) ώρα.


 

5.Συστημα ποινων (Να βγουν; Πιο αυστηροι ; Οπως ειμαστε τωρα ;  Να αλλαξει κατι ; )

 

Συμφωνώ με τον Άκη.


 

6.Βαθμολογιες / Ballast( Να βαθμολογειτε ο πρωτος μονο ; :p Παραπανω ballast? Μονιμο ballast στον Θοδωρη ; Παραπανω αμαξια (θεσεις) για ballast? )

 

Συμφωνώ με τον Άκη


 

7.Συνθηκες πιστας.(Θερμοκρασια , grip , καιρος μπλα μπλα )

 

Παρακαλώ, όχι παγοδρόμιο!


 

8.Ωρα και μερα αγωνα (Ακομα να συζητησουμε την εκδοχη να μεταφερθουν οι αγωνες των cups τις Κυριακες και του thelag gathering Τεταρτες...η ωρα ενταξει; )

 

Θα προτιμούσα μία καθημερινή όπως η Τετάρτη, καθότι τις Κυριακές λαμβάνουν χώρο και κοινωνικές υποχρεώσεις. Ένα διάστημα δεκαπέντε (15) ημερών μεταξύ των αγώνων νομίζω είναι ότι πρέπει. Ώστε να υπάρχει αρκετός χρόνος για προπόνηση. Δεν έχουμε όλοι τον ίδιο ελεύθερο χρόνο και δεν είναι ωραίο το φαινόμενο του μπήκα πριν τον αγώνα να δω την πίστα. Να σου δώσει την ευκαιρία να ασχοληθείς και με κάτι άλλο εν το μεταξύ και να μην πέσεις με τα μούτρα, που ίσως σε «κουράσει» πρόωρα. Ως προς την ώρα καλό θα ‘ταν να πέφτει η καρό σημαία κατά τις 23:00. Δεν έχουμε όλοι αντοχές σε «αγωνιστικό» επίπεδο μέχρι πρωίας J
Προσωπικά στο παρελθόν έχω εγκαταλείψει αγώνα ή απουσίασα από άλλον που ήθελα να τρέξω λόγω ώρας/κόπωσης.


 

9.skins (Προτιματε ;  Ο καθε ενας το δικο του αμαξι / ομαδα ; Οπως τωρα δλδ ; Θελει ο καθενας να αναλαβει το δικο του σκιν ; )

 

 Ας είναι ελεύθερο να επιλέξει ο καθένα το skin του... είτε custom (ανεξαρτήτου προελεύσεως), είτε από τα defaults.
Αλλά ο καθένας να έχει διαφορετικό. Θα βοηθήσει και την άμεση αναγνώριση μας.


 

10.Αυστηρη χρηση TS σαν κανονας ; ( Η πιο ελαστικοι του στυλ,ε βαριομουν δε μπηκα ; )

 

 Απαραίτητο το TS έστω για να ακούμε έστω τους διοργανωτές και να ενημερωνόμαστε άμεσα! Και η επικοινωνία MONO μέσω push to talk και όχι μέσω του chat(ίσως μόνο για κάτι διευκρινιστικό πριν τον αγώνα, για όσους δεν έχουν mic). Kαθότι από προηγούμενες εμπειρίες μου, κάποιοι είναι ιδιαιτέρως λαλίστατοι ή ακόμη και ο περιβάλλοντας χώρος τους! Παρατηρώντας πως αυτό βέβαια συνέβαινε κατ’ επανάληψη, από τους ίδιους. Ήταν ένα πολύ σημαντικός λόγος να σταματήσω ξενερώνοντας κάποια στιγμή από το greek gathering, που τα πράγματα είναι πιο χαλαρά. Καμία επικοινωνία κατά την διάρκεια του αγώνα παρά (μόνο ίσως από τους διοργανωτές) αν και σαφώς συμβεί κάτι που πρέπει όλοι να το μάθουμε. Το rage μου που έχασα τα φρένα ή που έπεσες επάνω μου δεν αφορά τους υπόλοιπους εκείνη τη στιγμή. Report και τιμωρία αν χρειαστεί μετά τον αγώνα.  Ίσως να ‘μαι αυστηρός, αλλά θα ήθελα και ποινή σε όσους παραβαίνουν τον κανόνα αυτό κατά την διάρκεια του αγώνα άνευ λόγου και αιτίας.


