Jump to content



Επιτέλους κάρτα!


Recommended Posts

Καλησπέρα συμφορουμίτες,

 

ήρθε επιτέλους η ώρα για να συμπληρώσω το υπάρχον σύστημα (της υπογραφής) με ικανή κάρτα γραφικών. Το budget περιορίζεται στα 300 ευρώ (more or less) και η ερώτηση είναι:

 

Nvidia gtx 1060 6gb ή 3gb, Amd RX 480 4 gb ή 8gb, Amd RX 470.

 

Παίζω σε 1080p στα 60 Ηz, Warhammer Total War κανένα Witcher, πήρατε τη γενική ιδέα.

 

Αν έχετε και προτάσεις από καταστήματα ευρώπης καλοδεχούμενα!

Έγινε επεξεργασία από Eldal
Link to comment
Share on other sites

Εαν και amd πηγα να παρω την 480 αλλα δεν την εύρισκα διαθέσιμη ετσι πηρα την 1060 της gygabite την g1 μεχρι τωρα ευχαριστημενος πολλοί ευχαριστημένος και πολύ κρυα 64 βαθμους max και με overclocking

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, sped25 said:

Μήπως είσαι ο προφήτης που περιμένουμε

Απλα η γνωμη μου, δεν ειμαι κανενας προφητης, με τα πραγματα που βλεπω τωρα κρινω αναλογα, απλα!

7 hours ago, Eldal said:

LocoDiceGR την θέλω για χρόνια. Προτιμάς κόκκινη από πράσινη γιατί αυτή την εποχή;
 

Δεν είναι λίγο υπερτιμημένες οι 480;

 

Ειναι λιγο τσιμπημενες ναι, δεν λεω οχι.

Αλλα δεν ξερω και τι γινεται με τις τιμες στο εξωτερικο.

Εγω προσωπικα θα πηγαινα σε 470...

 

Ψαξτο λιγο παραπανω στο ιντερνετ να δεις τι λενε κλπ, και αποφασιζεις αναλογα, μην βιαζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Στα 300€, όχι παραπάνω, Fury απλή, όχι X. Αν βρεις από εξωτερικό είναι καλά. Και τώρα τρέχει και μετά θα τρέχει.

 

Αν μπορείς να δώσεις 350-370€ τότε 980Ti. Είναι η καλύτερη επιλογή με διαφορά. Αλλά και Fury X στα 350€ -όχι παραπάνω- αξίζει, αν έχεις τροφοδοτικό που τη σηκώνει.

Κάτω από 300€ -στα 250€ είναι ιδανικά αλλά λίγο δύσκολο- για απλή 980.

 

480 δε προτείνω ελέω επιδόσεων σαν 970 με λίγο δύναμη παραπάνω σε DX12 και Vulcan αλλά με τιμή στο θεό. Αν είχε 200€ θα άξιζε. Για 300€ ούτε καν.

1060 6GB μόνο. Όχι πως είναι value for money, καθώς κοστίζει αρκετά κατά τη γνώμη μου, αλλά συμφέρει λίγο περισσότερο σε σχέση με την 480.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Eldal είσαι μέσα στο μυαλό μου, και εγώ αυτήν την περίοδο ψάχνω να δώσω τα ωραία μου λεφτά για κάρτα γραφικώνε. Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με τον eldal, γύρω στα 300 και με σκοπό τον γάμο. Προσωπικά έχω σκοπό να μεταπηδήσω στην κόκκινη, απλά και μόνο οτι τα οικονομικά της είναι κάπως πεσμένα και έβγαλε ενα ωραίο προιόν με την 480. Βέβαια, δεν μπορώ να παραβλέψω το γεγονός οτι η 1060 είναι, στα ίδια χρήματα πρακτικά, σαφώς δυνατότερη.

Καλοί οι συναισθηματισμοί, αλλα το να δώσω εν γνώση μου τα ίδια χρήματα για ένα χειρότερο προϊόν το θεωρώ βλαμμένο.

 

Ποιά η γνώμη σας για την Fury και πόσο περιοριστικά είναι τα 4GB Vram σε σχέση με τα 8-6;

Έγινε επεξεργασία από Yonah
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, keimis said:

 

11 hours ago, GFFermari said:

Στα 300€, όχι παραπάνω, Fury απλή, όχι X. Αν βρεις από εξωτερικό είναι καλά. Και τώρα τρέχει και μετά θα τρέχει.

 

Αν μπορείς να δώσεις 350-370€ τότε 980Ti. Είναι η καλύτερη επιλογή με διαφορά. Αλλά και Fury X στα 350€ -όχι παραπάνω- αξίζει, αν έχεις τροφοδοτικό που τη σηκώνει.

Κάτω από 300€ -στα 250€ είναι ιδανικά αλλά λίγο δύσκολο- για απλή 980.

