Jump to content



Cracked turbine case mod WorkLog


SotosLg

Recommended Posts

Καλησπερα απο την συνεφιασμενη Κορινθο!! Επειδη μου ζητηθηκε να κανω ενα WorkLog του προτζεκτ αυτου, θα προσπαθησω να το κανω απο την αρχη γιατι οτι ειχα κανει σε ξενα και αν θυμαμαι καλα και σε κανα δυο Ελληνικα σάιτ χαθηκαν για καποιον λογο, οποτε, ουσιαστικα ειναι η πρωτη μου προσπαθεια παρουσιασης της εξελικτικης του πορειας επι Ελληνικου εδαφους!! Οποτε, δειξτε λιγο υπομονη και κατανοηση γιατι εχουν περασει κοντα 4-5 χρονια απο την τελευταια φορα που εκανα worklog γενικοτερα!! Αρκετα σας επριξα με την εισαγωγη, ας αρχισουμε τα ουσιαστικα!!

 

Το προτζεκτ το εμπνευστικα απο ενα βιντεο του μεγαλου Bill Owen του mnpctech και σκεφτηκα να κανω και εγω ενα δικο μου!! Δοκιμασα τον τροπο του αλλα δεν μου πετυχε, θα τα πουμε και στην πορεια τα υπολοιπα!!

 

Το κουτι αρχικα ηταν αυτο που ακολουθει!!

 

582c737f25779_HPIM2534.jpgoriginal.jpg.0d18e83b333fd52f6a35dd81d8cc12b8.jpg582c7384422a0_HPIM2535.jpgoriginal.jpg.46d6c5371134424d3158a675030f8763.jpg

 

Αυτες οι φωτο παρεπιπτοντως τραβηχτηκαν αφοτου ειχε ολοκληρωθει το προτζεκτ γιατι χρειαστηκαν για εναν διαγωνισμο διεθνη το CaseModding showdown του 2012!!

 

Αρχικα πανω του εγιναν οι πρωτοι πειραματισμοι δηλαδη δεν ειχα καν σκοπο ουτε σε διαγωνισμο να το βαλω ουτε να το κανω ετσι οπως το εκανα, πειραματισμοι του τυπου να κοψω την προσοψη του για να βαλω εναν ανεμηστιρα οπως και εγινε!! Οπως επισης δοκιμασα να βαλω ενα fan grill διπλο της phobya νομιζω ειναι κυψελωτο δεν θυμαμαι γιατι δεν το εχω εδω μαζι μου!!

 

582c73912a8c4_IMG015.jpgoriginal.jpg.45b726bee1fd8267ad5ecfd90aa85618.jpg582c7388940ef_IMG011.jpgoriginal.jpg.0574511e4afd53503920a53a39100662.jpg582c738d5f409_IMG013.jpgoriginal.jpg.7871aecf89d103df64e7e358882fc630.jpg

 

Στην πορεια καθως εβλεπα συνεχεια το βιντεο του Bill Owen, σκεφτηκα να κανω και εγω ενα παρομοιο αλλα οχι κοκκινο, αλλα πορτοκαλι!! Λυπαμαι που το λεω, αλλα δεν εχω φωτο που εβαψα πρωτα το πλαισιο!! Μετα αφου δοκιμασα τις μεδοθους του ειδα οτι δεν μου πετυχαν και δοκιμασα τα εξης ετσι ωστες να χωρεσει ενας 12ρης ανεμηστιρας μεσα με τον κωνο του, σωληνας φ125, αφρος πολυουρεθανης για να κολλησει και μετα για να ερθει να βαφτει πολυ σιδηροστοκο και πολυ μα πολυ τριψιμο!!

 

Εδω ειναι το πρωτο βημα που εγινε με τον αφρο για να στερεωθει σιγουρα ο σωληνας και να προχωρησω στο επομενο βημα που ηταν η επενδυση για να μπορει να βαφτει οπως επρεπε!!

