Jump to content



Αναβάθμιση του συστήματος ή καινούργια σύνθεση


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, υπάρχει ένα σύστημα που αποτελείται από τα εξής :

Cpu: Intel core 2 duo e6320

Ram: 1gb

Vga: 6600gs 256mb

Hdd: Wd 160gb

Monitor: 1280x1024

Η χρήση είναι καθαρά για browsing,Facebook,YouTube και τίποτα παραπάνω.

Αυτην την στιγμή το σύστημα ψιλόσέρνεται, αξίζει να τον αναβαθμίσω με 2gb Ram και ssd??ίσως και gpu;;Ή να κοιτάξω κάποια καινούργια σύνθεση;;

Στάλθηκε από το SM-T710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ψιλοσερνεται δε λεει και πολλα για να καταλαβουμε τις πταιει..

Ποτε σερνεται; γενικα η οταν κανεις κατι συγκεκριμενο; ενας ssd, λιγη ram παραπανω και με μια φρεσκια εγκατασταση windows ισως δωσει μια σχετικη καλη ωθηση στο συστημα. Μια διανομη linux ισως ακομα περισσοτερο αλλα αυτο ας μας το πουν οι γνωστες του linux..

 

Δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις εναν ssd. Ακομα και να μην σε ικανοποιησει, θα σου μεινει για το επομενο μηχανημα!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Andrewk said:

Καλησπέρα σας, υπάρχει ένα σύστημα που αποτελείται από τα εξής :

Cpu: Intel core 2 duo e6320

Ram: 1gb

Vga: 6600gs 256mb

Hdd: Wd 160gb

Monitor: 1280x1024

Η χρήση είναι καθαρά για browsing,Facebook,YouTube και τίποτα παραπάνω.

Αυτην την στιγμή το σύστημα ψιλόσέρνεται, αξίζει να τον αναβαθμίσω με 2gb Ram και ssd??ίσως και gpu;;Ή να κοιτάξω κάποια καινούργια σύνθεση;;

Στάλθηκε από το SM-T710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το 1GB πλέον δεν τραβάει με τίποτα. Και οκταπύρηνο τέρας να είχες χρειάζεται αναβάθμιση η μνήμη, κατά προτίμηση κατευθείαν στα 4GB, εκτός και αν είσαι με 32bit λειτουργικό οπότε τα 3GB είναι όριο. Ξεκίνα από την μνήμη αν μπορείς να βρεις πολύ οικονομικά μια δυάρα. Δες αν μπορείς να κάνεις overclock τον επεξεργαστή (δεν έχω ιδέα από desktop intel). Αν με αυτά τα δύο διορθωθεί το πρόβλημα, τότε μπορείς αργότερα να σκεφτείς για μια μεταχειρισμένη, όχι πολύ παλιά κάρτα με ικανοποιητική επιτάχυνση στο flash και τα video, στα 20-30€ και ίσως κάποιον SSD (που θα τον έχεις και στο μέλλον, οπότε δεν πάει χαμένος).

 

Αν με την μνήμη δεν διορθωθεί το πρόβλημα και αν δεν μπορείς να υπερχρονίσεις τον επεξεργαστή ή να βρεις αντίστοιχα έναν πολύ φτηνό αλλά πιο γρήγορο, πας σε αναβάθμιση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στη θεση σου αν ηταν να παρω και καρτα γραφικων, θα το αλλαζα ολο. Αν δεν χρειαζεσαι τροφοδοτικο,  cpu-mobo-ram-ssd βγαινουν  κατω απο τα 150ευρω σε socket 1150, και λιγο παραπανω σε 1151.

 

Η οθονη σου εχει dvi ή vga? (Ρωταω γιατι απο καποιες μητρικες ειχα απογοητευτει απο το vga σημα.)

Link to comment
Share on other sites

Για άλλο λογισμικό δεν υπάρχει περίπτωση διότι είναι για τους γονείς μου και έκανα μεγάλη προσπάθεια για να τους μάθω τα Windows.

Η οθόνη μου έχει Vga..

Θα δοκιμάσω σαν αρχή με Ram και έναν δικό μου ssd και εάν δεν δω μεγάλη διαφορά θα πάω αναγκαστικά σε άλλο setup..

