Jump to content



Επιλογή παρόχου VDSL 50. Hmmm


Recommended Posts

Υπάρχουν modem/routers που υποστηρίζουν VoIP που αποδεδειγμένα έχουν συνεργαστεί με το VoIP του ΟΤΕ, οπότε μπορούν να αντικαταστήσουν πλήρως το Speedport,  π.χ. κάποια fritz. Πάντα όμως μπορείς να χρησιμοποιήσεις δεύτερο ρούτερ, ακόμα και χωρίς VoIP, με δύο τουλάχιστον τρόπους:

1. Cascade από το Speedport, δηλαδή συνδέεις το WAN του νέου router σε ένα από τα LAN του Speedport και φτιάχνεις ένα χωριστό υποδίκτυο που ρουτάρεται από τη νέα συσκευή, αλλά περνάει από το Speedport πριν βγει στο internet.

2. Κάνεις δεύτερη σύνδεση PPPoE και οι δύο συσκευές λειτουργούν ανεξάρτητα, απλά το Speedport κάνει PPPoE passthrough.

Έγινε επεξεργασία από minast
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεοι στον ΟΤΕ. Τι θεοι , ημιθεοι :hehe: 

 

Τωρα πηρα τηλεφωνο στην εξυπηρετηση τους. Ο λογος; Δεν εχω λαβει ακομη κλησεις απο Forthnet για "πρηξιμο" και τα γνωστα. Και απορησα, ενω μου ειχαν πει Δευτερα θα λαβουν το αιτημα κλπ κλπ, και πηρα να ρωτησω.

 

Προς εκπληξη μου λοιπον , μου ειπαν οτι δεν θα προχωρησει η αιτηση που εκανα. Γιατι δεν υφισταται φορητοτητα οταν αλλαζει και ο αριθμος. 

Ενω απο το καταστημα μου ειχαν πει οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα και οτι θα αλλαξει ο αριθμος μεν, αλλα η αιτηση υφισταται.

 

Τωρα παω και τους ξεχ&&ζω ή οχι; Ακυρο λενε και το συμβολαιο κλπ που σου εκαναν, πρεπει ειτε να κανεις φορητοτητα forthnet και μετα απο Αθηνα σε αυτους εκ νεου φορητοτητα (ασυμφορο και χρονοβορο), ειτε να ακυρωσω εγω και να κανω νεα αιτηση στον ΟΤΕ. 

Απαλευτοι... 

 

@AlexanderK , η γνωμη σου; :p 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε , στον ΟΤΕ που πηγα μου εκανε κατευθειαν την αιτηση , σα να μη τρεχει τιποτα. ΤΙΠΟΤΑ απο τα παραπανω δε μου ειπε. Που θα πεταγομουν στην φορθνετ να κοψω συμβολαιο και μετα να παω σα νεος συνδρομητης στον ΟΤΕ. Ειναι δυνατον να ειναι ΤΟΣΟ βουρλο ο υπαλληλος; Πες μου , πως γινεται να ειναι ;;; 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, tommybertsen said:

Ειναι θεοι στον ΟΤΕ. Τι θεοι , ημιθεοι :hehe: 

 

Τωρα πηρα τηλεφωνο στην εξυπηρετηση τους. Ο λογος; Δεν εχω λαβει ακομη κλησεις απο Forthnet για "πρηξιμο" και τα γνωστα. Και απορησα, ενω μου ειχαν πει Δευτερα θα λαβουν το αιτημα κλπ κλπ, και πηρα να ρωτησω.

 

Προς εκπληξη μου λοιπον , μου ειπαν οτι δεν θα προχωρησει η αιτηση που εκανα. Γιατι δεν υφισταται φορητοτητα οταν αλλαζει και ο αριθμος. 

Ενω απο το καταστημα μου ειχαν πει οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα και οτι θα αλλαξει ο αριθμος μεν, αλλα η αιτηση υφισταται.