 

582c7396826f5_IMG062.jpgoriginal.jpg.ab0da25c96aeab4b69587fa70fc9a700.jpg582c739b24bb5_IMG063.jpgoriginal.jpg.fbb1ac4dca40977b26a27c28d8782fd9.jpg582c73a07c1f9_IMG064.jpgoriginal.jpg.1c9b41fd2bb0b07eda4c7247ddf8a850.jpg

 

 

Μολις ξεραθηκε ο αφρος και κολλησε καλα ο σωληνας, αρχισε μετα η διαδικασια του trimming, δηλαδη, εκοψα τα περιττα και μεγαλα κομματια και αρχισα να τριβω τον αφρο για να το φερω σε ενα επιπεδο ομαλο, με μια σχετικη κουρμπα οπως το βιντεο που εβλεπα και ετοιμο να περαστει ο σιδηροστοκος!!

 

th_P1010145-1.jpg th_P1010144.jpg
th_P1010143.jpg th_P1010142.jpg th_P1010145.jpg

 

 

 

Η συνεχεια επι της οθονης, η του φορουμ;; Η μηπως και των δυο;; Οχουυυυυυ, καλα ενταξει!! :D

Θα υπαρξει συνεχεια λογικα αποψε!!

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Αλλαγή φωτογραφιών
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

θα το διαβάσω αργότερα με τον απογευματινό καφέ!

Ευχαριστούμε για το worklog Αρχικά.

 

Να σου πω όμως ότι αν θες οι φωτογραφίες να μην εξαφανιστούν μετά απο καιρό αντί να τις ανεβάζεις στη σελίδα photobucket μπορείς να τις ανεβάσεις εδώ.

Απλά τις κάνεις drag and drop στο κάτω μέρος του editor που λέει σύρετε τα αρχεία για ανέβασμα.

μετά με ένα κλικ πάνω στην φωτογραφία μπορείς να την τοποθετήσεις σε όποιο σημείο του κειμένου θες.

 

Καλή συνέχεια :T: 

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ οκ θα το κοιταξω!!

11 minutes ago, karmen1983 said:

Αν δεν σε αφήσει να κάνεις edit το πρώτο ποστ στείλε μου πμ να το φτιάξω εγώ :) 

Καλα, δεν επιτρεπει πανω απο μια φορα να το κανω edit;; Δεν μου τις παιρνει τις εικονες!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο μάστορας ! :D

Μέχρι να το δεί η Αγάπη, μάζεψε το υλικό σου και θα σε φτιάξει να μπορείς να κάνεις edit, ή τέλος πάντων να λύσει το πρόβλημα !

Καλή συνέχεια, αναμένουμε σε αναμένα . . . . :T:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, χαιρεται παλι!! Συνεχιζουμε ακαθεκτοι!! Ολες οι κοπες και τα κοψιματα γινανε με dremel οπως και η τρυπα μπροστα στην προσοψη μεχρι να μπει ο σωληνας!!

Οποτε, εφοσον εφερα τον αφρο στα επιπεδα που το ηθελα και ηταν ετοιμο, αρχισα να περναω το πρωτο επιπεδο σιδηροστοκου οπως φαινεται στις φωτο απο κατω!!

 

th_P1010148.jpg th_P1010149.jpg

 

Μετα απο αυτο ηρθε το τριψιμο που απεχθανομαστε οι περισσοτεροι που βαζουμε τετοια υλικα στα μοντς μας

 

th_P1010151.jpg th_P1010150.jpg

 

Εβγαινε καπως ετσι, και επειδη ειμαι λιγο τελειομανης, οσο το ετριβα σε καποια σημεια τοσο μειωνοταν το στρομα του σιδηροστοκου με αποτελεσμα να σπαει οταν το χτυπουσα με ενα μικρο μυτοτσιμπιδο και μετα το ανοιγα το γεμιζα στοκο και παλι τριψιμο!! Τελος παντων, αυτο συνεχιστικε για περιπου ενα μηνα μεχρι η προσοψη να μου βγει τελεια οπως ηθελα!!

Ενα μικρο δειγμα για το τι εγινε αυτο το διαστημα!!

 

th_IMG069.jpg th_IMG065.jpg th_IMG066.jpg

 

Για να γινει τελειο και λειο το τριψιμο εγινε και με τριβειο και με το χερι!! Για να φυγουν τα χοντρα εβαζα απο 60αρι και 80αρι γυαλοχαρτο μεχρι 100 και 140 απο οσο θυμαμαι και μετα για να γινει λειο και ετοιμο για βαφη εβαλα 1000αρι ντουκοχαρτο (νερου φυσικα!!) μεχρι 1500 και 2000!!

