Jump to content



εβαλα υδροψυξη κ δεν ανοιγει το pc


cissemania

Recommended Posts

Παιδες καλημερα

 

Ειπα κ εγω να ασχοληθω με το νερακι εβαλα ολα τα πραγματα πανω (ειναι custom) κ δεν μου (ανοιγει) το pc μαυρη οθονη ουτε bios δεν βλεπω παταω το κουμπακι ανοιγει το pc περνουν μπροστα οι ανεμιστηρες  η υδροψυξη η gpu κ δεν μου αναβουν τα λαμπακια μπροστα του δισκου ενω το λαμπακι του dvd αναβει μια χαρα

 

Ξερει κανεις να μου πει κατι ?????

 

Βαζω κ μια φωτο γιατι δεν ξερω αν την εβαλα με την σωστη σειρα:unsure:

 

Ευχαριστω 

 

 

20161019_155337.jpg

Έγινε επεξεργασία από cissemania
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση με την υδρόψυξη, κάτι άλλο δεν έχεις βάλει σωστά. Αν δεν πάταγε σωστά η υδρόψυξη, θα άνοιγε, θα ζεσταινόταν και μετά θα έκλεινε.

Εκτός βέβαια, αν στο σφίξιμο του έσκισες τη μανούλα, κι έχεις προκαλέσει ζημιά στον επεξεργαστή ή στο socket.

Βγάλε εντελώς το block από τον επεξεργαστή και δοκίμασε πάλι. Μη φοβάσαι, μόλις ζεσταθεί, θα κλείσει μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

buzzer εχεις; 

Βγάλε όλα τα καλώδια και ξαναβάλε τα να σιγουρευτείς ότι έχεις καλές επαφές

Βγάλε και βάλε και τις μνήμες επίσης.

 

Γιατί έχεις βάλει 2 reservoir? Τωρα ειδα τη φωτο στο αρχικό ποστ

 

 

edit: Ποιο είναι το τροφοδοτικό και βλέπω και δίνεις από Molex στη κάρτα γραφικών;

Link to comment
Share on other sites

το ρεζερβουαρ το ειχα κ το εβαλα δεν το εκανα για συγκεκριμενο λογο τωρα αν ειναι κουταμαρα το βγαζω κ μενω με ενα.

 

της μνημες της εβγαλα αλλα δεν. οταν της εβγαλα τελειως απο επανω κ το αναψα δεν ακουσα ηχω οτι κ καλα λειπουν η μνημες.

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν εχεις buzzer για να βγάλουμε άκρη πιο εύκολα

Αρχισε να βγάζεις και να βάζεις 

Αν όλα βγουν και ξαναμπουν και δεν έχεις αποτέλεσμα, βγάλε με προσοχή το cpu block (μην πάρεις και τον επεξεργαστή μαζί) και δες τα Pins αν ειναι οκ.

 

Για το τροφοδοτικό δεν μου είπες

 

Link to comment
Share on other sites

το τροφοτικο δεν θυμαμε μαρκα κ molex εβαλα γιατι δεν μου βγαζει δευτερο 8πινο καλοδιο. επιδει δεν εχω το pc μπροστα μου νομιζω βγαζει αλλο ενα 8πινο καλοδιο κ το εχω βαλει στην mb

Link to comment
Share on other sites

Μηπως βραχυκυκλωνει κατι πισω απο το σοκετ ? Μπλοκ με μητρικη πχ

Εγω παλιότερα λογο απροσεξιας καθως εβγαζα το μπλοκ καπου γρατζουνησα τη μητρικη και χαλασε

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες αν δεν εχεις το pc μπροστά σου πως χαλάρωσες το cpu block Βρε; :p 

 

Μήπως το backplate του cpu block ακουμπάει από πίσω ή έχεις κάποια επαφή τεσπα στο motherboard tray Και έχεις βραχυκύκλωμα;

 

 

edit: busted lol 

Link to comment
Share on other sites

το εκανα απο χθες το βραδυ το χαλαρωμα που ημουν σπιτι

Αναβει αλλα δεν μου δειχνει τιποτα στην οθονη κ δεν αναβουν τα λαμπακια μπροστα για τον δισκο

Απο χθες εχω δοκιμαση τα εξης της μνημες εχω βγαλει τα παντα απο πανω δισκους dvd εχω βγαλει την καρτα κ την εβαλα παλι κ τιποτα.

 

Έγινε επεξεργασία από cissemania
Link to comment
Share on other sites

Η μητρική σου έχει vga ενσωματωμένη ? Αν ναι βγάλε την κάρτα σου , βγάλε την μπαταρία για το bios και το καλώδιο τροφοδοσίας , πάτα το πλήκτρο εκκίνησης μερικές φορές να ξεφορτίσουν οι πυκνωτές και μετά βάλε πάλι την μπαταρία και καλώδιο από την μητρική στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Αν διακρίνω καλά η μητρική πρέπει να είναι η ASRock 990FX Extreme3. Οποτε δε παιζει το σενάριο.

 

Για τη μπαταρία δεν εχει να χάσει κάτι ας την βγάλει βάλει ξανα. 

Το ότι δεν ανάβει το λαμπάκι του δίσκου μπορεί να είναι επειδή έχεις συνδέσει ανάποδα το HDD LED στις συνδέσεις κάτω δεξιά στη μητρική.

Αν έχεις κάποιο buzzer πάντως βάλε το επάνω μπας και βγει άκρη

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.