Jump to content



Πρόβλημα με HD 530


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους....................

Εχω ενα θεμα με την ενσωματωμενη καρτα γραφικων

Μωλις βαλω στις μνημες XMP και πανε στα 3200 η καρτα γραφικων κανει τα δικα της

Αναβοσβηνει την οθονη οταν ειναι στο desktop κολλαει στα παιχνιδια..............................

Οταν οι μνημες ειναι στα 2133 ολα μια χαρα,κανενα προβλημα..........................

Εχω κανει bios update και drivers update αλλα τιποτα..............................

Ενα παλικαρι εδω μεσα σε ενα θεμα μου ειπε οτι εκεινος δεν εχει τετοια θεματα με την καρτα.........................

Μηπως επεσα σε χαλασμενο cpu οποτε και καρτα????????????????????

Τι να κανω????????????????????

Ευχαριστω πολυ

Έγινε επεξεργασία από rastafari
caps removed from topic title
Link to comment
Share on other sites

Μήπως απλά η μητρική σου και οι μνήμες σου δεν είναι απολύτως συμβατές μεταξύ τους; Με ξεχωριστή κάρτα γραφικών οι μνήμες παίζουν απροβλημάτιστα στα 3200? Κάποιο memtest ίσως να δείξει πιθανό πρόβλημα των μνημών σε αυτή την συχνότητα πάνω στην μητρική που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

η μητρικη τρεχει μνημες μεχρι τα 3866 και ειναι απολυτα συμβατες γιατι τις εχει και στο site της μητρικης

παλια που ειχα ξεχωρη καρτα γραφικων επαιζαν κανονικα και μαλιστα ειχα κανει και oc χωρις προβληματα.................

??????????????????????????????????

ευχαριστω για την απαντηση.............................

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση BIOS έχει η μητρική? Έχεις το τελευταίο που βγήκε στις 30 Αυγούστου?

 

Τώρα είδα ότι το έκανες το update. Σε βλέπω να περιμένεις το επόμενο update.

 

Έπαιξες με drivers καθόλου? Τελευταίους και προηγούμενους?

 

Edit: Ρίξε μια ματιά στο google ψάχνοντας πχ. gigabyte z170 gaming 7 problem with gpu 530 and ram 3200" ή κάτι παρόμοιο. Είδα και άλλους με παρόμοια προβλήματα και όταν πρωτοβγήκε η μητρική και έπειτα.  Επίσης τα 2 τελαυταία update BIOS είναι για ram compatibility. Μάλλον θέμα μητρικής το κόβω. Κάνε και μια επικοινωνία με την gigabyte.  

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Όταν βάλεις xmp

  • δες την τάση λειτουργίας αν είναι 1,2V ή 1,35V.
  • δοκίμασε να "χαλαρώσεις" τα timings (για αρχή αύξησε το cl κατά 1 αν δεν δουλέψει τα υπόλοιπα κατά 2)

για παράδειγμα με το xmp έχεις τα παρακάτω 16-18-18-38-2N και τα αλλάζεις manual όπως παρακάτω

για αρχή δοκίμασε α) 17-18-18-38-2N, αν δεν τότε β) δοκιμάζεις 16-20-20-40-2N.

 

 Αν δεν δουλέψει δοκιμάζεις manual στα 3000mhz με τα timings που έχεις στα 3200.

Βάλε ποιο set μνήμες έχεις ακριβώς για να έχουμε παραπάνω πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το καρά-off topic

 

Πριν κάτι αιώνες έγραφα αυτό

 

 

On 10/12/2003 at 6:39 PM, yanni said:

Αν βάλεις ανάποδα το καλώδιο του led αν δεν κάνω λάθος δεν ανάβει.

Θα συμφωνήσω ότι η τάση που δείχνει το cpuz είναι του chipset.

Τώρα θα συμφωνήσω επίσης ότι μπορεί να είναι οι μνήμες το πρόβλημα μιας και σε εμένα οι Hynix σε DC δεν δουλεύουν στα default τους 166ΜΗz απροβλημάτιστα αλλά μέχρι τα 160MHz. Μόνο SC πάνε μέχρι 166MHz. Οπότε μπορεί να έχει κάνει κάποια πατάτα η Epox γενικά ( έχω την απλή 8RDA ).

Να πω επίσης ότι ένα αρνητικό της Epox σε μένα είναι επίσης η αστάθεια στο Vcore από 1.74-1.81 με μέσω όρο τα 1.77. Οπότε μπορεί σε κάποιο σημείο όταν τρέχεις το SuperPi το Vcore να πέφτει π.χ. στα 1.78 με αποτέλεσμα το λάθος. Με την ASUS, που δυστυχώς ήταν προβληματική τελικά, το Vcore ήταν βράχος. ’ρα δεν είναι θέμα τροφοδοτικού.

 

Την εν λόγω μητρική της είχα πουλήσει και αυτός που την είχε αγοράσει είχε σπάσει τα κοντέρ με FSB πάνω από 240MHz.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι, ότι πάντα μπορεί να συμβαίνει κάποια χαζομάρα παρόλο που το hardware και τα settings θα είναι εντός των προδιαγραφών και θέματα με μνήμες είναι μεγάλη σπαζοκεφαλιά.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα που είχα και γω στο σεταπ της υπογραφής πριν την gpu, ήταν ότι κάποιες φορές που άνοιγα το pc δεν μου έβγαζε σήμα στην οθόνη. Έκανα ένα shut down από το κουμπί και μετά τον ξαναάνοιγα και όλα δούλευαν κομπλέ. Όσο κ αν ψάχτηκα με drivers, Bios, "google" κλπ, άκρη δεν έβγαλα.