Το αποτελεσμα ηρθε και εγινε ετσι!!

 

th_IMG086.jpg

 

Φυσικα για να βλεπετε τον σωληνα βαμμενο ειχα προσπαθησει να το βαψω να δω πως θα βγαινει με το χρωμα αλλα αυτο αργοτερα!! ;)

 

Στο μεταξυ, πηρα το πλαϊνο του καλυμα και αρχισα να το κοβω στα μετρα του fan grill που ειχα με dremel φυσικα και μετα απο ασταρομα (Δοκιμαστικα!!) και βγηκε ετσι!!

 

th_IMG021.jpg th_IMG019.jpg

 

 

Μετα απο ολα αυτα ειχα παρει το πανω μερος του κουτιου και το εκοψα παλι με dremel στα μετρα του grill που ειχα!! Λυπαμαι πολυ, αλλα φωτογραφιες γιαυτο δεν κρατησα!! Τελος παντων, συνεχιζουμε!! Το πλαϊνο βαφτηκε πορτοκαλι (οπως θα γινοταν αρχικα ολο το προτζεκτ) οπως επισης ολο το υπολοιπο κουτι μαζι με το upper panel!! Ναι ναι ξερω, δημοσιο λιθοβολισμο και διαπομπευση που δεν τραβηξα φωτογραφιες απο αυτα!! :D:D

 

Εφοσον ασταροθηκαν και βαφτηκαν (ενα χερι!!)(με απλα σπρέι απο το χρωματοπωλειο, εχω δοκιμασει πολλες ποιοτητες αλλα σαν αυτη δεν βρηκα, αν θελετε συγκεκριμενα μαρκες πειτε μου να σας δωσω πληροφοριες!!) πορτοκαλι, ειπα να κανω ενα τεστ assembly να δω πως θα βγει, και το αποτελεσμα ομολογω με ικανοποιησε, για την ωρα!! Η προσοψη παρεμεινε ως εχει, δεν βαφτηκε!!

 

th_IMG088.jpg th_IMG090.jpg

 

Αυτα για την ωρα, πηγε και 12.41, δεν θα ξυπναω το πρωι (Ως συνηθως η Γυναικα με ξυπναει!! :D )!!

Καλο σας βραδυ νυχτεριδες, και εις το επανιδην(η οπως αλλιως και να γραφετε!! :D) το πρωι μαζι με ενα ποτηρι καφε!! Cheers!! 

P1010149.jpg~original.jpg

P1010148.jpg~original.jpg

P1010148-1.jpg~original.jpg

P1010149-1.jpg~original.jpg

IMG090.jpg~original.jpg

IMG088.jpg~original.jpg

IMG086.jpg~original.jpg

IMG069.jpg~original.jpg

IMG066.jpg~original.jpg

IMG065.jpg~original.jpg

IMG021.jpg~original.jpg

IMG019.jpg~original.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μπήκες για τα καλά στη πρίζα ε! :p

Πολύ  ωραία η δουλειά και η περιγραφή καλύτερη ! :T:

Παρά το ότι δεν το σχεδίαζες από την αρχή, η φωτογραφική υποστήριξη του work log είναι καλή !

Άντε καλή δύναμη για τη συνέχεια και μη νοιάζεσαι, όλους  . . . το έτερον ήμισυ μας ξυπνάει ! :hehe: 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Seafalco said:

Μπήκες για τα καλά στη πρίζα ε! :p

Πολύ  ωραία η δουλειά και η περιγραφή καλύτερη ! :T:

Παρά το ότι δεν το σχεδίαζες από την αρχή, η φωτογραφική υποστήριξη του work log είναι καλή !

Άντε καλή δύναμη για τη συνέχεια και μη νοιάζεσαι, όλους  . . . το έτερον ήμισυ μας ξυπνάει ! :hehe: 

 

 

 

αχαχχααχαχχα ημουν στο παλιο Lab επι εποχης 2004-2007!! Αν ψαξεις παλια ποστ θα καταλαβεις!! Ειπα να το κανω και σε Ελληνικο εδαφος ισως για πρωτη φορα να δω τι κινηση θα υπαρχει, να ανταλλαξουμε αποψεις, να αναστησουμε το αθλημα και γιατι οχι και κανεναν διαγωνισμο!!

