Jump to content



AMD R9 290, αναβάθμιση σε τι;


Recommended Posts

Έχω μια R9 290 εδώ και δυόμιση περίπου χρόνια, δεν έχω κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα μαζί της αλλά εκεί μετά τα Χριστούγεννα κοιτάω για αλλαγή. Από AMD δεν έχω δει κάτι της προκοπής αυτόν τον καιρό. Από nVidia, η 1080 είναι τραγικά ακριβή ενώ η 1070 παίζει να την βρεις κανά 300εύρω, και πάλι πολλά (200κάτι είχα δώσει για την R9). Μήπως δεν έχει νόημα η αλλαγή αυτόν τον καιρό και να περιμένω για κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει νοημα η αλλαγη νομιζω απο μια R9 290. Εξαρταται την χρηση παντα φυσικα.

 

1070 ειναι αρκετα ανωτερη. Νομιζω πως και οι 1060 6GB / RX 480 8GB  ειναι αρκετα πιο πανω.

Αλλα μου φαινονται γενικοτερα overpriced.

 

Υπαρχει ας πουμε και αυτη απο τις "φτηνες" 1070. Μετα βλεπω και αυτη και υστερα αυτη. Που θα βρεις 300€ (ακομη και μεταχειρη) gtx1070 ? ? ?

Αν θες σονυ και ντε να αλλαξεις, μπορεις να βρεις μεταχειρες ~400 τις 980ti , αλλα και παλι , με αυτες τις τιμες, και την 980ti 1.5 χρονο στο κουρμπετι, καταληγουμε οτι η περιοδος ειναι παραξενη και ισως...ακαταλληλη για αλλαγες! (ποσο μαλλον αν καλυπτεσαι απολυτα απο την 290).

Αν μαλιστα σκεφτουμε οτι φημολογουνται και κατι Refresh των Pascal απο πλευρας Nvidia, τοτε, που θα ερθουν και οι νεοτερες high-end της AMD (αντε να δουμε τι ψαρια θα πιανει το VEGA), ισως ειναι καλο να περιμενεις, γιατι πολυ πιθανο να πεσουν οι τιμες απο τις υπαρχουσες pascal και να ειναι μια πιο συμφερουσα λυση! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος DJD έγραψε:

Έχω μια R9 290 εδώ και δυόμιση περίπου χρόνια, δεν έχω κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα μαζί της αλλά εκεί μετά τα Χριστούγεννα κοιτάω για αλλαγή. Από AMD δεν έχω δει κάτι της προκοπής αυτόν τον καιρό. Από nVidia, η 1080 είναι τραγικά ακριβή ενώ η 1070 παίζει να την βρεις κανά 300εύρω, και πάλι πολλά (200κάτι είχα δώσει για την R9). Μήπως δεν έχει νόημα η αλλαγή αυτόν τον καιρό και να περιμένω για κάτι άλλο;

Aν σε καλυπτει σε αυτα που παιζεις η 290 μενεις ως εχει δεν εχει νοημα να αλλαξεις.

Αν θες να αναβαθμισεις τσιμπας μια 1070, η οποια ειναι πολυ ανωτερη  αλλα δεν παιζει με την καμια να την βρεις 300 ευρω.

Η 1070 εν συγκριση με την 290 σου, εχει σχεδον double performance, εχει διπλασια vram και καει τα μισα.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες, δεν καίγομαι να την αλλάξω, οπότε αναμένουμε. Έτσι κι αλλιώς μέχρι γενάρη ο χρόνος για παιχνίδια είναι ελάχιστος. 380 ευρώ είναι η φθηνότερη 1070 που βρίσκω.

 

Link to comment
Share on other sites

Με budget όχι πολύ πάνω από τα 200-250€, αναγκαστικά πας για αναβάθμιση σε έναν χρόνο από τώρα. Μέχρι τότε είτε θα έχεις μικρά κέρδη(480/1060), είτε θα πρέπει να πας αρκετά πάνω από τα 300(1070/Fury). Αν εξαιρέσουμε την 1080, στις άλλες κατηγορίες τιμών έχουμε περισσότερο νέα features, περισσότερη μνήμη και χαμηλότερη κατανάλωση, παρά επιπλέον επιδόσεις. Από επιδόσεις νομίζω είμαστε μία από τα ίδια, τουλάχιστον μέχρι να αρχίσουν να ξεχωρίζουν - ως συνήθως - οι νέες κάρτες στα μελλοντικά games.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, 9000+rpm said:

Aν σε καλυπτει σε αυτα που παιζεις η 290 μενεις ως εχει δεν εχει νοημα να αλλαξεις.

Αν θες να αναβαθμισεις τσιμπας μια 1070, η οποια ειναι πολυ ανωτερη  αλλα δεν παιζει με την καμια να την βρεις 300 ευρω.

Η 1070 εν συγκριση με την 290 σου, εχει σχεδον double performance, εχει διπλασια vram και καει τα μισα.

 

Σε ολα συμφωνω εκτος απο το double performance, μαλλον +50% ειναι περιπου και αυτο υπο προυποθεσεις (χωρις vulkan).

Γενικα απο 290 δεν αξιζει να αναβαθμισει κανεις σε κατι λιγοτερο απο 1070 εκτος αν θελει να το κανει μονο για καταναλωση/θορυβο/θερμοτητα

RX480/1060 θα εισαι στα ιδια περιπου...

 

Δες εδω περιπου για το τι κανει η 290 σε σχεση με τη 1070:

https://tpucdn.com/reviews/NVIDIA/GeForce_GTX_1070/images/perfrel_2560_1440.png

 

και εδω με τις 1060/RX480 :

https://tpucdn.com/reviews/NVIDIA/GeForce_GTX_1060/images/perfrel_2560_1440.png

 

Αυτα σε 1440p, σε 1080 ενα κλικ κατω, σε 4k ενα κλικ πανω η 290 λογω 512bit memory bus

 

Έγινε επεξεργασία από Blinky
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κοιτας για amd...τιποτα μένεις ως εχεις ειναι αρκετα δυνατή ακομα, αν κοιτας για nvidia μερια πας απο 1070 και πανω που όπως προειπες ποναει στην τσεπη.

Στην θέση σου θα περιμενα τις νεες γενιες η refresh οπως θες πες το και απο τις 2 μεριες και αναλογα τα θελω και τα μπορω σου οδευεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ό,τι είπαν οι προηγούμενοι. δεν έχει καμιά αξία να την αλλάξεις τώρα αν έχεις οθόνη 1920χ1080.

εγώ με τη 290χ θα την βγάλω ίσως και πάνω από 2 χρόνια ακόμα, αν κι εφόσον αλλάξω οθόνη θα

σκεφτώ και για άλλη κάρτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Blinky έγραψε:

 

Σε ολα συμφωνω εκτος απο το double performance, μαλλον +50% ειναι περιπου και αυτο υπο προυποθεσεις (χωρις vulkan).

Γενικα απο 290 δεν αξιζει να αναβαθμισει κανεις σε κατι λιγοτερο απο 1070 εκτος αν θελει να το κανει μονο για καταναλωση/θορυβο/θερμοτητα

RX480/1060 θα εισαι στα ιδια περιπου...

 

 

 

50% ταχυτερη ηθελα να πω οτι ειναι η 1070 εναντι της 290, δεν το διατυπωσα σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.