 

11.Κατι αλλο ;

 

* Θεωρώντας δεδομένο πως οι προηγούμενοι συμμετέχοντες έχουν προτεραιότητα για την κάλυψη θέσης συμμετοχής στο νέο Cup, αν η ζήτηση φτάσει να είναι μεγαλύτερη των υπόλοιπων διαθέσιμων θέσεων, να γίνει ένα μικρό event στυλ qual, μία (1) βδομάδα πχ πριν την έναρξη του Cup για την επιλογή των πιο ανταγωνιστικών οδηγών σε μια ουδέτερη πίστα εκτός του προγράμματος. Το αναφέρω με κάθε επίγνωση, πως μπορεί να ΄μαι και ο ίδιος που μπορεί να αποκλειστεί!
 

* Το πρόγραμμα του Cup να παρουσιαστεί ολοκληρωμένο πριν την έναρξη του. Να γνωρίζουμε αμάξι και συνδυασμούς πιστών.
 

* Καλό θα ήταν η επιλογή των πιστών να γίνει με βάση το αυτοκίνητο, με τον ρυθμό που το γυρνάει μέσα της. Ούτε πολύ μικρές( να λαπάρουν τα alien κάθε λίγο :P ), αλλά ούτε να θέλουμε 3-4+ λεπτά το lap( Πολύς χαμένος χρόνος για τους πιο πίσω στην κατάταξη)! Εκτός αν επιλεχθεί η Green Hell, ως special round. Αλλά σ’ αυτήν την περίπτωση θα πρέπει και το qual να ξεχειλώσει σε διάρκεια.

* H xρήση Helicorsa να θεωρείται απαραίτητη. Σε περίπτωση εμπλοκής η δικαιολογία δεν σε είδα/αντιλήφθηκα γύρω μου, να θεωρείται άμεση ποινή. Με έχουνε πετάξει πολλάκις οδηγοί εκτός, με την δικαιολογία "μου είναι αρκετά τα κόκκινα βελάκια"/ "έχω 3 οθόνες και βλέπω καλά " / "έχω μάτια στην πλάτη".

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από jumaru99
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2016 at 3:02 ΜΜ, το μέλος GoMaR έγραψε:

1.Αμαξι  (Πιο ευκολο ; Μονιμα ενα ; Δυο ιδιας κατηγοριας ; Multiclass δε βαζω.Θα εχουμε το wamta :D ) Παντα μιλαμε για road cars.formules / GT cars απαγορευονται :p

Δημοκρατικά: Όλα τα αμάξια (road cars, open wheel, τα πάντα όλα) να τεθούν σε ψηφοφορία και να ψηφίζουμε μέσω poll (υπάρχουν αυτοκίνητα από όλες τις κατηγορίες που μου αρέσουν)


2.Αριθμος αγωνων. ( 5 συνεχομενοι ειναι ενταξει ; Πιο λιγους ; Παραπανω ;  )

6 αγώνες, από τους οποίους θα βαθμολογούνται οι 5 καλύτεροι για τον καθένα. Έτσι, θα υπάρχει και η δυνατότητα να μπορεί να "χάσει" κάποιος έναν αγώνα το πολύ(απουσία λόγω ανωτέρας βίας) χωρίς να χάσει βαθμούς!


3.Τροπος διεξαγωγης αγωνων ( Σας αρεσει το συστημα που εχουμε τωρα ; ατομικο η με teams οπως του Thazio? 2 ωρες πριν practice , qual και καπακι race? )
Θα θελατε αλλη ωρα qual ( η μερα) και αλλη ωρα ο αγωνας ;

Ατομικό, όπως είναι τώρα! Λόγω περιορισμένου χρόνου για practice, προτιμώ να βάλω στο πρόγραμμα 1 απόγευμα/βράδυ που θα το αφιερώσω στο assetto corsa, παρά να ξέρω από πιο πριν το combo. Σε αντίθετη περίπτωση, ψυχολογικά θα θεωρώ πως υστερώ σημαντικά σε σχέση με τους υπόλοιπους, επειδή δεν θα έχω κάνει practice και ίσως να επηρεάσει τη συμμετοχή μου στο πρωτάθλημα.

