Jump to content



NAS για οικιακή χρήση


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

σκέφτομαι να πάρω κάποιο NAS, ώστε να καλύπτει τις ανάγκες όλης της οικογένειας για backup / αποθήκευση αρχείων κτλ.

Θα ήθελα κάτι σε 4-bay, για να μπορώ να έχω επέκταση και ευελιξία στους δίσκους.

Προτάσεις για HP microserver κτλ "απορίπτονται", όχι πως δε θα το προτιμούσα, αλλά δεν έχω πολύ χρόνο να ασχοληθώ, δεν έχω χώρο να το βάλω και επίσης θέλω να έχω όσο το δυνατό λιγότερο θόρυβο (καθώς θα μπει σε δωμάτιο) και κατανάλωση.

 

Έχω δει τα μοντέλα της QNAP TS-451+, TS-451 και μάλλον θα πάω για το TS-451+. Είδα και της Synology, αλλά με μια γρήγορη ματιά οι τιμές ξεφεύγουν κατά πολύ από τα Qnap.

Θα ήθελα όμως γνώμες ή σχόλια για τυχόν κάποιο άλλο μοντέλο που με διαφεύγει ή εντυπώσεις από χρήστες που έχουν αυτά τα μοντέλα

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο εχω http://www.dlink.com/gr/el/home-solutions/share/network-attached-storage/dns-320l-sharecenter-2-bay-cloud-storage-enclosure

 

Με εχει σωσει και στο κατεβασμα torrent γιατι δεν χρειαζεται να εχω το τερας ανοιχτο. Δυο χρονια δεν εχει βγαλει καποιο προβλημα και δειχνει μια χαρα βεβαια δεν εχω δουλεψει με αλλα για να μπορω να συγκρινω.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι για ένα 4-bay με 2 Ethernet η τιμή ήταν παραπάνω από το TS-451+ που είδα (στο Amazon ~430 ευρώ). (Πχ synology DS416play έχει ~460 στο amazon).

Να διευκρινήσω ότι όταν λεω για τιμές, βλέπω τα Qnap να δινουν περισσότερα στην ίδια ή και χαμηλότερη τιμή από τα Synology.

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ για αποθήκη το θέλω. Τα multimedia δε με καίνει (δεν ξέρω αν θα καίνει την υπολοιπη οικογένεια, αλλά προς το παρόν not). Θέλω να δώσω ~400 για το NAS μόνο. Φυσικά όσο λιγότερα, τόσο καλύτερα, αλλά βλεπω ότι οι τιμές έιναι γενικά ψηλά στα NAS. Τώρα το συγκεκριμένο που είδα πάει στα ~500+, αλλά αμα αξίζει οκ. Οι δίσκοι είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βαρίεσαι να ασχοληθείς υπάρχει και λύση hp microserver με λειτουργικο σε usb και λειτουργικό σε usb.

 

Προσωπικά έχω xpenology DSM 5 στημένο. Δεν βρίσκω οικονομική ram για να βάλω σε vm και utm sophos παράλληλα να γλυτώσω τα δύο εξτρα μηχανήματα.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, swatoner said:

αν δεν βαρίεσαι να ασχοληθείς υπάρχει και λύση hp microserver με λειτουργικο σε usb και λειτουργικό σε usb.

 

Προσωπικά έχω xpenology DSM 5 στημένο. Δεν βρίσκω οικονομική ram για να βάλω σε vm και utm sophos παράλληλα να γλυτώσω τα δύο εξτρα μηχανήματα.

 

είσαι ευχαριστημένος απο xpenology ?

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, swatoner said:

αν δεν βαρίεσαι να ασχοληθείς υπάρχει και λύση hp microserver με λειτουργικο σε usb και λειτουργικό σε usb.

 

Προσωπικά έχω xpenology DSM 5 στημένο. Δεν βρίσκω οικονομική ram για να βάλω σε vm και utm sophos παράλληλα να γλυτώσω τα δύο εξτρα μηχανήματα.

Σρυ που μπαίνω σφήνα. Ποιο microserver έχεις και τι είναι αυτό το utm sophos; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.