Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

Παμε παλι..
Η RTX 8000 εχει 200-300 παραπανω cuda απο την 2080τι.. Δεν θα υπαρχει διαφορα αυτο σου λεω.
Αναφερομαι στο GPU rendering και μονο.

Νομιζω οτι ειμαι ξεκαθαρος σε αυτο που λεω. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GoMaR said:

Παμε παλι..
Η RTX 8000 εχει 200-300 παραπανω cuda απο την 2080τι.. Δεν θα υπαρχει διαφορα αυτο σου λεω.
Αναφερομαι στο GPU rendering και μονο.

Νομιζω οτι ειμαι ξεκαθαρος σε αυτο που λεω. 

Οκ. Μα συμφώνησα σε αυτό που είπες. Εγώ είπα ότι η καινούρια σειρά RTX Quadro θα είναι πιο γρήγορες σε εργασίες σε σχέση με την 2080ti που δεν χρησιμοποιεί τους κωδικούς της Quadro σε cam-cad-sim. Αυτό είπα. 

5 minutes ago, billpeppas said:

 

Εγω είμαι χαζός... εσύ είσαι ο πανέξυπνος που εφηύρες νέο είδος μαθηματικών... ξέρω, στο μυαλό σου η Quadro είναι +300% επιδόσεις bonus points επειδή είναι Quadro... :D

Το μόνο που θα πω είναι ότι από 2005 που σε παρακολουθώ στα φόρουμ όλοι σε κράζουν! 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, GoMaR said:

Παμε παλι..
Η RTX 8000 εχει 200-300 παραπανω cuda απο την 2080τι.. Δεν θα υπαρχει διαφορα αυτο σου λεω.
Αναφερομαι στο GPU rendering και μονο.

Νομιζω οτι ειμαι ξεκαθαρος σε αυτο που λεω. 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω, ισχύει ότι σε sli τα cuda διπλασιαζονται η είναι καλύτερα να έχεις μια με τα ίδια cuda 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορια benchmarks απο το προγραμμα που χρησιμοποιεις εχεις; 
Πως λεγεται το προγραμμα;

6 minutes ago, def said:

Αυτό που θέλω να ρωτήσω, ισχύει ότι σε sli τα cuda διπλασιαζονται η είναι καλύτερα να έχεις μια με τα ίδια cuda 


Δεν εχει εφαρμογη το SLI. Δεν συνδεεις τις καρτες μεταξυ τους.

Οπως βλεπεις ο χρονος με τις 2 καρτες ειναι ο μισος. 
 

Δες εδω ενα γραφημα για τον Redshift. Ισχυει για τους περισσοτερους render engines.
Redshift Benchmark GeForce GTX 1080 Ti Performance Scaling as Percentage

 

 

Επισης δεν εχει καμμια σημασια αν θα τρεχει χ16 η χ4 το pcie slot
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο που θελω να ρωτησω.

Λεει οτι τις founder edition θα τις δινει μονο η nvidia απο το site της.

Επειδη με ενδιαφερει το watercooling και δεν θελω να βαλω τις αηδιες της EK πανω και ολα τα αλλα μπλοκ βγαινουν για την founders, υπαρχει περιπτωση οι custom που θα βγαλουν ολοι οι αλλοι να εχει reference pcb? που μπορω να το βρω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Απορώ που υπάρχει τόσο ενδιαφέρον κ είναι τραγικό που βλέπω σε δίπλα φόρουμ να σκοτώνουν κάρτες χωρίς καν να ξέρουν τις επιδόσεις των καινούργιων.

 

Για μένα θα έπρεπε όπως την έφαγε η Ιντέλα -όσο την έφαγε- να τιμωρήσει ο μέσος καταναλωτής τη ray tracing κοροιδία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κοροιδία, είναι κάτι καινούριο. Για κάποιον που παίζει τα παιχνίδια με όλα τα settings στο ultra, προφανώς και είναι κάτι που θα το αξιοποιήσει.
Εγώ που τα βάζω όλα στο low για να πιάσω τα 100+ frames, προφανώς και δεν με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Με τα μεχρι τωρα δεδομενα νομιζω οτι η πρασινη παει να κανει την αρπαχτη για κανα 10μηνο μεχρι την επομενη γενια στα 7nm

 

Στην καλυτερη θα δουμε ενα 15 αντε 20% επανω απο Ti σε Ti(χωρις τα μπλιμπλικια ενεργοποιημενα)

 

Προσωπικα θα προτιμησω να αναβαθμισω cpu/mobo που κ παλι δεν ειμαι σιγουρος αν θα αξιζει

 

Αν τωρα διαψευστω κ δω τρελες διαφορες απο την Ti μου, ισως το ξανασκεφτω

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, winters said:

Δεν είναι κοροιδία, είναι κάτι καινούριο. Για κάποιον που παίζει τα παιχνίδια με όλα τα settings στο ultra, προφανώς και είναι κάτι που θα το αξιοποιήσει.
Εγώ που τα βάζω όλα στο low για να πιάσω τα 100+ frames, προφανώς και δεν με ενδιαφέρει.

