Jump to content



Γνωμη για cpu/mb/ram


Pieros

Recommended Posts

καλησπέρα σας 

εχω παρα πολύ καιρο να ασχοληθώ με pc αναβαθμησεις etc ...  κ θα ηθελα την συμβουλή σας 

 

σκέφτομαι να αναβαθμίσω το παρακατω σύστημα που εχω 

Intell i7 950 soclet 1366 LGA  - Gigabyte EX58-UD3R  12gb DDR3 - amd radeon 7800

αλλά δεν ξερω τι ακριβως πρέπει να πάρω

 ας αρχισουμε απο τα βασικα (budget) σκεφτομαι να παρω μεταχειρισμενα  εως 600-700 ευρω  ... ? (να ειναι μαξ 1 - εναμισι χρονο παλιά σε σχεση με τα τωρινα μοντέλα) 

αλλα δεν ξερω τι cpu αξιζει να παρω κ απο m/b τι socket πρεπει να ψαξω

πχ εχω μια ψυχτρα  Noctua NH-D14 SE2011 μαζι με τη βαση για τα υπολοιπα socket της intel(775-1366-1156-1155) αυτη κάνει ?

τις μνήμες τις κρατάω ?

psu εχω δυνατό + δεν με ενδιαφερει πολύ το o/cing ..

 

 

ευχαριστω

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι η ψύκτρα κάνει σε οποιοδήποτε socket Intel/amd. Αν πας στο τελευταίο socket 1151 τις μνήμες δεν τις κρατάς.

α) θα πρέπει να αναφέρεις τι χρήση κάνεις στο pc σου όσο ποιο αναλυτικά μπορείς.

β) Ποια εξαρτήματα θα κρατήσεις από το τωρινό σου pc.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Pieros έγραψε:

α) περισσοτερο ιντερνετ κ σπανια καποια παιχνιδι αλλα θα ηθελα αν δω καποιο ωραιο να παιξω

β) θα κρατησω ssd/psu/case 

Οθόνη θα κρατήσεις;Εγώ θα έλεγα να πας σε  1150 socket  i74770K ή i74790K με μια  Ζ97 mobo και μια 970gtx ή 980gtx,οι μνήμες αν είναι 1333 και πάνω αν θες τις κρατάς.

Έγινε επεξεργασία από Ripper18
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο... Στα 600-700 θες cpu mobo ram οπως λεει ο τιτλος η ειναι και η καρτα γραφικων μεσα στο μπατζετ; Τα υπαρχοντα πραγματα μπορουν να πουληθουν ωστε να εξοικονομηθουν κι αλλα χρηματα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Ripper18 said:

Οθόνη θα κρατήσεις;Εγώ θα έλεγα να πας σε  1150 socket  i74770K ή i74790K με μια  Ζ97 mobo και μια 970gtx ή 980gtx,οι μνήμες αν είναι 1333 και πάνω αν θες τις κρατάς.

οθονη θα κρατησω 

1150 με  1151 τι διαφορα εχουν σε αποδοση αλλα κ σε τιμή ? 

απο καρτα γραφικων σε AMD ποιες ειναι καλές ?

 

 

 

 

9 hours ago, giorgos2187 said:

Μισο λεπτο... Στα 600-700 θες cpu mobo ram οπως λεει ο τιτλος η ειναι και η καρτα γραφικων μεσα στο μπατζετ; Τα υπαρχοντα πραγματα μπορουν να πουληθουν ωστε να εξοικονομηθουν κι αλλα χρηματα;

Τα υπαρχοντα πραγματα θα πουληθουν οποτε θα βγει κατι απο εκει 

με 700 δεν παιρνεις μεταχειρισμενα cpu-m/b-ram-vga  ? νομιζω καλα δεν ειναι ?

