Jump to content



Επιλογή παρόχου VDSL 50. Hmmm


Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολα τα παιδια.

Σε περιπου ενα μηνα , ληγει το συμβολαιο το προ-πληρωμενο που ειχα κανει στην forthnet (αυτο με τα 15ε ανα μηνα που τα δινεις μονοκοπανια - καπου 250€ βγηκαν γιατι ημουν νεος συνδρομητης, νεα γραμμη κλπ), και ειμαι σε αναζητηση VDSL 50. Στις προσφατες αναζητησεις μου λοιπον , ειδα οτι υπαρχει διαθεσιμοτητα στην περιοχη και ΚΑΦΑΟ vdsl περιπου στα 450 μετρα μακρια και το DSLAM στο 1χλμ (δε ξερω τι αλλο πρεπει να προσεξω - enlighten me, καθως επισης και αν με το καλο προχωρησω, αν πρεπει να προσεξω κατι ιδιαιτερο στην καλωδιωση- δεν το πολυκατεχω περα απο τα βασικα).

 

Σκεφτομαι λοιπον 2 περιπτωσεις. Αυτη της παραμονης στην Forthnet, καθως και αλλαγη σε Wind (για ΟΤΕ ουτε καν το συζηταω, αφου ειναι σχεδον 20€ πανω , και ηδη ειναι ταβανι αυτα που χρεωνουν στη φορθνετ).

 

  • Forthnet εχει λοιπον VDSL 50 σκετο + τον εξοπλισμο τους, 27.5€ το μηνα.
  • Wind εχει VDSL 50+300 προς κινητα + απεριοριστα σταθερα, 27€ το μηνα. 

 

Προσωπικα, δε μιλαω καθολου στο σταθερο. Το προπληρωμενο που ειχα ηταν με χρεωση ανα second , και δεν μιλησα ΠΟΤΕ. Η ερωτηση ειναι ουσιαστικα αν αξιζει καθολου η Wind στο VDSL 50 ή αν ειναι η σαπιλα η ιδια (εδω γελαμε, λες και forthnet ειναι καλυτερα ή λες και δεν ειναι ολα το ιδιο - περα απο πΟΤΕ , που θεωρητικα λογω υποστηριξης ειναι η πιο ασφαλης επιλογη).

Εχει κανεις εμπειρια; 

ΥΓ: Βρισκομαι Αλεξανδρουπολη !

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, tommybertsen said:

Καλησπέρα σε ολα τα παιδια.

Σε περιπου ενα μηνα , ληγει το συμβολαιο το προ-πληρωμενο που ειχα κανει στην forthnet (αυτο με τα 15ε ανα μηνα που τα δινεις μονοκοπανια - καπου 250€ βγηκαν γιατι ημουν νεος συνδρομητης, νεα γραμμη κλπ), και ειμαι σε αναζητηση VDSL 50. Στις προσφατες αναζητησεις μου λοιπον , ειδα οτι υπαρχει διαθεσιμοτητα στην περιοχη και ΚΑΦΑΟ vdsl περιπου στα 450 μετρα μακρια και το DSLAM στο 1χλμ (δε ξερω τι αλλο πρεπει να προσεξω - enlighten me, καθως επισης και αν με το καλο προχωρησω, αν πρεπει να προσεξω κατι ιδιαιτερο στην καλωδιωση- δεν το πολυκατεχω περα απο τα βασικα).

 

Σκεφτομαι λοιπον 2 περιπτωσεις. Αυτη της παραμονης στην Forthnet, καθως και αλλαγη σε Wind (για ΟΤΕ ουτε καν το συζηταω, αφου ειναι σχεδον 20€ πανω , και ηδη ειναι ταβανι αυτα που χρεωνουν στη φορθνετ).

 

  • Forthnet εχει λοιπον VDSL 50 σκετο + τον εξοπλισμο τους, 27.5€ το μηνα.
  • Wind εχει VDSL 50+300 προς κινητα + απεριοριστα σταθερα, 27€ το μηνα. 

 

Προσωπικα, δε μιλαω καθολου στο σταθερο. Το προπληρωμενο που ειχα ηταν με χρεωση ανα second , και δεν μιλησα ΠΟΤΕ. Η ερωτηση ειναι ουσιαστικα αν αξιζει καθολου η Wind στο VDSL 50 ή αν ειναι η σαπιλα η ιδια (εδω γελαμε, λες και forthnet ειναι καλυτερα ή λες και δεν ειναι ολα το ιδιο - περα απο πΟΤΕ , που θεωρητικα λογω υποστηριξης ειναι η πιο ασφαλης επιλογη).

