Jump to content



Επιλογή παρόχου VDSL 50. Hmmm


Recommended Posts

Πηγα ρωτησα για VDSL (θα κανω αιτηση σε κανα 10ημερο μαλλον), και μου ειπαν οτι θα παρω απο το ΚΑΦΑΟ ιντερνετ (ρωτησα απο που θα παρω ιντερνετ και η απαντηση ηταν οτι θα παρω απο εκει - επισης οτι θα εχω 20€ τελη ενεργοποιησης vdsl). Τωρα αυτο ειναι καλο;

Η τυπισσα που μου το ειπε ειναι εκει αιωνιως, και παρολα αυτα μου φαινεται πως δε ξερει και πολυ τι της γινεται, αλλα τελος παντων. Θα μαθω απο το γνωστο μου που δουλευε παλια εκει περα, αν τον βρω ποτέ.

 

Αν δρομολογησω την αιτηση, θα ξεκινησω να αγοραζω για αρχη τα UTP cat6 καλωδια. Εχετε τιποτα cat 6 να προτεινετε συγκεκριμενα ή παιρνω οτι βρω; (κατα προτιμηση 2Χ10μετρα , καθως δε βλεπω να μπορω να κανω δουλεια με μικροτερου μεγεθους γιατι θα ειναι πολυ χυμα στο σαλονι).Εχει πολλα και διαφορα εκει στο skroutz, και λιγα εως καθολου για να παω να παρω απο εδω κοντα (πριν καναχρονο που ειχα ρωτησει, ηταν πανακριβα τα χυμα εδω, δε ξερω γιατι ).

Εχουν καμμια διαφορα τα cat 6/cat 6a/ cat 6e ? Διαβασα για το cat 6 vs cat 6a , οτι το a ειναι ταχυτερο και το "a" σημαινει " augmented" (ωπ , νατο και το deus ex :p ) .

Υπαρχει λογος για κατι παραπανω απο cat6 ? 

 

Επισης δεν εχω ιδεα αν χρειαζεται καποια εξτρα ρυθμιση στο pc και στο modem/router για καλυτερη λειτουργια , αλλα αυτα θα τα ρωτησω οταν ερθει η ωρα.

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, tommybertsen said:

Τωρα αυτο ειναι καλο;

αν λέει αλήθεια ναι, είναι προτιμότερο να πάρεις από το KV (ΚΑΦΑΟΥ), αν το κουτί βλέπεις να είναι καινούργιο πιθανόν από εκεί θα σου δώσουν. Έχουν πάντως δημιουργήσει παράδοση όλοι τους στο να λένε παπάντζες από το κεφάλι τους. Περί εσωτερικής σου καλωδίωσης ας σε καθοδηγήσει καλύτερα κάποιος άλλος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παραπανω εχω λαβει καποια tips γαι την εσωτερικη καλωδιωση :) Απλα δε ξερω ποιο category να διαλεξω, αν και νομιζω οτι κατι παραπανω απο cat6 δεν χρειαζεται. 

Ας ελπισουμε οτι λεει αληθεια και οχι παπαντζες!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει σύνδεση VDSL εδω και 1,5 μήνα με φορθνετ. Παίρνω από ΑΚ, απόσταση γυρω στο χιλιόμετρο. Στην αρχή συγχρόνιζα αρκετά χαμηλά 23mbps / 4.2mbps

 

Η εσωτερική μου καλωδίωση ήταν λίγο χάλια, με πολλές διακλαδώσεις. Πέρασα καινούργιο καλώδιο στον καταμενητή και τώρα ειμαι 43-44mbps / 5mbps σταθερά με ASUS modem πειράζοντας λίγο και το SNR.

Γενικα το vdsl ειναι αρκετά πιο ευαίσθητο σε θέματα καλωδίων, υγρασίας κλπ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς αλλαξες την καλωδίωση; δε θα μείνω σίγουρα με τα καλώδια που έχω. Θα κάνω ότι είπε ο χελχαμερ παραπάνω . μόντεμ στο μέλλον λογικά για καλύτερα αποτελέσματα ! Εμένα το καφαο είναι στα 450μ και το dslam 1χλμ .

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις όντως από Καφάο, τότε θα συχρονίσεις ψηλά λογικά. Όταν συνδεθείς ,και δεις συχρονισμό, αν ειναι χαμηλός τότε θα πρεπει να μετρήσεις και κατευθείαν κάτω στο κουτί του κατανεμητη.