Έγινε επεξεργασία από Pieros
Link to comment
Share on other sites

Στα 700 μπορεις να πας σε ενα σετ cpu mobo ram με 4790Κ οπως στο δικο μου (περιπου 400) και με 350 ισως βρεις ακομα και 980ti. Συνδυασμος τουμπανο φυσικα... Αν τα εξτρα 50 ειναι δυσκολο να βρεθουν, μπορεις να πας ειτε σε μτχ 980 ειτε σε καινουρια 1060 η rx 480. Ξεκινα να ψαχνεις γι αυτα τωρα κιολας! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Pieros έγραψε:

καλησπέρα σας 

εχω παρα πολύ καιρο να ασχοληθώ με pc αναβαθμησεις etc ...  κ θα ηθελα την συμβουλή σας 

 

σκέφτομαι να αναβαθμίσω το παρακατω σύστημα που εχω 

Intell i7 950 soclet 1366 LGA  - Gigabyte EX58-UD3R  12gb DDR3 - amd radeon 7800

αλλά δεν ξερω τι ακριβως πρέπει να πάρω

 ας αρχισουμε απο τα βασικα (budget) σκεφτομαι να παρω μεταχειρισμενα  εως 600-700 ευρω  ... ? (να ειναι μαξ 1 - εναμισι χρονο παλιά σε σχεση με τα τωρινα μοντέλα) 

αλλα δεν ξερω τι cpu αξιζει να παρω κ απο m/b τι socket πρεπει να ψαξω

πχ εχω μια ψυχτρα  Noctua NH-D14 SE2011 μαζι με τη βαση για τα υπολοιπα socket της intel(775-1366-1156-1155) αυτη κάνει ?

τις μνήμες τις κρατάω ?

psu εχω δυνατό + δεν με ενδιαφερει πολύ το o/cing ..

 

 

ευχαριστω

 

 

πριν 11 ώρες, το μέλος Pieros έγραψε:

α) περισσοτερο ιντερνετ κ σπανια καποια παιχνιδι αλλα θα ηθελα αν δω καποιο ωραιο να παιξω

β) θα κρατησω ssd/psu/case 

 

Για ποιό λόγο να αναβαθμίσεις το σύστημα σου τότε ???

 

Μήπως απλά να άλλαζες μόνο κάρτα γραφικών.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, TASOS said:

 

 

Για ποιό λόγο να αναβαθμίσεις το σύστημα σου τότε ???

 

Μήπως απλά να άλλαζες μόνο κάρτα γραφικών.

 

 

 

 

 

 

με τρωει ο ποπουλης μου να κανω μια αλλαγη :))    :wub::wub:

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Pieros έγραψε:

 

με τρωει ο ποπουλης μου να κανω μια αλλαγη :))    :wub::wub:

 

 

 

ok , δεκτό

:)

 

Τα παιδιά εδώ στο thread , θα σου δώσουν καλές προτάσεις , πιστεύω.

 

Απλά στο πίσω μέρος του μυαλού σου , βάλε και μιά budget λύση , του τύπου :

Εναν μεταχειρισμένο 6core/12 thread Xeon στο υπάρχον σύστημα (περίπου στο 100άρικο)

Μια καινούργια κάρτα γραφικών , π.χ. RX-480 ή GTX-1060 (250 έως 300)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, TASOS said:

 

Εναν μεταχειρισμένο 6core/12 thread Xeon στο υπάρχον σύστημα (περίπου στο 100άρικο)

 

 

 

 

τι εννοεις εδω σε έχασα

ps εχω πολυ καιρο να ασχοληθω ....

 

Έγινε επεξεργασία από Pieros
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Pieros έγραψε:

 

 

 

τι εννοεις εδω σε έχασα

ps εχω πολυ καιρο να ασχοληθω ....

 

Η μητρική σου , μπορεί να αναβαθμιστεί , με επεξεργαστή επόμενης γενιάς (πιό φρέσκο από τον Nehalem i7-950 που έχεις)

 

Συγκεκριμένα δέχεται επεξεργαστές γενιάς Westmere.

Οι οποίοι , είναι πιό αποδοτικοί και λιγότερο ενεργοβόροι.