 

Όχι άλλη ώρα, γιατί θα πάει πολύ αργά για καθημερινή. Δηλαδή αν ο αγώνας ξεκινάει στις 22.00 αντί για τις 21.30, τι αλλάζει ουσιαστικά; με δεδομένο την έλλειψη χρόνου γενικότερα, μπορεί κάποιος να κάνει skip το practice και qualify και να μπει στις 21.29 για το race (όπως έκανα εγώ στον 4ο αγώνα). Αυτός που έχει πρόβλημα με την ώρα, πάλι απροπόνητος θα έρθει, ακόμα και στις 22.00 ή στις 22.30! Εκτός αν η αλλαγή της ώρας του αγώνα για πιο αργά συνδιαστεί με το να γνωρίζουμε το combo μέρες νωρίτερα για να κάνει προπόνηση, γεγονός που με βρίσκει εντελώς αντίθετο όπως εξηγώ στην παραπάνω παράγραφο.


4.Παραπανω χρονος στον αγωνα ; 1ωρα +?

Γενικά τις Τετάρτες προσπαθώ για 3 - 3,5 συνεχόμενες ώρες (από τις 19.00 και μέχρι το τέλος του αγώνα (~22.15)) να οδηγώ στην τσίτα... Αυτό είναι από μόνο του πολύ κουραστικό και συνήθως τις Πέμπτες με πιάνει το αυχενικό μου. Παρόλ' αυτά επειδή θα ήταν καλή φάση και για την εμπειρία να τρέχαμε καμιά φορά και μεγαλύτερης διάρκειας αγώνα με υποχρεωτικό pit stop για περισσότερη στρατηγική, θα πρότεινα ο ένας από τους 6 αγώνες να είναι μεγαλύτερης διάρκειας, με προϋπόθεση όμως τη διατήρηση της ώρας εκκίνησης στις 21.30 ή και νωρίτερα,  αλλά και την υιοθέτηση της πρότασης για 5 βαθμολογημένους από τους 6 συνολικά αγώνες.


5.Συστημα ποινων (Να βγουν; Πιο αυστηροι ; Οπως ειμαστε τωρα ;  Να αλλαξει κατι ; )

Δε με απασχολεί, εφόσων δεν μετρώ εγώ τα cuts, ή οτιδήποτε άλλο πρέπει να μετρηθεί manually :p. Προσωπικά δε με χαλάει καθόλου να έχουμε και το σύστημα με τα penalties που βγάζει το assetto.


6.Βαθμολογιες / Ballast( Να βαθμολογειτε ο πρωτος μονο ; :p Παραπανω ballast? Μονιμο ballast στον Θοδωρη ; Παραπανω αμαξια (θεσεις) για ballast? )

Νο ballast at all!!! Το δοκιμάσαμε στον wamta και μας φάνηκε υπερβολικό (για το fiat τουλάχιστον). Το δικμάσαμε στον Tango και είδαμε πως δεν επηρέασε πολλούς, παρα μόνο τους 3 πρώτους κάθε φορά και τις κόντρες μεταξύ τους. Επειδή η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ του γκρουπ των "γρήγορων" με το γκρουπ των "αργών" είναι πολύ μεγάλη, νομίζω πως θα πρέπει να καταργηθεί, καθώς δημιουργεί περισσότερες αδικίες στους λίγους που μαχονται μεταξύ τους, παρά μειώνουν τις διαφορές στους χρόνους με τους αργούς! Άσε που αν από συγκυρία ένας "αργός" τερματίσει ψηλά σε έναν και υποστεί "ballast" στον επόμενο, τότε η οδήγηση με ballast θα είναι καταναγκαστικά έργα!