Εχει κανεις εμπειρια; 

ΥΓ: Βρισκομαι Αλεξανδρουπολη !

Πριν 1 μηνα εμενα στην περιοχη μου περασαν καλωδια/και αλλαξαν ολα τα καφαο για vdsl (τους ρωτησα κιολας)

 

Δεν ξερω τι κανουν εκει περα σε εσενα, αλλα ριξε μια ερωτηση σχετικα με αυτο...αν εχουν σκοπο να κανουν κατι,

 

με forthnet δεν εχω ιδεα τι παιζει.

 

27 τον μηνα μου φαινονται πολυ καλα παντως...για vdsl.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απο όλα σαν συμβουλή για VDSL να αφήσεις μια μπρίζα στο σπίτι και να απομονώσεις τις υπόλοιπες, δηλαδή να μην υπάρχουν διακλαδώσεις μέσα στο σπίτι. Επίσης να βάλεις όσο το δυνατόν μικρότερο καλώδιο rj-11 απο την μπρίζα προς το router, με αυτά κερδίζεις σε mbps στην VDSL μιας και ειναι ποιο "ευαίσθητη" απο ADSL. Μην βάλεις δηλαδή 5 μέτρα καλώδιο για να έρθει το router δίπλα στο PC και μετά utp 1 μέτρο, κάνε το αντίθετο.  Απο εκεί και πέρα εξαρτάται 100% απο την περιοχή σου. Ενδεικτικά εγώ έχω πάει σε wind, ΟΤΕ και forthnet όλα απο Α/Κ, δεν έχουμε καμπίνες εδώ που είμαι. Η Forthnet ήταν η καλύτερη, σε ταχύτητα και σε ping, περίμενα να ειναι ο ΟΤΕ αλλά δεν ήταν.  Η wind έπιανε ταχύτητα σε download αλλά απο ping άστα βράστα. Η Forthnet δεν έδινε fastpath σε VDSL, τώρα δίνει κανονικά και το ping ειναι ίδιο με ADSL σε fastpath. Εγώ ειμαι 650 μέτρα απο το Α/Κ και πιάνω την full ταχύτητα 50/5. 

Απο καμπίνα αν πάρεις πιστεύω όποιον πάροχο και αν βάλεις θα είσαι στα ίδια, βάλε ότι σε συμφέρει εσένα, απο Α/Κ τζογάρεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια! Θα τεθει επι ταπητος σιγουρα για το ποιον παροχο θα επιλεξουμε εν τελει! Εγω ειμαι υπερ της φορθνετ, διοτι στην περιοχη εχει δειξει καλυτερα δειγματα γραφης, η wind συμφερει απο αποψη κοστους, απλα θα'χουμε και τα της μεταφορας σε αλλο παροχο , αν και δε με πολυνοιαζει να μην εχω για μερικες μερες internet, ετσι και αλλιως απουσιαζω καμποσες ωρες.

 

Κατι που μου λες ομως παραπανω @HellhammeR με ανησυχει αρκετα

 

πριν 26 λεπτά, το μέλος HellhammeR έγραψε:

Πρώτα απο όλα σαν συμβουλή για VDSL να αφήσεις μια μπρίζα στο σπίτι και να απομονώσεις τις υπόλοιπες, δηλαδή να μην υπάρχουν διακλαδώσεις μέσα στο σπίτι. Επίσης να βάλεις όσο το δυνατόν μικρότερο καλώδιο rj-11 απο την μπρίζα προς το router, με αυτά κερδίζεις σε mbps στην VDSL μιας και ειναι ποιο "ευαίσθητη" απο ADSL. Μην βάλεις δηλαδή 5 μέτρα καλώδιο για να έρθει το router δίπλα στο PC και μετά utp 1 μέτρο, κάνε το αντίθετο. 

^^ Αυτό.

