Jump to content



Αγορά καινούριου υπολογιστή


Recommended Posts

Διάβασα λίγο στο forum (άλλες προτάσεις) και κατέληξα στην παρακάτω σύνθεση. Είναι εντάξει? Είναι ένα "ισορροπημένο" σύστημα? Υπάρχουν αλλαγές που θα μπορούσα να κάνω? Σημείωση, δεν ασχολούμαι και έτσι δεν ξέρω να συγκρίνω αν αξίζει ο i5-6500 ή ο i5-5200. Μπορεί να έχω επιλέξει και λάθος επί μέρους μονάδες.

 

Αυτό που με ενδιαφέρει, είναι κυρίως η αξιοπιστία, δηλαδή η πιθανότητα βλάβης να είναι μικρή. Και επίσης να μην χρειαστεί αναβάθμιση, εξαιρουμένων κάτι απλού που δεν θα απαιτεί εγκατάσταση λειτουργικού (π.χ. προσθήκη μνήμης).

 

 

Untitled-42.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν επίσης να διαλέξεις η αγορά να γίνει  από κατάστημα με σωστή αντιμετώπιση  του πελάτη σε περίπτωση  RMA.

 

Πρόσφατα ο SSD ενός φίλου τα κακάρωσε μετά από πτώσεις στο δίκτυο της ΔΕΗ με αποτέλεσμα να μην αναγνωρίζεται.

Τον πήγε πίσω και του αντικατέστησαν με άλλον ίδιο χωρίς ερωτήσεις και ταλαιπωρία.

 

Α, και που είσαι!

Καλύτερα να πάρεις λίγο μεγαλύτερο SSD, τα 120GB είναι λίγα.

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα έπαιρνα ένα καλύτερο κουτί όπως αυτό ή αυτό, ένα φθηνότερο και το ίδιο αποτελεσματικό τροφοδοτικό όπως αυτό, κι ας μην είναι modular - σιγά το feature, και τη διαφορά θα την έδινα για έναν μακράν ταχύτερο SSD όπως αυτός. Βέβαια, αν προτίθεσαι να εγκαταστήσεις Windows 7, η εγκατάστασή τους σε δίσκο NVME είναι κάπως πιο δύσκολη, οπότε ίσως είναι καλύτερα να παραμείνεις σε SATA SSD. Με εξ αρχής εγκατάσταση Windows 10 όλα θα κυλήσουν ομαλά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος p55 έγραψε:

Καλό θα ήταν επίσης να διαλέξεις η αγορά να γίνει  από κατάστημα με σωστή αντιμετώπιση  του πελάτη σε περίπτωση  RMA.

Αυτό είναι το σημαντικότερο για μένα. Από που θα πρότεινες να γίνει η αγορά? Βρίσκομαι στην Αθήνα. Γιατί ανάλογα από το που θα γίνει η αγορά θα επιλεγούν και τα εξαρτήματα.

 

πριν 25 λεπτά, το μέλος Oric έγραψε:

Στη θέση σου θα έπαιρνα ένα καλύτερο κουτί όπως αυτό ή αυτό,

Στην αρχή σκεφτόμουνα γι' αυτό, αλλά μετά θέλησα να μειώσω το κόστος. Μήπως να προτιμήσω λοιπόν το Aerocool?

 

πριν 29 λεπτά, το μέλος Oric έγραψε:

ένα φθηνότερο και το ίδιο αποτελεσματικό τροφοδοτικό όπως αυτό, κι ας μην είναι modular - σιγά το feature,

Το μόνο που δεν θα ήθελα να αλλάξω είναι το τροφοδοτικό. Επειδή θέλω να μην έχω προβλήματα με ΔΕΗ, το διάλεξα με μεγάλη προσοχή. Ελπίζω να έκανα καλά. Επίσης προτίμησα αυτό (80+ Gold αντί 80+ Bronze), γιατί έχει λίγο μεγαλύτερη απόδοση και έτσι σε βάθος χρόνου (ίσως σε 5-6 χρόνια) θα κάνει απόσβεση το κάπως υψηλότερο κόστος του.

 

πριν 34 λεπτά, το μέλος Oric έγραψε:

Βέβαια, αν προτίθεσαι να εγκαταστήσεις Windows 7, η εγκατάστασή τους σε δίσκο NVME είναι κάπως πιο δύσκολη, οπότε ίσως είναι καλύτερα να παραμείνεις σε SATA SSD.

