Jump to content



Επιτέλους κάρτα!


Recommended Posts

Στις 380 και 970 εγώ προσωπικά δεν θα πήγαινα, ειδικά η 380 είναι κακή αγορά.

H fury νομίζω πως υπάρχει στα 300e έξω. Αν της βρεις τόσο την παίρνεις. (καποιος παραπάνω έχει ποστάρει και link)
Αν θες να κάνεις οικονομία θα πρότεινα μία 470 που οι τιμές ξεκινάνε απο 220e στα ελληνικά καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω που έλεγα να περιμένω το 2017 για να δω πως θα γίνει το πεδίο τιμών με Vega 1080ti κτλ. , ψόφησε η 6950.

 

Γενικά κακή εποχή για αγορά vga, τίποτα δε με ενθουσιάζει και οι τιμές δεν έχουν στρώσει ακόμα. Από πράσινες δε με ψήνει και πολύ η 1060 (παίζει να έχει την τύχη της 960 και απλά να βγάλει χρόνο) οπότε πάμε σε 1070 που φαίνεται ωραία όμως α) είναι εκτός budget β) τουλάχιστον 50% παραπάνω τιμή αλλά δεν δίνει 50% παραπάνω επιδόσεις.

 

Από κόκκινες η 470 βγαίνει στα 220€, ομως απέχει μόλις 60€ από μια 480 8GB Nitro+. Ιδανικά θα ήθελα μια 480Χ, να είχε δηλαδή λίγο παραπάνω δύναμη για το future-proof της υπόθεσης. Γενικά meh.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω αν βρεις πολύ δυνατή τιμή την Fury οχι την Χ κανε την αγορά σου άλλα αν θέλεις ανάμεσα RX480-GTX1060 πιστεύω και είναι πολύ καλύτερη υπέρ 1060 είναι στα πολλά παιχνίδια εκεί έξω το 90% είναι ποιο Fast από την RX480 {Παίρνει και καλύτερο Overclock} δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές, την ίδια ακριβώς πήραμε Eldal :p Μόνο που εγώ έδωσα 36 ευρώ παραπάνω και την πήρα απο Ελλάδα (γιατί είμαι χαζός και ανυπόμονος:unsure:).

 

 @tommybertsen μου φαίνεται οτι σε πρήξαμε αρκετοί με αυτό το θέμα :hehe:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς την ίδια ερώτηση έψαχνα να κάνω στο forum σχετικά με τις κάρτες. Βρίσκομαι στην ίδια θέση και σκέφτομαι ανάμεσα σε 480, 1060 και Fury. 

 

Τελικά πώς και κατέληξες σε 1060 όταν με τα ίδια χρήματα αγοράζεις την Fury (όχι την X); 

 

Υπάρχει κάποιος με εμπειρία από Sapphire; Ακούω αμφιλεγόμενα σχόλια για την εταιρεία και διστάζω να κάνω το βήμα με αρνητικότερο τα 2 μόνο χρόνια που δίνει εγγύηση σε σχέση με τα 3 που δίνουν άλλα γνωστότερα brands.

 

Όλες οι γνώμες και απόψεις καλοδεχούμενες.

 

Και να ρωτήσω και κάτι επιπλέον: Υπάρχει λογική στο να επιλέξει κάποιος την 480 έναντι της Fury όταν μπορεί πλέον να τις βρει περίπου στην ίδια τιμή στην περίπτωση που δεν υπάρχει θέμα τροφοδοτικού;

Έγινε επεξεργασία από JayVi
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω πώς σκέφτηκα τελικά.

 

Αν και σαφώς πιο δυνατή η Fury από την 1060 δύο μειονεκτήματα.

 

Προηγούμενη γενιά, τεχνολογία κλπ και μεγάλη κατανάλωση σε ρεύμα, πιο ζεστή.

 

Και επειδή όπως διαπίστωσα διαβάζοντας gaming reviews για τις 1060 και 480, η 1060 ξεπερνάει την 480 σχεδόν παντού από λίγο εώς πολύ.

 

Τώρα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, εγώ μετά από 10 περίπου χρόνια περνάω από radeon σε nvidia. Η νεκροψία θα δείξει αν έκανα τη σωστή επιλογή :amen:

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω μόνο στο ότι η Fury είναι ~προηγούμενη γενιά-τεχνολογία.

Κατά τα άλλα η κατανάλωση της σε ρεύμα και οι θερμοκρασίες που δουλεύει είναι λόγοι για να προτιμήσεις κάποια άλλη.

 

Επί του θέματος, ότι τρέχει η Fury, τρέχει και η 1060. Η διαφορά είναι τόσο μικρή που όταν οι απαιτήσεις σε κάνουν να αλλάξεις κάρτα, θα αλλάξεις όποια και να αγόραζες.

Η 1060 ήταν η μόνη κάρτα που με συγκίνησε, λόγω κατανάλωσης και απόδοσης. Αν δεν έβρισκα τη Nano στα ίδια χρήματα, θα κοσμούσε αυτή το κουτί μου τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου γνώμη ,με την τιμή της 1070 να κατεβενει στα 400€ (γερμάνια) πανο κατω + 15€ μεταφορικά δεν το βλεπω να υπαρχει λογος αγορας οποιασδήποτε 1060 480 fury που ξεπερνά τα 300+ η διαφορά τιμής απόδοσης σε δελεάζει να κάνεις πλουσιότερο τον ταιβανεζο με το δερμάτινο μπουφάν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.