 

Ειναι ψιλοαδυνατο να μην υπαρχει μεγαλο καλωδιο rj11 απο πριζα προς ρουτερ. Το αντιστροφο σημαινει το ρουτερ κοντα στην πριζα , και μεγαλο καλωδιο rj45 (προς το παρον εχω μεγαλο rj11 + μικρα rj45 απο το ρουτερ που καταληγουν και στα 2 pc ). Το "βολικο" ηταν το rj11 γυρω απο το σαλονι να καταληγει στο ρουτερ το οποιο ειναι διπλα στο pc. Αν δεις το σπιτι θα καταλαβεις γιατι το λεω. Παραθετω φωτο της πριζας και απο την πριζα, βγαζω το pc που βρισκεται για να καταλαβεις την αποσταση: 

 

Εδω βρισκεται η πριζα και ειναι διπλα στην εξωπορτα :           20160910_112100.jpg

 

Και απο την πριζα το ρουτερ στα περιπου 4-4,5Μ αποσταση: 20160910_112234.jpg

(νομιζω οτι το ρουτερ φαινεται στην παραπανω φωτο- ειναι πανω στο γραφειο κατω απο την οθονη την δεξια :p

Στα αριστερα ειναι το σαλονακι απο το οποιο γυρω-γυρω πηγαινει το καλωδιο rj11. 

 

 

 

Η πριζα ειναι η μοναδικη λειτουργικη στο σπιτι. Δεν υπαρχει αλλη (ω ναι!). Μια ειναι ξεχαρβαλωμενη στο υπνοδωματιο που φαινεται στο βαθος της 2ης φωτο (στα αριστερα της ντουλαπας) , οποτε μιας και το σπιτι δεν ειναι καν δικο μας, δε θα επεμβω με κανενα τροπο.  Ειναι μονή πριζα εκεινη, οποτε μαλλον δεν εχει και νοημα να επεμβω.

Θα πρεπει λοιπον τωρα το χειμωνα που θα στρωσουμε τα χαλιά, να βαλω ενα μικροτερο rj11 και να μη κρατησω αυτο που εχω για να γινει η δουλεια σωστα , και να το περασω κατω απο τα χαλιά , ωστε τουλαχιστον να μην ειναι 10 μετρα (και μεγαλυτερο ειναι αυτο που χρησιμοποιω τωρα - ισως 12μ).

Ο χωρος , αν με αποτρεπει , απλα συνεχιζω σε ADSL που συμφερει μονο το προπληρωμενο που ξεμπερδευεις απο λογαριασμους και απλα δεν ακουμπας το σταθερό.

Αλλα μιας και ειπαμε να το κανουμε το παραπανω βημα, κριμα ειναι για τετοιο λογο να μην περασω σε VDSL. 

 

Ερωτηση: Καμπινα (καφαο vdsl εννοεις φανταζομαι), εχω στα 500Μ οπως εχω δει στο χαρτη (Στην ευθεια αν το δεις μπορει να ειναι και λιγοτερο). Αστικο Κεντρο εννοεις το DSLAM ; Δε ξερω τι διαφορες εχει. Λογικα εδω πανω που βρισκομαι , απο καμπινα θα με συνδεσουν. Βεβαια, δε ξερω αν ισχυουν τα ιδια με ADSL. Εδω στα 50Μ εχει ΚΑΦΑΟ adsl αλλα οι ταχυτητες μου ειναι ~15mbps. 

Μπορω να ΖΗΤΗΣΩ να με συνδεσουν απο καμπινα (αν με συμφερει) ή δεν υφισταται τετοιο πραγμα;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις καμπίνα vdsl απ'εξω δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται ,για δυο λογους.

1) σε ένα καφαο θα συνδεθεί ολη η γειτονιά ;

2) τα καφαο δεν επικοινωνούν μεταξύ τους απαραίτητα .

Οσον αφορα την ευαισθησία εγώ είμαι της αντίθετης ακριβώς άποψης.

Τα vdsl που βλέπω και αντιμετωπίζω γενικά ειναι παρα πολυ σταθερά, νομίζω δεν έχω δει η ακούσει καν να ξεσυγχρονιζει κάποιο ,έτσι ,μια φορα σε εξί μήνες ας πούμε .

Εκτος αν μιλάμε για cyta που ειναι τραγική και εχει vdsl απο τα lidl.

Οσον αγορά το καλώδιο ,απο τον τοίχο στο μόντεμ ,το μήκος του όντως επηρεάζει έντονα την ποιότητα της σύνδεσης,οσο γίνεται μικρότερο ,πάση θυσία .

