Jump to content



PS Two


Ripper18

Recommended Posts

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Πάντως όσον αφορά το ματάκι,δεν ισχύει με το ΒΟΟΤ για ένα και μόνο λόγο

Ας το πάρουμε από την αρχή,Όταν πας και κάνεις Copia ένα original game αντιγράφονται όλα τα αρχεία εκτός από έναν φάκελο με κωδικούς (οι οποίοι χρησιμεύουν για να αναγνωρίσει η κονσόλα το original game) μόλις λοιπόν βάλεις το original game μέσα στην κονσόλα το πρώτο πράγμα που κάνει το μηχάνημα είναι να διαβάσει τους κωδικούς!!!!!

Αν τυχών και δεν τους βρει πολύ απλά....δεν παίζεις

Τώρα το BOOT το μόνο που κάνει είναι το εξής,το CD αυτό και το DVD αντίστοιχα έχουν μέσα όλους τους κωδικούς που έχουν μέσα τα original games, οι ασφάλειες που κατεβάζεις το μόνο που εξυπηρετούν είναι το ότι δεν αφήνουν το PS2 να κάνει restart όταν ανοίγει το πορτάκι;)

Και έτσι ακολουθείς την παρακάτω απλή αλλά λιιιιιιιιγο σπαστική διαδικασία

1.Βάζεις το BOOT μέσα

2.ανοίγεις πορτάκι

3.βάζεις το game

4.Πατάς Χ και..........

Παίζεις:D :D Με αυτό το σκηνικό το ματάκι δεν χαλάει με τπτ!!!!!

Το ΒΟΟΤ το πήρα 2 μέρες μετά το PS2 το πήρα 24/12/2004 και ως

τώρα όλα καλά με το ματάκι

ΥΓ.Το μόνο που μπορεί να σου χαλάσει το ματάκι είναι το να βλέπεις ταινίες:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

alex_000 για δώσε κανένα λινκ να ξεστραβωθούμε. Αφού μπορεί να το κάνει ο καθένας μόνος του προς τι τα 120 ευρά?

40 e o Network adaptor που απαιτείται για να μπεί ο σκληρός, 50e ένας 80αρης maxtor , 30 ε το HD advance γνήσιο για "παρθένες" κονσόλες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alex_000

40 e o Network adaptor που απαιτείται για να μπεί ο σκληρός, 50e ένας 80αρης maxtor , 30 ε το HD advance γνήσιο για "παρθένες" κονσόλες

Εχεις μηπως καμια φωτο με το "συστημα" αυτο πανω στο PS2?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fANiS_K [Σήμερα, στις 15:09]

Man αυτο λεμε...οτι το ματακι συνηθως δεν παιζει με τις ταινιες...κ μερικοι φιλοι μου αλλαξαν 3 ματακια απο GAMES οχι απο ταινιες, λογω του boot...

Ρε συ Φάνη στα είπα και στο msn αλλά κάτσε να τα πω και εδώ για να ξέρουν και τα παιδιά:p

Ο Φάνης παίδες μιλαέι για PS2 απλό,υπάρχει μεγάλη διαφορά σε αυτές τις 2 κονσόλες,και αυτή η διαφορά παίζετε στο πορτάκι;)

Όπως μερικοί ξέρετε και όπως είπα και παραπάνω το PS2 απλό για να παίξεις με ΒΟΟΤ θα πρέπει να βάλεις το ΒΟΟΤ μέσα να ανοίξεις την κονσόλα,μετά να τραβήξεις με ένα ειδικό μαραφέτι το πορτάκι να βάλεις το game και να το κλίσεις!!!!!

Το πρόβλημα με το ματάκι διμιουργείτε για τον παρακάτω λόγο.

Όταν το PS2 ανοίγει το ματάκι ανεβαίνει πιο πάνω για να διαβάσει το CD/DVD, όταν εσύ όμως τραβάς το πορτάκι ενώ το ματάκι είναι σηκωμένο,το ματάκι γρατσουνιέτε ελαφρά και σε λίγο καιρό πέρνεις τον Π@ΥΛΟ......

Αν όμως το είχαν φτιάξει να ανοίγεις το πορτάκι πατώντας απλά το κουμπι το eject δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα;) αλλά αυτό δεν γίνετε γιατι το κουμπί αυτο μόλις πατηθεί γίνετε αυτόματα restart;) ;)

Αντίθετα αυτό στο PS2 mini δεν μπορεί να γίνει γιατί το ματάκι δεν ανεβοκατεβαίνει,άρα δεν έχει κανένα πρόβλήμα;) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morius

Ρε συ Φάνη στα είπα και στο msn αλλά κάτσε να τα πω και εδώ για να ξέρουν και τα παιδιά:p

Ο Φάνης παίδες μιλαέι για PS2 απλό,υπάρχει μεγάλη διαφορά σε αυτές τις 2 κονσόλες,και αυτή η διαφορά παίζετε στο πορτάκι;)

Όπως μερικοί ξέρετε και όπως είπα και παραπάνω το PS2 απλό για να παίξεις με ΒΟΟΤ θα πρέπει να βάλεις το ΒΟΟΤ μέσα να ανοίξεις την κονσόλα,μετά να τραβήξεις με ένα ειδικό μαραφέτι το πορτάκι να βάλεις το game και να το κλίσεις!!!!!