 

Τωρα παω και τους ξεχ&&ζω ή οχι; Ακυρο λενε και το συμβολαιο κλπ που σου εκαναν, πρεπει ειτε να κανεις φορητοτητα forthnet και μετα απο Αθηνα σε αυτους εκ νεου φορητοτητα (ασυμφορο και χρονοβορο), ειτε να ακυρωσω εγω και να κανω νεα αιτηση στον ΟΤΕ. 

Απαλευτοι... 

 

@AlexanderK , η γνωμη σου; :p 

Εάν δεν μεταφέρεσαι εντός της ίδιας γεωγραφικής περιοχής, θα έπρεπε να σου έχουν πει εξαρχής ότι δεν γίνεται φορητότητα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Εάν δεν μεταφέρεσαι εντός της ίδιας γεωγραφικής περιοχής, θα έπρεπε να σου έχουν πει εξαρχής ότι δεν γίνεται φορητότητα...

Το ελεγα και εδω οτι απο Αλεξανδρουπολη μεταφερομαι Αθηνα. ΔΥΟ διαφορετικοι τυποι , ειπαν να παω απευθειας στον ΟΤΕ και οτι ΓΙΝΕΤΑΙ. 

Στην εξυπηρετηση πελατων τους, στο τηλεφωνο, μου ειπαν οτι η αιτηση ειναι ακυρη ουσιαστικα και οτι δε γινεται. 

 

Τελικα ξερουν τι τους γινεται στα καταστηματα; Ειναι δυνατον; 

 

Αρα φανταζομαι τωρα, παω απο ΟΤΕ , ακυρωνω οτι εχει ξεκινησει (δλδ το απολυτο τιποτα), παω Φορθνετ , ακυρωνω συνδεση, και μετα ξαναπαω ΟΤΕ ως νεος συνδρομητης. Πραγματικα δε μπορουσαν να μου το πουνε απο την αρχη; ΤΟΣΟ ασχετοι; Και ο τυπος ηταν πανω απο 45 ξερωγω που με εξυπηρετησε. Ο πρωτος που ειπε το ιδιο, ηταν σιγουρα πανω απο 50. Μαυρα μεσανυχτα.

 

ΥΓ: Υπαρχει περιπτωση να μου παιζουν παιχνιδι απο την Forthnet και να λενε οτι να'ναι στην εξυπηρετηση; 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Κυνήγησα και γω να βάλω VDSL. Ο υποσταθμός που είμαι συνδεδεμένος δίνει 50Mbps. Αλλά όχι σε μένα.

 

Το παρακάτω διάγραμμα εξηγεί γιατί. Το κόκκινο είναι απόσταση ακολουθώντας δρόμους. Το μαύρο είναι η διαδρομή που ακολουθάν τα καλώδια.

 

scma5tz.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πηγα και ρωτησα και εγω. 

Ενταξει , θα με τρελανουν τελειως! :hehe: 

 

Τελικα αυτα που μου ειπαν απο την εξυπηρετηση πελατων ηταν οτι να'ναι. Η αιτηση μου εχει εγκριθει και απλα αναμενουν απαντηση απο Forthnet. Την οποια με προετρεψαν να παρω ο ιδιος και να ρωτησω σε τι φαση βρισκεται η διαδικασια (αυτη την προτροπη την εκαναν απο καταστημα forthnet γιατι δε μπορουσε να δει ακριβως σε τι φαση ειμαι - παρα μονο οτι ειμαι ενεργος).

 

Τους τραβαω ενα Χ ολους και παω σε ασχετη εταιρεια; :rofl: Ελεος ομως... 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Volrath έγραψε:

Κυνήγησα και γω να βάλω VDSL. Ο υποσταθμός που είμαι συνδεδεμένος δίνει 50Mbps. Αλλά όχι σε μένα.

