Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

το 750 έχει σίγουρα που έχει ενα 150άρι, οπότε βγαίνει η ti στα 600. Μια χαρά τιμή, ούτε στα μεταχειρισμένα τόσο...

 

στο μεταξύ στο τροφοδοτικό δίνει 12 χρόνια εγγύηση ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Capture.PNG

 

trolololol προχτές έδειχνε το 850 G2 :hehe: 

πριν 3 λεπτά, το μέλος quickaras έγραψε:

το 750 έχει σίγουρα που έχει ενα 150άρι, οπότε βγαίνει η ti στα 600. Μια χαρά τιμή, ούτε στα μεταχειρισμένα τόσο...

 

στο μεταξύ στο τροφοδοτικό δίνει 12 χρόνια εγγύηση ?

Δεν ξέρω καν αν θα κρατήσω το 750G3 (αν πάω στο bundle) ή το seasonic :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος tommybertsen έγραψε:

trolololol προχτές έδειχνε το 850 G2 :hehe: 

Δεν ξέρω καν αν θα κρατήσω το 750G3 (αν πάω στο bundle) ή το seasonic :hehe: 

εσύ μην το καθυστερείς, θα χάσεις το εγγλέζικο με το g3 :bleh:

 

Spoiler

206269_01_springfield_armory_greece_sar_

 

?:hehe:

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος idonthave έγραψε:

εσύ μην το καθυστερείς, θα χάσεις το εγγλέζικο με το g3 :bleh:

 

  Hide contents

206269_01_springfield_armory_greece_sar_

 

?:hehe:

 

Houston we got a problem :p MONEY λέγεται :hehe: 

Spoiler

Σε 5 μέρες έχω γενέθλια όμως :p 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος quickaras έγραψε:

Επίσης μόλις έσκασε αυτό, δεν ξέρω αν ειναι real...

https://hexus.net/tech/news/graphics/121388-nvidia-geforce-rtx-2080-50-per-cent-faster-gtx-1080/

 

 

image.thumb.png.ff3b3f0c77658716c4503c3737fdaef6.png

 

έχουν κάνει μεγέθυνση τις μπάρες (κλασικά για να λες οοοοοοο) :p

 

και πρέπει να είναι η π@π@τζ@ το rtl rts (όπως το λένε τέσπα) κλπ κλπ 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, quickaras said:

Επίσης μόλις έσκασε αυτό, δεν ξέρω αν ειναι real...

https://hexus.net/tech/news/graphics/121388-nvidia-geforce-rtx-2080-50-per-cent-faster-gtx-1080/

 

 

image.thumb.png.ff3b3f0c77658716c4503c3737fdaef6.png

 

Δηλαδή με το DRS πιάνει +20+% FPS τελική

Αυτό είναι προτοσελιδο

 

Το έβαλε και το guru3d

https://www.guru3d.com/news-story/nvidia-releases-performance-metrics-and-some-info-on-dlss.html

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Λίγα τα preorders και αρχίσαν το extra promo.....

PS. Για να μην παρεξηγούμαστε, απλές (σχεδόν αυθαίρετες) εκτιμήσεις κάνουμε. Μακάρι να βγουν οι κάρτες και να είναι 300% πάνω σε επιδόσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, def said:

Οκ. Μα συμφώνησα σε αυτό που είπες. Εγώ είπα ότι η καινούρια σειρά RTX Quadro θα είναι πιο γρήγορες σε εργασίες σε σχέση με την 2080ti που δεν χρησιμοποιεί τους κωδικούς της Quadro σε cam-cad-sim. Αυτό είπα. 

Το μόνο που θα πω είναι ότι από 2005 που σε παρακολουθώ στα φόρουμ όλοι σε κράζουν! 

 

Αν εμένα με κράζουν όπως λες, εσένα σε λυπούνται για το IQ που δείχνεις να φέρεις...

 

Στο μόνο που μπορεί να υπερέχει η Quadro είναι σε εφαρμογές που θέλουν τρελλή ποσότητα μνήμης ( ελάχιστες, και σίγουρα δεν έχεις το IQ να αξιοποιήσεις μια από δαύτες ) είτε ΑΝ έχει περισσότερα Tensor cores, τότε θα υπερέχει και σε εφαρμογές ( games δύσκολο να τα χρησιμοποιήσουν ) που χρησιμοποιούν κατά κόρον τα Tensor cores.

 

Αυτά... κάνε/πες ότι σε φωτίσει ο Θεός και σε ότι άλλο μπορεί να πιστεύεις.

