Jump to content


Μηχανακι για θεσσαλονικη


artyom

Recommended Posts

Καλησπερα, ψαχνω ενα αυτοματο μεταχειρισμενο καθαρα για μεσα στη πολη.

Τι προτείνετε?

Θελω να είναι αυτοματο λογο χωρου στα ποδια, τετραχρονο, at least 125cc επειδη εδω που μενω εχει μπολικη ανηφορα, προτιμαω μεγαλη ροδα.

Τωρα για μαρκες δε ξερω. Εγερνα προς sym αλλα ακουσα παρααα πολλα λογια κυριως αρνητικά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Innova θα ελεγα . Βλεπω τωρα στο car , εχει ενα μοντελο του 12' με 34κ χιλιομετρα στα 1.100ε και θεσ/κη !!!  

Γιατι ομως θες αυτοματο ? Τι ακριβος προσφερει ο χωρος στα ποδια ?

Link to comment
Share on other sites

To Kymco People το είχα οδηγήσει Ρώμη, πριν απο λίγα χρόνια, κανένα πρόβλημα.

 

Τα Piaggio είναι γνωστές ποσότητες.

 

Εννοείται οτι όπου κι αν πας, βρες ένα μηχανικό να τα τσεκάρει.

 

DISCLAIMER : δεν έχω καμία σχέση με κανένα απο τις επόμενες αγγελίες, είναι καθαρά ενδεικτικές 

 

http://www.car.gr/7749354-kymco-people-125

 

http://www.car.gr/8393010-piaggio-liberty-125

 

http://www.car.gr/8335785-piaggio-liberty-125-rst

 

ΥΓ δεν φαντάζομαι να μη δε κάνεις παζάρια εε? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος kpetros έγραψε:

Innova θα ελεγα . Βλεπω τωρα στο car , εχει ενα μοντελο του 12' με 34κ χιλιομετρα στα 1.100ε και θεσ/κη !!!  

Γιατι ομως θες αυτοματο ? Τι ακριβος προσφερει ο χωρος στα ποδια ?

Ο χωρος προσφερει την ανεση να κουβαλησεις ενα κουτι υπολογιστη,τη βαλιτσα με τα εργαλεια σου,ψωνια,κουτες κτλπ που το χρειαζομαι αυτο.Ασε που οταν οδηγαω,ποδια και αριστερο χερι θα ειναι free.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Thresh86 έγραψε:

To Kymco People το είχα οδηγήσει Ρώμη, πριν απο λίγα χρόνια, κανένα πρόβλημα.

 

Τα Piaggio είναι γνωστές ποσότητες.

 

Εννοείται οτι όπου κι αν πας, βρες ένα μηχανικό να τα τσεκάρει.

 

DISCLAIMER : δεν έχω καμία σχέση με κανένα απο τις επόμενες αγγελίες, είναι καθαρά ενδεικτικές 

 

Kymco People 125 '05 - 1.100 EUR - Car.gr

 

Piaggio Liberty 125 '06 - 1.090 EUR - Car.gr

 

Piaggio Liberty 125 RST ***ΠΡΟΣΦΟΡΑ*** '08 - 1.099 EUR - Car.gr

 

ΥΓ δεν φαντάζομαι να μη δε κάνεις παζάρια εε? :hehe:

Ξεχασα να αναφερω οτι θα ηθελα και φθηνα ανταλλακτικα,η piaggio δε νομιζω να εχει φθηνα οντας ιταλικη εταιρεια.Χωρις να γνωριζω το λεω.

Και επισης δεν ξερω ακομα αν θα ειναι μηχανακη που θα το κρατησω 3 ή  10 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

πάρε να ρωτήσεις για τα Honda τα Sh τον σαρακάκη να ακούσεις τιμές φωτιά :D

 

στα λεφτά που ψάχνεις πάντως ότι και να πάρεις (παπί-σκούτερ) ή θα θέλει μαζέματα με το καλημέρα ή θα ζητήσει λεφτά στην πορεία.