 

Το παρακάτω διάγραμμα εξηγεί γιατί. Το κόκκινο είναι απόσταση ακολουθώντας δρόμους. Το μαύρο είναι η διαδρομή που ακολουθάν τα καλώδια.

 

scma5tz.jpg

Εμενα δεν κανουν τετοια περικοκλαδα , γιατι μου δινουν κανονικα VDSL50. 

Σε ποια περιοχη ολο αυτο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ειναι θεοι στον ΟΤΕ. Τι θεοι , ημιθεοι :hehe: 

 

Τωρα πηρα τηλεφωνο στην εξυπηρετηση τους. Ο λογος; Δεν εχω λαβει ακομη κλησεις απο Forthnet για "πρηξιμο" και τα γνωστα. Και απορησα, ενω μου ειχαν πει Δευτερα θα λαβουν το αιτημα κλπ κλπ, και πηρα να ρωτησω.

 

Προς εκπληξη μου λοιπον , μου ειπαν οτι δεν θα προχωρησει η αιτηση που εκανα. Γιατι δεν υφισταται φορητοτητα οταν αλλαζει και ο αριθμος. 

Ενω απο το καταστημα μου ειχαν πει οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα και οτι θα αλλαξει ο αριθμος μεν, αλλα η αιτηση υφισταται.

 

Τωρα παω και τους ξεχ&&ζω ή οχι; Ακυρο λενε και το συμβολαιο κλπ που σου εκαναν, πρεπει ειτε να κανεις φορητοτητα forthnet και μετα απο Αθηνα σε αυτους εκ νεου φορητοτητα (ασυμφορο και χρονοβορο), ειτε να ακυρωσω εγω και να κανω νεα αιτηση στον ΟΤΕ. 

Απαλευτοι... 

 

@AlexanderK , η γνωμη σου; :p 

ακύρωσε την γραμμή στη forthnet και κάνε καινούργια στον OTE. Θα γλυτώσεις και την μεταφορά λογικά...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μου λενε οτι εχουν εγκρινει το αιτημα μου απο ΟΤΕ... Δηλαδη ανα πασα στιγμη θα ξεκινησει η διαδικασια. (τωρα αυτο το "ανα πασα στιγμη" , ελεγχεται ...)

Επρεπε να το κανω εξ'αρχης αυτο που λες... Εκανα μ@μακια που πηγα στον ΟΤΕ για φορητοτητα...

 

Ανεξαρτητως του παραπανω ,γινεται να παω εγω ΑΥΡΙο και να ακυρωσω τη γραμμη στη φορθνετ, αλλα να συνεχισει κανονικα ο ΟΤΕ για την νεα μου γραμμη;

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ ευκολο να λεμε να μη τρελαινεται καποιος. Ομως το πραγμα εχει καταντησει σηριαλ. Επειδη λοιπον καποιος μπορει να μην τρελαινεται, δε σημαινει οτι συμβαινει το ιδιο με ολους.

Ακολουθει σεντονακι. Συγγνωμη προκαταβολικα, αλλα here's what happened so far: 

 

Παρασκευη, εκανα την αιτηση. Με διαβεβαιωσαν  απο ΟΤΕ, οτι δεν υπαρχει προβλημα, δε χρειαζεται καν να κανω καποια επαφη με την Φορθνετ. 

Εχτες , επικοινωνω με κεντρικα ΟΤΕ, μιας και μου φανηκε περιεργο που ακομη δεν ελαβα κλησεις για προσφορες απο Φορθνετ. Μου λενε αυτα που ειπα και στην προηγουμενη σελιδα (οτι το αιτημα δε θα προχωρησει γιατι οπως λενε δε προκειται για φορητοτητα, αλλα για αλλαγη πολης και ανοιγμα νεας γραμμης- χαιρω πολυ).

Πηγαινω στο καταστημα του ΟΤΕ, μου λενε οτι ολα καλα, το αιτημα εγκριθηκε, και περιμενουν την Φορθνετ. 

