Jump to content



Παραγγελία Obutto Ozone (racing cockpit)


Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό άρχισα να κοιτάζω τιμές για κανένα racing cockpit και έπεσε στο δρόμο μου και το Obutto Ozone. Φαίνεται τίμιο γι αυτά που προσφέρει και μου άρεσε και η μεγάλη σταθερότητα που δίνει στο πλαίσιο που κρατάει τη βάση του τιμονιού (Τ300 Alcantara έχω). Όταν έκανα μια δοκιμή να δω πόσο βγαίνει για παράδοση μου ήρθε μια ψιλοκαρδιακή, 200ευρό λέει... Μάλλον άκυρο.

 

Είδα και το RS1 αλλά δεν κάνουν παράδοση στην Ελλάδα. Έστειλα ένα μέιλ απ την φόρμα επικοινωνίας για το αν μπορεί να σταλεί από άλλη χώρα πριν μερικές μέρες, αλλά ακόμη περιμένω απάντηση. Είδα το thread "τιμονιέρες εχωωωω" σχετικά με τη θέση RS1 αλλά δεν μπορώ να γράψω απάντηση.

 

Ξέρει κανείς κάτι σχετικό ή έχει να προτείνει κάτι άλλο; Αν δεν υπάρξει άλλη λύση για πιο φθηνά μεταφορικά από τη μια ή την άλλη εταιρία, μάλλον θα κάνω κάτι μόνος μου με τον σιδερά μου... Το μόνο που με προβληματίζει είναι να βρω θέση και ράγες. 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ερχεται ελλαδα το Rs1 μαλιστα αν στειλεις email στην εταιρια θα στο στειλουν απο το εργοστασιο στην βουλγαρια και παιζει να μην σε χρεωσουν και μεταφορικα, με μενα τουλαχιστον αυτο εγινε. 

Αλλη επιλογη πολυ φθηνοτερη ειναι να μιλησεις με τον @Aris Teidis και να σου δειξει τα σχεδια και να φτιαξετε κατι απο αυτα. Ειναι δοκιμασμενη συνταγη απο πολλους εδω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Μια χαρα ερχεται ελλαδα το Rs1 μαλιστα αν στειλεις email στην εταιρια θα στο στειλουν απο το εργοστασιο στην βουλγαρια και παιζει να μην σε χρεωσουν και μεταφορικα, με μενα τουλαχιστον αυτο εγινε. 

Αλλη επιλογη πολυ φθηνοτερη ειναι να μιλησεις με τον @Aris Teidis και να σου δειξει τα σχεδια και να φτιαξετε κατι απο αυτα. Ειναι δοκιμασμενη συνταγη απο πολλους εδω.

Πολύ φτηνή λύση, μην φανταστείς, δεν είναι...

Αν ο φίλος @konnos θέλει κάτι απλό με λίγες (βασικές) ρυθμίσεις και "πιάνουν" τα χέρια του, τότε με 50€ για τα PVC υλικά + 30€ για τις σανίδες και + 50€ για μια μεταχειρισμένη καρέκλα αυτοκινήτου μπορεί να φτιάξει το PVC cockpit 38:

 

 

 

Έχω και άλλα ποιο εξελιγμένα και περίπλοκα designs για PVC cockpits αλλά με περισσότερα υλικά (άρα πιο ακριβά) και μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας στην κατασκευή. Ρίξτε μια ματιά στο κανάλι μου στο youtube - στην υπογραφή μου - όποιος  ενδιαφέρεται.

 

Έγινε επεξεργασία από Aris Teidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω φτιάξει το DeathMobile απο το inside sim racing

http://www.isrtv.com/forums/topic/4661-isr-diy-rig-1-the-deathmobile-wood-rig/

 

εχει βγει πολυ ωραίο αλλά λόγο ξύλου δεν μπορώ να βάλω στο μέλλον buttkicker.

Τώρα ψάχνω για triple monitor stand

 

Link to comment
Share on other sites

Aris Teidis τα είδα τα σχέδια με PVC, είναι πολύ μάγκικα. Πιάνουν τα χέρια μου σε ένα βαθμό και έχω και ένα φίλο σιδερά που μπορεί να με βοηθήσει αν του πω να προσαρμόσει κάτι μεταλλικό. Το βασικό βέβαια σε μια τέτοια αρχήείναι να έχεις τη θέση και τις ράγες. Είμαι από Λάρισα και δεν έχω ιδέα που μπορώ να βρω κάτι τέτοιο. Σε μάντρα αυτοκινήτων πάω ή σε κανένα σκραπάδικο; Πού πήγατε εσείς όταν χρειαστήκατε;

Link to comment
Share on other sites

Σε μεταχειρισμένα. Ειδικα αν θέλεις αγωνιστικό βρίσκεις μεταχειρισμένο κάποιο που είναι εκτός  ομολογκασιον που για το SIM ειναι μια χαρά... (και κοιτάς πιο πολύ την άνεση) αλλιώς μπορεις να παρεις απο οποιοδήποτε αμάξι.

 

ανάλογα θα στησεις μετά την κατασκευή σου γιατι κάποια βιδώνουν στο ίδιο ύψος ενώ άλλα βιδώνουν σε διαφορετικό σημείο απο την μια πλευρά και σε διαφορετικό από την άλλη (κάθετα αντι για οριζόντια)

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κι αυτό http://simetik-cockpits.myshopify.com/products/cockpit-k2

 

Καλή περίπτωση φαίνεται, και 50ευρό μεταφορικά. Χωρίς θέση βέβαια. Beastie έχει και triple monitor stand αλλά αν πρόσεξα καλά κουμπώνει πάνω στο σκελετό του cockpit. Αλλιώς για triples έχει και η RSEAT.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 9/27/2016 at 5:35 PM, konnos said:

Βρήκα κι αυτό  Simetik - Cockpit K2 – Simetik Cockpits

 

Καλή περίπτωση φαίνεται, και 50ευρό μεταφορικά. Χωρίς θέση βέβαια. Beastie έχει και triple monitor stand αλλά αν πρόσεξα καλά κουμπώνει πάνω στο σκελετό του cockpit. Αλλιώς για triples έχει και η RSEAT.

Αυτο αγορασα και εγω μετα απο πολυ ψαξιμο, ειναι πολυ καλο, δυστυχως δεν εισαι αθηνα να το δοκιμασεις.
Θες φωτογραφιες?

Link to comment
Share on other sites

Όχι το έχω δει και στο youtube σε δοκιμές, φαίνεται πολύ καλό και σχετικά οικονομικό. Μάλλον αυτό θα παραγγείλω, έχω ήδη αγοράσει μια μεταχειρισμένη θέση από ένα mercedes C του 94 χεχεχε. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.