Jump to content


"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

On 12/7/2020 at 5:59 AM, DEADLAZARUS said:

Από fan curve τι έχεις κάνει; Βλέπω καλά; Auto@41%; 

Δώσε 20-25% by default (να δουλεύει το σύστημα ψύξης με το που ανοίγεις το pc) και βάλε max 60%@60 degrees Celsius.

Σε steps η λειτουργία των ανεμιστήρων.

Κάντο και πες μου τι θερμοκρασίες βλέπεις.

 

 

Μολις εκανα custom fan curve με 60%@60 up to 100%@100.

Ανεβαινει πιο αργα στα 80s αλλα πιανει τους 80-82 στο RDR2.

 

Δε ξερω γιατι δεν αλλαζει συμπεριφορα με οτι εχω δοκιμασει - ανοιχτο/κλειστο κουτι, με λιγες ή πολλες στροφες στα fans της καρτας/του κουτιου κλπ.

Την ψυκτρα την εβαλα εγω, γιατι ειχε το μπλοκ οταν την αγορασα κ εβαλα MX4 παστα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

 

Μολις εκανα custom fan curve με 60%@60 up to 100%@100.

Ανεβαινει πιο αργα στα 80s αλλα πιανει τους 80-82 στο RDR2.

 

Δε ξερω γιατι δεν αλλαζει συμπεριφορα με οτι εχω δοκιμασει - ανοιχτο/κλειστο κουτι, με λιγες ή πολλες στροφες στα fans της καρτας/του κουτιου κλπ.

Την ψυκτρα την εβαλα εγω, γιατι ειχε το μπλοκ οταν την αγορασα κ εβαλα MX4 παστα.

Ρε συ, βάλε τα fans στο 30-35% by default. Δηλαδή, με το που ανοίγεις το pc, να δουλεύουν οι ανεμιστήρες.

60%@60 βαθμούς είναι το μέγιστο, άντε, βάλε ως τελευταίο step 70%@70 βαθμούς (για το γμτ της υπόθεσης).

Αν δεν πιάσει ούτε αυτό, δύο πράγματα μού έρχονται στο μυαλό:

1) κατέβασε συχνότητα και v (π.χ. 1850@x mv) ή/και

2) έσφιξες βίδες; Μήπως δεν κάνει καλή επαφή κάπου; Πάστα θεωρώ ότι έχεις βάλει όσο πρέπει και η εφαρμογή είναι οκ.

Ρωτάω διότι, ναι, οι fe έχουν χειρότερο σύστημα ψύξης σε σύγκριση με τις custom, αλλά 80-82 με αγγλικό καιρό; No way.

 

image.png.d9e6f027fb3f7eda5a15b2311ee02714.png

Το δικό μου custom fan curve.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

SS1.thumb.jpg.c2136dcf34c243484b5ae456bb0945eb.jpg

 

Παστα εβαλα αρκετη, εννοωντας πως σιγουρα καλυψα το die.

Και τις βιδες τις εσφιξα μεχρι το τελος, κανονικα. Δε νομιζω να μπορεις να κανεις κατι διαφορετικα.

Το μονο που μενει ειναι τα thermal pads στις μνημες κ στα power delivery caps. Αλλα δε νομιζω να εχω κανει πατατιά, γιατι ειχα ανοιξει το σχεδιο που δειχνει τα σημεια που θελει 0,5 και 1mm απο αυτα.

Οσον αφορα τον αγγλικο καιρο, αυτο δεν υφισταται αυτη τη περιοδο καθως εχουμε ~8-10 βαθμους εξω και ~22-23 εντος.

Πριν μια δυο βδομαδες ειχαμε 3 με 5 μεγιστο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

SS1.thumb.jpg.c2136dcf34c243484b5ae456bb0945eb.jpg

 

Παστα εβαλα αρκετη, εννοωντας πως σιγουρα καλυψα το die.

Και τις βιδες τις εσφιξα μεχρι το τελος, κανονικα. Δε νομιζω να μπορεις να κανεις κατι διαφορετικα.

