Jump to content



Αξίζει αναβάθμιση i7-960 σε κάποιο i5?


kogos

Recommended Posts

Όπως λέει ο τίτλος. Αξίζει μια τέτοια αναβάθμιση από i7 960 πρώτης γενιάς σε κάποιον i5 (πχ 6600). Η διαφορά θα μου βγει περίπου 100ευρω, μαζί με ενα motherboard asrock των 75 ευρω και 16gb ram.

Απο χρήση ασχολούμαι πολύ με προγραμματισμό, παιχνίδια παίζω μόνο mmo, άντε και κανένα first person shooter αλλά τα βαριέμαι εύκολα.

Τώρα έχω:

Cpu i7 960 στα 3.8ghz oc

RAM 18GB triple channel 1600mhz

GPU AMD RX470 4GB

HDD: 2x2TB SATA3

MOBO: Gigabyte x58

Αν αξίζει τελικά η αναβάθμιση, αξίζει να κάτσω με ddr3 μνήμη ώστε να χρησιμοποιήσω και κάποιες από αυτές που έχω ή οι ddr4 έχουν μεγάλη διαφορά?

Ευχαριστώ


Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι..είσαι μια χαρά!...(στην θέση σου θα άλλαζα αν έβλεπα ενοχλητικές καθυστερήσεις όσον αναφορά τον προγραμματισμό(αν είναι δουλειά σου) αλλά και αυτό συζητήσιμο)....όσον αφορά DDR3-DDR4 δεν κερδίζεις κάτι τρομερό για την ώρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος kogos έγραψε:

 

Όπως λέει ο τίτλος. Αξίζει μια τέτοια αναβάθμιση από i7 960 πρώτης γενιάς σε κάποιον i5 (πχ 6600). Η διαφορά θα μου βγει περίπου 100ευρω, μαζί με ενα motherboard asrock των 75 ευρω και 16gb ram.

Απο χρήση ασχολούμαι πολύ με προγραμματισμό, παιχνίδια παίζω μόνο mmo, άντε και κανένα first person shooter αλλά τα βαριέμαι εύκολα.

Τώρα έχω:

Cpu i7 960 στα 3.8ghz oc

RAM 18GB triple channel 1600mhz

GPU AMD RX470 4GB

HDD: 2x2TB SATA3

MOBO: Gigabyte x58

Αν αξίζει τελικά η αναβάθμιση, αξίζει να κάτσω με ddr3 μνήμη ώστε να χρησιμοποιήσω και κάποιες από αυτές που έχω ή οι ddr4 έχουν μεγάλη διαφορά?

Ευχαριστώ

 

Αν έχεις βρεί να το πουλήσεις σε λογική τιμή, πούλα το και αναβάθμισε, αν οχι μείνε όπως είσαι απλά πρόσθεσε στο setup σου έναν ssd!:p

Link to comment
Share on other sites

Λογική τιμή έχω βρει αλλά βγαίνει και 100 περιπου ευρώ να βάλω για την όλη αναβάθμιση. Το ερώτημα λοιπόν ειναι αν αξίζει 100 ευρώ η διαφορά που θα δω.

Από επιδόσεις σε δουλειά δεμ έχω παράπονο. Αλλά από διαφορά που έχουν στα παιχνίδια, δεν έχω ιδέα



Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος kogos έγραψε:

Λογική τιμή έχω βρει αλλά βγαίνει και 100 περιπου ευρώ να βάλω για την όλη αναβάθμιση. Το ερώτημα λοιπόν ειναι αν αξίζει 100 ευρώ η διαφορά που θα δω

Διαφορα Τρελη δεν θα δεις ... απλα δινεις ενα μηχανημα 6ετιας και με 100€ πας σε ενα καινουργιο υπολογιστη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βλέπω έχεις από τα καλύτερα socket που κρατάνε ακόμα κάτοχος Χ58 με i7 920 και 980X πήγα σε Χ99. Πιστεύω για 100 ευρα  είναι πολυ καλά από μια πλατφόρμα που έχει είδη 7 χρόνια εκεί έξω σε δύναμη δεν θα δεις διαφορά αλλά ταχύτητα PCI express γενιας 3,Sata M.2 κλπ κλπ θα εχεις την νέα τεχνολογία επάνω σου όποτε αξίζει σε αυτήν την αναβάθμιση.Αλλά τονίζω σε δύναμη δεν θα δεις τρελές διαφορές 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η δουλειά έκλεισε και προτίμησα να μην κάνω την αναβάθμιση. Ψάχνομαι απλά για κανέναν ssd αλλά βλέπω τις τιμές πολύ ψηλά. Ίδωμεν

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η δουλειά έκλεισε και προτίμησα να μην κάνω την αναβάθμιση. Ψάχνομαι απλά για κανέναν ssd αλλά βλέπω τις τιμές πολύ ψηλά. Ίδωμεν

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Σωστή επιλογή.

Όσο για τους ssd, βρίσκεις κορυφαίους 250 gb κάτω από 100€. Με τον ssd ως δίσκο συστήματος+εφαρμογών θα δεις αισθητές διαφορές και αξίζει πραγματικά τα λεφτά του.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.