 

Σημερα ξανα επικοινωνω με κεντρικα ΟΤΕ, μου λενε τα ιδια ακριβως με εχτες. Οτι ο τεχνικος ορισε λεει το αιτημα ως μη πραγματοποιησιμο.

Βρισκω τηλεφωνικα τον υπαλληλο με τον οποιο εγινε ολη η δουλεια και με διαβεβαιωνει εκ νεου οτι το αιτημα εχει σταλει στη Φορθνετ, και οτι απλα ειναι σε "εκκρεμοτητα" απο τους τεχνικους, μεχρι να δωσει η φορθνετ την γραμμη. Ρωτησα καπου στις 10 φορες αν χρειαζεται να παω ο ιδιος στην Φορθνετ για να διακοψω. Μου ειπε ΟΧΙ και οτι θα περιπλεξω τα πραγματα*

 

Στο μεσοδιαστημα (εχθες απογευμα) , ειχα επικοινωνια με το τεχνικο τμημα της φορθνετ μεσω διπλανου φορουμ , για να ρωτησω εαν εχουν λαβει καποιο αιτημα απο τον ΟΤΕ, και με διαβεβαιωναν πως ΔΕΝ εχουν λαβει. Κατι το οποιο ουσιαστικα ο υπαλληλος της κοσμοτε , διεψευσε σημερα το πρωι. Σημερα λαμβανω ενα μηνυμα απο φορθνετ στο φορουμ, κατα το οποιο μου λενε οτι "δεν εχετε λογο ανησυχιας, συμφωνα με οσα σας ειπε ο ΟΤΕ, εχουν δρομολογηθει ολες οι απαραιτητες ενεργειες απο πλευρας μας ετσι να πραγματοποιηθει η μεταφορα της γραμμης στο νεο σας παροχο". 

Μαλιστα, λεω. Ειχα αφησει καλου κακου ενα τηλεφωνο , και απλα ρωτουσα ποσο καιρο θα παρει να κοπει το ιντερνετ απο εδω. 

 

Το απογευμα σημερα λοιπον, με παιρνει τηλεφωνο καποιος εκπροσωπος της Φορθνετ, λεγοντας μου πως δεν εχουν λαβει κανενα αιτημα απο τον ΟΤΕ. Μου ειπε στη συνεχεια, οτι μου ειπαν και απο τα κεντρικα του ΟΤΕ. Πως ουσιαστικα ειναι σα να κανω αιτηση για νεα γραμμη, και δεν υφισταται φορητοτητα. Κατι το οποιο ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ. Σαν λυση προτεινε απλα να κανω αιτηση διακοπης σε καποιο καταστημα Φορθνετ.  Επισης μου ειπε το αλλο το υπερκορυφαιο, να ρωτησω για τον "αυξοντα αριθμο" του αιτηματος που καταχωρησαν αυτοι , μηπως το βρουνε ετσι (ειναι ποτέ δυνατον αυτο το πραγμα; )

*Οπως καταλαβαινετε ο ενας μου λεει οτι , η λυση που προτεινει ο αλλος, θα περιπλεξει τα πραγματα :rant85:

 

Το μονο σιγουρο ειναι οτι ειμαι τελειως χαζος, που δε πηγα με τη μια μονος μου να διακοψω απο τη Φορθνετ και να παω σαν νεος συνδρομητης στον ΟΤΕ και να τελειωνει η υποθεση. Αλλα βλεπετε με διαβεβαιωναν απο τον ΟΤΕ πως δε χρειαζεται. :eek::slap:

 

ΔΥΟ πραγματα δε καταλαβαινω:

α) Γιατι απο τον ΟΤΕ , με διαβεβαιωνουν πως ειναι ολα κομπλε και δρομολογημενα, και μαλιστα απο μηνυμα η φορθνετ ουσιαστικα επιβεβαιωνει αυτο το πραγμα.

