Jump to content



Ανιχνευτής κίνησης


Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες!

 

Ψάχνω κάτι αλλά δε ξέρω πόσο θα μου κοστίσει και αν υπάρχει ακριβώς αυτό που ζητάω. λογικά θα υπάρχει :p

 

Οπότε έχουμε το εξής

 

Στον έναν όροφο το σπίτι στον απο πάνω όροφο το εργαστήριο.

Θέλω να βάλω στο εργαστήριο έναν ανιχνευτή κίνησης που αν εντοπίσει κάτι να με ενημερώσει από κάτω στο σπίτι. Δεν θέλω να βαράει σειρήνες. Ενα φως αν ανάβει μου αρκεί απλά για να ξέρω ότι κάτι κινείται επάνω.

 

Οπότε τα φώτα σας παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικά θες ένα απλο σενσορα κίνησης .

Ειναι φτηνοι.

Ειναι ένας διακόπτης ουσιαστικά.

Μονο ένα καλωδιο θες.

Στην άλλη ακρη του καλωδιου βαζεις λαμπάκι η buzzer πχ.

Αν είσαι και μερακλου ,παίρνεις απο ένα ηλεκτρολογιο και ένα έτοιμο κυκλωματακι χρονοκαθυστερισης για εξαεριστήρες μπάνιου, και βαράει πιο πολυ ωρα το μπαζερακι ,αντί για ένα sec.

Συνολικό κόστος ίσως και κάτω απο 10€

Edit

Oops, ξέχασα την τροφοδοσία, αυτά θέλουν 12v dc, κάνει οποιοδήποτε πακακι τροφοδοτικακι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, karmen1983 said:

Θέλω να βάλω στο εργαστήριο έναν ανιχνευτή κίνησης που αν εντοπίσει κάτι να με ενημερώσει από κάτω στο σπίτι. Δεν θέλω να βαράει σειρήνες. Ενα φως αν ανάβει μου αρκεί απλά για να ξέρω ότι κάτι κινείται επάνω.

Σου είχα πει να δεις το A Night at the Museum, αλλά να μην το πάρεις στα σοβαρά :hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

^^Κάτι τέτοιο δε με βολεύει μιας και δεν εχω λάμπες με ντουι στο εργαστήριο. Καλό όμως :T:

..........και με προβολέα.:D . Ή αλλιώς παίρνεις ένα τέτοιο και του κοτσάρεις μια λάμπα Ε27 με αισθητήρα και γίνεται η δουλειά σου.Πιστεύω να έχεις πρίζες στο εργαστήριο....:p:p:p

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, για παρόμοια περίπτωση έχω καταφύγει σε μία dlink 932l ip κάμερα.

Έχει αισθητήρα κίνησης και ήχου και μόλις αντιληφθεί κάτι από τα δύο η κάμερα, σου πετάει ειδοποίηση στο κινητό η τάμπλετ.

Έχει δική του εφαρμογή φυσικά, mydlink lite.

Sent from my iPhone using Tapatalk

IMG_0559.thumb.PNG.691abed4150c8029b1f03

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος black66.gr έγραψε:

..........και με προβολέα.:D . Ή αλλιώς παίρνεις ένα τέτοιο και του κοτσάρεις μια λάμπα Ε27 με αισθητήρα και γίνεται η δουλειά σου.Πιστεύω να έχεις πρίζες στο εργαστήριο....:p:p:p

Βρε δε θελω με το που περναει κατι απο μπροστα του να αναβει λαμπα. Θελω η λαμπα το μπιμπ το sms τεσπα να πηγαινει σε αλλο χωρο :p

 

@k_ardu ωραιο δειχνει και το κοιταω τωρα.  Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Είναι μία καλή περίπτωση διότι εκτός του ότι θα σε ειδοποιεί για τυχόν κίνηση στο χώρο, θα μπορείς να έχεις και εικόνα.

Η εγκατάσταση της κάμερας είναι πανεύκολη.

Μπορείς να ρυθμίσεις το ποσοστό ευαισθησίας σε ήχο ή κίνηση όπως επίσης μπορείς να καθορίσεις και το πεδίο για το οποίο θες να σε ειδοποιεί όταν αντιλαμβάνεται κάτι.

Είναι cloud camera κοινώς δεν θέλει port forward και τα σχετικά για να την βλέπεις και απομακρυσμένα, απλά κάνεις λογαριασμό στη dlink και έχεις πρόσβαση από όπου θες.

Τελευταίο, η κάμερα έχει IR που σημαίνει θα βλέπεις και το βράδυ. Τις υπέρυθρες τις ενεργοποιείς είτε χειροκίνητα είτε το βάζεις στο αυτόματο και κανονίζει η κάμερα αναλόγως με την ποσότητα του φωτός που χτυπάει στο φακό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται πολυ ευκολο plug and play ουσιαστικα (ειδα και μερικα βιντεο)  και οικονομικη. Θα εχω κ το πλεονεκτημα του κινητου. 

 

Οποτε γι αυτη με βλεπω. Ευχαριστω πολυ!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρομοια καμερα ειχα παρει και εγω για το σκυλο μου με moving detection. Sricam στο ebay. Ειχα παρει μια σταθερή και μια που κανει rotate. Στα 40ε και οι δυο. Εχουν δικο του app. Προτίμησε 720p απο 1080 λογω bandwidth ελληνικων δεδομενων

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.