Το μονο που μενει ειναι τα thermal pads στις μνημες κ στα power delivery caps. Αλλα δε νομιζω να εχω κανει πατατιά, γιατι ειχα ανοιξει το σχεδιο που δειχνει τα σημεια που θελει 0,5 και 1mm απο αυτα.

Οσον αφορα τον αγγλικο καιρο, αυτο δεν υφισταται αυτη τη περιοδο καθως εχουμε ~8-10 βαθμους εξω και ~22-23 εντος.

Πριν μια δυο βδομαδες ειχαμε 3 με 5 μεγιστο.

Βάλε κι ένα step μεταξύ 30-50 (όχι ότι θα κάνει διαφορά, αλλά μπας και) και δες τα pads (για το τυπικό).

Περίεργα πράγματα πάντως. Η κάρτα ήταν σε καλή κατάσταση/η χρήση της ήταν η τυπική ή την είχε ξεσκίσει ο αρχικός της κάτοχος;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει διαφορα. Με τοσο aggresive προφιλ κ η καρτα πιανει 80αρια. Βεβαια τα ρολογια δεν τα εχω πειραξει - περιορισει.

ΔΛδ τρεχει με 1800+Mhz στο RDR2 και 1850-1900 στο AC Origins.

 

Με 90% power limit δεν ανεβαινει στα 80s (75-79) αλλα τα ρολογια ειναι μεταξυ 1700-1800.

 

Σκεφτομαι να κανω ταρζανια, να αγορασω νερα για το CPU κ να βαλω το μπλοκ.

Τωρα μπορει να ειναι οκ, αλλα το καλοκαιρι (με δεδομενο οτι θα τη κρατησω μεχρι τοτε) δε νομιζω να τρεχει στους ιδιους βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Nvidia-feature.jpg
WWW.DSOGAMING.COM

Overclocking.com has just confirmed with their own sources/AIBs that Nvidia is reviving the Turing-based GeForce RTX 2060 GPU series for the DIY and OEM market.

 

House Destruction GIF by South Park - Find & Share on GIPHY

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 27/6/2022 at 9:34 ΜΜ, το μέλος GFFermari έγραψε:
SRdLiVijbf0m3WJE.jpg
WWW.TECHPOWERUP.COM

The NVIDIA GeForce GTX 1630 is set to be officially unveiled tomorrow as a successor to the GTX 1050 Ti with Colorful already...

 

Disappointed Muhammad Sarim Akhtar | Know Your Meme

Κάρτα σκουπίδι.....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

https://www.guru3d.com/news-story/nvidia-ends-production-of-geforce-rtx-2060-and-rtx-2060-super.html

 

Παράθεση

As of this writing, NVIDIA will no longer manufacture its GeForce RTX 2060 and GeForce RTX 2060 SUPER graphics processing units (GPUs). The Chinese website My Drivers has reported that NVIDIA is discontinuing chip shipments to partners, meaning the product will be pulled from shelves within a few short months. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
5 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
WWW.IGORSLAB.DE

The NVIDIA GeForce GTX 16 series is the last vestige of the pre-RTX era, when all GPUs were marketed...

 

Ε, ναι. Τώρα που θα παρουσιάσει την 3050 που θα είναι σούπερ-ντούπερ ουαου ..και χειρότερη από την 3050! Να μην έχει εσωτερικό ανταγωνισμό!

Θες φθηνή nvidia κύριε; Πάρε την 1030 (κοντά στα 100€!) που έχουμε ακόμα από τις GTX10xx και ξεχάσαμε να αντικαταστήσουμε. Θες κάτι καλύτερο; Πάρε την νέα RTX 3050 που επειδή είναι "RTX" (μιλάμε το raytracing θα το πάει "αέρα") θα την "φουσκώνουν" πάνω από τα 200€! Ε, άμα δούμε "μεγάλη τρύπα" ανάμεσά τους πετάμε και μια RTX 3030 (σαν τις GTX 1650, GTX 1630) και καθαρίσαμε!

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.