Μάλλον θα κάνω εγκατάσταση τα Windows 10. Γενικά όμως δεν θέλω να δώσω αρκετά χρήματα στον SSD που η ταχύτητά του είναι έτσι κι αλλιώς μεγάλη. Επίσης δεν έχω εμπειρία με ssd, αλλά απ' ότι καταλαβαίνω η αντοχή του δεν είναι μεγάλη. To μόνο που με απασχολεί σε αυτό το θέμα, είναι αν τυχόν αργότερα γίνει αλλαγή του (γιατί χάλασε ή για άλλο λόγο) να μην χρειαστεί να γίνει πάλι εγκατάσταση των Windows 10. Είναι εφικτό αυτό, αν με κάποιο τρόπο κρατήσω image του ssd?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος JohnG έγραψε:

 

Στην αρχή σκεφτόμουνα γι' αυτό, αλλά μετά θέλησα να μειώσω το κόστος. Μήπως να προτιμήσω λοιπόν το Aerocool?

 

Βεβαίως, γιατί όχι. Είμαι κάτοχος του 800ριού, σ' αυτό έχω τον σταθμό εργασίας, και γενικά είμαι ευχαριστημένος. Να έχεις υπ' όψιν πως έχει μόνο δύο θέσεις για 3,5ρηδες δίσκους (στις οποίες μπορούν εναλλακτικά να τοποθετηθούν και SSD), και άλλες τόσες για 2,5ρηδες ή SSD. Μια δυσκολία έγκειται στο γεγονός ότι για να αλλάξεις ή να προσθέσεις μπροστινό ανεμιστήρα, πρέπει να αφαιρέσεις την πρόσοψη, η οποία συμπαρασύρει και τις καλωδιώσεις των θυρών, πράγμα που δεν συμβαίνει με το 1000άρι, το οποίο θα βρεις στο you.gr στην τιμή που δίνει το e-shop το 800άρι, που στο you είναι φθηνότερο. Οι ανεμιστήρες τους είναι μέτριοι (κάπως θορυβώδεις), ενώ αυτός εδώ είναι εξαιρετικός για τα χρήματά του.

Έγινε επεξεργασία από Oric
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος JohnG έγραψε:

Μάλλον θα κάνω εγκατάσταση τα Windows 10. Γενικά όμως δεν θέλω να δώσω αρκετά χρήματα στον SSD που η ταχύτητά του είναι έτσι κι αλλιώς μεγάλη. Επίσης δεν έχω εμπειρία με ssd, αλλά απ' ότι καταλαβαίνω η αντοχή του δεν είναι μεγάλη. To μόνο που με απασχολεί σε αυτό το θέμα, είναι αν τυχόν αργότερα γίνει αλλαγή του (γιατί χάλασε ή για άλλο λόγο) να μην χρειαστεί να γίνει πάλι εγκατάσταση των Windows 10. Είναι εφικτό αυτό, αν με κάποιο τρόπο κρατήσω image του ssd?

Ο V300 που έχεις επιλέξει, παρά τις επικρίσεις για την ταχύτητά του, είναι ένα εξαιρετικό προϊόν, και από τα πλέον μακρόβια στην αγορά. Είναι τεχνολογίας MLC, οπότε η μακροζωία του πρέπει να θεωρείται δεδομένη, εν συγκρίσει προς τους TLC που έχουν κατακλύσει την αγορά. Επίσης, κατά δήλωση του κατασκευαστή και μόνον, οι TLC της Plextor έχουν προσδόκιμο ζωής διπλάσιο από τους TLC των άλλων κατασκευαστών.

 

Image του συστήματος μπορείς να κρατήσεις με δύο τρόπους, είτε κλωνοποιώντας τον SSD σε κάποιον άλλο δίσκο (μηχανικό ή SSD, δεν έχει σημασία), που θα κρατήσεις στην άκρη, εκτός χρήσης, ως εφεδρικό, είτε παίρνοντας είδωλο του συστήματος σε άλλο δίσκο, από τον οποίο μπορείς να το επαναφέρεις όποτε χρειασθεί, είτε ξεκινώντας τον υπολογιστή με το DVD εγκατάστασης των Windows, είτε με DVD εκκίνησης που μπορείς να γράψεις μέσα από τη σχετική ρουτίνα των Windows (Πίνακας Ελέγχου - Ιστορικό αρχείων - Αντίγραφο ασφαλείας ειδώλου συστήματος (κάτω αριστερά) - Δημιουργία ειδώλου συστήματος. 

