Jump to content



Powerlines και ποιότητα σήματος


Wizard!

Recommended Posts

Στο σπίτι έχω έναν αποκωδικοποιητή που χρησιμοποιεί τη γραμμή για την τηλεόραση. Επειδή το router είναι στον πρώτο όροφο και η τηλεόραση στο ισόγειο, μου έφεραν ένα set powerlines για τη σύνδεση. Μάρκα δεν ξέρω, έχουν το σήμα της εταιρίας πάνω τους. Έχω όμως θέμα αρκετές φορές με την τηλεόραση, χαλάει το σήμα και κάνει τα κλασσικά κουτάκια και κοψίματα στον ήχο.

Πήρα τηλέφωνο το support και κάναμε μια διαδικασία reset&re-pair και έστρωσε. Την επόμενη μέρα όμως, πάλι τα ίδια. Κάνω πάλι τη διαδικασία, στρώνει για λίγο και ξανά μανά...

Στο ίδιο powerline, που έχει δύο θέσεις ethernet, έχω και το κατεβαστήρι, που όσα speedtests κι αν έτρεξα, πάει τάπα και ουδέποτε είχα disconnects ή άλλο θέμα. Σημειωτέον, η γραμμή είναι 100/20mbps, οπότε το bandwidth είναι υπέρ αρκετό ακόμα και για HD streaming.

 

1. Έβγαλα το κατεβαστήρι

2. Έκλεισα όλες τις άλλες συσκευές (PCs, τηλέφωνα)

3. Άλλαξα καλώδιο

4. Άλλαξα θέση

5. Ακόμα δεν το έχω κάνει, αλλά θα τον βάλω στον πάνω όροφο, απευθείας με καλώδιο να δω τι γίνεται, αν έχει πρόβλημα ο αποκωδικοποιητής, ή όχι.

 

Για να περάσω καλώδιο, είναι μεγάλη μανούρα και πρέπει να διασχίσει το μισό σπίτι και να ανέβει σκάλες.

 

Οπότε, εδώ έρχεται και η ερώτηση.

Αν δεν έχει θέμα φυσικά, θα δω βελτίωση με άλλα powerlines;

Πχ αν πάρω κάτι τέτοιο;

http://www.amazon.co.uk/TP-LINK-TL-PA7020P-KIT-Pass-Through-Powerline/dp/B014HCF6X2/ref=sr_1_3?s=computers&ie=UTF8&qid=1460391843&sr=1-3&keywords=powerline+adapter+passthrough

 

Βλέπω passthrough Gbit με 2 θέσεις στα 45€ και στα 100φεύγα... Τι διαφορές έχουν μεταξύ τους; Δεν είναι ασύρματα ή κάτι άλλο, φαίνονται να έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Να σου κάνω τη κλασική ερώτηση, που μέσα στην όλη μανούρα μπορεί να μην την έκανες στον εαυτό σου?

Τα δύο μπουζούκια είναι στην ίδια φάση και ρευματοδοτούνται οι δύο χώροι από το ίδιο ρολόι?

 

Link to comment
Share on other sites

Όλως τυχαίως μου συνέβη το ίδιο με δύο Devolo powerlines που δοκίμαζα χθες. Η σύνδεση κυμαινόταν μεταξύ 100-120Mbps, αλλά σε δοκιμή streaming τανίας από δίκτυο έκανε πηδηματάκια. Ίδιο ρολόι, ίδια φάση :).

Δεν πρόλαβα να κάνω περισσότερη διάγνωση, αλλά θα τα έχω στα χέρια μου και τις επόμενες μέρες για περισσότερες δοκιμές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο θεχα ειχα με τον @minast με κατι tp link passthrought 200mbps.

Eβαλα το software της tp link, απο το QoS,εβαλα video και οχι voice κτλπ και πλεον δεν εχω πηδηματακια κτλπ.Στα ~110mbps ειναι περιπου σε μενα τα 2 powerlines και φυσικα απευθειας συνδεση πανω στη μπριζα αλλιως ειχα θεμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως tp-links που έχω εγώ δε μπορώ να πω ότι είναι rock stable. Κανα δυο φορές τη βδομάδα θα πρέπει να τα κάνω reset και κάπου στο τρίμηνο πάνω κλ@νουν και το πρόβλημα λύνεται μόνο βάζοντας καινούργιο πάνω. Σε σημείο που να έχω ένα κουτί πάντα καβάντζα σπίτι γιατί δεν ξέρεις πότε θα σου τύχει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Seafalco said:

Να σου κάνω τη κλασική ερώτηση, που μέσα στην όλη μανούρα μπορεί να μην την έκανες στον εαυτό σου?