 

Καλώδιο απ τον κατανεμητή (στην εισοδο της πολυκατοικίας) στο διαμέρισμα μέσα. Το καλώδιο περάστηκε εξωτερικά, εσωτερικά δε γινόταν να περαστεί εχει παντου διακλαδώσεις και σιγά σε ξένο σπίτι μη μπω στη διαδικασία.

 

Το καλό modem θα σου επιτρέψει εκτος των αλλων να εφαρμόσεις διάφορα tweaks και χαμηλωμα SNR για αυξηση/σταθερότητα της γραμμης.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εξακολουθώ να διαφωνώ για την ευαισθησία του vdsl .
το κανονικό vdsl ειναι απο καφαο ,το άλλο δεν ειναι vdsl ,αν εχει χαλκό απο α/κ μέχρι το σπίτι ,just saying.
Anyway ,αν εχεις απο καφαο δε μασάει τιποτα ,και με μέτρια καλωδίωση έχω δει να βαράνε πάνω απο 45 ,κολλημένο .
Cat 6 μέσα στο σπίτι overkill ,αλλα δεν βλάπτει κιόλας .

Εγώ εξακολουθώ να διαφωνώ για την ευαισθησία του vdsl .
το κανονικό vdsl ειναι απο καφαο ,το άλλο δεν ειναι vdsl ,αν εχει χαλκό απο α/κ μέχρι το σπίτι ,just saying.
Anyway ,αν εχεις απο καφαο δε μασάει τιποτα ,και με μέτρια καλωδίωση έχω δει να βαράνε πάνω απο 45 ,κολλημένο .
Cat 6 μέσα στο σπίτι overkill ,αλλα δεν βλάπτει κιόλας .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά σίγουρα, το ΄κανονικό' vdsl ειναι από καμπίνα.  Στην περίπτωση μου από τα καλώδια του σπιτιου και μόνο, κέρδισα 20mbps. Δε ξέρω αν είχα κοντά μου καμπίνα, αν θα είχε πάλι τόση διαφορά , λογικά όχι.

 

Άλλα δυστυχώς δεν υπάρχουν και πολλές καμπίνες, οπότε πάλι καλά που υπάρχει κι αυτή η μόντα και παίζει από ΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνδεθηκα σημερα, εβαλα το νεο ρουτερ (παλι σαπιο technicolor αλλα δε βαριεσαι), εκανα οτι μου ειπατε. Αποτελεσμα απο τορρεντ σε κατεβασμα.

 

Untitled.jpg

 

Μου ειπανε να παρω και το τεχνικο τμημα, για ρυθμιση. Τι ρυθμιση να ειναι αυτη; 

 

Απο το πρωι ειμαι ον , δεν ειδα καποιο θεμα να υπαρχει, προς το παρον. Ολα μια χαρα, απλα εβαλα το ρουτερ, πηρε ρυθμισεις και κομπλε. Θα παρω ισως για να περαστω σε fastpath (? ) 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλεπω ειμαι στα 45-46 κλειδωμενα. Forthnet ο παροχος. Ενταξει δε θα σκασω που δεν εχω 50 , αλλα θεωρητικα εχει καινουριο ΚΑΦΑΟ στα 100μ απο εμενα. Θα επρεπε να εχω σταθερο 50ρι λογικα. Δε τρελαθηκα , αλλα θα παρω το τηλ μου το απογευμα να μαθω τι και πως! 

 

Στο ρουτερ λεει οτι να'ναι νομιζω! Να το κανω κανα restart ?

 

 Εγω βαζω τορρεντ πχ απο πριβε τορρενταδικο (ή απο καποιο σαιτ που ξερω οτι σιγουρα εχει φουλ ταχυτητες) , και ειμαι στα 5.5-5.6 mb/sec κατεβασμα. 

Το speedtest.net εδωσε 46.19 (ξεχασα να βγαλω pic). Δε ξερω τι ισχυει , αλλα το ρουτερ γραφει:

 

Link Information
       
spacer.gif
DSL Type: VDSL2-17A Annex B
spacer.gif
Current Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 4996 / 50000
spacer.gif
Max Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 32015 / 65744
spacer.gif
Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 25925 / 12044555
spacer.gif
Output Power (Up/Down) [dBm]: 7.5 / 13.0
spacer.gif
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 15.5 / 5.5
spacer.gif
SN Margin (Up/Down) [dB]: 27.4 / 13.1
spacer.gif
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
spacer.gif
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

 

Πρεπει μηπως να το κοιταξω αλλου; 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