Link to comment
Share on other sites

Δώσε περισσότερες πληροφορίες όπως για ποια χρήση προορίζεται το pc, ποιο είναι το budget σου(π.χ. 700+- ) και αν έχεις οθόνη και ποια και λοιπά περιφερειακά αν χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος pasjohn έγραψε:

Δώσε περισσότερες πληροφορίες όπως για ποια χρήση προορίζεται το pc, ποιο είναι το budget σου(π.χ. 700+- ) και αν έχεις οθόνη και ποια και λοιπά περιφερειακά αν χρειάζεσαι.

Θα κρατήσω μόνο την οθόνη LG 32LD450 (1680 x 1050).  Αργότερα ίσως να προστεθεί μνήμη.

Η χρήση είναι κυρίως σε δουλειές γραφείου. Αλλά έχω πολλά ανοιχτά παράθυρα σαν "σημειώσεις" (αυτή τη στιγμή έχω 40 tabs ανοιχτά στον Firefox!). Photoshop, dreamweaver, ίσως λίγη επεξεργασία video (αλλά δεν με νοιάζει η ταχύτητα). Το σημαντικό είναι πως θέλω να το κρατήσω χρόνια χωρίς προβλήματα και χωρίς format.

Τώρα με εκτυπωτή (Epson SX435 inkjet) και scanner (ένα παλιότατο Epson perfection V100) δεν ξέρω αν θα δουλέψουν, αλλά αυτό δεν με ενδιαφέρει πολύ για την ώρα. Ένα εσωτερικό modem πολύ θα το ήθελα για fax, αλλά πάλι το αφήνω για το μέλλον.

Ναι, τελικά είδα πως γύρω στα 700 ευρώ θα είναι. Στην αρχή πίστευα λιγότερο.

 

πριν 16 ώρες, το μέλος Oric έγραψε:

... που δεν συμβαίνει με το 1000άρι, το οποίο θα βρεις στο you.gr στην τιμή που δίνει το e-shop το 800άρι, που στο you είναι φθηνότερο. Οι ανεμιστήρες τους είναι μέτριοι (κάπως θορυβώδεις), ενώ αυτός εδώ είναι εξαιρετικός για τα χρήματά του.

Πολύ θα με βόλευε το 800 σε αυτή την τιμή, αλλά θα είναι δύσκολο αφού θα αγοραστεί από ένα κατάστημα. Δοκίμασα να προσαρμόσω τα εξαρτήματα σε άλλο κατάστημα, σε κάποια δεν υπήρχαν, και στο You το συνολικό κόστος δεν διαφέρει τελικά.

 

Ένα θέμα που με απασχολεί, θα δουλέψει με μια 8Gb μνήμη?

Παραμένουν προς αλλαγή κουτί και ίσως τροφοδοτικό.

 

πριν 15 ώρες, το μέλος spil έγραψε:

Αν θες τροφοδοτικό αξιόπιστο θα πας εδώ

https://www.skroutz.gr/s/7593481/Corsair-RMx-Series-550W.html

Βλέπω ότι το ένα δίνει εγγύηση 7 χρόνια και το άλλο 5 χρόνια. Δηλαδή πολύ κοντά. Η αλήθεια είναι πως είναι δύσκολο κάποιος να καταλάβει από τα χαρακτηριστικά πόσο καλό είναι κάτι. Μόνο κάποιος που δουλεύει σε μαγαζί με αρκετές πωλήσεις θα μπορούσε να ξέρει βλέποντας στατιστικά.

Untitled-44.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος JohnG έγραψε:

Το σημαντικό είναι πως θέλω να το κρατήσω χρόνια χωρίς προβλήματα και χωρίς format.

Αυτο δεν μπορει να στο εγγυηθει κανεις...

 

Οσο αφορα το build..

1) Με ενα "αξιοπιστο" psu 500-550 watt θα εισαι μια χαρα.

2) δεν ειναι must το Ζ170 chip...  μπορεις να πας σε φθηνοτερη μητρικη και την διαφορα να την βαλεις για αλλα 8gb ram.