 

480 δε προτείνω ελέω επιδόσεων σαν 970 με λίγο δύναμη παραπάνω σε DX12 και Vulcan αλλά με τιμή στο θεό. Αν είχε 200€ θα άξιζε. Για 300€ ούτε καν.

1060 6GB μόνο. Όχι πως είναι value for money, καθώς κοστίζει αρκετά κατά τη γνώμη μου, αλλά συμφέρει λίγο περισσότερο σε σχέση με την 480.

ΓΙατι συμφερει η 1060 αντι τις 480 , ενω ειναι στα ιδια λεφτα?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μάλλον θα πάω για μια 1060.
Θα παρακολουθήσω λίγο τις τιμές και μόλις βρω ευκαιρία την τσίμπησα.

 

Μακριά από Digital Master πάντως. Μια φορά παράγγειλλα, καμιά φορά δεν αγόρασα αφού η διαθεσιμότητά τους είναι μούφα. Επίσης φίλος με προβληματική κάρτα δεν μπόρεσε ποτέ να συνεννοηθεί μαζί τους τις 2-3 φορές που σήκωσαν τηλέφωνο μετά από καμιά 50αριά κλήσεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Eldal έγραψε:

Με 6 gb μνήμη. Και αποφεύγω XFX εξαιτίας άθλιας after sales συμπεριφοράς.

Η χfx δε βγαζει πλεον για nvidia 

My 2 cents are here

http://eu.evga.com/Products/Product.aspx?pn=06G-P4-6163-KR

Καποια στιγμη θα υπαρξει διαθεσιμοτητα, δε μπορει .. :p 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Peter Parker έγραψε:

Σε αυτά τα χρήματα δεν αξίζει να πάρει από EVGA + 16€ μεταφορικά + τον φόρο ας πάρει κάτι από Ελλάδα.

12.5€ ειναι τα μεταφορικα +2€ που παιρνει το paypal. Ενημερωτικα. 

 

Gainward αμεσως φτηνοτερη απο εδω 301+μεταφορικα και μονο στο visionstudio που θα την στειλει σε κανα μηνα

Gigabyte απλη απο εδω επομενη στα 311+ μεταφορικα (αγνοω εντελως το digitalmaster, δεν εχω αγορασει , αλλα ξερω την ιστορια του παιδιου).

 

Η παραπανω EVGA βγαινει 325+μεταφορικα (γυρω στα 330€).

 

Οποτε το τι συμφερει μαλλον εξαρταται απο την τσεπη του και απο τα review που θα διαβασει μεταξυ των καρτων. Τωρα , νομιζω, οτι θα του κατσει καλα οποιαδηποτε καρτα (ειτε απο Ελλαδα , ειτε απο εξω). 

 

ΥΓ: Οντως τσιμπημενες οι τιμες, αλλα παραδοξως ειναι στα ιδια επιπεδα με AMD Rx 480. Και λεω παραδοξως, γιατι δε το'χουμε συνηθισει αυτο απο πρασινη :p 

 

ΥΓ2: Δεν εχω ιδεα τι παιζει με το aftersales καθε εταιρειας. Με Gigabyte ,gainward κλπ ,οποιος εχει καποια πληροφορια, ας την μοιραστει :) 

Με EVGA προσωπικη εμπειρια δεν εχω (απο rma κλπ) , απο αποστολη , εκανε 7 μερες για να'ρθει Αλεξανδρουπολη (μεσολαβησε ομως ΣΚ , και ειχα παραγγειλει Τριτη), και τα μεταφορικα ηταν τα παραπανω που αναφερω. Και απο aftersales υπαρχουν μαρτυριες για αμεση εξυπηρετηση, απλα επωμιζεσαι τα μεταφορικα για αποστολη εξω (κατι που θα κανεις μαλλον με ολους - ελπιζω πως καποια καταστηματα θα προσφερουν το κατι παραπανω οσον αφορα το θεμα rma - αχρειαστο να ειναι)

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ παιδιά που επανέρχομαι στο θέμα, αλλά θα 'θελα και μια γνώμη ακόμα.

 

Συμφέρει λέτε να πάω σε προηγούμενη γενιά π.χ. r9 380 ή gtx 970 ή λέτε για το μέλλον καλύτερα μια καινούρια.

 

Η κάρτα θα καθήσει στο pc τουλάχιστον 4 χρονάκια (και βάλε μέχρι να ξαναβρούμε λεφτά).

 

Με έπιασε και μια τσιγγουνιά καιρό κρίσης μια και τα 300 ευρώ που έβαλα ως στόχο με βλέπω να τα ξεπερνάω (από λίγο εώς πολύ) οπότε σε προηγούμενη γενιά βρίσκω από 230 μέχρι και 315

 

Π.χ. R9 380  και  msi 970

 

Και βρίσκω και Fury (με ερωτηματικό διαθεσιμότητας) στα 365 ευρώ.

 

Συγγνώμη για το σεντόνι αλλά το σκ είχα χρόνο και έψαξα λίγο περισσότερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.