Στάλθηκε από το SM-T710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν πρόκειται ή αν μπορείς να διαθέσεις πάνω από 250€ σε συμφέρει να πας σε καινούριο μη δίνοντας τίποτε για το υπάρχον σύστημα. Αν θέλεις να μείνεις κάτω από 150€ η μνήμη και ο SSD είναι μονόδρομος. Η διαφορά που θα δεις σε καθημερινή χρήση μεταξύ ενός νέου συστήματος και του υπάρχοντος με προσθήκη μνήμης-SSD θα είναι μεγάλη.
Το να ρίξεις χρήματα στο παλιό και κατόπιν να πας σε νέα σύνθεση είναι imho λανθασμένη κίνηση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε ένα παλιό laptop που είχε έναν Core2duo στα 1.5GHz, 5400rpm δίσκο, 2GB μνήμη και VIA chipset και S3 κάρτα γραφικών(πάτος δηλαδή), αναβάθμισα τον επεξεργαστή στα 2GHz, την μνήμη στα 2,5GB(παραπάνω φρίκαρε), του έβαλα και έναν παλιό SSD 32GB με JMicron(τον γνωστό μάπα controller) και Windows XP (τα 7 ζητάνε 2GB μνήμη για πλάκα) και πάει μια χαρά. Δεν θα παίξει όλες τις 1080p ταινίες, μόνο αυτές με μακρόστενο κάδρο, θα παίξει όμως ακόμα και H265 720p. Σε youtube θα παίξει 480p άνετα, 720p με σπασίματα στον ήχο. Με βάση αυτά ένας φτηνός αλλά γρηγορότερος Core2Duo ή το overclock του υπάρχοντας σε συχνότητες άνω των 2GHz θα βοηθήσει. @Andrewk Εδώ θα βοηθούσε η γνώση της μητρικής. Αν ο επεξεργαστής δεν υπερχρονίζεται, από ότι βλέπω από eBay ένας ( για παράδειγμα ) Core2Duo E6700, που φαντάζομαι θα ταιριάζει στην μητρική, πωλείται $10 με δωρεάν μεταφορικά. Αυτός θα αρκούσε και για 1080p ταινίες και για τουλάχιστον απροβλημάτιστο 720p Youtube. Να κοστίσουν άλλα 10-15€ 2GB μνήμης (υποθέτω των τύπο) DDR2? Αν μάλιστα υπάρχουν δύο θέσεις μνήμης ελεύθερες, τα 2X1GB τα πουλάνε φτηνά.

Οπότε με 20-25€ η μνήμη τριπλασιάζεται, ο επεξεργαστής πάει τουλάχιστον 800MHz πάνω. Αυτά τα δύο θεωρώ ότι αρκούν σε συνδυασμό με την 6600GS και έναν φτηνό SSD. 

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Οverclock σε μηχάνημα 7-8 ετών ;;;

Για τους γονείς του το θέλει ο άνθρωπος, δεν νομίζω να κάθονται να δούνε HD ταινίες και πιθανότατα δεν θα ξέρουν καν την διαφορά μεταξύ 480ρ και 720ρ.

 

Οι λόγοι που είναι αργό είναι δύο,  1Gb ram και 160Gb hdd.

Ανάλογα με τα διαθέσιμα slots του board και αν τώρα είναι με 1χ1Gb ή 2χ512ΜΒ dimm είτε πέρνεις ένα dimm 2Gb μνήμης (ddr2) με 20-25ευρώ ή 2χ1Gb και ανεβάζεις την ram.

Αν ο Η/Υ τρέχει 7ρια τότε οπωσδήποτε χρειάζεσαι 3Gb ram για να έχει μια νορμάλ συμπεριφορά.

Αν έχεις όπως λες ήδη έναν ssd τότε δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.

 

Μην μπεις στον κόπο να αλλάξεις τον επεξεργαστή, ειδικά αν δεν ξέρεις τί chipset φοράει το board και με ποιές cpu είναι συμβατό.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, dpolal said:

Οverclock σε μηχάνημα 7-8 ετών ;;;

Για τους γονείς του το θέλει ο άνθρωπος, δεν νομίζω να κάθονται να δούνε HD ταινίες και πιθανότατα δεν θα ξέρουν καν την διαφορά μεταξύ 480ρ και 720ρ.

 

Οι λόγοι που είναι αργό είναι δύο,  1Gb ram και 160Gb hdd.