3) Και τον 6400 να βαλεις αντι 6500 μια χαρα θα εισαι.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Η εγγύηση του τροφοδοτικού που προτείνω σύμφωνα πάντα με τον κατασκευαστή είναι 10 χρόνια και όχι 7

 

http://www.corsair.com/en/rmx-series-rm550x-550-watt-80-plus-gold-certified-fully-modular-psu-eu

 

συνεπώς αξίζει μιας πιο προσεκτικής ματιάς καθώς άλλο τα 5 και άλλο τα 10 χρόνια εγγύηση, συν το ότι η corsair μαζί με την evga κατασκευάζουν αυτήν την στιγμή αν όχι τα καλύτερα τροφοδοτικά στον κόσμο κάποια από τα καλύτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος spil έγραψε:

Καλημέρα.

 

Η εγγύηση του τροφοδοτικού που προτείνω σύμφωνα πάντα με τον κατασκευαστή είναι 10 χρόνια και όχι 7

 


 RMx Series™ RM550x — 550 Watt 80 PLUS® Gold Certified Fully Modular PSU (EU)

 

συνεπώς αξίζει μιας πιο προσεκτικής ματιάς καθώς άλλο τα 5 και άλλο τα 10 χρόνια εγγύηση, συν το ότι η corsair μαζί με την evga κατασκευάζουν αυτήν την στιγμή αν όχι τα καλύτερα τροφοδοτικά στον κόσμο κάποια από τα καλύτερα.

Σε κάποιες απ'τις καλές σειρές  η corsair βάζει τα εσωτερικά από seasonic (rmx έχει από cwt), επίσης η evga σε κάποιες από superflower.

Τα 10 χρόνια μπορεί να σημαίνει πήγαινε-έλα με RMA :p

 

Οι αλλαγές που θα έκανα

850 evo 250gb http://www.skroutz.gr/s/5895583/Samsung-850-Evo-250GB.html

i5-6400

μητρική 

ΜΗΤΡΙΚΗ ASUS H110M-A/M.2 69€

ASROCK B150M PRO4V 89€

psu 

PSU SUPER FLOWER LEADEX 80 PLUS GOLD BLACK 550W 110€ ή

SUPER FLOWER PLATINUM KING 80 PLUS PLATINUM 550W 80€

 

Από άλλο κατάστημα θα κοίταζα σε msystems

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει η αντοχή στο χρόνο πάρε έναν SSD τεχνολογίας MLC. Αυτοί είναι τα ακριβότερα μοντέλα κάθε εταιρείας. Ας πούμε στην Kingston είναι οι Fury και πάνω.

Υπολόγιζε κοντά στα 30Gb για λειτουργικό και προγράμματα, αφού αποδεσμεύσεις χώρο με κατάργηση του hibernation και της υπερβολική page file.

Αν τα αρχεία που επεξεργάζεσαι σε τακτική βάση είναι μεγάλα τότε μόνο αξίζει να πας σε 240GB SSD. Ένας SSD είναι τόσο αργός όσο ο πιο αργός δίσκος που έχει απάνω του αρχεία για επεξεργασία. Αν είναι όλα πάνω στον SSD(προγράμματα-αρχεία) ουδέν πρόβλημα.

 

Και μητρική να πάρεις μια καλή Non-Z. Τα λεφτά σου θα πάνε σε αξιοπιστία και όχι στο ακριβό chipset των Z που δεν χρειάζεται.

 

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2016 at 10:37 ΠΜ, το μέλος JohnG έγραψε:

Το μόνο που δεν θα ήθελα να αλλάξω είναι το τροφοδοτικό. Επειδή θέλω να μην έχω προβλήματα με ΔΕΗ, το διάλεξα με μεγάλη προσοχή. Ελπίζω να έκανα καλά. Επίσης προτίμησα αυτό (80+ Gold αντί 80+ Bronze), γιατί έχει λίγο μεγαλύτερη απόδοση και έτσι σε βάθος χρόνου (ίσως σε 5-6 χρόνια) θα κάνει απόσβεση το κάπως υψηλότερο κόστος του.

