Jump to content



Windows 10 επίσημο ISO με όλα τα updates;


Recommended Posts

Πριν λίγες ημέρες έκανα format για να έχω καθαρή εγκατάσταση των Windows 10 ενώ πριν είχα την αναβαθμισμένη από Windows 7 έκδοση. Θεώρησα ότι το εργαλείο που σου δίνει η MS για να κατεβάσεις τα W10 θα κατέβαζε το τελευταίο build τους. Όμως μετά την εγκατάσταση, έγιναν κανονικά όλα τα updates όπως και το November Update. Τώρα με το update του Αυγούστου, είναι σα να έκανα πάλι αναβάθμιση των Windows αφού πάλι υπάρχει ο κρυφός "$WINDOWS.~BT" φάκελος και  ο "Windows.old" φάκελος.

 

Μου τη δίνει που έχω φρεσκοφορμαρισμένο μηχάνημα και είναι σα να έχω κάνει αναβάθμιση. :p

 

Δεν υπάρχει τρόπος να εγκατασταθούν καθαρά Windows 10 με όλα τα updates προεγκατεστημένα;

 

Υπόψιν ότι έχω κλειδί για τα W10 και είναι κανονικά ενεργοποιημένα.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο νόμιζα κι εγώ ότι θα ήταν update και όχι αναβάθμιση, με φρέσκια εγκατάσταση πριν 5-6 μέρες.

Απ'όσο κατάλαβα αν κατεβάσεις το iso απ'τις 2 Αυγούστου και μετά με το media creation tool θα περιλαμβάνει μέσα και την αναβάθμιση.

Οπότε κάνεις clean install mμε τα updates μέσα.

*Περίμενε να το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το media creation tool κατεβαίνει το τελευταίο διαθέσιμο iso (πχ τώρα θα κατέβει το 1607). Για να ενσωματωθούν στο iso (ή πιο σωστά στο wim αρχείο) όλες οι ενημερώσεις, χρειάζεται άλλη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά από κάθε Αναβάθμιση των Windows κάνω τα εξής απλά βήματα :  

  • Windows Image Backup
  • Εκκαθάριση αρχείων συστήματος
  • Εκκαθάριση σημείων επαναφοράς, σκιώδη αντιγράφων και είδωλα αντιγράφων ασφαλείας
  • Και τέλος χειροκίνητη διαγραφή του φακέλου [c:\Windows10Upgrade]
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος elapse έγραψε:

Με το media creation tool κατεβαίνει το τελευταίο διαθέσιμο iso (πχ τώρα θα κατέβει το 1607). Για να ενσωματωθούν στο iso (ή πιο σωστά στο wim αρχείο) όλες οι ενημερώσεις, χρειάζεται άλλη διαδικασία.

Δεν λέω για να ενσωματώσεις ενημερώσεις μέσα στο iso, αλλά στο συγκεκριμένο iso 1607 η MS έχει ενσωματώσει και το anniversary update

ώστε να κάνεις καθαρή εγκατάσταση των win10 σύμφωνα με τα παρακάτω.

 

πηγή Download ISO: Windows 10 1607 Build 14393.10 Anniversary Update

Spoiler

Thankfully, the good people at Microsoft have already taken that into consideration, and understand that sometimes users don’t want to install Windows 10 only to have to go through a laborious and sometimes data intensive installation of an update. To that end, and to appease those want to install the Anniversary Update as a fresh install, Microsoft has made a complete ISO file of Build 14393.10 available for download to facilitate the immediate installation on machines.

If you plan on downloading the ISO file that contains the Anniversary Update, you can of course get up and running with it via Microsoft’s own Windows 10 media creation tool. Microsoft offers the free tool to create ISOs that can then be burned directly to a bootable DVD or USB flash drive, which in turn can be used to install the updated Windows 10 directly to a new machine.

 

πηγές

How to Upgrade to Windows 10 Anniversary Update version 1607 using ISO File

 UPDATE 2

 Microsoft Windows 10 Anniversary Update ISO

 

**Μες το ΣΚ αν προλάβω θα κάνω καθαρή εγκατάσταση με το 1607 και θα ενημερώσω αν περιλαμβάνει και το AnUpdate.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tragikos said:

Δεν υπάρχει τρόπος να εγκατασταθούν καθαρά Windows 10 με όλα τα updates προεγκατεστημένα;

Χρησιμοποιησε το τελευταιο Media Creation Tool για το iso και μετα δοκιμασε το WinReducer EX-100

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

Δεν λέω για να ενσωματώσεις ενημερώσεις μέσα στο iso, αλλά στο συγκεκριμένο iso 1607 η MS έχει ενσωματώσει και το anniversary update

ώστε να κάνεις καθαρή εγκατάσταση των win10 σύμφωνα με τα παρακάτω.

 

πηγή Download ISO: Windows 10 1607 Build 14393.10 Anniversary Update

  Reveal hidden contents

Thankfully, the good people at Microsoft have already taken that into consideration, and understand that sometimes users don’t want to install Windows 10 only to have to go through a laborious and sometimes data intensive installation of an update. To that end, and to appease those want to install the Anniversary Update as a fresh install, Microsoft has made a complete ISO file of Build 14393.10 available for download to facilitate the immediate installation on machines.

If you plan on downloading the ISO file that contains the Anniversary Update, you can of course get up and running with it via Microsoft’s own Windows 10 media creation tool. Microsoft offers the free tool to create ISOs that can then be burned directly to a bootable DVD or USB flash drive, which in turn can be used to install the updated Windows 10 directly to a new machine.

