Jump to content



NEO laptop και άμεση εγκατάσταση M.2 ... ΠΩΣ???


Recommended Posts

Έχω παραγγείλει ΑΥΤΟ το λάπτοπ http://www.you.gr/laptop,tablet/foritoi-ypologistes/laptop/laptop-msi-ge72-6qc-022nl-apache-(i7-6700hq-8gb-1t

 

Και μαζί παρέα ,αυτον τον M.2 SSD http://www.you.gr/pc-parts/exartimata-desktop-pc-anavathmisis/solid-state-drives-(ssd)/solid-state-drive-(ssd)-samsung-950-pro-pcie-nvme

 

         Θέλω με το που έρθει  τo λαπτοπ να του βάλω τον M.2 SSD. Αλλά δεν ξέρω ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος.
Εγώ λέω πριν ακόμα το ανοίξω να μπω στα windows, να κουμπώσω τον Μ.2 και μετά κατευθείαν να bootαρω με ένα ACRONIS και να κάνω clone τον HDD στον Μ.2 SSD, και μετά να bootάρω κανονικά το πρώτο του boot στον Μ.2. δηλαδή το πρώτο boot που θα κάνει θα είναι κατευθείαν σε M.2

 

         Άλλοι μου είπανε να μην το κάνω έτσι , αλλά να ανοίξω κανονικά το λάπτοπ  να ενεργοποιήσω τα windows στο πρώτο του boot με τον HDD του, για να πάρει η Microsoft τις πληροφορίες του laptop μου για την ενεργοποίηση, και μετά να κάνω καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού στον M.2 από δισκάκι ίδιας έκδοσης (64bit pro/home OEM κτλ.) με αυτής που έρχεται το laptop μου , και αυτόματα θα ενεργοποιηθούν στο δευτερο boot με τον M.2, αφού θα έχουν ενεργοποιηθεί προηγουμένως από το πρώτο boot. Απλά αυτή η μέθοδος με φοβίζει που θα βρω ίδιας έκδωσης δισκάκι windows για να κάνω την καθαρή εγκατάσταση….

 

 

Ποια η συμβουλή σας?
 

Έγινε επεξεργασία από mib
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα ακολουθούσα την κουρτίνα 2, αλλά αν πιστεύεις πως δεν θα τα καταφέρεις κάνε το πρώτο και μετά απλά κάνε ένα καθαρισμό από όλα τα junk που θα έχει βάλει μέσα η MSI.

 

Link to comment
Share on other sites

Άρα λες να κάνω αυτό:

 

Άνοιγμα του laptop κανονικά χωρίς να έχω βάλει τον Μ.2, και μετά κατέβαζω το media creation tool της microsoft και κάνω ένα usb bootable . 
Μετά bootαρω με το usb και στις λεπτομέρειες εγκατάστασης επιλέγω διαγραφή partition του hdd, μετά format και μετά εγκατάσταση του m.2
 

Φυσικά όλα αυτά με τις απαραίτητες ρυθμίσεις στο bios

Έγινε επεξεργασία από mib
Link to comment
Share on other sites

Με αυτόν τον οδηγό και αν έχεις ένα USB φλασάκι 8GB και πάνω (νομίζω φτάνει και με 4GB) φτιάχνεις από το ίδιο το μηχάνημα bootable USB με την έκδοση των Windows 10 που θα έχεις στο μηχάνημα. Οπότε ναι, θα συμφωνήσω με τον Ζάχο και θα πήγαινα και εγώ στην κουρτίνα 2.

 

Αν δεν έχεις φλασάκι μπορείς να φτιάξεις ISO που θα κάψεις μετά σε DVD.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.