Jump to content



Συνδεση 5.1 ηχειων σε καρτα με 3 υποδοχες


Recommended Posts

Καλημερα παιδια,

Εχω κατι ηχεια 5.1 και θελω να τα συνδεσω στην μητρικη. Το θεμα ειναι πως η μητρικη μου(z97 anniversary) εχει 3 υποδοχες. Οποτε θα πρεπει να συνδεσω 2 στην καθε υποδοχη. 

Για να το κανω αυτο ομως, χρειαζεται καποιο ειδικο splitter ή κανει και ενα απλο 3.5 jack male σε 2 female σαν αυτο?

 

Οι υποδοχες της καρτας κατω δεξια:

 IOB.jpg

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η μια υποδοχη ειναι για τα δυο μπροστινα. Η αλλη για τα δυο πισινα. Η τριτη ειναι για sub/center. Για τη συνδεση των 5.1 λοιπον χρειαζεσαι μονο αυτες τις 3 υποδοχες χωρις να σου λειπει τιποτα αλλο. Απλα δες μεσα απο το manual ποια υποδοχη ειναι για καθε ζευγος ηχειων. Κατα 99% η πρασινη ειναι για τα 2 front, αλλα τις αλλες δυο δεν τις θυμαμαι. Παντως το οτι δεν λειπει καμια υποδοχη ειναι σιγουρο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό που λέει ο από πάνω με την σημείωση ότι λογικά στο software της κάρτας ήχου θα δηλώσεις το είδος των ηχείων (πιθανότατα θα έχει και κάποια φωτογραφία με τι συνδέεις που)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Ακριβώς αυτό που λέει ο από πάνω με την σημείωση ότι λογικά στο software της κάρτας ήχου θα δηλώσεις το είδος των ηχείων (πιθανότατα θα έχει και κάποια φωτογραφία με τι συνδέεις που)

 

πριν 35 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Η μια υποδοχη ειναι για τα δυο μπροστινα. Η αλλη για τα δυο πισινα. Η τριτη ειναι για sub/center. Για τη συνδεση των 5.1 λοιπον χρειαζεσαι μονο αυτες τις 3 υποδοχες χωρις να σου λειπει τιποτα αλλο. Απλα δες μεσα απο το manual ποια υποδοχη ειναι για καθε ζευγος ηχειων. Κατα 99% η πρασινη ειναι για τα 2 front, αλλα τις αλλες δυο δεν τις θυμαμαι. Παντως το οτι δεν λειπει καμια υποδοχη ειναι σιγουρο.

Για να συνδεσω ομως τα 2 σε ενα δε θα χρειαστω καποιο ειδικο splitter?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα πρεπει μεσα στη συσκευασια των ηχειων να εχεις τρια καλωδια. Απο τη μια μερια ειναι 3,5mm jack και απο την αλλη rca (κοκκινο-ασπρο βυσμα). Το καθε τετοιο καλωδιο δινει σημα για 2 ηχεια!

Πισω απο το sub σου που λογικα εκει πανω συνδεονται τα ηχεια, πρεπει να εχει 3 εισοδους rca. Δες αν ειναι ετσι οπως σου λεω και συνεχιζουμε με τα υπολοιπα!

Πες μας αν θελεις ακριβως ποιο ειναι το σετ των 5.1 ηχειων σου ωστε να σου πουμε με ακριβεια πως θα τα συνδεσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ, καταλαβα τι εννοειτε, δεν εχω τα καλωδια που συνδεονται με το pc και νομιζα οτι για καθε ενα βγαινει ενα καλωδιο, πχ για τα 2 μπροστινα θα εχω 2 πρασινα καλωδια που θα πρεπει να τα ενωσω με καποιο βυσμα για να μπει στο pc, αλλα ειχα καταλαβει λαθος.

Ευχαριστω και παλι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετα απο αρκετο καιρο που βρηκα λιγο χρονο τα συνεδεσα, και ενω απο τις ρυθμισεις των windows που εχω βαλει 5,1 ακουγονται ολα κανονικα στο τεστ, το subwoofer δε λειτουργει πουθενα αλλου.

Βρηκα και εδω να δοκιμασω και το subwoofer δουλευει μονο στο 1ο βιντεο. 

Μου φαινεται παραξενο να δουλευει μονο στο τεστ και οχι καπου αλλου.

 

(Εκτος απο τα τεστ στο youtube δοκιμασα και σε ταινιες που εχω κατεβασει, μουσικη κτλ αλλα τιποτα).

 

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Αφού λειτουργεί στο τέστ τότε το πρόβλημα είναι είτε στο υλικό (αρχεία ήχου) με το οποίο κάνεις τις δοκιμές σου, είτε στις ρυθμίσεις του προγράμματος με το οποίο κάνεις την αναπαραγωγή.

Το 1ο βίντεο έχει ACC ήχο που αναπαράγεται σωστά και ακούς και το sub ενώ στα υπόλοιπα το φορμά είναι άλλο και δεν το μεταφράζει σωστά το πρόγραμμα ή ο υπολογιστής.

Δοκίμασε με μία ταινία που να έχει σίγουρα 5.1 κωδικοποίηση ήχου (πολλές το γράφουν αλλά δεν είναι) και κάνε την αναπαραγωγή με κάποιο πρόγραμμα που να υποστηρίζει πολυκάναλο ήχο αφού σετάρεις σωστά τις ρυθμίσεις ήχου. (π.χ. MPC Home theater)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ, οντως με καποια προγραμματα φαινεται να λειτουργει, οπως το Groove Player της microsoft που ειναι ενσωματωμενο. Απλώς σκεφτομον μην εχω κανει κατι λαθος και δεν παιζει.

Ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.