 

πηγές

How to Upgrade to Windows 10 Anniversary Update version 1607 using ISO File

 UPDATE 2

 Microsoft Windows 10 Anniversary Update ISO

 

**Μες το ΣΚ αν προλάβω θα κάνω καθαρή εγκατάσταση με το 1607 και θα ενημερώσω αν περιλαμβάνει και το AnUpdate.

 

Ναι, αυτό ήθελα να πω, ότι το 1607 έχει το anniversary update!

 

Όποια ενημέρωση από εδώ και πέρα μπορεί να ενσωματωθεί στο 1607 iso με άλλη διαδικασία...

Έγινε επεξεργασία από elapse
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος (#tragikos) έχει δίκιο. Τι δουλειά έχει ο φάκελος "Windows.old" (μέγεθος 14,5 GB)* σε καθαρή εγκατάσταση windows 10 μετά την εγκατάσταση του anniversary update;

Ποιά "Windows.old" είναι αυτά; αφού πριν δεν είχα άλλα εγκατεστημένα.

Δηλαδή αν είχαμε αναβάθμιση από win 7 σε windows 10 και μετά βάζαμε και το anniversary update θα υπήρχε επιπλέον και φάκελος Windows.old.old;

 

* και ο "$WINDOWS.~BT" με μέγεθος 3,64 GB

Έγινε επεξεργασία από vageo
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κράταγε αντίγραφο κατά την εφαρμογή της αναβάθμισης και κάτι πήγαινε στραβά, πάλι θα γκρινιάζαμε -και δικαίως. Όπως προλέχθηκε, αν είστε σίγουροι ότι όλα είναι εντάξει, Disk cleanup > Clean up system files. :T:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα και εγω προχτες το τελευταιο iso απο το media creation tool. Επειδη ηταν η εκδοση 14393.0 με το που εκανα την καθαρη εγκατασταση, ειχε αμεσως και ενα cumulative update ΜΟΝΟ , που την μετετρεψε σε 14393.10. Ολα καλα, κανενα windows.old φακελακι (αυτο το ειχα οταν πηγα στις 2 Αυγουστου απο την 1511 στην 1607 με windows update).

 

Μετα το anniversary update (ως update πανω απο το 1511) , λογικο να εχεις το φακελο αυτο (για να γυρισεις πισω) λοιπον . Παντως να κανεις καθαρη εγκατασταση και μετα να εχεις και windows.old , κουλο μου ακουγεται :excl:

@tragikos , απο το tool της ms , εκανες iso bootable φανταζομαι αφου εκανες φορματ οπως λες. Πριν κατεβασεις update , ειδες ποια version ηταν το iso που σου κατεβασε; 

Να σημειωσω οτι εχω windows 10 pro. Δε ξερω αν παιζει ρολο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Μετα το anniversary update (ως update πανω απο το 1511) , λογικο να εχεις το φακελο αυτο (για να γυρισεις πισω) λοιπον . Παντως να κανεις καθαρη εγκατασταση και μετα να εχεις και windows.old , κουλο μου ακουγεται :excl:

Απ'όσο κατάλαβα την καθαρή εγκατάσταση την έκανε πριν βγει το anniversary update που το iso δεν περιείχε την 1607.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πριν το AnUp. έκανα εγκατάσταση κι έκανα μετά disk cleanup και καθάρισε 12gb.

Λογικά θα έπρεπε να δημιουργήσει κάποιο restore point αν υποτίθεται ήταν update και όχι να δημιουργήσει φάκελο windows(old)

To θέμα είναι ότι στο προόριζε ως update και όχι αναβάθμιση (τουλάχιστον έτσι το κατάλαβα εγώ).

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο ειχα καταλαβει αρχικα, και το November , ως update νομιζαμε οτι ηταν , αλλα εκανε ακριβως το ιδιο αν θυμαμαι καλα. Γενικα η ms το κανει λες και κανεις αναβαθμιση σε αλλο λειτουργικο και φτιαχνει windows.old φακελο. 

Μαλλον ετσι λειτουργει το backup που εχει στα settings ωστε να πας πισω , οχι μεσω system restore. Λαθος βεβαια, αλλα MS εισαι :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το anniversary update είναι τα Windows 11 και η μικρομαλακή δεν μας το λέει.

Αν θυμάμαι καλά, παλαιότερα είχε ανακοινώσει ότι μετά τα windows 10, κάθε χρόνο θα βγάζει και άλλο λειτουργικό.

Έγινε επεξεργασία από vageo
Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2016 at 10:40 ΠΜ, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Κατεβασα και εγω προχτες το τελευταιο iso απο το media creation tool. Επειδη ηταν η εκδοση 14393.0 με το που εκανα την καθαρη εγκατασταση, ειχε αμεσως και ενα cumulative update ΜΟΝΟ , που την μετετρεψε σε 14393.10. Ολα καλα, κανενα windows.old φακελακι (αυτο το ειχα οταν πηγα στις 2 Αυγουστου απο την 1511 στην 1607 με windows update).

Τέλεια αυτό ήθελα να ξέρω. Ναι δυστυχώς το format το έκανα τέλος Ιουλίου, οπότε ήρθε μετά το update/upgrade και πέρασε τα διάφορα. Ή θα κάνω πάλι ένα γρήγορο format τώρα που το έχω φρέσκο, ή θα ζήσω με αυτό.

 

Άραγε το επόμενο μεγάλο update θα μας κάνει τα ίδια; Και πότε να το περιμένουμε δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Σχεδιαζει λεει 2 μεγαλα update μεσα στο 2017. Κατι αναλογο θα γινεται. Ξεχασαμε τα σερβις πακ, και αρχισαμε τα update με αυτο τον χαζο τροπο , που σε αλλους καθονται καλα και σε αλλους οχι... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.