β) ΠΟΙΟΣ λεει τελικα αληθεια 

γ) Ποια ειναι η λυση; 

γ1 - ως λυση θα παω αυριο ο ιδιος, και το πολυ πολυ κανω απο την αρχη τα παντα, ξεκινωντας απο διακοπη ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ στη φορθνετ. 

 

Ξερω, σας ζαλισα εντελως, ομως ηθελα να ηξερα, πως μπορει ο αλλος να ειναι τοσο βλακας, ωστε να με διαβεβαιωνει για κατι που ισως να μη μπορει να γινει , ενω του λεω οτι ΒΙΑΖΟΜΑΙ και οτι φευγω απο την πολη... 

Αυτα τα ολιγα.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Κολπάκια της Forthnet είναι, τα ίδια έχει πάθει και συγγενικό μου πρόσωπο από Forthnet σε ΟΤΕ. Παρόμοια περιστατικά γράφονται και σε διπλανά φόρουμ.

Είναι λίγο ότι νάνε η τεχνική υποστήριξη και γενικά το τμήμα της Forthnet. Αλλα λέει ο ένας άλλα ο άλλος.

Ισως πρέπει να πιέσεις τον ΟΤΕ λίγο παραπάνω

Τελευταία λύση μια καταγγελιούλα σε ΕΕΤΤ δεν θα ταν κακό.

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει ακυρωσα την αίτηση , έγινε νέα και έκανα αίτημα διακοπής φορθνετ μόνος μου. Γιατί ο τύπος χαζεψε από τον ΟΤΕ και ο ίδιος , μου είπε ότι Δεν είναι πρώτη φορά που ζητείται κάτι τέτοιο ωστε να υπαρχει τετοια καθυστερηση.

Αυτός έβλεπε ότι το αίτημα προχωραει, αλλά τα ίδια του τα κεντρικά έλεγαν το αντίθετο. Το αντιθετο μου ελεγαν και απο τη φορθνετ. Συνεπως εκανα αυτο που επρεπε να εχω κανει εξ'αρχης. Για καταγγελιουλα σε ΕΕΤΤ θα προχωρησω μονο αν δω τερτιπια με την αποσυνδεση της γραμμης. Αν και εκανα αιτημα και μου'ρθε μηνυμα με αριθμο αναφορας, και το πολυ πολυ να καθυστερησουν λογω ημερων οπως μου ειπαν και στο καταστημα της νοβα.

 

Οπότε τελειώσαμε πλέον μια και καλή. 

 

Επομενο μηνυμα , ελπιζω να ειναι απο εντυπωσεις και νουμερα με τη νεα συνδεση. Αυτος μου ειπε Πεμπτη. Αμφιβαλλω, αλλα που ξερεις; Μπορει και να ισχυει ! 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα ξανα! 

Σημερα συνδεθηκα με τον ΟΤΕ. Τελικο αποτελεσμα , στην Καλλιθεα, απο Α/Κ , παρακατω: 

 

Screenshot_5.thumb.jpg.62ffdcc309a303da3e2b5eae1c9288dd.jpg

Αρχικα, ρωτησα τον τεχνικο αν γινεται να εχω το τηλ σε ξεχωριστες πριζες. Που για να πω την αληθεια , δε με βολευε. Ειπε οτι φυσικα και γινεται.

Εκανε την μετρηση και εδειξε 33Mbps μεγιστο.

Λεει ,no way, θα παρεις παραπανω. 

Οποτε αποσυνδεσε την μεσα τηλεφωνικη πριζα και συνδεσαμε το τηλ απευθειας στο ρουτερ. Τελικα ειδε 44-48 Mbps. Τελικα κλειδωσα στα 47 και κατι. 

Οσον αφορα το WiFi του ρουτερ, προς το παρον παλευεται, γιατι σε ολο το σπιτι πιανει ανετα. Για 2-3 συσκευες πιστευω δε θα εχει προβλημα! Ελπιζω δηλαδη!!! 