 

Οσον αφορα για το ετερον ημισυ, καθε πρωι στις 7 με 7.30 εχει εγερτηριο!! :D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από SotosLg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ξερω, επρεπε να παει Κυριακη για να γραψω;; Δεν με σκουντιξατε τελος παντων;; :D Αντε καλα!!

 

Εφοσον εγινε το πρωτο test assembly, ηρθε η ωρα να βαψουμε την προσοψη!! Δεν θυμαμαι ποσα χερια την εκανα αλλα σιγουρα ηταν 2-3 περασματα!!

Δυο φωτογραφιες μονο δυστυχως σε πορτοκαλι χρωμα με σπρέι της titan!!

 

th_P1010156.jpg th_P1010157.jpg

 

Στο μεταξυ, σειρα ειχε ο ανεμιστηρας και πως θα τον κανουμε να φαινεται σαν τουρμπινα!! Για την ιστορια, η τρυπα στην προσοψη εγινε (αρχικα!!) για να εξεχει ο κωνος ελα ομως που δεν εγινε ετσι!! χεχεχεχεχεχχε θα σας πω σε λιγο!! Ο ανεμιστηρας που χρησιμοποιηθηκε ηταν ενας της Coolermaster (μπλε λεντ!!) με μοντελο sickleflow με τα 120mm!! Για να κολλησει ο κωνος (που παρεπιπτωντος ειναι απο τηλεκατευθηνομενο αεροπλανο!!) μπηκε κολλα δυο στοιχειων οπως χρησιμοποιησε και ο Bill στο δικο του αλλα εκεινος εβαλε της 3Μ με το πιστολι!! Το θεμα ηταν να κεντραριστει ο κωνος πριν στεγνωσει η κολλα!! Το αποτελεσμα ειναι το ακολουθο!!

 

th_P1010158.jpg th_P1010159.jpg

 

Εεεε, οπως ηταν προφανες, δεν μπορουσα να το αφησω και σε αυτο το χρωμα, επρεπε να το βαψω (με μαυρο ματ!!) για να μην ξεφευγει πολυ απο το χρωμα του ανεμιστηρα μιας και ηταν μαυρο διαφανο, σχετικα!! Το αποτελεσμα ηταν αυτο!! (Μην πειτε τπτ για το βαμμενο νυχακι!! :D:D )

 

 

th_P1010160.jpg

 

 

 

Εφοσον βαφτηκε, ειπα να το δοκιμασω πως θα ηταν στο κουτι και στον σωληνα μεσα!! Περιττο να σας πω οτι για να τον στερεωσω τις τρυπες τις κανιβαλισα!! (οπως και τον ανεμιστηρα που θα σας πω αργοτερα!! :D ) Μια σημειωση, ναι ξερω ηταν ανω κατω ο χωρος εδω μεσα (ποσο μαλλον τωρα που γραφω!! :D ) αλλα η δουλεια εγινε!!

 

th_P1010161.jpg th_P1010162.jpg th_P1010163.jpg th_P1010164.jpg
th_P1010165.jpg th_P1010166.jpg th_P1010167.jpg th_P1010168.jpg

 

 

 

Αν δειτε προσεκτικα στην προσοψη, η βαφη του κανει λιγα νερα λογω του σιδηροστοκου!! Εε λοιπον, επειδη ειμαι τελειομανης, το εξυνα το χρωμα για να φυγει αυτη η ατελεια και οταν εφευγε, ασταρομα και βαψιμο παλι!! Δεν μπορουσα να το βλεπω με τετοια ατελεια προτιμουσα και προτιμω να το βγαλω 50 φορες το χρωμα και να το κανω οπως θελω και εχω σκεφτει παρα να το βλεπω ετσι χαλια!! :D:D Τι θεμα με τον ανεμιστηρα δεν με ικανοποιουσε οπως φαινοταν μεσα στον σωληνα και ειπα να κανω κατι πολυ εξτριμ!! Να κανιβαλλισω τον ανεμιστηρα που ειχε τον κωνο με αποτελεσμα να μπει πιο μεσα στον σωληνα!! Τι εκανα λοιπον (συγνωμη αλλα για αυτο δεν εχω τραβηξει φωτογραφιες!! :(:( ) εκοψα τα περιττα μερη του και κρατησα μονο τα βασικα δλδ αυτα που χρειαζομουν για να γινει αυτο!! Τις 4 πισω βιδες ΜΟΝΟ με τις ενωσεις τους που στηριζουν το μοτερακι του ανεμιστηρα!! Ποιο ηταν το αποτελεσμα;; Να μπει λιγους ποντους πιο μεσα και αυτο που ειδα με ικανοποιησε στο επακρο!! Τωρα οι βιδες του, μπηκαν....ωχ....δεν θυμαμαι!! αχαχχαχα οκ συνεχιζουμε!!

