Jump to content



Watercool in my stacker (56k warning)


aristos87

Recommended Posts

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από pro

ερωτηση: τι σωληνες εβαλες ????? ποσο και απο που?????

Όσο για τους σωλήνες δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο είναι απλώς σκληροί διαφανείς σωλήνες την μισής ίντσας.

Δε χρειάζεται να γίνεται τόσος πανικός με το τι σωλήνα πρέπει να πάρεις το αν σου κάνει η σωλήνα ή όχι το καταλαβαίνεις τη στιγμή που πας να την αγοράσεις. Το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να έχει το χρώμα τη διατομή και τη σκληρότητα που θες.

Όσο για την τιμή θα σου πει ο Αρίσος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd

@sotiris Ωραία λοιπόν Από κάτω τέσσερις ανεμιστήρες θα βγάζουν από πάνω ένας θα βγάζει.. από πίσω θα βγάζει και θα βάλουμε μια τουρμπίνα αεροπλάνου για να βάζει από μπροστά έτσι ώστε να αντισταθμιστούν οι άλλοι 6 που βγάζουν

Στο πλαϊνό τζαμί δε θα βάλουμε ανεμιστήρα αλλά και αν βάζαμε από εκεί να δεις τι σκόνη θα έβαζε μακράν περισσότερη από αυτή που μπαίνει τώρα.

μπορεις να βαλεις τους κατω και τον πισω να βγαζουν,τον πανω και τον μπροστα να βαζουν,ενα φιλτρο στο μπροστα που θα βαζει και θα κατευθυνει τη ροη, και ουτως ή αλλως stacker ειναι...τι σε νοιαζει απο που θα μπαινει ο αερας?εφοσον απο μονο του ειναι τρυπιο μπροστα αρα οσος αερας χρειαζεται μπαινει απο εκει....βαλε και λιγο φιλτρο αποροφητηρα πισω απ'τα καλυμματα για τα drives και καθαρισες....ελαχιστη σκονη...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το σύνολο Αρίστο!

Για το tank θελω να σε ρωτησω με τι προσανατολισμο το δοκιμασες γιατι δεν καταλαβα απο τις φωτογραφιες. Εγω για το tank που φαινεται παρακατω ο κατακορυφος σωλήνας που μπαινει απο πανω οδηγει το νερο κατευθειαν κατω απο την επιφανεια μεσω ενος μικρου διαφανους αγωγου που εφτιαξα κολλωντας μια διαφανη ζελατινα στο εσωτερικο του ρακορ. Ετσι δεν δημιουργούνται παφλασμοι και φυσαλιδες απο την πτωση του νερου, μηπως εσενα αυτο ηταν το προβλημα;

post-1034-1416071762,0347_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

To tank δεν πέτυχε για πολλούς λόγους που δεν θέλω να αναλήσω στο θρέντ... βασικός ήταν η πίεση της 1048 που πέταγε το νερό αρκετά ψηλά στη είσοδο του τάνκ αλλά και όταν έμπαινε το νερό με πιο μειωμένη ροή πάλι το 2ο ρακορ αδειαζε πολύ γρήγορα με αποτέλεσμα να υπάρχει ένα μπάχαλο αέρα και νερού με αποτέλεσμα να μην υπάρχει σωστό κύκλωμα... Επίσης δοκίμασα να γεμίσω το σύστημα με το ένα ρακορ του τάνκ μόνο με χρήση ενός ταφ "Τ" και βουλόνοντας το δευτερο ρακόρ αλλά και πάλλι φαφάρια μάντολες που λεεί ο γεωργίου γίνανε.... το κύκλωμα ήταν τίγκα στον αέρα που δεν έλεγε να φύγει με τπτ... Περισσότερες ίνφο pm me :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aristos87

Eυχαριστώ πολύ φάνη...

Μπορεί να μου πεί κανείς πώς θα ρίξω την temp του PWM IC που είναι 51 με 52οC ????!?!?

Νομιζω οτι πρεπι να ψυχεις τα μοσφετ της μητρικης σου με ψυκτρακια (αν δεν το εχεις κανει ηδη ) και να βαλεις και κανα φανακι για να τα φυσαει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aristos87

Ευχαριστώ γιάννη :)

Οχι δεν χωράει... αλλά και να χώραγε εκεί που την έχω θα την έβαζα ;)

Χωράει και ειναι λιγο πιο σταθερη εκει απ οτι ψηλα (ελέω κραδασμων...)Την εχω τραβηξει εξω λογω φωτο οπως και καποια απο τα καλωδια...

post-1491-1416071762,4791_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

η μητρικη εχει ήδη ψυκτρακια στα μοσφετς...στα περισσοτερα τουλαχιστον...

αν ειναι τα μοσφετ που καταλαβα εγω με εναν ανεμιστηρα στα δεξια της cpu θα πεσει η θερμοκρασια....στηριξε τον 7αρη που ειχε η στοκ της amd...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα όλα .

Τελικά στο stacker μέσα χωράνε πολλά πράγματα.

Την αντλία σκέφτηκες να την βάλεις κάτω δίπλα απο το ψυγείο ? ακουμπώντας την πάνω σε ένα παλαιό-κομμένο mousepad η vetex και βιδώνοντας την = μηδέν κραδασμοί θορύβοι , και δεν θα έπιανες 4-5 5.25 στην πρόσοψη.

post-1303-1416071762,7591_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Πολύ όμορφα όλα .

Τελικά στο stacker μέσα χωράνε πολλά πράγματα.

Την αντλία σκέφτηκες να την βάλεις κάτω δίπλα απο το ψυγείο ? ακουμπώντας την πάνω σε ένα παλαιό-κομμένο mousepad η vetex και βιδώνοντας την = μηδέν κραδασμοί θορύβοι , και δεν θα έπιανες 4-5 5.25 στην πρόσοψη.

Δεν με ενοχλούν καθόλου τα 5.25 που κατέλαβα δίοτι δεν τα χρειάζομε... η αντλία μπήκε όπως ήθελα... κρυμένη :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.