Ανάλογα με τα διαθέσιμα slots του board και αν τώρα είναι με 1χ1Gb ή 2χ512ΜΒ dimm είτε πέρνεις ένα dimm 2Gb μνήμης (ddr2) με 20-25ευρώ ή 2χ1Gb και ανεβάζεις την ram.

Αν ο Η/Υ τρέχει 7ρια τότε οπωσδήποτε χρειάζεσαι 3Gb ram για να έχει μια νορμάλ συμπεριφορά.

Αν έχεις όπως λες ήδη έναν ssd τότε δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.

 

Μην μπεις στον κόπο να αλλάξεις τον επεξεργαστή, ειδικά αν δεν ξέρεις τί chipset φοράει το board και με ποιές cpu είναι συμβατό.

Γιατί εξάπτεσαι; Πριν 5-10 χρόνια δεν κάναμε υπερχρονισμό; Δηλαδή αν το σύστημα υπερχρονίζεται εύκολα (δεν ξέρω από core2duo) δεν θα μπορούσε να κερδίσει εκεί ΤΖΑΜΠΑ; Πρέπει όπως και δήποτε να πληρώσει για να αναβαθμίσει, ακόμα και αν μπορεί να εξασφαλίσει επιπλέον επιδόσεις στον ένα τομέα του συστήματος χωρίς κόστος; Και τι πάει να πει "για τους γονείς του". Λες να αντιδράσουν βίαια αν μάθουν ότι το μηχάνημα είναι υπερχρονισμένο; Και ποιος σου είπε ότι δεν βλέπουν ταινίες; Οι άνθρωποι πιθανόν δεν κοιτάνε πόσα pixels είναι η οριζόντια ανάλυση της ταινίας που βλέπουν, αλλά γιατί αποκλείεται να βλέπουν ταινίες; Χλωμό το έχεις να πηγαίνει ο @Andrewk και να τους βάζει καμιά ταινία να βλέπουν;

 

Από εκεί και πέρα προτείνεις ότι και εγώ. Η μόνη σου ένσταση είναι στην αναβάθμιση του επεξεργαστή. Μπορείς να την κάνεις πιο κομψά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είχα τον Ε6600 και δεν τον κλόκαρα ποτέ. Γνωστοί μου όμως τον τον είχαν κλοκάρει πολύ ψηλά και η διαφορά ήταν αισθητή. Τον έβαλα στην άκρη και έβαλα έναν ΧΕΟΝ Χ5460 με 45 ευρώ και έναν ssd με win 7 (ram είχα ήδη 4gb) και πετάει το μηχάνημα για τέτοια χρήση που χρειάζεται ο φίλος. Το πρόβλημα όμως ότι ο φίλος χρειάζεται και ram. XEON μπορεί να βρει και φθηνότερο με 30 ευρώ έναν L5420. Πρέπει όμως τους ΧΕΟΝ να μπορεί να τους δεχτεί και η μητρική κλπ.

Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2016 at 0:00 ΠΜ, το μέλος Andrewk έγραψε:

Καλησπέρα σας, υπάρχει ένα σύστημα που αποτελείται από τα εξής :

Cpu: Intel core 2 duo e6320

Ram: 1gb

Vga: 6600gs 256mb

Hdd: Wd 160gb

Monitor: 1280x1024

Η χρήση είναι καθαρά για browsing,Facebook,YouTube και τίποτα παραπάνω.

Σίγουρα RAM + SSD και θα αναστηθεί κυριολεκτικά.

Μπορείς να τα πάρεις καινούργια ή και μεταχειρισμένα από αγγελίες. Μπορείς ακόμα να αλλάξεις και επεξεργαστή (Ε8300-Ε8400) με 15 περίπου € . 

Πριν πάρεις οτιδήποτε δες στη σελίδα του κατασκευαστή και κοίτα τι μνήμες υποστηρίζει και τι επεξεργαστές.

 

Από την προσωπική μου εμπειρία στον υπολογιστή του κουμπάρου μου με Ε8400, 256ΜΒ Κάρτα γραφικών και 4GB Μνήμη η προσθήκη μόνο του SSD (Ο φθηνός  120άρης V300 της kingston) είχε θεαματικά αποτελέσματα.

