Jump to content



Επιλογή παρόχου VDSL 50. Hmmm


Recommended Posts

πριν 14 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Πάρε τηλέφωνο τον πάροχό σου, αλλά και τον ΟΤΕ (εάν δεν είναι ο ίδιος) για να ρωτήσεις διαθεσιμότητα VDSL.

Τα νούμερα που δίνεις δεν είναι ούτε για 1km ούτε για 2 km :). Εάν δεν έχει πρόβλημα η γραμμή (απίθανο), είτε παίρνεις από αστικό κέντρο, είτε έχεις υποεκτιμήσει πάρα πολύ την απόσταση.

Για να συζητάμε για VDSL με την ίδια γραμμή που έχεις, πρέπει να κλειδώνεις ήδη σε διψήφια νούμερα.

 

Ζητάς τα στοιχεία ταυτοποίησης του VoIP από τον ΟΤΕ και τα καρφώνεις πάνω στο router σου... Θέλει λίγο ψάξιμο πριν πάρεις ρούτερ, γιατί δεν το έχουν καταφέρει όλοι...

Είμαι με Forthnet, ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ στο Αστικο Δίκτυο. Σύμφωνα με ερώτηση μου στη Forthnet, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ σκοπό για αναβάθμιση στο δικτυο τους, μου τα μάσαγαν. Ο ΟΤΕ έχει βάλει νέο καφάο κοντά στα 500-800 μέτρα από το σπίτι μου το οποίο ΔΕΝ έχει ηλεκτροδοτηθεί ακόμα. Ο ΟΤΕ που πήρα μου λεει απλά περιμένετε, δεν ξέρουν καν. Είναι καθαρά στα χέρια της κρατικής σαχλαμάρας του νησιού που είναι στα πάντα 20 χρόνια πίσω στο θέμα τελειοποιήσεων έργων. Πληροφοριακά οι καμπίνες ήταν να μπουν το 13, με την τότε κρίση, πήρε αναβολή το έργο, ήταν να ξεκινήσει το 14, στα χαρτιά από τότε "τρέχει" και το τελευταίο χρόνο μπήκαν. Φανταστείτε για να φτιάξουν έναν κόμβο μικρό χρειάστηκαν 3 χρόνια να ολοκληρωθεί το έργο. Πήγα στρατό, 12μηνο, γύρισα και ακόμα το έφτιαξαν. Τώρα το τελειώνουν, σε ένα εξάμηνο. XD 

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο στο οποίο παρεμβαίνει το δημόσιο (ο εκάστοτε Δήμος) είναι το σκάψιμο για να περαστεί η ίνα, κι αυτό για προφανείς λόγους. Όλα τα άλλα είναι αποκλειστική ευθύνη του ΟΤΕ. Μη ρίχνουν αλλού την ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Είμαι με Forthnet, ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ στο Αστικο Δίκτυο. Σύμφωνα με ερώτηση μου στη Forthnet, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ σκοπό για αναβάθμιση στο δικτυο τους, μου τα μάσαγαν. Ο ΟΤΕ έχει βάλει νέο καφάο κοντά στα 500-800 μέτρα από το σπίτι μου το οποίο ΔΕΝ έχει ηλεκτροδοτηθεί ακόμα. Ο ΟΤΕ που πήρα μου λεει απλά περιμένετε, δεν ξέρουν καν. Είναι καθαρά στα χέρια της κρατικής σαχλαμάρας του νησιού που είναι στα πάντα 20 χρόνια πίσω στο θέμα τελειοποιήσεων έργων. Πληροφοριακά οι καμπίνες ήταν να μπουν το 13, με την τότε κρίση, πήρε αναβολή το έργο, ήταν να ξεκινήσει το 14, στα χαρτιά από τότε "τρέχει" και το τελευταίο χρόνο μπήκαν. Φανταστείτε για να φτιάξουν έναν κόμβο μικρό χρειάστηκαν 3 χρόνια να ολοκληρωθεί το έργο. Πήγα στρατό, 12μηνο, γύρισα και ακόμα το έφτιαξαν. Τώρα το τελειώνουν, σε ένα εξάμηνο. XD 

 

Σιγά ρε φίλος. Εδώ στο Ηράκλειο δεν έχουμε χώρο για νέες γραμμές και εσύ μου λες για VDSL :p

Link to comment
Share on other sites

Εν τελει για να μπορεσω να ειμαι παρων στην Αθηνα οταν ερθει τεχνικος κλπ , θα πρεπει την προσεχη Παρασκευη να προβω σε αιτηση φορητοτητας.