Τα δύο μπουζούκια είναι στην ίδια φάση και ρευματοδοτούνται οι δύο χώροι από το ίδιο ρολόι?

Σωστός, αλλά εδώ έχω μονοφασικό, οπότε δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο :)

 

@artyom Άρα να ψάξω από P/N μπας και βρω τι μάρκα είναι και έχει software... Χλωμό το βρίσκω, γιατί θεωρώ πως αν ήταν managed, θα ήταν και πιό ακριβό, αλλά δε χάνω τίποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχθές έβγαλα τον αποκωδικοποιητή και τον έφερα πάνω, το σύνδεσα κατευθεία στο router και τον έβαλα να παίξει.

Έκανε τα ίδια. Οπότε, δεν είναι τα powerlines το πρόβλημα.

 

Ενεργοποίηση το QoS στο modem, του έδωσα Highest priority.
Έκλεισα ή έβγαλα από το LAN/Wifi όλες τις άλλες συσκευές
Έκανα reboot το modem.

 

Τίποτα δε δούλεψε...

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Delijohn said:

Μήπως είναι θέμα....του router; Μήπως δεν αντέχει το traffic κ "μπουκώνει";

Δεν ξέρω. Άνοιξα ticket.

Το router είναι καλό, έχει μέχρι και monitor για cpu/mem usage, και καλύπτει μέχρι και 1000Mbit, οπότε τα 100/20Mbit δεν είναι θέμα. Θεωρητικά, ακόμα και HD streaming να έχεις, δε χρειάζεσαι πάνω από 10Mbit.

Το μοντέλο είναι αυτό:

https://www.spark.co.nz/help/internet-data/equipment/huawei/hg659-gateway/

Σε speed tests & gaming, δεν έχω το παραμικρό. Ειδικά σε BF3/4 θα το καταλάβαινα αν έκανε κάτι παίζοντας Online.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά αλλά ....

Μήπως έχει διαπιστώσει ότι αυτά τα προβλήματα εμφανίζονται την ίδια ώρα, ή έχουν συσχέτιση με κάποιο φορτίο που τροφοδοτείται εκείνη τη περίοδο?

Το ρωτάω γιατί αν υπάρχει κάτι που βάζει έντονο θόρυβο στη γραμμή του ρεύματος, μπορεί να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα καθώς δημιουργεί μια φέρουσα τάση εξαιρετικά αστάθμητη.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Seafalco said:

Ίσως είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά αλλά ....

Μήπως έχει διαπιστώσει ότι αυτά τα προβλήματα εμφανίζονται την ίδια ώρα, ή έχουν συσχέτιση με κάποιο φορτίο που τροφοδοτείται εκείνη τη περίοδο?

Το ρωτάω γιατί αν υπάρχει κάτι που βάζει έντονο θόρυβο στη γραμμή του ρεύματος, μπορεί να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα καθώς δημιουργεί μια φέρουσα τάση εξαιρετικά αστάθμητη.

Δε με προσέχεις :p

Εχθές το έβαλα με καλώδιο απευθείας πάνω στο router, οπότε αποκλείσαμε το θέμα των powerlines κι ότι μπορεί να το επηρρεάζει αυτό :)

Κάτι με τη γραμμή είναι, ή με το router, ή με το καλώδιο (χμμμ. αυτό δεν το άλλαξα...), ή με τον αποκωδικοποιητή, ή με την υπηρεσία τους καθαυτή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο ! :)

Να σου κάνω εγώ μια πρόταση, αν το επιτρέπουν οι πεποιθήσεις σου! :p

Δε φωνάζεις κάνα Παπά να κάνει ένα Τρισάγιο ! ! ! :D

Και με την ευκαιρία, πές του να κρατά κι' ένα καλώδιο! ! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθολικοί εδώ, δεν έχουν τέτοια πράγματα, τους τα παίρνουν αλλιώς :hehe:

Πάντως μου έκαναν λέει ένα optimization στη γραμμή για tv, φαντάζομαι κάποιο QoS.

Θα δω σήμερα τη Bayern και θα διαπιστώσω αν βελτιώθηκε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.