Και γω σε xmp profile ήμουν και είμαι αλλά δεν ξέρω το κατα πόσο έφταιγε αυτό.

 

ΥΓ Την gpu την έχω 1βδομάδα+....

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε το xmp και βαλε τις μνήμες να παιξουν manual βαση specs του κατασκευαστη πιθανον να δουλεψει  σωστα.

Δοκιμασε και με στοκ τον cpu εαν τον ειχες oc.

Αν τα κανεις τα παραπανω και εχεις ακομα θεμα πιθανον να θελει σωστο bios update.

Πολλές φορες οι κατασκευαστες mobos δηλώνουν συμβατότητα με τις χ, ψ, ω μνημες αλλα στην πραξη δεν. ..μεχρι να βγει το σωστο bios

Link to comment
Share on other sites

οι μνημες ειναι αυτες

http://www.gskill.com/en/product/f4-3200c16d-8gvk

και εχω 2 σετακια..................

το ρευμα με ΧΜP ειναι κανονικο στα 1,35

θα κανω δοκιμη και θα ενημερωσω

σας ευχαριστω πολυ παντος

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και με μόνο μία μνήμη πάνω. Δεν ξέρω τι παίζει στους Intel, αλλά στους AMD το single channel ήταν πάντα πιο εύκολο από το dual channel. Απλά για να δεις αν με μία μνήμη στα 3200 η ενσωματωμένη κάνει τα ίδια νερά.

Link to comment
Share on other sites

το XMP παιζει μεχρι τα 2500

απο εκει και πανω εχει θεμα......................

το memory channel  interleaving και το rank interleav τι ειναι????????

καλη ιδεα για το ενα chipaki μνημης.......................

χμμμμμμ μαμω την D15 μαμω

αντε να βγαλω τις μνημες...............:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

το ρολοι της καρτας στα 1150 δεν πρεπει να μαξαρει??????????????????

εμενα στα 1100 ειναι

εμενα κατι μου λεει οτι εχει θεμα η igpu.............................

πως μπορω να τεσταρω την καρτα??????????????

με τα γνωστα bench??????????????

κοιτα που θα παω για rma

$#@#$@$##$@@%#^%@%@#@#%^$#@%@%^@%^%^@#%

Link to comment
Share on other sites

εβαλα cl18 στις μνημες στα 3200 και καπως εχει βελτιωθει αλλα δεν ειναι 100% οπως πρεπει................

κανει που και που κανα αναβοσβησμα της οθονης και συνηθως το ρολοι ειναι στα 1100 και οχι στα 1150

παει και στα 1150 αλλα πολυ λιγο και μετα ξανα 1100.............................

θα δοκιμασω και πιο μεγαλο cl αλλα δεν παυω να πιστευω οτι κατι εχει η igpu μου.......................

αν μπορει καποιος να δει το ρολοι του που μαξαρει θα με βοηθουσε αρκετα......................

 

Link to comment
Share on other sites

Τι ρυθμίσεις έχεις κάνει στην μητρική δεν μπορούμε να ξέρουμε, κάνε επαναφορά στις αρχικές ρυθμίσεις και δοκίμασε να δεις πως λειτουργεί

ρυθμίζοντας τις μνήμες μόνο.

 

πριν 54 λεπτά, το μέλος alexcrx έγραψε:

εβαλα cl18 στις μνημες στα 3200 και καπως εχει βελτιωθει αλλα δεν ειναι 100% οπως πρεπει................

Περισσότερο είναι θέμα μεταξύ μητρικής και μνήμες παρά igpu, αν εξακολουθείς και έχεις θέμα, τις δοκιμάζεις σε άλλο σύστημα φίλου σου ή πας

στο κατάστημα που πήρες τις μνήμες και τις δοκιμάζουν κι αν μπορείς να είσαι μπροστά στον έλεγχο κι εσύ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση πως εβγαλα ακρη

δεν ειμαι σιγουρος 100% ακομα

το θεμα δεν μπορει να ειναι η μητρικη εφοσον πριν επαιζε κανονικα με ξεχωρη gpu

ολα αρχισαν απο τοτε που εβαλα την igpu σε λειτουργια...........

λοιπον αυτο που ειδα ειναι οτι εχει ενα ρευμα με ονομα cpu vaxg

αυτο διαβασα οτι ειναι για τις igpu

το ρευμα που εδινε στο auto ηταν 0 , κατι (0.125 νομιζω)

λεω για να δω

μωλις το εβαλα 1,15 ολα καλα

και XMP και χωρις να κανει τα κουλα του......................................

θα τεσταρω αποψε για να δω οτι ειναι σταθερο και λογικα αυτο ηταν......ελπιζω..........ευχομαι.............

τωρα μονο να δει καποιος τα ρολογια της καρτας να μου πει ποσο του πηγαινει η αν εχει το θεμα που λεω εγω

εμενα συνηθως ειναι στα 1100 και οχι στα 1150

ευχαριστω πολυ ολους

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.