Jump to content



Εργασία και διαβίωση στη Γερμανία


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
On 5/8/2016 at 10:52 AM, Wizard! said:

Ο @PetrosD νομίζω πρέπει να ρίξει μια ματιά :)

 

Μιας και είμαστε στο θέμα, στην εταιρία μου υπάρχει αυτήν στιγμή ζήτηση για web-developers front-end και back-end (κυρίως FE αλλά και κάποιος καλός BE είναι ευπρόσδεκτος) . Η θέση(εις) είναι στην Γερμανία (όπως λέει και ο τίτλος του τόπικ) και εννοείται ότι αν κάποιος ενδιαφέρεται για την θέση θα πρέπει να είναι διατεθειμένος να έρθει/μείνει εδώ.

 

Όσο για το θέμα της γλώσσας, γνώση γερμανικών είναι ένα μεγάλο συν και σε περίπτωση που δεν υπάρχει θα πρέπει ο ενδιαφερόμενος να μιλάει άπταιστα αγγλικά και να υπάρχει διάθεση να μάθει γερμανικά.

 

Να ξεκαθαρίσω ότι το γράφω εδώ χωρίς να δίνω κάποια υπόσχεση ή να θέλω να δεσμευτώ σε κάτι..

 

Πτυχία και πιστοποιήσεις δεν είναι απαραίτητα αλλά όπως πάντα είναι ένα συν αλλά να ξεκαθαρίσω ότι οι θέσεις είναι για επαγγελματίες με κάποια προϋπηρεσία και όχι φοιτητές ή αρχάριους. Ο όποιος ενδιαφερόμενος θα πρέπει να είναι διατεθειμένος και ικανός να ξεκινήσει άμεσα development σε projects χωρίς να χρειάζεται εκπαίδευση στις απαιτούμενες τεχνολογίες (εννοείται ότι υπάρχει κάποια περίοδος προσαρμογής κτλ).

 

Περισσότερες πληροφορίες μέσω ΠΜ, και θα παρακαλέσω αν κάποιος ενδιαφέρεται να επικοινωνήσει μέχρι τις 10/06/2016 (ή αν ενημερώσω στο τόπικ αλλιώς)

 

 

Τα "technical-requirements" τα βάζω σε spoiler από κάτω.

 

ΒΕ

Spoiler

Technologies: 

  •     Spring-Framework, 
  •     Hibernate, 
  •     Relational DBMS (Oracle, Postgresql, H2, etc), 
  •     NOSQL DBMS (Neo4J, MongoDb, Cassandra, etc)
  •     Nodejs

Knowledge: 

  •     Design Patterns (GoF)
  •     Shell
  •     Git
  •     IDE (various)
  •     REST, 
  •     Microservices, 
  •     Unittesting, 
  •     Docker
  •     Single Page Applications

 

FE

Spoiler

Technologies:

  • HTML5, CSS3
  • JavaScript / ECMAScript
  • AngularJS, Angular2 (backbone.js, ember.js, jQuery)
  • Node.js Toolchain:
    • Node.js
    • TypeScript
    • gulp.js
  • SASS

Extra:

  • Grunt 
  • Babel Compiler
  • Broccoli.js

Knowledge:

  •     Design Patterns (GoF)
  •     Shell
  •     Git
  •     IDE (various)
  •     REST, 
  •     Microservices, 
  •     Unittesting, 
  •     Docker
  •     Single Page Applications

 

Έγινε επεξεργασία από Drtzekos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 months later...

Πήρα το B1. Καλό είναι βέβαια αν κάποιος θέλει να έρθει Γερμανία, να έχει μάθει από πριν τη γλώσσα. B1 για να μπορεί να συνεννοηθεί, αλλά σίγουρα B2 για να μπορεί να αναζητήσει όποια εργασία θέλει.

 

Πήγα σε σχολείο της κοινότητας, λέγεται Volkshochschule (VHS). Στην αρχή έκανα ένα τεστ για να δουν το επίπεδό μου, για να με βάλουν στην κατάλληλη τάξη 1-6 (Module 1-6). Τα μαθήματα είναι καθημερινά, πρωί ή απόγευμα, με 4 διδακτικές ώρες (4x45 λεπτά) με ένα διάλειμμα 15 λεπτών ενδιάμεσα. Η ώρα κοστίζει 1,95 ευρώ.

Έκανα τις 2 τελευταίες τάξεις (αφού είχα κάνει περίπου 20 ώρες ιδιαίτερο στην Ελλάδα) και πλήρωσα λίγο λιγότερο από 400 ευρώ (200 ώρες x 1,95).

Στο τέλος, μετά το διαγώνισμα του πτυχίου ακολουθεί και μια τάξη 60 ωρών (117 ευρώ) για ενσωμάτωση (Orientierungkurs) που εκεί μαθαίνω για το πολιτικό σύστημα και την ιστορία τους.

Σε 2 εβδομάδες έχω πάλι εξετάσεις για το Orientierungkurs. Αν επιτύχω, θα μου επιστρέψουν τα μισά χρήματα από όσα έχω πληρώσει συνολικά. (507/2)

Δεν ξέρω ακόμα αν θα συνεχίσω για B2.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Προτροπή για όποιον προτίθεται να πάει εξωτερικό: στο 90% των περιπτώσεων μείνετε μακριά από Έλληνες, πάντα να ψάχνεστε να γνωρίζετε ντόπιους (της χώρας, όχι απαραίτητα της πόλης) και κρατήστε 2-3 Έλληνες που ξέρεις οτι ταιριάζετε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.