Έγινε επεξεργασία από p55
Μπαμπινιώτης
Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2016 at 0:53 ΜΜ, το μέλος yanni έγραψε:

Γιατί εξάπτεσαι; Πριν 5-10 χρόνια δεν κάναμε υπερχρονισμό; Δηλαδή αν το σύστημα υπερχρονίζεται εύκολα (δεν ξέρω από core2duo) δεν θα μπορούσε να κερδίσει εκεί ΤΖΑΜΠΑ; Πρέπει όπως και δήποτε να πληρώσει για να αναβαθμίσει, ακόμα και αν μπορεί να εξασφαλίσει επιπλέον επιδόσεις στον ένα τομέα του συστήματος χωρίς κόστος; Και τι πάει να πει "για τους γονείς του". Λες να αντιδράσουν βίαια αν μάθουν ότι το μηχάνημα είναι υπερχρονισμένο; Και ποιος σου είπε ότι δεν βλέπουν ταινίες; Οι άνθρωποι πιθανόν δεν κοιτάνε πόσα pixels είναι η οριζόντια ανάλυση της ταινίας που βλέπουν, αλλά γιατί αποκλείεται να βλέπουν ταινίες; Χλωμό το έχεις να πηγαίνει ο @Andrewk και να τους βάζει καμιά ταινία να βλέπουν;

 

Από εκεί και πέρα προτείνεις ότι και εγώ. Η μόνη σου ένσταση είναι στην αναβάθμιση του επεξεργαστή. Μπορείς να την κάνεις πιο κομψά.

 

 

 Δεν εξάπτομαι και κακώς το εξέλαβες έτσι, δεν είχα πρόθεση να στην πώ.

Το θέμα με «Η/Υ για καθημερινή χρήση σε ανθρώπους της τρίτης ηλικίας»  το έχω φάει με το κουτάλι πολλά χρόνια τώρα για αυτό και μιλάω εκ πείρας.

Χρειάζεσαι κάτι που να είναι install & forget και bulletproof αλλιώς είτε θα μιλάς μονίμως στο τηλέφωνο, είτε θα πρέπει να πηγαίνεις από εκεί κάθε τρείς και λίγο για μικρορυθμίσεις και μικροδιορθώσεις.

Και με το o/c, όποιο αποτέλεσμα και αν πετύχαινε, αφενώς δεν θα είχε τόσο νόημα για καθημερινή χρήση και θα έβαζε έναν ακόμα πιθανό παράγοντα προβλημάτων στο κεφάλι του.

 

Εγώ προσωπικά και σε τέτοιες πριπτώσεις πλέον εγκαθιστώ linux αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα. :)

Σε κάθε περίπτωση πάντως μόνο με μνήμη και ίσως και με έναν καλύτερο δίσκο θα είχε λύσει το πρόβλημα του εν μέρη. (για windows και αρχάριο χρήστη μιλάμε πάντα :D )

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, dpolal said:

 Δεν εξάπτομαι και κακώς το εξέλαβες έτσι, δεν είχα πρόθεση να στην πώ.

Το θέμα με «Η/Υ για καθημερινή χρήση σε ανθρώπους της τρίτης ηλικίας»  το έχω φάει με το κουτάλι πολλά χρόνια τώρα για αυτό και μιλάω εκ πείρας.

Χρειάζεσαι κάτι που να είναι install & forget και bulletproof αλλιώς είτε θα μιλάς μονίμως στο τηλέφωνο, είτε θα πρέπει να πηγαίνεις από εκεί κάθε τρείς και λίγο για μικρορυθμίσεις και μικροδιορθώσεις.

Και με το o/c, όποιο αποτέλεσμα και αν πετύχαινε, αφενώς δεν θα είχε τόσο νόημα για καθημερινή χρήση και θα έβαζε έναν ακόμα πιθανό παράγοντα προβλημάτων στο κεφάλι του.

 

Εγώ προσωπικά και σε τέτοιες πριπτώσεις πλέον εγκαθιστώ linux αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα. :)

Σε κάθε περίπτωση πάντως μόνο με μνήμη και ίσως και με έναν καλύτερο δίσκο θα είχε λύσει το πρόβλημα του εν μέρη. (για windows και αρχάριο χρήστη μιλάμε πάντα :D )

Συγνώμη αλλά στην εισαγωγή που έκανες φαινόταν σαν να μου την λες.