Η σίγουρη λύση είναι να βάλεις κάποιο ups ή στην χειρότερη ένα καλό πολύπριζο ασφαλείας 

 

πριν 8 ώρες, το μέλος JohnG έγραψε:

Η χρήση είναι κυρίως σε δουλειές γραφείου. Αλλά έχω πολλά ανοιχτά παράθυρα σαν "σημειώσεις" (αυτή τη στιγμή έχω 40 tabs ανοιχτά στον Firefox!). Photoshop, dreamweaver, ίσως λίγη επεξεργασία video (αλλά δεν με νοιάζει η ταχύτητα). Το σημαντικό είναι πως θέλω να το κρατήσω χρόνια χωρίς προβλήματα και χωρίς format.

 

πριν 8 ώρες, το μέλος JohnG έγραψε:

Ένα θέμα που με απασχολεί, θα δουλέψει με μια 8Gb μνήμη?

Αυτή την στιγμή είμαι με 41 καρτέλες ανοιχτές στο chome, (ο υπολογιστής δεν κλείνει σχεδόν ποτε) από τα 16gb ram που έχω τα 1gb είναι για την onborad και τα 7,4gb είναι δεσμευμένα για το ubuntu και το chrome, όπως μπορείς να δεις στην φωτογραφία

ram use.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προς τον idonthave.

 

Μπορείς πρώτα να δοκιμάσεις κάποιες από τις δύο μάρκες που ανέφερα σε τροφοδοτικό με εγγύηση 10 ετών και εαν μπλέξεις με rma τότε μπορεί να τα ξαναπούμε.

 

Βέβαια με την προϋπόθεση να υπάρχει και ups στο σύστημα σου όπως είπες και εσύ πιο πάνω.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/19/2016 at 5:38 ΠΜ, το μέλος JohnG έγραψε:

Διάβασα λίγο στο forum (άλλες προτάσεις) και κατέληξα στην παρακάτω σύνθεση. Είναι εντάξει? Είναι ένα "ισορροπημένο" σύστημα? Υπάρχουν αλλαγές που θα μπορούσα να κάνω? Σημείωση, δεν ασχολούμαι και έτσι δεν ξέρω να συγκρίνω αν αξίζει ο i5-6500 ή ο i5-5200. Μπορεί να έχω επιλέξει και λάθος επί μέρους μονάδες.

 

Αυτό που με ενδιαφέρει, είναι κυρίως η αξιοπιστία, δηλαδή η πιθανότητα βλάβης να είναι μικρή. Και επίσης να μην χρειαστεί αναβάθμιση, εξαιρουμένων κάτι απλού που δεν θα απαιτεί εγκατάσταση λειτουργικού (π.χ. προσθήκη μνήμης).

Εντάξει για τι χρήση; Ισορροπημένο με βάση τι κριτήρια; Αν δεν ξέρουμε τι θα το κάνεις, πώς να ξέρουμε την "ισορροπία"; Αλλαγές υπάρχουν άπειρες.. 

Αξιόπιστο θα'ναι, αλλά τι εννοείς; Να μην καεί; Η πιθανότητα βλάβης εξαρτάται από το κάθε εξάρτημα ξεχωριστά, οπότε είναι ούτως ή άλλως μικρή.

Να μη χρειαστεί αναβάθμιση; Ποτέ; Για πόσο; 

Αν δεν μας πεις τι χρήση κάνεις και μέχρι πόσα δίνεις, δεν γίνεται να σου προτείνουμε κάτι.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος spil έγραψε:

Προς τον idonthave.

Μπορείς πρώτα να δοκιμάσεις κάποιες από τις δύο μάρκες που ανέφερα σε τροφοδοτικό με εγγύηση 10 ετών και εαν μπλέξεις με rma τότε μπορεί να τα ξαναπούμε.

Βέβαια με την προϋπόθεση να υπάρχει και ups στο σύστημα σου όπως είπες και εσύ πιο πάνω.

Βάζεις αν θέλεις  @ και μετά το όνομα του μέλους  για να κάνεις mention.

@spil Γνωρίζεις τι τροφοδοτικά είχα?  Δεν χρειάζεται κάποιο με 10 χρόνια για να έχεις άποψη, για corsair ανέφερα (όσο για το support και οι 2 άριστες είναι) και αυτό που ανέφερα είναι το πέρα δώθε για την corsair (αυτό έλειπε να μην έχει και support).

Είπες την άποψη σου, είπα την δικιά μου. Τι να ξαναπούμε? ;)

Καλή συνέχεια.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.