Το πρόβλημα με το ματάκι διμιουργείτε για τον παρακάτω λόγο.

Όταν το PS2 ανοίγει το ματάκι ανεβαίνει πιο πάνω για να διαβάσει το CD/DVD, όταν εσύ όμως τραβάς το πορτάκι ενώ το ματάκι είναι σηκωμένο,το ματάκι γρατσουνιέτε ελαφρά και σε λίγο καιρό πέρνεις τον Π@ΥΛΟ......

Αν όμως το είχαν φτιάξει να ανοίγεις το πορτάκι πατώντας απλά το κουμπι το eject δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα;) αλλά αυτό δεν γίνετε γιατι το κουμπί αυτο μόλις πατηθεί γίνετε αυτόματα restart;) ;)

Αντίθετα αυτό στο PS2 mini δεν μπορεί να γίνει γιατί το ματάκι δεν ανεβοκατεβαίνει,άρα δεν έχει κανένα πρόβλήμα;) ;) ;)

πολύ ενημερωμένος ο φίλος

έτσι ακριβώς όπως τα λέει είναι

το τσιπάρισμα σε πσ2 κοστίζει 80 (messiah 3.8)

και γω σε φάση απόφασης είμαι!..! μιας και δε ξέρω τι να πάρω...ps2 slim + sw@p disks ή ps2 και να του πετάξω τσιπ?...η απόφαση θα παρθεί σύντομα διότι ήδη περιμένει το gt4 στο δωμάτιο...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δε χρειάζεται να είναι τσιπαρισμένο το απλό ΠΣ2 για να δεχθεί το σκληρό έτσι? Υπάρχει κάποιος περιορισμός στα παιχνίδια που μπορείς να φορτώσει στο σκληρό? Το έχεις χρησιμοποιήσει ’λεξ? Κάποιος άλλος?

Link to comment
Share on other sites

στο site του hdadvance (έτσι λέγεται το σύστημα με το σκληρό δίσκο) υπάρχει λίστα των παιχννιδιών που είναι συμβατά με αυτό.

χρειάζονται

official ps2 netwaok adapter

hd seagate κατά προτίμηση ώστε να χωράει μέσα μιας και οι wd δε χωράνε οι περισσότεροι

slide tool

μη περιμένει κανείς να παίζει το gt4 μέσω αυτού του κόλπου ή οποιουδήποτε άλλου μιας και προς το παρών δεν έχει καταφέρει κανείς να το σπάσει..

και μια εικόνα του hdadvance

hd_advance_screen2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fANiS_K

Τζωρτζη κ εγω εχω το GT4 κ περιμενει...γιατι δεν παιζει στο PS2 μου! Κλαψ...

ΥΓ:Διορθωσε το λινκ πωλησης στην υπογραφη σου...

γιατί δε παίζει?

πρέπει να πέσει ψάξιμο δηλ στην αγορά κονσόλας?..?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Τζώρτζης

γιατί δε παίζει?

πρέπει να πέσει ψάξιμο δηλ στην αγορά κονσόλας?..?

Σε καποια αγγλικα φορουμ που διαβασα, υπαρχει προβλημα απο καποιες εκδοσεις κ πριν...δλδ τα "πρωτα" PS2 δεν το παιζουν...

Κ αλλοι μισοι εχουν προβλημα επειδη ειναι τσιπαρισμενο...αντε να βγαλεις ακρη τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fANiS_K

Εχεις μηπως καμια φωτο με το "συστημα" αυτο πανω στο PS2?????

Δεν εχω τρόπο να πάρω το δικό μου αλλά δεν εχει καμία διαφορά απο ένα κανονικό ps2.

O network adaptor έιναι official της sony και βιδώνει πισω και δεξιά όπως κοιτάς το Ps2. Στον adaptor "κουμπώνει" ο σκληρός ο οποίος μπαινει μέσα στο Ps2 (υπάρχει χώρος για αυτή την δουλεια)

Αρχική απάντηση από schumifer

Οπότε δε χρειάζεται να είναι τσιπαρισμένο το απλό ΠΣ2 για να δεχθεί το σκληρό έτσι? Υπάρχει κάποιος περιορισμός στα παιχνίδια που μπορείς να φορτώσει στο σκληρό? Το έχεις χρησιμοποιήσει ’λεξ? Κάποιος άλλος?

Οχι δεν χρειάζεται. Το 85-90% των παιχνιδιών ειναι συμβατά. Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός εκτός απο το μέγεθος του σκληρού. Καθε παιχνίδι είναι περίπου 3-4 GB. Ενας 80ρης χωράει 20-25 παιχνίδια , ενας 120αρης 35 και πάει λέγοντας.

Το χρησιμοποιώ. Το μόνο παιχνίδι που ήθελα και δεν ειναι συμβατό είναι το soulcalibur 2 (αν και μπορεί να γίνει συμβατό μεσω διαδικασιών).