 

Τα παπιά σε γενικές γραμμές είναι πιο απλά στην κατασκευή και πιο αξιόπιστα από τα σκούτερ.

 

Τα Aprilia τα Scarabeo παίζουν σε καλές τιμές γιατί είναι κακάσχημα και δεν πουλιούνται. Έχοντας ένα 300άρι τολμώ να πω ότι ήταν μια χαρά αξιόπιστο. βέβαια your mileage may vary.

 

πχ. για 200άρια του 2011

http://www.car.gr/8613803-aprilia-scarabeo-200 - 900€

 

και τα beverly επίσης λόγω υπερπροσφοράς (πουλάγαν σαν τρελά) έχουν λογικές τιμές.

 

Το βασικό, μάστορα εμπιστοσύνης έχεις;

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από kavadias
Link to comment
Share on other sites

Πριν 6-7 χρόνια που το έψαχνα μου είχανε προτείνει Kymco (κορεάτικα) και Sym (επίσης κορεάτικα) γιατί 1ον ΔΕΝ ήταν κινέζικα ( :p  ) και 2ον γιατί έχουν πολύ φτηνά service. Αποφάσισα τότε να πάρω το Kymco Agility City 125  δεν έχω κάνει άπειρα χιλιόμετρα (13.000) αλλά μου έχει βγει καλή αγορά.
( + )  Στα θετικά του η επιτάχυνση του για μέσα στην πόλη είναι πολύ καλή 50-60χλμ/ω τα πιάνεις γρήγορα και βοηθάει αρκετά για γρήγορες μετακινήσεις στην πόλη.
( -  )  Στα αρνητικά του ότι στο δικάβαλο ζορίζεται ειδικά όταν ανεβαίνω μαζί με άλλον και είμαστε 160 κιλά μαζί φαίνεται αρκετά η διαφορά από το μονοκάβαλο. Με κοπέλα με λίγα κιλά (<50) δεν είναι τόσο αισθητή η διαφορά και είσαι κομπλέ. Το ακόμα χειρότερο σενάριο είναι δικάβαλο σε ανηφόρα που είπες ότι έχεις πολλές.

Συμβουλή:
Απόφυγε οπωσδήποτε τις μικρές ρόδες όπως είπες και εσύ, πήγαινε μόνο σε μεγάλες (>16) είναι τεράστια η διαφορά στην ασφάλεια και επίσης το Kymco που έχω εγώ έχει δισκόφρενα πράγμα σπάνιο στα φτηνά σκουτεράκια (και ειδικά στα παπιά που είναι σχεδόν δυσεύρετο). Τα δισκόφρενα είναι πολύ καλά και στο λέω από εγγύηση γιατί έχω κάνει φρενάρισμα που πίστευα ότι δεν θα προλάβαινα.

Αυτά από μένα, δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τα πράματα απλά για να σου μεταφέρω την εμπειρία μου από την αγορά μου.

Σημείωση: Σκοπευα να το πάρω καινούριο τότε αλλά στο μαγαζί μόλις είχε αφήσει ένα κύριος το δικό του με 1500χλμ γιατί δουλευε κάπου μακρυά ελληνικό και ήθελε κάτι καλύτερο για τις μεγάλες αποστάσεις (νομίζω πήρε 200άρι μετά) και το πήρα εγώ το δικό του από 1700 € καινουριο, στα 1200 €

Έγινε επεξεργασία από devaggos
Link to comment
Share on other sites

Τα μοντέλα που σου πρότεινα έχουν κυκλοφορήσει αρκετά με ευεργετικές συνέπειες για την εύρεση ανταλλακτικών 

και των τιμών αυτών :hehe:

 

Τώρα το "ιταλική εταιρία είναι = ακριβά ανταλλακτικά " δεν μιλάμε και για καμιά Mv Agusta.

 

To 3-10 χρόνια ακούγεται τόσο σταθερό όσο η έξοδος της Ελλάδας στις αγορές απο χρονιά σε χρονιά εδώ και 4 χρόνια....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος kavadias έγραψε:

πάρε να ρωτήσεις για τα Honda τα Sh τον σαρακάκη να ακούσεις τιμές φωτιά :D

 

στα λεφτά που ψάχνεις πάντως ότι και να πάρεις (παπί-σκούτερ) ή θα θέλει μαζέματα με το καλημέρα ή θα ζητήσει λεφτά στην πορεία.