Μπορείς να βρείς π.χ. cpu 6C/12T με 80Watt TDP ή 95Watt

 

Μιά πολύ διαδεδομένη λύση είναι ο X5650.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Pieros said:

α) περισσοτερο ιντερνετ κ σπανια καποια παιχνιδι αλλα θα ηθελα αν δω καποιο ωραιο να παιξω

β) θα κρατησω ssd/psu/case 

Στο α) δεν μας διαφωτίζεις καθόλου. Έχει σημασία αν θα παίξεις και ποια παιχνίδια γιατί από παιχνίδι σε παιχνίδι υπάρχει διαφορά. Εμείς τι να κάνουμε τώρα?  Να συμπεριλάβουμε gpu μέσα στο budget ή όχι? Και αν ναι ποια κάρτα?

 

Εκτός από το usb 3.0 δεν έχεις και sata III αν και εκεί υπάρχει λύση με αντίστοιχη κάρτα https://www.amazon.co.uk/dp/B00AZ9T3OU/ref=pe_385721_37986871_TE_item

Αλλά αν είναι να πάρεις ένα σωρό κάρτες πας σε καινούργια μητρική και καινούργιο σύστημα. Το καλύτερο θα ήταν να βρεις να τα πουλήσεις. Αν πας στο τελευταίο socket 1151 πουλάς και τις μνήμες αν πας στο 1150 τις κρατάς.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, pasjohn said:

Στο α) δεν μας διαφωτίζεις καθόλου. Έχει σημασία αν θα παίξεις και ποια παιχνίδια γιατί από παιχνίδι σε παιχνίδι υπάρχει διαφορά. Εμείς τι να κάνουμε τώρα?  Να συμπεριλάβουμε gpu μέσα στο budget ή όχι? Και αν ναι ποια κάρτα?

 

Εκτός από το usb 3.0 δεν έχεις και sata III αν και εκεί υπάρχει λύση με αντίστοιχη κάρτα https://www.amazon.co.uk/dp/B00AZ9T3OU/ref=pe_385721_37986871_TE_item

Αλλά αν είναι να πάρεις ένα σωρό κάρτες πας σε καινούργια μητρική και καινούργιο σύστημα. Το καλύτερο θα ήταν να βρεις να τα πουλήσεις. Αν πας στο τελευταίο socket 1151 πουλάς και τις μνήμες αν πας στο 1150 τις κρατάς.

 

Στο α) απλα αν βγει καποιο παιχνιδι κ μου αρεσει να μπορω να το παιξω . να μην χρειαστει να βαλω την μικροτερη αναλυση

το budget το εβαλα ενδεικτικα για να φτιαξουμε ενα οριο

αν καταλαβα καλα

ενα cpu εχει 250-300€ - μ/β 70-90€ - vga 250€ -ram 80-90€  σωστα ?   (μεταχειρισμενα παντα)

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Pieros said:

 

Στο α) απλα αν βγει καποιο παιχνιδι κ μου αρεσει να μπορω να το παιξω . να μην χρειαστει να βαλω την μικροτερη αναλυση

το budget το εβαλα ενδεικτικα για να φτιαξουμε ενα οριο

αν καταλαβα καλα

ενα cpu εχει 250-300€ - μ/β 70-90€ - vga 250€ -ram 80-90€  σωστα ?   (μεταχειρισμενα παντα)

 

 

Όχι οι τιμές αυτές είναι για καινούργια όχι για μεταχειρισμένα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Pieros έγραψε:

 

Στο α) απλα αν βγει καποιο παιχνιδι κ μου αρεσει να μπορω να το παιξω . να μην χρειαστει να βαλω την μικροτερη αναλυση

και πάλι δεν βοηθάς.. παιχνίδι είναι και το fifa/pro/lol που τα παίζεις και με την ενσωματωμένη κάρτα του επεξεργαστή, παιχνίδι είναι και το Assassin's Creed/Witcher 3 που θέλουν καλή κάρτα. Τι παιχνίδια παίζεις/μπορεί να παίξεις; Τα πάντα; Τρώγοντας θα σου έρθει η όρεξη; Π.χ. ανάλογα με το τι μπορεί κι η κάρτα σου;

Τι ανάλυση έχεις στην οθόνη σου;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.