Θα ακολουθησω τις συμβουλες των περισσοτερων και θα παω στον ΟΤΕ , οπως αρχικα ειχα και στο νου μου. 

Κυριως λογω "σιγουριας" (αν και ποτέ δε μπορεις να εισαι σιγουρος), αλλα και λογω κακης φημης της forthnet στην πρωτευουσα. I'll take my chances που λενε και στο χωριο μου :p 

 

Αυτοι υπολογιζουν 1 βδομαδα οτι θα κανει να μεταφερθει η γραμμη. Εμενα μου φαινεται πολυ λιγος χρονος. Ακομη και ετσι να ειναι, μεσολαβει Πασχα, εγω θα ειμαι εκει μετα το Πασχα, αρα θα κανονισω ενα ραντεβου με τον οποιο τεχνικο, εκτος και αν απο θαυμα μπορεσει να ειναι η κοπελα μου στο σπιτι για να υποδεχτει καποιον και τηρηθει το οριο της 1 βδομαδας. Δυσκολο το κοβω βεβαια.

 

Απο τη στιγμη που θα κανω αιτηση φορητοτητας, ποτε "με το καλο" θα κοπει το ιντερνετ απο εδω στο περιπου; 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

νομίζω θα αργήσει να σου κοπεί (σε εμένα σε φορητότητα εντός Αθηνών είχα ιντερνετ και στα 2 τοποθεσίες για λίγες μέρες) απλά την 3η μέρα ενεργοποιηθηκε η γραμμή στην καινούργια τοποθεσία. Στην προηγούμενη είχα μόνο ιντερνετ. όχι τηλέφωνο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας ειναι. Δε με πειραζει . Αρκει να πληρωσω οσο ακριβως καταναλωσα (οσο δουλευει το ιντερνετ εδω δηλαδη). Γιατι μιλαμε για φορθνετ, με οτι αυτο συνεπαγεται :p 

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Θα παω σε ΟΤΕ απο Φορθνετ που ειμαι εδω. Τωρα αν θα πληρωσω τα 73.49 που ειναι το "πεναλτυ" διακοπης, δε το γνωριζω. Στον ΟΤΕ ειπαν οτι θα κανουν μια προσπαθεια να ΜΗΝ τα πληρωσω. 

Αλλα στο βαθος του μυαλου εχω οτι θα τα πληρωσω 100% , γιατι δεν ειχα το παραμικρο θεμα εδω (μονο κατι με φαστπαθ  που ειναι πολυ minor). Ολα δηλαδη ηταν κομπλε και στις χρεωσεις και στη μεταβαση κλπ (αν και τα 20€ μαμησιατικα για αλλαγη πακετου μου εκατσαν λιγο στο λαιμο... )

 

Link to comment
Share on other sites

ετοιμάσου για τρελό πρήξιμο από τη forthnet..το έζησα πριν 2 χρόνια. μπορεί και 10 τηλέφωνα για να μείνω. Στο τέλος αφού είχε ενεργοποιηθεί η γραμμή στον ΟΤΕ με πήρε ένας διευθυντής κάτι και μου λέει...19.90 vdsl απεριόριστα  τηλέφωνα και nova full πακέτο. μα του λέω έχει ενεργοποιηθεί σε άλλο πάροχο. δεν πειράζει μου λέει αν θέλετε γίνεται να την επιστρέψουμε. τους είπα όχι ευχαριστώ... απλά πολύ πρήξιμο...έχε το το νου σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τιποτα χρωστουμενο σε αυτους. Ουτε εδω ουτε στη Θεσσαλονικη. Το "novamyaccount" ειναι κατατοπιστικο. Αν βρουν το οτιδηποτε, θα εχουν να κανουν μαζι μου :p 

Το μονο που ξερω οτι σημερα εχω να πληρωσω ειναι το μηνιαιο ποσο. 29.30. 