San Andreas, Vf4 , Tekken4, ProEvo4, FFX , FFXII , MGS3 , τρεχουν όλα μια χαρά οπότε όπως καταλαβαίνεις "λεει".

Σημείωση: Tα DVD9 παιχνίδια όπως GT4 και champions of norrath περνάνε μόνο μέσω PC . Τα υπόλοιπα κανονικά απο Ps2.

Η πιό πλήρης compability list είναι αυτή

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Τζώρτζης [Σήμερα, στις 18:40]

πολύ ενημερωμένος ο φίλος

έτσι ακριβώς όπως τα λέει είναι

το τσιπάρισμα σε πσ2 κοστίζει 80 (messiah 3.8)

και γω σε φάση απόφασης είμαι!..! μιας και δε ξέρω τι να πάρω...ps2 slim + sw@p disks ή ps2 και να του πετάξω τσιπ?...η απόφαση θα παρθεί σύντομα διότι ήδη περιμένει το gt4 στο δωμάτιο...

Όποιος ενδιαφέρετε μαθαίνει;) ;) ;)

Εγώ θα σου πρότεινα ανεπιφείλακτα PS2 Mini λόγο των παραπάνω,και υπόψην δεν χάνετε η εγγύηση με ΒΟΟΤ;) ;)

Τώρα θα μου πεις, Μα...έχω ακούσει/έχω δει PS2 Mini που ξεθερμάει έν ώρα λειτουργίας,αλλά για σκέψου η SONY πριν το βγάλει δεν θα το είχε testarei?????

Έστω και να το έκανε επίτυδες για να χαλάσει σύντομα να πάρεις άλλο,έχεις εγγύηση,και ούτε γάτα ούτε ζημειά(Όταν το πας στον Γερμανό ή όπου αλλόυ το πάρεις πέρνεις επιπλέον εγγύηση(τουλάχιστον εγώ πήρα):flower: :flower: :flower:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίδες προτείνω ανεπιφύλακτα ΒΟΟΤ Disc με PS2 mini

Σίγουρη λύση με σχετικά λίγα ,και δεν χάνεις ούτε εγγύηση ούτε τπτ(είσαι και καθαρός μετά σε όποιο μαγαζι πας (αφού έχεις βγάλει τις ασφάλειες)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Τζώρτζης [Σήμερα, στις 08:59]

έχει δοκιμάσει κανείς να τσιπαρει το ps2 50004 μόνος του?αν ναι με τι τσιπ?να μας πει λεπτομέρειες :D (σκέφτομαι να το κάνω...)

Εδώ με πιάσατε λίγο αδιάβαστο στο θέμα Μοντέλων,από ποιό νούμερο αρχίζουν τα PS2 Mini

Αν αυτό που ρώτας Τζώρτζη είναι το μικρό,είναι εύκολο;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morius

Απορώ πως οι admin δεν έχουν επέμβει ακόμα:wassat: :wassat:

δεν είναι παράνομο να τσιπάρεις το ps2. αυτά είναι μπούρδες της m$ και της sony. κλεμμένο το χεις το hardware δηλαδή? αν εγώ γουστάρω να το αγοράσω και να το κάψω έχουνε πρόβλημα? αν το πάρω για να του βγάλω το cpu? ό,τι θέλω μπορώ να το κάνω, γιατί το χω αγοράσει. ούτε είναι παράνομα τα modchip (αν και νομίζω έχουν καταφέρει να κλείσουν κάποια site).

στο κάτω κάτω αν θες να παίξει το μικρό παιδάκι ps2 που το cd το χειρίζεται σαν φρίσμπυ, δεν μπορείς να κάνεις 10 backup να του δώσεις να τα ξεσκίζει όλη μέρα? θα αγοράσεις 5 φορές το ίδιο παιχνίδι? έλεος πια με τις προστασίες, ούτε τη δουλειά σου δεν μπορείς να κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morius

Εδώ με πιάσατε λίγο αδιάβαστο στο θέμα Μοντέλων,από ποιό νούμερο αρχίζουν τα PS2 Mini

Αν αυτό που ρώτας Τζώρτζη είναι το μικρό,είναι εύκολο;)

όχι είναι οι τελευταίες προηγούμενες πριν τη σλιμ...

τσιπάρισμα εννοώ άνοιγμα κολλήσεις κτλπ...

εσύ μοριους θα εννοείς κάτι τέτοιο σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Τζώρτζης [Σήμερα, στις 21:46]

όχι είναι οι τελευταίες προηγούμενες πριν τη σλιμ...

τσιπάρισμα εννοώ άνοιγμα κολλήσεις κτλπ...

εσύ μοριους θα εννοείς κάτι τέτοιο σωστά?

Δεν ισχύει αυτό που λ΄'εει ο τυπάς στο fleamarket γιατί με Swap Magic 3 πρέπει να ανοίχτει η κονσόλα γιατί όπως λέω πιο πάνω πρέπει να κατεβούν ασφάλεις;)

Αλλά όντως η εγγύηση δεν χάνετε:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.