Notbadatall.jpg η φαση, για 40Mbps μου ελεγαν, παραπανω επιασα. Δεν μπορω να πω οτι δεν ειμαι ευχαριστημενος so far! 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Καλησπερα ξανα! 

Σημερα συνδεθηκα με τον ΟΤΕ. Τελικο αποτελεσμα , στην Καλλιθεα, απο Α/Κ , παρακατω: 

 

Screenshot_5.thumb.jpg.62ffdcc309a303da3e2b5eae1c9288dd.jpg

Αρχικα, ρωτησα τον τεχνικο αν γινεται να εχω το τηλ σε ξεχωριστες πριζες. Που για να πω την αληθεια , δε με βολευε. Ειπε οτι φυσικα και γινεται.

Εκανε την μετρηση και εδειξε 33Mbps μεγιστο.

Λεει ,no way, θα παρεις παραπανω. 

Οποτε αποσυνδεσε την μεσα τηλεφωνικη πριζα και συνδεσαμε το τηλ απευθειας στο ρουτερ. Τελικα ειδε 44-48 Mbps. Τελικα κλειδωσα στα 47 και κατι. 

Οσον αφορα το WiFi του ρουτερ, προς το παρον παλευεται, γιατι σε ολο το σπιτι πιανει ανετα. Για 2-3 συσκευες πιστευω δε θα εχει προβλημα! Ελπιζω δηλαδη!!! 

Notbadatall.jpg η φαση, για 40Mbps μου ελεγαν, παραπανω επιασα. Δεν μπορω να πω οτι δεν ειμαι ευχαριστημενος so far! 

 

Ωραίος!!Το σκέφτομαι και εγώ για VDSL ,Καλλιθέα μένω αλλά πιο μακρυά από το Α/Κ(800μ) line attenuation 16.9db,τι προσφορα σου εκανε ο cosmote;

   
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καμμια ιδιαιτερη προσφορα!  Νεος συνδρομητης γαρ ( αφου εν τελει αν διαβασεις, ακυρωσα απλα μονος την Φορθνετ που ειχα στην Αλεξανδρουπολη).

Αυτο το Cosmote VDSL 50 L εκανα (35.50 με απεριοριστα σταθερα και 30' κινητα). Τωρα αν προκυψει κατι καλυτερο μελλοντικα, θα κανω τις απαραιτητες ενεργειες! 

 

Εγω μενω απο το Α/Κ γυρω στα 250-300μ, ομως το καλωδιο ειναι περιπου 380-400μ απ'οτι μου ειπε ο τεχνικος! ΕΙσαι οριακα και εσυ! Ισως να μπορεις να πιασεις κατι καλο ομως! 

Στο site τους σου λεει οτι εχεις διαθεσιμοτητα για VDSL30/VDSL50 ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Καμμια ιδιαιτερη προσφορα!  Νεος συνδρομητης γαρ ( αφου εν τελει αν διαβασεις, ακυρωσα απλα μονος την Φορθνετ που ειχα στην Αλεξανδρουπολη).

Αυτο το Cosmote VDSL 50 L εκανα (35.50 με απεριοριστα σταθερα και 30' κινητα). Τωρα αν προκυψει κατι καλυτερο μελλοντικα, θα κανω τις απαραιτητες ενεργειες! 

 

Εγω μενω απο το Α/Κ γυρω στα 250-300μ, ομως το καλωδιο ειναι περιπου 380-400μ απ'οτι μου ειπε ο τεχνικος! ΕΙσαι οριακα και εσυ! Ισως να μπορεις να πιασεις κατι καλο ομως! 

Στο site τους σου λεει οτι εχεις διαθεσιμοτητα για VDSL30/VDSL50 ? 

VDSL30 μονο,οχι VDSL50.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.