 

th_P1010169.jpg th_P1010170.jpg th_P1010171.jpg th_P1010173.jpg
th_P1010175.jpg th_P1010176.jpg th_P1010178.jpg th_P1010179.jpg
th_P1010182.jpg th_P1010181.jpg

 

Στο μεταξυ, ετσι οπως εβαζα και εβγαζα την προσοψη, το πλαισιο του στραβωνε σε 2-3 σημεια και αποφασισα να του κανω μια μικρη ενισχυση με κομμενες λαμες που βαζουμε στα επιπλα τις μικρες αλλα πολυ γερες!! (δεν θυμαμαι πως λεγοντα!!)

 

th_Untitled-1.jpg

 

Επισης, αποφασισα στο μεταξυ να του βαλω ροδακια σαν αυτα που εχουνε οι καρεκλες!! (ΝΑΙ ΝΑΙ, ξερω, ουτε γιαυτο δεν εχω φωτο μην κανετε ετσι!! :D:D ) Τα οποια μπηκαν στις 4 γωνιες του κουτιου!!

 

th_IMG114.jpg th_IMG112.jpg th_IMG110.jpg

 

Η συνεχεια αυριο, το ελπιζω δλδ να μην κανω τοσες μερες!! :D:D Cheers!!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημεροκαλησπερα!! Ναι ξερω, δεν δικαιολογουμαι, αλλα εμπλεξα αυτες τις μερες και ζηταω συγνωμη!! Λοιπον στο θεμα μας!!

 

Το προτζεκτ εχει αρχισει και τελειωνει και τωρα αρχιζει να γινεται καλυτερο!! Ειναι η στιγμη που βλεπω την συγκεκριμενε τεχνοτροπια η οποια εγινε κατα λαθος να σημειωσω σε πρωτη φαση!!

 

Η πρωτη επιφανεια που βγηκε κατ αυτον τον τροπο ηταν αυτη!!

 

th_P1010196.jpg

 

Απο εκει και περα, για ενα ολοκληρο βραδυ μεχρι τις 4 το πρωι πειραματιζομουν σε οποιαδηποτε επιφανεια εβρισκα μπροστα μου για να δω διαδικασια και να την μαθω ετσι οπως επρεπε!! Τα αποτελεσματα των βραδυνων πειραματων ειναι τα ακολουθα!!

 

th_P1010195.jpg th_P1010194.jpg th_P1010198.jpg

 

Εννοειται φυσικα οτι μολις σηκωθηκα δεν εκατσα σε ησυχια και συνεχισα να πειραματιζομαι παραπανω σε ενα καλυμα τροφοδοτικου με κοκκινο και μαυρο!! Τα αποτελεσματα ειναι τα ακολουθα!!

 

th_P1010199.jpg th_P1010200.jpg th_P1010201.jpg
th_P1010202.jpg th_P1010203.jpg th_P1010204.jpg
th_P1010205.jpg

 

Συνεχιζουμε, παρολα αυτα εψαχνα σε ολο το ιντερνετ για καποια παρομια διαικασια και εβρισκα αλλα ηταν ως εξης, χρωμα, κολλα, χρωμα αλλα εδω πηγε χρωμα και χρωμα, δικη μου διαδικασια καθαρα (το οποιο μου το ειπανε αρκετοι case modders στο εξωτερικο!!) μετα απο 2 με 3 μερες ασταματητου πειραματισμου και καταναλωση αρκετων σπρέι!! Μετα, ειδα οτι μ'αρεσε αυτο το pattern και σκεφτηκα να το κανω και στο υπολοιπο κουτι και τα μερη του!!