 

Από εκεί και πέρα και εγώ μιλάω εκ πείρας. Έχω βάλει ένα PC στο σαλόνι των γονιών μου για να βλέπει ο πατέρας μου κανέναν Ευρωπαϊκό αγώνα και βέβαια όταν μπαίνει ταινία δεν χρειάζεται να γίνει αυτή downsample σε 480p ή 720p επειδή δεν θα μπορεί να την παίξει το PC. Εκεί βοηθάει το να έχεις έναν αρκετά γρήγορο επεξεργαστή ο οποίος να μπορεί και μόνος του να κάνει την αποκωδικοποίηση της ταινίας, διότι αν αυτή έχει καμιά σύγχρονη μορφή κωδικοποίησης που δεν υποστηρίζει η κάρτα γραφικών, ο player θα το γυρίσει σε software decoding και απλά η ταινία θα παίζει με σπασίματα. Έχοντας εμπειρία και από τον Core2Duo, ξέρω ότι ένας ανάλογος επεξεργαστής στα 2,6-3.0GHz δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Αυτό το install and forget που λες.

 

Οπότε μην υποθέτεις ότι εμείς δεν έχουμε κουτάλι να αποκτήσουμε πείρα. Και από σύστημα για μεγάλους ανθρώπους ξέρουμε και από Core2Duo(παραδόξως!!!) ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2016 at 0:53 ΜΜ, το μέλος yanni έγραψε:

Δηλαδή αν το σύστημα υπερχρονίζεται εύκολα (δεν ξέρω από core2duo) δεν θα μπορούσε να κερδίσει εκεί ΤΖΑΜΠΑ;

 

 

 

 

πριν 28 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Οπότε μην υποθέτεις ότι εμείς δεν έχουμε κουτάλι να αποκτήσουμε πείρα. Και από σύστημα για μεγάλους ανθρώπους ξέρουμε και από Core2Duo(παραδόξως!!!) ξέρουμε.

Έχεις δίκιο, με συγχωρείς, πραγματικά δεν ξέρω τί να υποθέσω.

Φιλικά. :)

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, dpolal said:

 

Έχεις δίκιο, με συγχωρείς, πραγματικά δεν ξέρω τί να υποθέσω.

Φιλικά. :)

Ρε συ γιατί επιμένεις να βγεις από πάνω; Ξέρεις πόσο κράξιμο μπορώ να ρίξω για το HP που πρότεινες δίπλα; Πάλι καλά που κάποια πράγματα τα έγραψες ο ίδιος, αλλά ούτε εκεί πρόσεξες ότι ο άνθρωπος και κουτί έχει και τροφοδοτικό έχει και άδεια windows έχει.

 

Έχω laptop Core2Duo. ΤΟ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ. Για αυτό λέω ότι ξέρω τι κάνει. Βασικά το ξέρεις ότι το έχω γράψει διότι αυτό ήταν το ποστ μου που σε πείραξε αρχικά. Αλλά τώρα κάνεις ότι δεν το διάβασες.

 

Αλλά δεν ξέρω στο desktop αν η Intel τα είχε κλειδώσει από τότε, από εποχές Core2Duo ή αν διαθέτει η μητρική του δυνατότητες υπερχρονισμού ή αν ο ίδιος θέλει να ασχοληθεί, για αυτό και πρότεινα και την λύση του E6700 που με δωρεάν μεταφορικά κοστίζει 10€ από ebay και παίζει στα 2,67GHz. Είναι στην ίδια κατηγορία με τον 6320, οπότε θεωρώ ότι δεδομένα θα υποστηρίζεται, αλλιώς και αν ξέραμε και την μητρική προτείναμε και άλλους επεξεργαστές.

 

Φιλικά να διαβάζεις και να κατανοείς τα posts πρώτα. :) Και να αφήσεις την κοπτοραπτική για δημιουργία εντυπώσεων.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα χρόνο σήμερα και έκανα τελικά την αναβαθμισούλα,4gb ram και Samsung 840..Ή διαφορά είναι εμφανής,περιμένω feedback από τους γονείς μου.Με βάλατε σε σκέψεις για τον e6700,μ άλλον θα ρίξω παραγγελία..Επίσης περιμένω και μια καρτούλα ανώτερη από την 6600 από φίλο μου..

Το μόνο πρόβλημα που συνάντησα είναι ότι δεν είχε κάπου την επιλογή για ahci και έπαιξα με IDE.Η μητρική μου είναι Asus p5l-mx.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.