 

κατά την ταπεινή μου γνώμη η σχέση τιμής απόδοσης είναι κοροιδία.

 

ελεύθερη αγορά έχουμε κ ο καθείς μπορεί να αγοράσει οτι επιθυμεί αλλά μια σωστότερη καταναλωτική αντιμετώπιση τέτοιων πρακτικών αφαίμαξης θα ήταν λογική πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

https://www.techpowerup.com/247006/amd-7nm-vega-by-december-not-a-die-shrink-of-vega-10

Η ανιψιά αφήνει τον θείο ν' αλωνίζει. Άντε να δούμε αυτό το navi, γιατί σε λίγο θα εγγράφει η πράσινη υποθήκη στο σπίτι σου για μία κάρτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος sosna έγραψε:

 

κατά την ταπεινή μου γνώμη η σχέση τιμής απόδοσης είναι κοροιδία.

 

ελεύθερη αγορά έχουμε κ ο καθείς μπορεί να αγοράσει οτι επιθυμεί αλλά μια σωστότερη καταναλωτική αντιμετώπιση τέτοιων πρακτικών αφαίμαξης θα ήταν λογική πιστεύω.

Η ιντελ την εφαγε γτ απαντησε η AMD αλλιως δεν θα ετρωγε τιποτα.

Εδω δεν υπαρχει κανενας να απαντησει και την τρωμε εμεις, απλο.

 

Εννοειτε πως αν δεν υπαρχει η κλασικη διαφορα που υπηρχε στις καρτες και μιλαμε για 20% απο ti σε ti θα μεινω με την 1080.

Ισως το σκεφτω και εγω για mobo cou ram ισως και τπτ.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος fatalara έγραψε:

Η ιντελ την εφαγε γτ απαντησε η AMD αλλιως δεν θα ετρωγε τιποτα.

Εδω δεν υπαρχει κανενας να απαντησει και την τρωμε εμεις, απλο.

 

Εννοειτε πως αν δεν υπαρχει η κλασικη διαφορα που υπηρχε στις καρτες και μιλαμε για 20% απο ti σε ti θα μεινω με την 1080.

Ισως το σκεφτω και εγω για mobo cou ram ισως και τπτ.

Και δεν τσιμπάς μια ti σε καλή τιμή; Αρκετοί θα σπεύσουν να πουλήσουν για να έχουν το rt privilege.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Και δεν τσιμπάς μια ti σε καλή τιμή; Αρκετοί θα σπεύσουν να πουλήσουν για να έχουν το rt privilege.

Της EVGA τα bundle τα γλυκοκοιτάζω πάντως... :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, tommybertsen said:

Της EVGA τα bundle τα γλυκοκοιτάζω πάντως... :p 

 

Εγω πάντως το τίμησα το bundle της ti με το 750άρι τροφοδοτικό. Και αν βγει και καλή η 2080 (χλωμό) κάνεις και ενα step up! ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος quickaras έγραψε:

 

Εγω πάντως το τίμησα το bundle της ti με το 750άρι τροφοδοτικό. Και αν βγει και καλή η 2080 (χλωμό) κάνεις και ενα step up! ?

Η 1080ti έχει με το 850g2 αν βλέπω καλά. Η 1070 έχει με το 750 και , παραδόξως , η 1080 με το 650 :p

 

Btw ,σε ότι και αν πάω, θα μείνει καιρό ... 

Link to comment
Share on other sites

@tommybertsen και η 1080Ti με το 750ρι G3 ειναι και ας δειχνει το 850ρι στην εικονα

Capture.PNG

 

Καλο bundle παντως....το ψηνω κ γω :hehe:

 

Σε οτι εχει να κανει με τις RTX η παντελής ελλειψη συγκριτικων στην παρουσιαση θα επρεπε να βαλει σε σκεψη ολους οσοι προκειται να προπαραγγειλουν...

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.