 

Πρωτο θυμα ηταν το upper panel το οποιο βγηκε ετσι!!

 

th_P1010206.jpg

 

Σειρα ειχαν το ενα πλαϊνο καλλυμα και η προσοψη τα οποια βγηκαν ετσι σε πρωτη φαση πριν απο μια στρωση βερνικι!!

 

th_P1010208.jpg th_P1010209.jpg th_P1010210.jpg

 

Μετα επρεπε να περαστουν ενα καλο χερι βερνικι ολα τα μερη του κουτιου με πρωτο και κυριο την προσοψη που επεσε η πιο πολυ δουλεια!!

 

th_P1010214.jpg th_P1010215.jpg th_P1010216.jpg
th_P1010217.jpg th_P1010218.jpg

 

 

Στο μεταξυ απο το ολο σκηνικο δεν ξεφυγε ουτε το πανελ της μητρικης το οποιο βαφτηκε μαυρο γυαλιστερο με μια μικρη στρωση μπλε μεταλικου και το αποτελεσμα ηταν αυτο!!

 

th_IMG120.jpg th_IMG122.jpg

 

Συνεχιζω με 2 αλλες φωτο της προσοψης που μ'αρεσε πολυ!!

 

th_IMG125.jpg th_IMG129.jpg

 

 

 

Η συνεχεια επι της οθονης, ελπιζω συντομα!! :D:D Peace!! Cheers!!

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον το κρακελέ που πέτυχες !
Περίεργες και φυσικά τυχαίες υφές που δίνουν "διάσταση" στην επιφάνεια και ένα απρόσμενο βάθος στο χρώμα !

Μπορεί να κουράστηκες, αλλά το αποτέλεσμα αποζημειώνει και με το παραπάνω !

Μπράβο! :T:

 

Αυτό με τις ενισχύσεις στο πλαίσιο, θα ήθελα να το δώ από πιο κοντά ! :)

Καλή συνέχεια ! :D

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2016 at 6:51 PM, Seafalco said:

Πολύ ενδιαφέρον το κρακελέ που πέτυχες !
Περίεργες και φυσικά τυχαίες υφές που δίνουν "διάσταση" στην επιφάνεια και ένα απρόσμενο βάθος στο χρώμα !

Μπορεί να κουράστηκες, αλλά το αποτέλεσμα αποζημειώνει και με το παραπάνω !

Μπράβο! :T:

 

Αυτό με τις ενισχύσεις στο πλαίσιο, θα ήθελα να το δώ από πιο κοντά ! :)

Καλή συνέχεια ! :D

 

 

Αν δεις έχω κυκλώσει τα σημεία που έγιναν ενισχύσεις με λάμα 1mm κομμένη από γωνία που βάζουμε στα ντουλάπια!! Θα προσπαθήσω να βρω φωτό να σου δείξω τι έκανα ακριβώς!!

Όσον αφορά το χρώμα, αυτό είναι το νόημα φίλε μου, να μην ξέρεις πως θα βγουν οι ρωγμές, γιατί αν το σχεδιάσεις δεν θα βγει τόσο όμορφο όσο το τυχαίο, καταλαβες;; 

Σχεδόν τρεις μέρες δουλειά μέχρι πρωίας για να βρω το pattern και πώς να το κάνω!! Σκοπός τώρα είναι αυτό να το κάνω επάγγελμα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα και καλά Χριστούγεννα!! Αυτή την περίοδο είχα λιώσει στις πρόβες με την μπάντα μου και στην δουλειά και δεν βρήκα πολύ χρόνο να ποστάρω κάποια ενημέρωση!!

 

Λοιπόν στο θέμα μας!! :D:D

 

Είχα ένα fan grill της Phobya σε φάση Crysis honey comb mesh το οποίο φυσικά δεν γλύτωσε απο την "μανία" του case modding και του βαψίματος!!

Το οποίο μπήκε στο πάνω μέρος του κουτιού!!

 

th_IMG131.jpg th_IMG133.jpg

 

 

Στο μεταξύ, όσο το έφτιαχνα, έβγαζα και κανα δυο τρεις teaser photos για μετέπειτα!!