 

Τα παπιά σε γενικές γραμμές είναι πιο απλά στην κατασκευή και πιο αξιόπιστα από τα σκούτερ.

 

Τα Aprilia τα Scarabeo παίζουν σε καλές τιμές γιατί είναι κακάσχημα και δεν πουλιούνται. Έχοντας ένα 300άρι τολμώ να πω ότι ήταν μια χαρά αξιόπιστο. βέβαια your mileage may vary.

 

πχ. για 200άρια του 2011

Aprilia Scarabeo 200 '11 - 900 EUR - Car.gr - 900€

 

και τα beverly επίσης λόγω υπερπροσφοράς (πουλάγαν σαν τρελά) έχουν λογικές τιμές.

 

Το βασικό, μάστορα εμπιστοσύνης έχεις;

 

 

 

Aυτο με τα παπια και αξιοπιστια το ακουω απο ολους.

Αλλα αυτο που με ανησυχει με τα σκουτερ,ειναι οτι πολλοι με λενε οτι τα συμ στα 60000κμ πεθαινουν,τα καλα σκουτερ στα 70000κμ κτλπ και δεν ξερω κυριολεκτικα.

scarabeo και τα piaggio ειναι οντως κακασχημα.Τα πιο μοντερνα που μου αρεσαν ειναι symphony και honda pcx αλλα δεν εχει πατο.

Το beverly τι ειχε παιχτει με την υπερπροσφορα γιατι περα απτη πλακα ειναι απτα πιο famous.

Τωρα οσο αφορα το μαστορα,παιζεται εδω.Ψαχνομαι για γνωμες ακομα.

 

πριν 7 ώρες, το μέλος devaggos έγραψε:

Πριν 6-7 χρόνια που το έψαχνα μου είχανε προτείνει Kymco (κορεάτικα) και Sym (επίσης κορεάτικα) γιατί 1ον ΔΕΝ ήταν κινέζικα ( :p  ) και 2ον γιατί έχουν πολύ φτηνά service. Αποφάσισα τότε να πάρω το Kymco Agility City 125  δεν έχω κάνει άπειρα χιλιόμετρα (13.000) αλλά μου έχει βγει καλή αγορά.
( + )  Στα θετικά του η επιτάχυνση του για μέσα στην πόλη είναι πολύ καλή 50-60χλμ/ω τα πιάνεις γρήγορα και βοηθάει αρκετά για γρήγορες μετακινήσεις στην πόλη.
( -  )  Στα αρνητικά του ότι στο δικάβαλο ζορίζεται ειδικά όταν ανεβαίνω μαζί με άλλον και είμαστε 160 κιλά μαζί φαίνεται αρκετά η διαφορά από το μονοκάβαλο. Με κοπέλα με λίγα κιλά (<50) δεν είναι τόσο αισθητή η διαφορά και είσαι κομπλέ. Το ακόμα χειρότερο σενάριο είναι δικάβαλο σε ανηφόρα που είπες ότι έχεις πολλές.

Συμβουλή:
Απόφυγε οπωσδήποτε τις μικρές ρόδες όπως είπες και εσύ, πήγαινε μόνο σε μεγάλες (>16) είναι τεράστια η διαφορά στην ασφάλεια και επίσης το Kymco που έχω εγώ έχει δισκόφρενα πράγμα σπάνιο στα φτηνά σκουτεράκια (και ειδικά στα παπιά που είναι σχεδόν δυσεύρετο). Τα δισκόφρενα είναι πολύ καλά και στο λέω από εγγύηση γιατί έχω κάνει φρενάρισμα που πίστευα ότι δεν θα προλάβαινα.

Αυτά από μένα, δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τα πράματα απλά για να σου μεταφέρω την εμπειρία μου από την αγορά μου.