7.Συνθηκες πιστας.(Θερμοκρασια , grip , καιρος μπλα μπλα )

Δε μου αρέσει η οδήγηση σε πολύ γλιστερούς δρόμους (χαμηλό grip κλπ). Αν ήταν στο χέρι μου θα έβαζα 100% grip και τέλειο καιρό υποχρεωτικά σε όλους τους αγώνες για να μας καμαρώνω όλους μας στις πρώτες θέσεις του RSR! Και μην ακούω χλευασμούς και ειρωνίες για την άποψή μου, γιατί ως γνωστόν, όποιος θέλει το απόλυτο και το πιο κορυφαίο sim racing simulator, με πραγματικές συνθήκες καιρού, θερμοκρασίες λαδιού, νερού, κλπ κλπ, να πάει αλλού !!! :hehe: :tomato: 


8.Ωρα και μερα αγωνα (Ακομα να συζητησουμε την εκδοχη να μεταφερθουν οι αγωνες των cups τις Κυριακες και του thelag gathering Τεταρτες...η ωρα ενταξει; )

Όπως είναι τώρα.


9.skins (Προτιματε ;  Ο καθε ενας το δικο του αμαξι / ομαδα ; Οπως τωρα δλδ ; Θελει ο καθενας να αναλαβει το δικο του σκιν ; )

Ότι θέλει ο καθένας, χωρίς περιορισμούς!

 

10.Αυστηρη χρηση TS σαν κανονας ; ( Η πιο ελαστικοι του στυλ,ε βαριομουν δε μπηκα ; )

Εντάξει, αυτό recommendation είναι που πρέπει να ακολουθούμε όλοι για ευνόητους λόγους! ΟΚ, μικρόφωνο ας μην έχει κάποιος αν ντρέπεται, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να μη θέλει κάποιος να ακούει κάτι σημαντικό τουλάχιστον που μπορεί να ειπωθεί κατά τη διάρκεια του αγώνα! Έτσι κι αλλιώς δε μιλάμε στη διάρκεια του αγώνα, οπότε αν χρειαστεί θα είναι για σημαντικό λόγο (συνήθως)... Πάντως ένα ζευγάρι ακουστικά με μικρόφωνο ξεκινά από 4-5 ευρώ και είναι υπεραρκετά για την περίσταση.

 

11.Κατι αλλο ;

Μόλις με ρώτησε η γυναίκα μου τι γράφω τόση ώρα.. 

Της είπα την αλήθεια...

Έφυγε κλείνοντας την πόρτα πίσω της...

Πάω να την προλάβω!!! :D:tomato:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2016 at 3:02 PM, GoMaR said:

1.Αμαξι  (Πιο ευκολο ; Μονιμα ενα ; Δυο ιδιας κατηγοριας ; Multiclass δε βαζω.Θα εχουμε το wamta :D ) Παντα μιλαμε για road cars.formules / GT cars απαγορευονται :p

 

Θα προτιμούσα αυτοκίνητο με h shifter πρώτον και δεύτερον αν γίνεται δυο οι περισσότερα ίδιας κατηγορίας.Έχει περισσότερο ενδιαφέρον. Υπάρχουν πιστεύω αρκετά αυτοκίνητα σχεδόν ισάξια. evora με m3 ίσως που συνδιάζει h shifter και paddles?Κάπως έτσι..


2.Αριθμος αγωνων. ( 5 συνεχομενοι ειναι ενταξει ; Πιο λιγους ; Παραπανω ;  )
 

5-6-7 δε με νοιάζει,να τρέχω γουστάρω και ας έχω χάσει το κυνήγι του podium. Και φυσικά όλοι οι αγώνες βαθμολογούμενοι γιατί διάβασα κάτι για 6 αγώνες αλλά οι 5 να βαθμολογούνται και αυτό μπάζει κατά τη γνώμη μου.