Συν οσες μερες χρησιμοποιηθει το εδω ιντερνετ μεχρι να κοπει τελειως. Συν τα 70 του πεναλτυ. Πολλα ειναι αλλα και τι να κανουμε...1 φορα γινονται αυτα (ελπιζω)

 

Αφηνω ενα ΜΙΚΡΟ (και κλειστο) παραθυρο να δοκιμασω την τυχη μου με φορθνετ εκει περα, ομως κανεις δε με εχει παροτρυνει για κατι τετοιο. Στην τελικη και εκει θα πληρωσω για τη μεταφορα της γραμμης. Απλα θα ειναι κανα 30ρι λιγοτερο. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Σκέψου ότι τα πάγια προπληρώνονται.... Οπότε όταν το κόψεις μην πληρώσεις τον επόμενο λογαριασμό ώστε να σου έρθει εκκαθαριστικός μετά και να τελειώνεις. αλλιώς θα μπλέκεις με πιστωτικά και τέτοια

Sent from my MI 5s using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ολα μαζι θα τα πληρωσω. Θα αφησω απληρωτο τον επομενο (γυρω στις 10 του μηνα θα ερθει) , και θα πληρωσω οσα ειναι ΟΛΑ μαζι. Αυτο που ειπες και εσυ. Θα ζητησω τον εκκαθαριστικο και μονον αυτο. 29.30 + οσο "καψω". Ο λογαριασμος ερχεται στο κινητο μου, γενικως δε θα ειναι δυσκολο να διευθετησω τα παντα στην Αθηνα (εχει κοντα φορθνετ- αν χρειαστει να παραστω)

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει ηδη την αιτηση φορητοτητας. Μου εδωσαν και ρουτερ , ανοιξα και το ειδα και νομιζω καταλαβα πλεον πως θα το συνδεσω. 

Μια ερωτηση μονο

Υπαρχει δυνατοτητα να χρησιμοποιω αλλο ρουτερ καθαρα για ιντερνετ (πχ αυτο ) και αυτο του ΟΤΕ ΜΟΝΟ για το τηλεφωνο σε περιπτωση που δε γινεται να παιξει το vop στο Asus ας πουμε; ή θα εχω προβλημα; 

Αυτο για μελλοντικα μιλαμε παντα, αν δω οτι ειναι τελειως πατατα το speedport και δε με καλυπτει.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tommybertsen said:

Εχω κανει ηδη την αιτηση φορητοτητας. Μου εδωσαν και ρουτερ , ανοιξα και το ειδα και νομιζω καταλαβα πλεον πως θα το συνδεσω. 

Μια ερωτηση μονο

Υπαρχει δυνατοτητα να χρησιμοποιω αλλο ρουτερ καθαρα για ιντερνετ (πχ αυτο ) και αυτο του ΟΤΕ ΜΟΝΟ για το τηλεφωνο σε περιπτωση που δε γινεται να παιξει το vop στο Asus ας πουμε; ή θα εχω προβλημα; 

Αυτο για μελλοντικα μιλαμε παντα, αν δω οτι ειναι τελειως πατατα το speedport και δε με καλυπτει.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και άλλο ρούτερ μαζί με το Speedport.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος minast έγραψε:

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και άλλο ρούτερ μαζί με το Speedport.

Αποκλειστικά για τον λογο που ειπα ας πουμε; Ή και για αλλο σκοπο; Δεν εχω ιδεα τι παιζει με την χρηση παραπανω του ενος ρουτερ! Σε καθε περιπτωση το Αsus φανταζομαι οτι ειναι καλη επιλογη (το κιτρινο το βγαζει συχνα στα 79.90 ).

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις κάποιο θα πάρεις ένα με VoIP ή μόνο router.

Η πρώτη επιλογή για να μπορείς να απαλλαχτείς τελείως απ το Speedport και η δεύτερη για να γλυτώσεις χρήματα ή να πάρεις κάτι καλύτερο αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος UltraB έγραψε:

Αν πάρεις κάποιο θα πάρεις ένα με VoIP ή μόνο router.

Η πρώτη επιλογή για να μπορείς να απαλλαχτείς τελείως απ το Speedport και η δεύτερη για να γλυτώσεις χρήματα ή να πάρεις κάτι καλύτερο αντίστοιχα.

Που ξερω ποιο ειναι με Voip ρε; :p 

Αν ας πουμε βγει σε προσφορα το παραπανω Asus, και θελω να το παρω, αλλα δε παιζει πανω του το Voip , δε μπορω να εχω το Voip ΜΟΝΟ απο το speedport, και το VDSL ΜΟΝΟ απο το Asus? (δε με νοιαζει που θα πιανει "χωρο" το speedport ).

 

Σε αντιθετη περιπτωση , ποιο προτεινεις που να μπορει να δουλεψει το voip ; (ωστε να απαλλαχτω οπως λες απο το speedport) ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.