κι εγω 45 κλειδώνω,  απο ΑΚ βέβαια. και πιάνω μαξ 4.2 - 4.3ΜΒ/sec.  πως γινεται να κλειδωνεις 45 και να κατεβάζεις με 5.5ΜΒ.  Αν ησουν με το VDSL ΚΑΦΑΟ συνδεδεμενος θα πιανες 49999/4999 καρφί.  Το καφάο λειτουργεί;; ρωτα και στην φορθνετ απο που παιρνεις vdsl ;p

 

καλα βεβαια σουπερ εισαι. Fastpath μονο αν παιζεις online games. και στην VDSL απ οτι ξερω δε πέφτει η ταχυτητα συγχρονισμού όπως στην ADSL.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος lefteriz έγραψε:

κι εγω 45 κλειδώνω,  απο ΑΚ βέβαια. και πιάνω μαξ 4.2 - 4.3ΜΒ/sec.  πως γινεται να κλειδωνεις 45 και να κατεβάζεις με 5.5ΜΒ.  Αν ησουν με το VDSL ΚΑΦΑΟ συνδεδεμενος θα πιανες 49999/4999 καρφί.  Το καφάο λειτουργεί;; ρωτα και στην φορθνετ απο που παιρνεις vdsl ;p

 

καλα βεβαια σουπερ εισαι. Fastpath μονο αν παιζεις online games. και στην VDSL απ οτι ξερω δε πέφτει η ταχυτητα συγχρονισμού όπως στην ADSL.

αρα σωστα τα λεει το ρουτερ; Μαλλον... 

Θα παρω αργοτερα στο νουμερο που μου εδωσαν για τεχνικα ζητηματα. Θα ρωτησω για το ΚΑΦΑΟ , αυτος απο το καταστημα μου ειπε για ΚΑΦΑΟ στα 100μ απο εμενα, το οποιο εχω δει απλα δεν ειχα καταλαβει οτι ειναι για VDSL. Στην Αλεξανδρουπολη , εχει πολυ πραμα απο ΚΑΦΑΟ παντως... Μια ματια εδω να ριξεις , θα δεις. Το ΚΑΦΑΟ για το οποιο μου μιλησαν , ειναι εκτος του χαρτη!

Απο που ζηταω fastpath? Απο το υποκαταστημα ή απο το τεχνικο τμημα τηλεφωνικως; Παιζω που και που ονλαιν , παιζω κανα Fifa, και τωρα ξεκινω με το paladins λιγο να δω τι φαση. Δεν ειδα ακομη σε gaming πως παει, και αν εχω διαφορές! 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος GoMaR έγραψε:

Εχετε Αλεξανδρουπολη vDSL και δεν εχουμε εμεις στην Καλλιθεα...Ουστ!!

:p

 

Η πρωτη πολη που ειχε VDSL Ιασωνα! :hehe:  Απιστευτο και ομως αληθινο :p 

πριν 1 λεπτό, το μέλος lefteriz έγραψε:

Τέντα εισαι . από καμπίνα παιρνεις απ οτι φαινεται..   Τηλεφωνικώς το ζητάς ναι. :D

Ωραια, thanx :D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλα μη το λες.. κι εγω στη Δράμα (πόλη ~50.000 κατοικων) παιρνω VDSL από ΑΚ. Στο κέντρο της πόλης κανεις δεν δινει VDSL. 

 

Έχουμε δυο VDSL καφάο . Ένα διπλα στην πυροσβεστική και ένα που έγινε τώρα, πιθανον επειδή μετακόμισε η αστυνομία σε αλλο κτίριο λιγο πιο μακριά απ το κέντρο, και δεν ειχε γενικα καλη ταχυτητα εκει.

 

 

Έγινε επεξεργασία από lefteriz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδω δες τι γινεται...

 

Screenshot_1.jpg

 

Εγω ειμαι στον κυκλο. Εκει στο κοκκινακι που εβαλα, υποτιθεται οτι εχει VDSL ΚΑΦΑΟ (καινουριο ,οπου ο χαρτης δε το δειχνει ). Ακομη και εκει να μην εχει , γινεται ενας χαμος εδω περα. Ειναι η πολη του ιντερνετ. Δεν εχει καν αγωγο φυσικου αεριου. Με ιντερνετ ζεσταινομαστε :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα μαν! Μπορει απο αυτα τα μισα να λειτουργουν! Παντως υπαρχουν! Και ναι , για VDSL ΚΑΦΑΟ μιλαμε (αυτα με το πρασινο χρωματακι! ) Ειπαμε,  εδω στην Αλεξανδρουπολη, μαλλον εχουν ολοι VDSL , δεν εξηγειται αλλιως :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.