 

Δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω μαζί σου.
Τις καληνύχτες μου.

 

υ.γ, συγγνώμη φίλοι mods αλλά προκάλεσε για ακόμη μια φορά με χαρακτηρισμούς, και επειδή από τεχνικά δεν σκαμπάζει ούτε πόσο γρήγορα τρέχει ένα game μια GTX 2080 Ti δίχως ρεύμα, δεν κρατήθηκα.

 

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, billpeppas said:

 

Αν εμένα με κράζουν όπως λες, εσένα σε λυπούνται για το IQ που δείχνεις να φέρεις...

 

Στο μόνο που μπορεί να υπερέχει η Quadro είναι σε εφαρμογές που θέλουν τρελλή ποσότητα μνήμης ( ελάχιστες, και σίγουρα δεν έχεις το IQ να αξιοποιήσεις μια από δαύτες ) είτε ΑΝ έχει περισσότερα Tensor cores, τότε θα υπερέχει και σε εφαρμογές ( games δύσκολο να τα χρησιμοποιήσουν ) που χρησιμοποιούν κατά κόρον τα Tensor cores.

 

Αυτά... κάνε/πες ότι σε φωτίσει ο Θεός και σε ότι άλλο μπορεί να πιστεύεις.

 

Δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω μαζί σου.
Τις καληνύχτες μου.

 

υ.γ, συγγνώμη φίλοι mods αλλά προκάλεσε για ακόμη μια φορά με χαρακτηρισμούς, και επειδή από τεχνικά δεν σκαμπάζει ούτε πόσο γρήγορα τρέχει ένα game μια GTX 2080 Ti δίχως ρεύμα, δεν κρατήθηκα.

 

Αυτά μπορείς να μου τα πεις και από κοντά.... Όχι τίποτε άλλο επειδή έχω χαμηλό  ΙQ... Και βλέπω ότι εσύ θα μου τα εξηγήσεις καλύτερα. Τι λες? 

Έγινε επεξεργασία από def
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Exclusive: NVIDIA GeForce RTX 2080 (Ti) Editors’ Day leaks

Where are the samples, when will you read reviews

So you are all asking, why there are no performance leaks. The reason is simple: the very few who already have the cards simply can’t test them — there are no drivers. The worst part is that samples won’t ship to the rest of the reviewers until early September (!). Don’t expect performance leaks by that date, even if there are any, they may not represent the full potential of new cards.

NVIDIA has set the date for the full reviews to September 14th. :slap:

 

TU102 block diagram

A picture taken by our spies confirms the full specs of TU102 GPU. The full silicon is said to be equipped with 4608 CUDA cores, so Quadro RTX 6000 and 8000 are both using all available cores. The RTX 2080 Ti is therefore not using the full chip.

The specs we are leaking today, also reveal that Turing TU102 has 576 Tensor cores, 72 RT cores, 32 Geometry Units and 288 TMUs. The chip also features 96 Raster Units.

NVIDIA-TU102-GPU-Block-Diagram-1000x548.jpg

 

The Scanner: NVIDIA enters overclocking

You might have seen screenshots from EVGA Precision X1 announcement. What you don’t know is that this tool is actually using something called NVIDIA Scanner (may not be the final name), a new feature for Turing. This utility will adjust the voltage and clocks for you. Think of Pascal voltage curve adjustment but automatic. The general idea is to make overclocking dead simple.

Rumor has it, this tool will be implemented into NVIDIA software (Experience?). At Editors’ day, NVIDIA showcased this technology in action by using EVGA Precision X1.

NVIDIA-Scanner-768x546.jpg  NVIDIA-Turing-vs-Pascal-Shader-Performance-1000x512.jpg

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι Quadro υπερέχουν σε FP64 και FP16. To FP32 είναι ίδιο (αν είναι ίδιος και ο αριθμός cuda cores οπως και η συχνότητα λειτουργίας). Τώρα από κει και πέρα κάποιες CAD/CAM/CFD/FEA/pro εφαρμογές τρέχουν καλύτερα σε quadro λόγω βελτιστοποιήσεων στους drivers.  Επίσης η διαφορά απόδοσης Quadro RTX 8000 με 2080ti θα είναι σχεδόν όση η διαφορά 1080ti vs Titan Xp. Τα 300 cuda cores διαφορά δεν πρόκειται να προσφέρουν σημαντικά διαφορετικές επιδόσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.