Αν θες τραβας utp μετα την αποκωδικοποίηση και το πάς γύρω γύρω ,δεν εχει πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καμπίνα έχει στα 500μ. Δλδ είναι πολύ μακριά για να πάρω από κει Έτσι; Άρα τι πρέπει να κάνω; Αν πχ παραμείνω στη φορθνετ και απλά το γυρισουν σε vdsl, το θα πρέπει να προσέξω και τι να τους πω;

Γενικά είναι μικρή η πόλη και δε ξέρω προς τα εδώ πάνω πόσοι να έχουν vdsl.. (η cyta δεν είναι καν στην εξίσωση [emoji14] )

Όσον αφορά τα καλωδια, Ο μόνος τρόπος να μικρύνει το καλώδιο είναι να διανύσει απευθείας την αποσταση τοίχος-ρουτερ άρα θα είναι λίγο ξεμπαρκο σε σημεία αλλά θα υπάρχει χαλί τουλάχιστον για να κρύβεται.

Την τελευταία πρόταση δε την καταλαβα, ασχετος γαρ [emoji14]

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για την καμπίνα θα σου πει ο παρωχος, η βασικά ο τεχνικός του οτε, αυτοί τα κανουν αυτά και απλά ειναι μαζί του και ένας "τεχνικός " του παρωχου .

Μπορεί να δίνει πχ καλωδιο σε "μποξακι" ,κατι κουτάκια που ειναι καμια φορα εξω απο την κατοικία σε κάποιες περιπτώσεις .

Οπότε μόνο αυτοί μπορούν να σε διαφωτίσουν συγκεκριμένα .

Πάντως αξίζει για μένα το vdsl στην Ελλάδα που ειναι πολυ συχνά οι adsl συνδέσεις τραγικές ,έστω και αν δεν ειναι απ'εξω .

Αν κατεβαζεις με πάνω απο 12-15 πχ, θα δεις διαφορά μονο σε κάποια τορρεντ . Ούτε καν στο στριμαρισμα ταινιών απο τα διαφορά site του είδους,οπότε εκεί δεν ξέρω αν συμφέρει. .

Στο τέλος εννοώ, ότι πριν το ρουτερ παίζει τεράστιο ρολο το μήκος του καλωδιου .

Μου εχει τύχει να εχει ένα μέτρο καλωδιο, το κάνουμε τρία μετα απο απαίτηση του πελάτη ,και τέρμα.

Δε συγχρόνισε μετα ξανά .

Και έμεινε με ένα τρίμετρο καλωδιο καρφωμένο στον τοίχο και το ρουτερ στην αρχική του θέση .

Μετα το ρουτερ, δεν εχεις απώλεια ,σε συνθήκες ενός σπιτιού ,πρακτικά,βαζεις οσο γουσταρεις .

Πάντως, εγώ θα δοκιμαζα να ενεργοποιήσω τη μέσα πρίζα που λες, δεν ειναι κατι, αν το αποφασίσεις ,βγάζεις την πρίζα που δουλευει και την μέσα μια φωτο και σε καθοδηγούμε.

Πραγματικά ειναι εύκολο .

Οχι ιδανικό αλλά μπορεί να κάνεις ευκολότερα δουλειά .

Απο την άλλη, αν σου δουλεύει τόσο καιρο έτσι, μπορείς να το αφήσεις ως εχει, και βλέποντας και κάνοντας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευαισθησία εννοώ στην ταχύτητα που συγχρονίζει. Εγώ με 3 μέτρα rj-11 έπιανα 46mbps, έβαλα 1 μέτρο rj11 και κούμπωσε απευθείας στο 50αρικο. Το ίδιο πράγμα που είχα δοκιμάσει σε ADSL παλιότερα είχα δει αμελητέα διαφορά κάτι kbps. Στο vdsl μιλάμε για mbps.

Εξαρχής έπρεπε να το κάνεις με καλώδιο δικτύου. UTP μπορείς να απλώσεις καμια 100αρια μέτρα χωρίς να εξασθενήσει το σήμα.