Το ζόρι της διαδικασίας πάντως ήταν να κάνω align τον ανεμηστίρα μέσα στον σωλήνα!!

 

th_IMG139.jpg th_IMG141.jpg th_IMG143.jpg

 

 

Τα μόνα μέρη που περάστηκαν με βερνίκι ήταν η πρόσοψη και το πάνω πάνελ!!

Εδώ είναι 2 φώτο που λειτουργώ τον ανεμιστήρα χωρίς τις ρόδες και χωρίς ουσιαστικά τίποτα πάνω!!

 

 

th_IMG145.jpg th_IMG147.jpg

 

 

Εδώ είναι 2 φώτο ημέρας που φαίνεται καλύτερα το πλαϊνό που δεν έχει περαστεί με βερνίκι!!

 

th_IMG165.jpg th_IMG167.jpg

 

 

Ουσιαστικά η μεγάλη διαδικασία έχει τελειώσει, μένουν μόνο κάτι μικροπράματα όπως το fan controller και το key ignition ουσιαστικά!!

Τι εννοώ με τον όρο key ignition, πήρα έναν διακόπτη με κλειδί με δύο πόλους και δύο διακόπτες με επαναφορά!! Ο ένας θα έπαιζε τον ρόλο του power on και ο άλλος

του reset!! Εγώ είχα σκεφτεί να μην άναβε αν δεν γυρνούσα το κλειδί και έτσι έκανα!! Απο τα δύο καλώδια που ερχόντουσαν απο την μητρική, σύνδεσα το ένα στον έναν πόλο του

διακόπτη και απο τον άλλον πόλο του διακόπτη πήρα ένα μικρό κομμάτι καλώδιο τροφοδοτικού και το γεφύρωσα με τον άλλον πόλο του διακόπτη με το κλειδί και στον κενό πόλο του κλειδιού σύνδεσα το άλλο καλώδιο της μητρικής!! Στο οποίο φυσικά έγινε επέκταση και υπέστη sleeving με μπλέ sleeve!! Λυπάμαι πάντως, γιαυτό δεν έχω ούτε schematics

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι στο πάνω μέρος μαζί με το fan grill μπήκε και ένας 12ρης ανεμιστήρας της Coolermaster με μπλέ led!!

Να σημειώσω, οτι, απο την μανία του βαψίματος, δεν ξέφυγε ούτε το uchannel που μπήκε για να κολλήσει το plexi glass που μπήκε με 3 στρώσεις ταινίας διπλής όψης

αυτές τις χοντρές!!

 

Εδώ είναι 2 φώτο χωρίς τον controller!!

 

th_HPIM2190-1.jpg th_HPIM2190.jpg

 

 

Εδώ είναι μερικές φώτο ουσιαστικά τελειωμένο το προτζεκτ, με το fan controller και τον συνδιασμό με το κλειδί!!

 

 

th_IMG223.jpg th_IMG224.jpg th_IMG225.jpg
th_IMG226.jpg th_IMG227.jpg

 

Να σημειώσω, οτι μερικές πινελιές μπήκαν για το γύρω του σωλήνα στην πρόσοψη, ήταν με έμπνευση απο τον μεγάλο AnG3L Case Mods!! (Του οποίου η δουλειά είναι απίστευτη και καλλιτεχνική!!)

 

Το κερασάκι στην τούρτα συμπληρώνει το sound activated module της Sharkoon με 2 μπλέ λάμπες νέον, σχετικό βιντεάκι θα βγάλω αυτές τις μέρες!!

 

Εδώ είναι οι τελικές φώτο του πρότζεκτ τελειωμένου ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ για χάρη του διαγωνισμού του Case Modding ShowDown του 2012, ο οποίος ποτέ δεν ολοκληρώθηκε δυστυχώς!! Κρίμα, αλλά δεν πειράζει!! :D:D

 

Ορίστε οι φώτο, and officially the project has come to its end!! Enjoy, και χάρηκα που το μοιράστικα για πρώτη φορα με την Ελληνική κοινότητα!! SotosLg 2012-2016!! Cheers!!

 

 

th_HPIM2195.jpg th_HPIM2196.jpg th_HPIM2197.jpg
th_HPIM2198.jpg th_HPIM2199.jpg th_HPIM2200.jpg
th_HPIM2201.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.