3.Τροπος διεξαγωγης αγωνων ( Σας αρεσει το συστημα που εχουμε τωρα ; ατομικο η με teams οπως του Thazio? 2 ωρες πριν practice , qual και καπακι race? )
Θα θελατε αλλη ωρα qual ( η μερα) και αλλη ωρα ο αγωνας ;

 

Ατομικό! Το σύστημα που είχαμε ήταν μια χαρά αν και θα προτιμούσα να γινόταν λίγο αργότερα το qual-race.Το μόνο που θα ήθελα θα ήταν να ξέρω όλο το πρόγραμμα των αγώνων απο την αρχή,σε ποιές πίστες θα τρέξουμε και ποίες ημερομηνίες,πχ 15 Απρίλη στη Monza. Αυτό που μαθαίναμε το combo στο τέλος ήταν χαζό. Οι πολύ γρήγοροι έτσι κ αλλίως δε πιάνονται και αν υπάρχει τρόπος να πιαστούν αυτό θα βγει απο προπόνηση και μόνο. Επίσης μπορεί κάποιος να έχει χρόνο για προπόνηση μόνο σ/κ και να μη μπορεί να κάνει λόγο του ότι δε ξέρει το combo. Τελείως χαζό ήταν αν και οι προθέσεις ήταν καλές,το καταλαβαίνω.Υπάρχουν πολλοί λόγοι ακόμα αλλά δε επεκταθώ. Πρόγραμμα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος όπως γίνεται ΣΕ ΚΑΘΕ διοργάνωση και άθλημα και τα πάντα όλα.

4.Παραπανω χρονος στον αγωνα ; 1ωρα +?
 

45 μάλλον είναι μια χαρά.


5.Συστημα ποινων (Να βγουν; Πιο αυστηροι ; Οπως ειμαστε τωρα ;  Να αλλαξει κατι ; )
 

Ότι είπε ο Άκης με βρίσκει σύμφωνο.


6.Βαθμολογιες / Ballast( Να βαθμολογειτε ο πρωτος μονο ; :p Παραπανω ballast? Μονιμο ballast στον Θοδωρη ; Παραπανω αμαξια (θεσεις) για ballast? )

 

Το Ballast του wamta ήταν υπερβολικό,το ballast του tango ήταν καλό. Και χωρίς ballast πάλι no problem. Σας εμπιστεύομαι. 


7.Συνθηκες πιστας.(Θερμοκρασια , grip , καιρος μπλα μπλα )
 

Όχι μονότονα πράγματα,ας έχουμε και συννεφιά και ήλιο και ζέστη και ότι είπε ο Άκης πάλι :)


8.Ωρα και μερα αγωνα (Ακομα να συζητησουμε την εκδοχη να μεταφερθουν οι αγωνες των cups τις Κυριακες και του thelag gathering Τεταρτες...η ωρα ενταξει; )

 

Εμένα οι Κυριακές δε με βολεύουν,όπως ήταν τώρα ήταν καλά.


9.skins (Προτιματε ;  Ο καθε ενας το δικο του αμαξι / ομαδα ; Οπως τωρα δλδ ; Θελει ο καθενας να αναλαβει το δικο του σκιν ; )

 

Εγώ δε ξέρω να κάνω skins και είμαι ικανοποιημένος με αυτά που φτιάχνετε εσυ και ο Thazio. Γενικά,ότι θέλει ο καθένας αρκεί να μου φτιάξετε ένα :p

 

10.Αυστηρη χρηση TS σαν κανονας ; ( Η πιο ελαστικοι του στυλ,ε βαριομουν δε μπηκα ; )

 

Εγώ και που είμαι στο TS,το ένα και το αυτό.. Καλησπέρα και καληνύχτα λέω σαν κανα botακι. Καλό είναι να είμαστε μέσα αν και μου δημιουργεί προβλήματα με crashes καμιά φορά και νευριάζω και όταν μιλάτε εν μέσω αγώνα-qual. Τράκαρες,τα κρατάς για μετά στο forum. Τελείωσε ο αγώνας σου,περίμενε και τους υπόλοιπους να τερματίσουν πριν αρχίσεις τη πάρλα,ο άλλος μπορεί να μάχεται για μια θέση. Υπομονή! (sorry που ακούγομαι απότομος)

 

11.Κατι αλλο ;

 

Δε μου έρχεται τώρα κάτι. Θα ποστάρω αν μου ρθει. :)

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να συμπληρώσω ότι ένα τεράστιο μείον του tango cup ήταν ότι δεν κληρώθηκε το Mugello σε κανένα από τους 5 άγωνες!! Ελπίζω να μην επαναληφθεί γιατί θα ζητήσω τα λεφτά μου πίσω!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.