 

Επίσης είχα σαν εσένα παλιότερα το 15ευρώ/μήνα της forthnet με όλο το κασέρι μπροστά. Τους πείρα τηλ και τους είπα να με κάνουν το ίδιο πράγμα με +10 ευρώ για το VDSL 25 ευρώ/μήνα όλο το μαρούλι μπροστά. Αν εισαι πελάτης θα σε κόψουν το 2.5 ευρω/μήνα αλλά με το μπαγιόκο μπροστά.

Έγινε επεξεργασία από HellhammeR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος das έγραψε:

Για την καμπίνα θα σου πει ο παρωχος, η βασικά ο τεχνικός του οτε, αυτοί τα κανουν αυτά και απλά ειναι μαζί του και ένας "τεχνικός " του παρωχου .

 

 

Μπορεί να δίνει πχ καλωδιο σε "μποξακι" ,κατι κουτάκια που ειναι καμια φορα εξω απο την κατοικία σε κάποιες περιπτώσεις .

 

 

Οπότε μόνο αυτοί μπορούν να σε διαφωτίσουν συγκεκριμένα .

Δε χανω τιποτα λοιπον να κανω τις ερωτησεις μου. Εχω γνωστο που δουλευε για λογαριασμο της φορθνετ, οποτε ισως και να ειναι θετικο αυτο για να παρω καποιες πληροφοριες.

 

πριν 7 ώρες, το μέλος das έγραψε:

Αν κατεβαζεις με πάνω απο 12-15 πχ, θα δεις διαφορά μονο σε κάποια τορρεντ . Ούτε καν στο στριμαρισμα ταινιών απο τα διαφορά site του είδους,οπότε εκεί δεν ξέρω αν συμφέρει. .

12-15 mbps? Δε θα δω διαφορα στο download speed εννοεις; Απο ping θα ειμαι στα ιδια; Αν ας πουμε ζητησω fastpath , εχει καμμια επιπτωση στα download speeds?

 

πριν 2 ώρες, το μέλος HellhammeR έγραψε:

Επίσης είχα σαν εσένα παλιότερα το 15ευρώ/μήνα της forthnet με όλο το κασέρι μπροστά. Τους πείρα τηλ και τους είπα να με κάνουν το ίδιο πράγμα με +10 ευρώ για το VDSL 25 ευρώ/μήνα όλο το μαρούλι μπροστά. Αν εισαι πελάτης θα σε κόψουν το 2.5 ευρω/μήνα αλλά με το μπαγιόκο μπροστά.

Αν το κανουν με το μαρουλι μπροστα, πραγματικα με συμφερει, αλλα οπως βλεπω ειναι 2 χρονια το συμβολαιο. Αρα θα πρεπει να σκασω ενα 500ρι μπροστα; Ή με το μαρουλι μπροστα γινεται ενας ο χρονος του συμβολαιου; Αν ισχυει το 2ο , δε το συζηταω καν. Το συμβολαιο τελειωνει περιπου 20 Οκτωβριου, οποτε αν μου το κανουν οπως λες,  ειναι win η κατασταση.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος HellhammeR έγραψε:

 

Ευαισθησία εννοώ στην ταχύτητα που συγχρονίζει. Εγώ με 3 μέτρα rj-11 έπιανα 46mbps, έβαλα 1 μέτρο rj11 και κούμπωσε απευθείας στο 50αρικο. Το ίδιο πράγμα που είχα δοκιμάσει σε ADSL παλιότερα είχα δει αμελητέα διαφορά κάτι kbps. Στο vdsl μιλάμε για mbps.

Εξαρχής έπρεπε να το κάνεις με καλώδιο δικτύου. UTP μπορείς να απλώσεις καμια 100αρια μέτρα χωρίς να εξασθενήσει το σήμα.

 

 

 Αν τωρα μεινω ως εχω, και απλα προσπαθησω να μειωσω το μεγεθος του rj11 (πραγματικα @das δε θα εχει διαφορα αν ενεργοποιησω τη μεσα πριζα, ιδια αποσταση ακριβως ειναι ) , θα χασω τοσο πολυ οσο λετε; Θα ηταν προτιμοτερο να παρω ενα καλωδιακι μισο μετρο , και να τραβηξω 2 utp απο το ρουτερ στα πισια μας για να ειμαι πιο κομπλε; (εχω τραπεζακι εκει στην πριζα, εκει ειχα το ρουτερ ,αλλα ειχα προβλημα με το τεραστιο cat5 που ειχα , οποτε εκανα το αντιστροφο και ολα καλα , αλλα ολα αυτα με adsl... ).

Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο που έχεις να κάνεις ειναι να βάλεις όσο ποιο κοντό καλώδιο rj-11 γίνεται στην καραβιά το modem που σε δίνει ο provider, μετά να πάρεις ένα UTP όσα μέτρα χρειαστείς να το φέρεις όσο ποιο καλά γίνεται μέσα στο άλλο δωμάτιο και να πάρεις ένα σοβαρό σκέτο router να το βάλεις στο γραφείο εκεί που έχεις τώρα το μαπέ ολέ της Forthnet  και να συνδέσεις τα 2 pcia στο router πάνω. Έτσι και καλύτερη δρομολόγηση θα έχεις, και καλύτερο QOS θα σε δίνει το νεο router δεν θα μπουκώνει και καλύτερο wifi και 1 καλώδιο θα έρχεται απο μέσα και οχι 2. Αλλά πρέπει να τα στάξεις σε router 50+ ευρώ.

 

Ναι και σε μένα η forthnet με είπε για 2 χρόνια συμβόλαιο κάνουμε πλέον με 27,5€/μήνα, και όταν τους είπα οτι ειμαι συνδρομητής αρκετά χρόνια και οτι αν δεν μου το κάνετε όπως το είχατε το 2015 (25 ευρώ - 1 χρόνο) τα 300 ευρώ θα πάνε στον ΟΤΕ, μου το κάνανε χωρίς πολύ σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος HellhammeR έγραψε:

το καλύτερο που έχεις να κάνεις ειναι να βάλεις όσο ποιο κοντό καλώδιο rj-11 γίνεται στην καραβιά το modem που σε δίνει ο provider, μετά να πάρεις ένα UTP όσα μέτρα χρειαστείς να το φέρεις όσο ποιο καλά γίνεται μέσα στο άλλο δωμάτιο και να πάρεις ένα σοβαρό σκέτο router να το βάλεις στο γραφείο εκεί που έχεις τώρα το μαπέ ολέ της Forthnet  και να συνδέσεις τα 2 pcia στο router πάνω. Έτσι και καλύτερη δρομολόγηση θα έχεις, και καλύτερο QOS θα σε δίνει το νεο router δεν θα μπουκώνει και καλύτερο wifi και 1 καλώδιο θα έρχεται απο μέσα και οχι 2. Αλλά πρέπει να τα στάξεις σε router 50+ ευρώ.

Δεν θα μπορεσω να "παιξω" με τον δικο τους εξοπλισμο; Δε νομιζω να μου αφησουν το ιδιο σαπιο tecnicolor. Θα μου δωσουν τουλαχιστον ενα διαφορετικο σαπιο tecnicolor για να κανω τη δουλεια μου αρχικα :hehe: 

 

Αρα , συνδεω rj11 κοντο , οσο πιο κοντο μπορω , και τραβαω δυο ΤΕΤΟΙΑ (παραδειγμα )  καλωδια απο την πριζα στο ρουτερ ; 

 

 

πριν 31 λεπτά, το μέλος HellhammeR έγραψε:

Ναι και σε μένα η forthnet με είπε για 2 χρόνια συμβόλαιο κάνουμε πλέον με 27,5€/μήνα, και όταν τους είπα οτι ειμαι συνδρομητής αρκετά χρόνια και οτι αν δεν μου το κάνετε όπως το είχατε το 2015 (25 ευρώ - 1 χρόνο) τα 300 ευρώ θα πάνε στον ΟΤΕ, μου το κάνανε χωρίς πολύ σκέψη.

Ημουν συνδρομητης περιπου 3 χρονια στην Θεσσαλονικη και αλλον εναν εδω. Ισως γινει η δουλεια οπως και σε σενα (θα πω οτι φευγω οτε/wind , να δουμε αν θα ψαρωσουν)

Link to comment
Share on other sites

ναι θα κάνεις δουλειά και με το router που θα σε στείλουν, βάλε 2 cat6 και εισαι οκ. Αλλά μην διαγράφεις ένα καλό router γιατι θα το κουβαλάς μαζι σου απο σύνδεση σε σύνδεση και θα έχεις ως Modem αυτό που θα σε δίνουν οι providers.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα εχω considered αυτα που ειπες περι καλου ρουτερ. Ερχονται και τα Χριστουγεννα, και ποτέ δε ξερεις τι θα μου κανω δωρο :hehe: Απλα θα ανοιξω νεο θεμα για αυτη την περιπτωση , γιατι αν ειμαι ασχετος για τα παραπανω, για το ρουτερ ειμαι ασχετος...X10 :p 