Σημείωση: Σκοπευα να το πάρω καινούριο τότε αλλά στο μαγαζί μόλις είχε αφήσει ένα κύριος το δικό του με 1500χλμ γιατί δουλευε κάπου μακρυά ελληνικό και ήθελε κάτι καλύτερο για τις μεγάλες αποστάσεις (νομίζω πήρε 200άρι μετά) και το πήρα εγώ το δικό του από 1700 € καινουριο, στα 1200 €

Ωραια αποψη.Θενκς πολυ!!!

 

πριν 3 ώρες, το μέλος Thresh86 έγραψε:

Τα μοντέλα που σου πρότεινα έχουν κυκλοφορήσει αρκετά με ευεργετικές συνέπειες για την εύρεση ανταλλακτικών 

και των τιμών αυτών :hehe:

 

Τώρα το "ιταλική εταιρία είναι = ακριβά ανταλλακτικά " δεν μιλάμε και για καμιά Mv Agusta.

 

To 3-10 χρόνια ακούγεται τόσο σταθερό όσο η έξοδος της Ελλάδας στις αγορές απο χρονιά σε χρονιά εδώ και 4 χρόνια....

χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Aν θες ιταλο πας για Liberty air cooled,αν θες για ιαπωνα δαγκωτο SH .

Το λιμπερτι ειναι το μοναδικο ιταλικο μηχαναακι που αντεχει δεν σπαει δεν κανει π@π@τιτσες

ιταλικες μιας και τα ιταλικα ταχυδρομεια εχουν αυτο ;) (δουλεμενο δοκιμασμενο δηλ)

To SH ιαπωνας τελος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μήνες πήρα μτχ το PCX 125, δεν υπάρχει σε ποιότητα και κύλιση. Δεν είναι φθηνό, είναι όμως από τα πιο αξιόπιστα, τραβάει άνετα με δύο άτομα (ξεχνάς τις τελικές πάνω από 100κάτι σε κάθε περίπτωση). Στο λέω περισσότερο γιατί βλέπω για το SH, είναι παρόμοιες τιμές με το PCX. Σίγουρα το SH είναι πιο "παπί". 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιταω honda sh απο μαγαζια αλλα υποψιάζομαι ότι μπορει να εχουν κατεβασμενα km, να αποφυγω μαγαζια Και να ψαξω μονο απο ιδιώτες?
Γιατι απο ιδιωτη βρήκα ενα sym sympony sr 125, 20000km,2011 στα 900ε.
Τι λετε

Link to comment
Share on other sites

τι λετε για ενα yamaha cygnus x του '04 με 51000κμ, με αλλαγμενο πιστονι στα 900ε?

Το Cygnus ειναι παρα πολυ καλο μηχανακι .
Αλλα μικρές ροδες .
Για αλλαγμένο πιστόνι δεν το συζητώ , άνθρωπος που κατάφερε και κολλησει μηχανακι με αξιοπιστία γνησιου παλιου ιαπωνικού παπιου ,ειναι Ο καφτης .

Έχω περάσει απο ολα τα στρατόπεδα ,μηχανές ,παπιά ,σκουτερ ,και ξανα μανα .

Αν πάρεις παπι σήμερα τίποτα δε συναγωνίζεται τα yamaha ,και τα δυο που κυκλοφορούν ,εχει να βγει τέτοιο μηχανάκι απο τα γνήσια ιαπωνικά glx .

Σκουτερ ,ολα καλούτσικα ειναι ,σαν το sh κανένα .
Ακόμα και το super motard τσέπης που ειχα ,sport city 250 με διπλά δισκόφρενα και σουπαμουπες ,δεν αγγίζει το πόσο ισορροπημένα και αξιόπιστα ειναι τα honda.
Αν θες πιο φτηνοι ,sym hd2 ,με γνώση όμως οτι εχει ημερομηνία ληξης.
Δεν παθαίνει ΤΊΠΟΤΑ ,εκτος απο μια λεπτομερεια .
Βαράει μπιέλα πάνω απο τα 70000 χλμ.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.