 

Ευχαριστω παρα πολυ παντως παιδια! Θα μαθω συντομα τι παιζει με τη VDSL εδω περα απο το γνωστο που ειχα στη forthnet, και θα πραξω αναλογως! 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που είπα σχετικά με το download speed, εννοούσα πως αν εχεις αξιοπρεπή ταχύτητα ήδη, δε βλέπεις καμία διαφορά εκτος από τα τορρεντ, ούτε σε streamαρισματα ούτε πουθενά .

Εγώ πχ έβαλα γιατί ειχα ελεεινό adsl, και λόγω αυτού έχω σούπερ τιμή για το vdsl.

Αν κατι κάνει upload παλι μπουκωνει η γραμμή .

Να σημειωσω πως παίζω με μαμά μόντεμ, zte .

Στα παιχνίδια με χαντακωσε ελαφρώς το ping αλλά είμαι filthy casual πια, οπότε νταξ,ας πούμε δεν πειράζει .

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανω upload , υπαρχει μπουκωμα. ΟΤαν κανω download, παλι τα ιδια,  αλλα οχι παντα. Ορισμενες φορες στο stremαρισμα και σε αυτα θελω να σπασω τιποτα, αλλα αλλες φορες παει μια χαρα. Φανταζομαι το ιδιο θα ισχυει και στη VDSL. Νταξει , κατεβαζω και απο clients κλπ , εκει δε θα δω διαφορα; Το μεγιστο που εχω δει ειναι 1.6-1.7 mb/s κατεβασμα. 

Upload με την VDSL παλι 100kb/s θα εχω; 

 

Ενιγουεις, και εγω φιλθυ καζουαλ ειμαι :hehe: no need to worry.

 

Και πανω που συζηταμε για αυτο, παρε και μια ωραια 5λεπτη αποσυνδεση :rofl: Με παρακολουθουνε ρεεεε :p 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 9/10/2016 at 4:59 AM, das said:

Εγώ που έχω vdsl wind απο καφαο δίπλα στην πολυκατοικία, δεν έχω κανένα πρόβλημα ,κατεβάζω σχεδον με φουλ ταχύτητα .

Το ping ειναι ελαφρά αυξημένο απο adsl.

Πάρε ένα τηλέφωνο να σε βάλουν σε fastpath (εάν δεν το έχεις ζητήσει).
Το πιθανότερο είναι να σου πουν ότι δεν μπορούν γιατί δεν έχουν πρόσβαση στις ρυθμίσεις, λόγω του ότι το dslam είναι του OTE.
Ζήτα τους να κάνουν ένα αίτημα προς τον ΟΤΕ και ο ΟΤΕ θα το κάνει 100%.

Έγινε επεξεργασία από winters
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμη η παραπανω πληροφορια @winters ! 

Σκοπευω Δευτερα να παω να μιλησω (ληγει το συμβολαιο μου στις 20 του Οκτωβρη), για να δω αν θα συμφωνησουν να με περασουν σε VDSL με προ-πληρωμενο πακετο (οπως ειχα στο ADSL), εστω και με την τιμη που εχουν για τον μηνα τωρα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα τηλέφωνο να σε βάλουν σε fastpath (εάν δεν το έχεις ζητήσει).
Το πιθανότερο είναι να σου πουν ότι δεν μπορούν γιατί δεν έχουν πρόσβαση στις ρυθμίσεις, λόγω του ότι το dslam είναι του OTE.
Ζήτα τους να κάνουν ένα αίτημα προς τον ΟΤΕ και ο ΟΤΕ θα το κάνει 100%.

Δυστυχώς φαίνεται πως ήδη είμαι σε fastpath ,και ας λένε τα νούμερα (και τα ping σε διάφορα site) το αντίθετο
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, das said:


Δυστυχώς φαίνεται πως ήδη είμαι σε fastpath ,και ας λένε τα νούμερα (και τα ping σε διάφορα site) το αντίθετο


Αν είσαι, φαίνεται στο router σου. Εκεί που έχει τις πληροφορίες της σύνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.